Главная страница
Навигация по странице:

  • внутрішнього монологу

  • Джеймс Джойс

  • «Портрет художника»

  • Потік свідомості один з провідних прийомів літератури модернізму. Потік свідомості


    Скачать 19.85 Kb.
    НазваниеПотік свідомості один з провідних прийомів літератури модернізму. Потік свідомості
    Анкор10_Potik_svidomosti.docx
    Дата12.08.2018
    Размер19.85 Kb.
    Формат файлаdocx
    Имя файла10_Potik_svidomosti.docx
    ТипДокументы
    #22849

    10. Потік свідомості як стильовий прийом в англомовній літ

    Поті́к свідо́мості — один з провідних прийомів літератури модернізму. «Потік свідомості» в художній літературі є екстремальною формою внутрішнього монологу, яка імітує безпосередню передачу хаотичного процесу внутрішнього мовлення людини. В зарубіжній літературі 20 ст. яскравим представником цього прийому є Джеймс Джойс.

    Школа "потоку свідомості" сформувалася на початку XX ст. її представники (Дж. Джойс, Марсель Пруст, Вірджинія Вулф, Гертруда Стайн) використали "потік свідомості" насамперед як "техніку", спосіб розповіді, який полягав у тому, щоб показати психічний процес детально, з точнішою фіксацією думок, почуттів, підсвідомих поривань, у вигляді "потоку", "ріки".

    Термін належить американському філософу Вільяму Джеймсу, який вважав, що свідомість — це потік, ріка, в котрій думки, переживання, асоціації, спогади постійно перебивають одне одного і «неологічно», спонтанно перетинаються. Термін розвинувся зокрема під впливом ідей філософії Анрі Берґсона, який у своєму головному творі «Творча еволюція» проводив паралелі між нескінченним творчим потоком природи та художньою творчістю.

    o Підкреслена увага до духовного життя особистості.

    o Спонтанність виникнення думок та образів.

    o Відсутність чіткої послідовності.

    o Поєднання свідомого та несвідомого, раціонального та чуттєвого.

    o Підвищена емоційність.

    o Зменшення ролі автора на користь "я" героя.

    o Безперервність процесу внутрішньої діяльності особистості.

    o Глибокий психологізм.

    Стилістично "потік свідомості" виявився у синтаксичній невпорядкованості мовлення, використанні невласне прямої мови, оповідної манери, ремінісценсій, ліричних відступів.

    Джеймс Джойс --- Улісс, Джакомо Джойс, Портрет художника замолоду, Дублінці, Помилки за Фіннеганом

    «Улісс»

    Текст роману --- на голос автора нашуровується внутрішнє мислення персонажа. Всі події роману – протягом 1 дня. Події роману мали часові і просторові рамки. Кожний епізод прив'язаний до певної години доби, і в цілому складав хронометраж одного дня життя людини. Місце дії - Дублін - перетворив на місто - символ людського існування.

    Джойс не ставив за мету відтворити зміст гомерівського твору у сучасному варіанті. У ньому не було певного сюжету і чітких послідовних подій. Автор відмовився від розділових знаків, місцями не вживав початкової літери, використовував прийоми звукозапису, паралельно розгортав два рядки думок, обривав фрази і навіть слова, надав читачеві можливість самому відтворити хід думок героїв. Роман став, свого роду, енциклопедією декадентства. Прозаїк описав день за днем життя кожного з трьох героїв: Блума, Меріон і Стівена - 16 червня 1904 року.

    Не всі сучасники зрозуміли Джойса. В. Вульф – зрозуміла.

    «Портрет художника»

    внутрішній потік свідомості, самоаналіз

    зовнішні події відсуваються на ІІ план

    вплив психоаналізу Фройда

    ++ Вірджинія Вулф - «На маяк», «Місіс Делоуей»..

    «Місіс Делоуей»

    схоже з Джойсом: потік свідомості, події протягом 1 дня, самих подй – мало

    відмінність – у мові: Джойс змінює мову оповіді в кожному розділі, залежно від персонажа, Вулф – практично не змінює

    ретроспектива: місіс Делоуей пригадує про колишні події. Тут спогади важливіші для сюжетної лінії, ніж згадування минулого у Джойса
    - Основним завданням свого мистецтва представники "психологічної школи" уважали дослідження психологічного життя людини, що вони ізолювали від соціального середовища.

    - Навколишній світ цікавив їх лише в тій мері, у якій він відбивався у свідомості героїв

    - своєрідна подорож углиб особистоості,

    - пошуки нових шляхів у мистецтві, прагнучи до граничної глибини психологічного аналізу, до виявлення безмежних глибин духовного початку в людині. Звідси вільна форма діалогів і монологів, імпресіоністична манера опису обстановки й пейзажу, своєрідна композиція романів, в основі якої відтворення потоку почуттів, переживань, емоцій героїв, а не передача подій

    - необхідність звернути увагу на те, що прийнято вважати малим, – на мир душі.

    - художнє дослідження внутрішнього життя героя сполучається з розмиванням границь його характеру, що в добутку немає ні зав’язки, ні кульмінації, ні розв’язки, а, отже, немає в ньому й строго канонічного сюжету

    - Звідси й імпресіоністська манера зображення й опису: стильове явище, що характеризується відсутністю чітко заданої форми й прагненням передати предмет в уривчастих, миттєво фіксуюче кожне враження штрихах, вести оповідання через схоплені навмання деталі


    написать администратору сайта