Главная страница

анат шпоры. Поверхневі м'язи спини трапецієподібний м'яз, m trapezius. Початок


Скачать 0.88 Mb.
НазваниеПоверхневі м'язи спини трапецієподібний м'яз, m trapezius. Початок
Дата08.03.2021
Размер0.88 Mb.
Формат файлаdocx
Имя файлаанат шпоры.docx
ТипДокументы
#182671
страница3 из 3
1   2   3

Надчерепний м'яз, т. ерісranius.Потилично-лобовий м'яз разом з невеликими рудиментарними пучками скронево-тім'яного м'яза(m. temporoparietalis), що розташовані на бічній поверхні черепа, об'єднуються в надчерепний м'яз.

Вушні м'язи, mm. auriculares.М'язи цієї групи у людини є рудиментарними. Вони починаються від апоневротичного шолома та соскоподібного відростка і прикріплюються до шкіри вушної раковини та її хрящів. Розрізняють три вушні м'язи:m. auricularis anterior, передній вушний м'яз; auricularis superior,верхній вушний м'яз;auricularis posterior,задній вушний м'яз.Функція. Вушні м'язи скорочуються одночасно з потилично-лобовим м'язом і дуже мало змінюють положення вушної раковини.

М'яз гордіїв, m. procerus.М'яз починається від носової кістки і вплітається в шкіру лоба в ділянці glabella. Правий і лівий м'я- зи розташовуються по боках від середньої лінії і стикаються між собою.При його скороченні утворюються поперечні складки між бровами.

М'язи навколо очної щілини і носаКоловий м'яз ока,m. orbicularisoculi.

М'яз являє собою тонкий і плоский шар колових волокон, які поділяються на три частини:

pars orbitalis, очноямкова частина, йде циркулярно навколо краю очної ямки, починаючись від носової частини лобової кістки, верхньої щелепи і медіальної зв'язки повіки; ця частина зв'язана з лобовим черевцем потилично-лобового м'яза;•pars palpebralis, повікова частина, розташована у вигляді тонких пучків дугоподібних волокон на верхній і нижній повіках; м'яз фіксується до медіальної і латеральної зв'язок повік;•pars profunda, глибока частина,

розташовується медіально, починаючись від сльозової кістки і вплітаючись в задню стінку сльозового мішка.

Функція. Коловий м'яз ока закриває повіки (pars palpebralis), зажмурює очі, опускає брови (pars orbitalis). Глибока частина м'яза розширює сльозовий мішок, сприяючи відтоку сльози в нососльозову протоку.

М'яз-зморшувачбровиm. corrugator supercilii.

Розташовується глибоко під лобовим черевцем потилично-лобо- вого м'яза і коловим м'язом ока. М'яз починається від носової частини лобової кістки, йде латерально і вгору, вплітаючись в шкіру брів. При скороченні з двох боків зводить брови, утворюючи між ними вертикальні складки.

Носовий м'яз, m. nasalis.Розташований під шкірою носа. Він починається на верхній щелепі і поділяється на поперечну частину(pars transversa), що лежить на спинці носа, і крилову частину (pars alaris), яка вплітається в шкіру крила носа. Поперечна частина м'яза стискає ніс, крилова — піднімає крила носа, розширюючи ніздрі. Від крилової частини відходять м'язові волокна, які прикріплюються до перегородки носа (m. depressor septi nasi).

М'язи навколо ротової щілини

Коловий м'яз рота, m. orbicularis oris

Коловий м'яз рота є одним з найбільших мімічних м'язів. Він розташований у товщі верхньої та нижньої губ і складається з колових та радіальних волокон. Волокна переплітаються між собою та з іншими м'язами, які оточують ротову щілину. М'яз має крайову і губну частини:

pars labialis, губна частина, розташована під червоної каймою губ і складається з колових пучків, які фіксуються до шкіри і слизової оболонки;

pars marginalis, крайова частина —це периферичний відділ м'яза, що лежить в товщі губ; в цю частину вплітаються м'язові пучки від радіальних м'язів, які групуються навколо ротового отвору. Функція. Коловий м'яз рота(сфінктер) стискає ротовий отвір, висуває губи вперед, губна частина підвертає губи всередину, притискуючи до зубів. М'яз бере участь в акті жування, сосання і артикуляції мови.

Щічний м'яз, m. buccinator. Початок: коса лінія нижньої щелепи, коміркові випини верхньої щелепи, крило-нижньощелепний шов.Прикріплення: частково переходить у м'язи верхньої і нижньої губ, а частково вплітається в шкіру кута рота М'яз має квадратну форму, плоский і широкий, розташований в товщі щоки. Пучки м'яза від нерухомої точки йдуть поперечно до кута рота, де перехрещуються так, що верхні його пучки вплітаються в нижню губу, а нижні — в верхню. Завдяки цьому ротовий отвір має щілиноподібну форму.

Функція. Притискає щоки до зубів, виштовхуючи назовні вміст рота (наприклад повітря)1. М'яз бере участь в акті жування, тому при його паралічі хворі тиснуть на щоку, щоб підштовхнути травну масу до зубів. М'язи, які розташовані над ротовою щілиною

М'яз-підіймач верхньої губи, m. levator labii superiorisПочинається від підочноямкового краю верхньої щелепи і, звужуючись, вплітається в шкіру верхньої губи в ділянці носогубної складки.

М'яз-підіймач кута рота, m. levator anguli orisЛежить під попереднім, починається від fossa canina і вплітається в кут рота.

Великий виличний м'яз, m. zygomaticus majorЙде від виличної КІСТКИ вниз і медіально, вплітаючись в шкіру кута рота, яку тягне вгору і латерально. Це головний м'яз сміху.

Малий виличний м'яз,ш. zygomaticus minor.Розташований медіально від попереднього, йде від виличної кістки вниз і медіально, вплітаючись у шкіру кута рота.Функція: є синергістом великого виличного м'яза.М'яз сміху, m. risorius.Являє собою слабкі м'язові пучки, що йдуть від жувальної фасції поперечно до кута рота; тягне кут рота назовні.М'язи, які розташовані нижче ротової щілини

М'яз-опускач кута рота,m. depressor anguli oris,своєю основою починається від краю нижньої щелепи і, звужуючись, йде вгору до шкіри кута рота

М'яз-опускач нижньої губи,m. depressorlabiiinferioris.Знаходиться частково під попереднім, йде від краю нижньої щелепи вгору і медіально, вплітаючись у шкіру нижньої губи.

Підборідний м'яз,m. mentalis. йде від juga alveolaria нижньої щелепи вниз і медіально, вплітаючись в шкіру підборіддя; піднімає шкіру підборіддя, утворюючи на ній ямочки, висуває нижню губу вперед.

ПОВЕРХНЕВІ ЖУВАЛЬНІ М'ЯЗИ

Жувальний м'яз, m. masseter. Початок: вилична дуга.Прикріплення: жувальна горбистість і кут нижньої щелепи. М'яз має плоску чотирикутну форму, розташований на лиці ззаду, покриває гілку нижньої щелепи. Він має дві частини — поверхневу (pars superficialis) і глибоку (pars profunda). Більша поверхнева частина має косий напрям волокон, які починаються добре помітним сухожилком. Менша глибока частина частково прикрита поверхневою, її пучки спрямовані вертикально. Функція. Підіймає нижню щелепу, поверхнева частина тягне нижню щелепу вперед.

Скроневий м'яз, m. temporalis. Початок: скронева і тім'яна кістки, скронева фасція. Прикріплення: вінцевий відросток нижньої щелепи. М'яз заповнює скроневу ямку, має плоску віялоподібну форму. Передні пучки м'яза спрямовані вертикально, середні — косо і задні — майже горизонтально. Пучки м'яза сходяться внизу, утворюючи товстий сухожилок, який проходить під виличною дугою і прикріплюється до вінцевого відростка.Функція. Підіймає і тягне назад нижню щелепу.

ГЛИБОКІ ЖУВАЛЬНІ М'ЯЗИ:Медіальний крилоподібний м'яз, m. Pterygoideus medialis.Початок: крилоподібна ямка крилоподібного відростка.Прикріплення: крилоподібна горбистість нижньої щелепи. М'яз розташований на внутрішній поверхні гілки нижньої щелепи паралельно до жувального м'яза. Він має чотирикутну форму з косим напрямком м'язових волокон.Функція. Піднімає і тягне нижню щелепу вбік; при скороченні з двох боків висуває нижню щелепу вперед.

Латеральний крилоподібний м'яз, m. pterygoideus lateralis.Початок: двома головками: від підскроневого гребеня клиноподібної кістки (верхня головка) і латеральної пластинки крилоподібного відростка (нижня головка).

Прикріплення: крилоподібна ямка шийки нижньої щелепи і капсула скронево-нижньощелепного суглоба.Він розташований глибоко в підскроневій ямці, прикритий виличною дугою, гілкою нижньої щелепи, а також скроневим м'язом.Функція. При односторонньому скороченні зміщує нижню щелепу в протилежний бік; при скороченні з двох боків висуває щелепу вперед.
1   2   3


написать администратору сайта