Главная страница
Навигация по странице:

  • 274 Автомобільний транспорт

  • 1.Будова карданної передачі

  • Рисунок 5.Жорсткі карданні шарніри

  • Звіт з перед.диплом.практики АМ. Програма Обслуговування та ремонт автомобілів і двигунів


    Скачать 463.75 Kb.
    НазваниеПрограма Обслуговування та ремонт автомобілів і двигунів
    Дата02.06.2022
    Размер463.75 Kb.
    Формат файлаdocx
    Имя файлаЗвіт з перед.диплом.практики АМ.docx
    ТипПрограма
    #566444
    страница1 из 3
      1   2   3



    МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ

    КИЇВСЬКИЙ МЕХАНІКО-ТЕХНОЛОГІЧНИЙ ФАХОВИЙ КОЛЕДЖ


    ЗВІТ З ПЕРЕДДИПЛОМНОЇ ПРАКТИКИ

    Освітньо-професійна програма

    «Обслуговування та ремонт автомобілів і двигунів»

    зі спеціальності 274 Автомобільний транспорт

    П.І.Б. студента Стаська Владислава Михайловича

    Курс _____ІV______, група АМ 18/1

    Відділення механіко-технологічне

    Термін проходження практики з «___» _______ 20__ по «___» ______ 20

    Керівник практики від коледжу:

    _____________________________

    (допущено/не допущено до захисту)

    ________________ ___________

    (підпис) (ініціали, прізвище)

    Результат захисту звіту з практики____________________________________

    Комісія:

    голова комісії ______________ _______________

    члени комісії ______________ _______________

    ______________ _______________
    Київ 2021




    ЗМІСТ
    Індивідуальне завдання………………………………………………………

    Вступ……………………………………………………………………………………….3

    Будова карданної передачі………………………………………………………………..5

    Технічне обслуговування та ремонт карданної передачі……………………………….12

    Висновок…………………………………………………………………………………... 23

    Список використаної літератури………………………………………………………….25

    Вступ

    Ведучі мости автомобіля встановлюються на рамі або на кузові автомобіля за допомогою пружних елементів підвіски й під час руху змінюють своє положення відносно місць кріплення. Для передавання крутного моменту від коробки передач до ведучого моста застосовують карданні передачі, їх використовують також у приводі до передніх керованих і ведучих коліс. Карданна передача до ведучого моста складається з карданного вала, шарнірів і проміжної опори.

    Карданні шарніри забезпечують передавання крутного моменту між валами, осі яких перетинаються під змінними кутами. В трансмісії автомобілів застосовують жорсткі карданні шарніри неоднакових і однакових кутових швидкостей. Карданний шарнір неоднакових кутових швидкостей складається з жорстких деталей: ведучої і веденої вилок, хрестовини, на шипи якої насаджено голчасті підшипники. Крутний момент передається від вилки до вилки через хрестовину. За такої конструкції й рівномірного обертання вилки ведучого вала кутова швидкість веденої вилки змінюватиметься двічі за кожен оберт: збільшуючись і зменшуючись. Тому такий шарнір називають шарніром неоднакових кутових швидкостей.

    Щоб усунути нерівномірність обертання веденого вала в карданній передачі, як правило, застосовують два шарніри неоднакових кутових швидкостей, розташованих на кінцях карданного вала. Тоді нерівномірність обертання, що виникає в першому ведучому шарнірі, компенсується нерівномірністю обертання другого шарніра, й ведений вал передачі обертається рівномірно, з кутовою швидкістю ведучого вала. Така карданна передача називається подвійною. Одинарні передачі з одним жорстким карданним шарніром практично не застосовуються. У приводі передніх керованих і ведучих коліс автомобілів підвищеної прохідності застосовують шарніри однакових кутових швидкостей двох типів: кулькові й кулачкові. Кульковий карданний шарнір складається з двох фасонних кулаків з овальними канавками, куди закладаються ведучі кульки.

    Для центрування вилок використовують сферичні западини на їхніх внутрішніх торцях, в яких установлюється центрувальна кулька. Під час передавання крутного моменту ведучі кульки розташовуються незалежно від кутових переміщень вилок у їхніх овальних канавках у площині, яка поділяє кут між осями навпіл. У результаті обидві вилки обертаються з однаковими кутовими швидкостями. Кулачковий карданний шарнір однакових кутових швидкостей застосовують у приводі переднього колеса автомобіля.

    До конструкції шарніра включено зовнішню піввісь колеса, яка входить шліцьовим кінцем у вилку шарніра. Внутрішню піввісь виконано як одне ціле з вилкою шарніра, а її зовнішній кінець стикується з шестірнею диференціала шліцьовим з’єднанням. У вилки установлено кулаки, у пази яких закладено сталевий диск.

    Під час роботи шарніра півосі обертаються разом із вилками навколо кулаків у горизонтальній площині, а разом із кулаками — навколо диска у вертикальній площині. Таким чином забезпечується передавання крутного моменту на ведучі й керовані передні колеса.

    Недолік розглянутого шарніра — підвищене тертя в місцях з’єднання диска й кулаків із вилками, внаслідок чого знижується коефіцієнт корисної дії й підвищуються нагрівання та спрацьовування шарніра під час роботи: Карданна передача автомобіля складається з проміжного та основного 6 карданних валів, з’єднаних один з одним. Проміжний вал спирається на проміжну опору, що складається з шарикопідшипника, уставленого в гумове кільце із металевим кронштейном. На передньому кінці проміжного вала приварено вилку карданного шарніра, а другий кінець його виконано у вигляді шліцьової втулки, в яку вставлено шліцьовий кінець вилки карданного шарніра основного вала. Завдяки ковзному шліцьовому з’єднанню проміжного й основного карданних валів їхня загальна довжина може змінюватися в разі вертикальних переміщень ведучого моста на нерівностях дороги.

    Карданні шарніри складаються з двох вилок, у вушка яких установлено хрестовину із шипами й голчастими підшипниками. Кожен підшипник складається зі сталевого стакана з голками, закріпленого у вушку вилки кришкою, стопорною пластиною та двома болтами. Змащуються голчасті підшипники від пресоливниці каналами у хрестовині. Витіканню мастила з підшипників запобігають торцеві ущільнювачі й гумові самопідтискні сальники у вилках.

    Карданні вали виготовляються з тонкостінних сталевих труб, на кінцях яких запресовано й приварено хвостовики вилок. Після складання карданні вали балансують для зменшення вібрацій, які виникають під час роботи карданної передачі.

    1.Будова карданної передачі

    Карданна передача автомобіля ЗИЛ-131 складається з чотирьох карданних валів з двома карданними шарнірами на кожному. Проміжний вал передає крутний момент від коробки передач 1 до роздавальної коробки, вал переднього моста — від роздавальної коробки до переднього ведучого моста , а вали — до середнього і заднього мостів.


    Рисунок 1.Карданна передача автомобіля ЗІЛ -131: 1 - передній міст; 2 - коробка передач; 3 - вал переднього моста; 4 - основний вал; 6 - роздавальна коробка; 6 - вал проміжного моста; 7 - проміжний міст; 8 - вал заднього моста;9-заднійміст.

    Карданна передача автомобіля ЗІЛ -131 складається з чотирьох карданних валів: основного вала (між коробкою передач і роздавальної коробкою), валів переднього моста, проміжного моста і вала заднього моста. Все карданні вали мають по два карданних шарніра

    Для порівняння карданна передача автомобіля ЗІЛ -133ГЯ Складається з трьох карданних валів (основний вал, вал проміжного моста і вал заднього моста) і п'яти шарнірів.
    Кожен карданний вал являє собою тонкостінну трубу, до одного кінця якої приварена нерухома вилка шарніра, а до іншого - шліцьова втулка, соедінейная з ковзаючою виделкою шарніра.

    Виняток становить основний вал автомобіля ЗІЛ -133ГЯ, У якого немає рухомого шліцьового з'єднання. Основний вал автомобіля ЗІЛ -133ГЯ, А також вали проміжних мостів автомобілів  ЗІЛ моделей 131І і 133ГЯ мають трубу із зовнішнім діаметром 89 мм, всі інші карданні вали виконані з труби діаметром 77 мм.

    Карданні вали мають герметичне шлицевое з'єднання, змащують при складанні змазкою Літол-24 або прес-солідолом. Мастильний матеріал у внутрішній порожнині утримує заглушка, завальцована в шліцьовій втулки, а також гумове кільце.
    На автомобілі ЗІЛ -131 Випуску До 1975 р для захисту йшли-цевих з'єднань застосовувалися також гумові чохли, які в процесі експлуатації досить швидко виходили з ладу і тому не виконували свого призначення. Потім вони були скасовані.

    На автомобілях, у яких відстань між коробкою передач і головною передачею велика, застосовують два карданних вали — проміжний 3 і головний 10. Проміжний вал дає можливість зробити головний вал коротшим і жорсткішим, а також зменшити його вібрацію. Проміжний вал, який з'єднують з веденим валом коробки передач за допомогою кардана, підвішують на опорі, що складається з корпусу, прикріпленого до поперечки рами, і кулькового підшипника 6, закритого стальними, штампованими кришками і сальниками. Підшипник з кришками встановлюють у гумову подушку 5. На головному карданному валу встановлюють два кардани. Через передній на вал передається обертальний рух із змінною частотою. Щоб усунути нерівномірності обертання, на другому кінці вала встановлюють задній кардан. Кожний кардан складається із хрестовики 2 і двох вилок . Кардан, що має ковзний наконечник, називають універсальним. Тертя цапф хрестовини зменшують голчасті підшипники, встановлені в оторах внлок.

    Шліцьові (телескопічні) з'єднання проміжного вала дають можливість змінювати довжину карданної передачі, оскільки під час руху відстань між коробкою передач і ведучим мостом змінюється не тільки по вертикалі, а й по горизонталі. Шліцьовий наконечник універсального кардана входить у шліцьову втулку, приварену до заднього кііщя проміжного зала., Шліцьова втулка заповнюється мастилом через прес-маслянку й ущільнюється обоймою сальників , яка нагвинчена на проміжний вал . Для встановлення вилок карданів у одній площині на валу та універсальному кардані нанесено позначки у вигляді стрілок . Карданна передача автомобіля ЗИЛ-130 має таку саму будову, що й карданна передача автомобіля ГАЗ-53А. Карданна передача автомобіля ГАЗ-24 має один карданний вал (без проміжної опори) з двома карданами. Ковзна вилка переднього кардана з'єднується з веденим валом коробки передач, задній кінець якого розміщений у подовясувачі картера коробки передач. На автомобілі ГАЗ-66 карданна передача складається з трьох карданних валів з двома карданними шарнірами на кожному. Проміжний вал передає крутний момент від коробки передач до роздавальної коробки, передній вал — від роздавальної коробки до переднього моста і задній вал — від роздавальної коробки до заднього ведучого моста.

    Карданна передача автомобіля ЗИЛ-131 складається з чотирьох карданних валів з двома карданними шарнірами на кожному. Проміжний вал передає крутний момент від коробки передач 1 до роздавальної коробки, вал переднього моста — від роздавальної коробки до переднього ведучого моста , а вали — до середнього і заднього мостів. У трьохосьовому автомобілі Урал-375Д карданна передача виконана аналогічно карданній передачі автомобіля ЗИЛ-131. У автомобілі КрАЗ-255Б з приводом на всі три осі застосовують передачу з паралельним приводом середнього і заднього ведучих мостів ). Голчасті підшипники хрестовин карданів автомобілів ГАЗ-53А, ЗИЛ-130 і ГАЗ-24 «Волга» змащують за допомогою прес-маслянок, угвинчених в різьбовий отвір у центрі хрестовини. З протилежного боку хрестовини, в її центрі розміщено запобіжний клапан, який випускає зайве мастило при заповненні хрестовини і підшипників. Це запобігає пошкодженню сальників, які захищають голчасті підшипники від витікання мастила. Змащують також шліцьові з'єднання і підшипники проміжного вала. Для мащення карданних шарнірів застосовують трансмісійне або спеціальне масло (особливо під час тривалої експлуатації). Шліцьове з'єднання карданного вала автомобіля ГАЗ-24 «Волга» розміщене в подовжувані коробки передач.



    Рисунок 2. Карданний вал заднього моста автомобіля ЗІЛ -131Н:. 1 - фланець-вилка; 2 - хрестовина; 3 - змінна вилка; 4 - трубка: 5-балансувальна пластина; 6 - заглушка; 7-шліцьова втулка; 8 - розрізна шайба; 9 - гумове кільце; 10 - розрізні шайби повстяного кільця; 11-гайка; 12 - повстяне кільце

    Кожен карданний вал складається з тонкостінної труби, одного кінця якої приварена нерухома вилка шарніра, а до іншого шліцева втулка 9, з'єднана з ковзною вилкою шарніра.Усі вісім шарнірів карданної передачі однакові за пристроєм і складаються кожен з нерухомої або ковзної вилки, фланця-вилки 18 і хрестовини 1, встановленої у вушках вилок на голчастих підшипниках 16. Підшипники шарнірів змащують через маслянку 2, вкручену в тіло хрестовини. Мастило подається до підшипників по осьових каналах. Для утримання мастила є гумові сальники, вмонтовані в обойму підшипника.

    У центрі хрестовини є запобіжний клапан 19, через який при заповненні маслом хрестовини надлишкова олія виходить назовні, оберігаючи цим сальники від пошкодження в результаті підвищеного тиску масла. Карданні вали мають герметичну шліцеву сполуку. Змащення у внутрішній порожнині втулки утримується від витікання заглушкою 7, завальцированной в шліцевій втулці 9, а також гумовим 11 і повстяним 13 кільцями. Обидва кільця у поєднанні із захисною муфтою 4 шліців запобігають забрудненню шліцевого з'єднання.

    Захисна муфта закріплена на валу двома нитками шплінт-дроту. Карданні вали динамічно збалансовані. Балансування всіх карданних валів, крім основного, та валу заднього моста здійснена приварюванням балансувальних пластин 6 на кінцях труби.

    Балансування карданного валу заднього мосту і основного карданного валу з боку глухої вилки досягається приварюванням балансувальних пластин на трубі, а з боку ковзної вилки - привертання балансувальних пластин до торців вушок вилки.
    На основному карданному валу, що з'єднує коробку передач із роздавальною коробкою, захисної муфти немає.



    Рисунок 3.Карданний вал приводу заднього мосту:

    I - торцеве ущільнення; 2 - хрестовина; 3 - ковзна вилка; 4 - карданний вал; 5. - балансувальні пластини; 6 - заглушка; 7 - шліцева втулка; 8 - розрізна шайба; 9 -* гумове кільце; 10 - гайка сальника; 11 - повстяне кільце;12 - розрізна шайба повстяного кільця; 13 опорна пластина; 14 підшипник; 15 замкова пластина; 16 фланець-вилка

    Карданна передача автомобіля складається з чотирьох карданних валів. Конструкція всіх карданних валів однакова. Карданний вал приводу проміжного мосту має більші розміри, ніж решта. Кожен карданний вал є тонкостінною трубою, до одного кінця якої приварена нерухома вилка шарніра, а до іншого — шліцева втулка, з'єднана зі ковзною вилкою шарніра.

    Усі вісім шарнірів карданної передачі однакові за пристроєм і складаються кожен з нерухомої або ковзної вилки, фланця-вилки і хрестовини, встановленої у вушках вилок на голчастих підшипниках. Шарніри не вимагають поповнення мастильного матеріалу в процесі експлуатації.

    Для утримання мастильного матеріалу та запобігання забруднення підшипники забезпечені ущільненням, що складається з сальника радіального ущільнення, вмонтованого в обойму підшипника, та з торцевого ущільнення, на пресованого на шипи хрестовин.

    Карданні вали мають герметичну шліцеву сполуку; мастильний матеріал у внутрішній порожнині втулки утримується від витікання заглушкою 6, встановленої в шліцевій втулці, а також гумовим і повстяним 11 кільцями. Обидва кільця запобігають забрудненню шліцевої сполуки.

    Карданні вали динамічно збалансовані, балансування здійснена приварювання балансувальних пластин на обох кінцях труби.



    Рисунок 4. Хрестовина карданного шарніра у зборі:

    1 – хрестовина; 2 – сальник радіально – торцевого ущільнювача; 3 – голчастий підшипник; 4 – торцева шайба; А, В, Б - ущільнювальні поверхні сальника.

    Хрестовина має чотири шипи під гольчасті підшипники, а всередині – отвори під мастило. Підшипники розташовані у стаканах, які надіваються на кожен шип хрестовини. Стакан установлюється в отворі вилки і утримується кришкою з виступом. Кришка кріпиться до вилки двома гвинтами, які стопоряться пластиною. Ущільнення голчастих підшипників забезпечується двома сальниками:один із них розташований у стакані підшипника, другий на шипі хрестовини.

    Карданні вали у зборі з шарнірами підлягають балансуванню на спеціальних станках. Дисбаланс усувають приварюванням балансувальних пластин на кінцях труб.



    Рисунок 5.Жорсткі карданні шарніри

    а – неодинакових кутових швидкостей.б – кульковий одинакових кутових швидкостей.в – кулачковий однакових кутових швидкостей.1 – ведуча вилка.2 – хрестовина.3 – гольчасті підшибники.4 – ведена вилка.5 – фасонні кулаки.6 – центруюча кулька.7 – ведучі кульки.8 – піввісь шарніра.9 – вилка шарніра.10 – кулаки.11 – сталевий диск.12,13 – вал.

    В залежності від кутів між осями з’єднуваних валів можна використовувати м’які і жорсткі карданні шарніри. В перших кутове зміщення валів відбувається в результаті деформації пружних (зазвичай гумових) елементів, а в других – завдяки шарнірним з’єднанням. В автомобілях використовують переважно жорсткі карданні шарніри.

    По кінематичних схемах карданні шарніри поділяють на шарніри нерівних і рівних кутових швидкостей. Зазвичай в усіх автомобільних приводах, крім привода до ведучих керованих коліс, використовують шарніри нерівних кутових швидкостей.

    Шарнір нерівних кутових швидкостей характеризується тим, що при рівномірному обертанні ведучого вала швидкість веденого вала постійно змінюється. При з’єднанні валів шарнірами рівних кутових швидкостей ведений вал обертається рівномірно з постійною кутовою швидкістю, яка відповідає кутовій швидкості ведучого вала.

    Простий жорсткий карданний шарнір при великих кутах між осями валів, що з'єднуються ним, не може забезпечити рівномірне обертання веденого вала. При рівномірному обертанні ведучої вилки ведена обертається нерівномірно. За один оберт карданного вала ведена вилка при обертанні двічі обганяє ведучу і двічі відстає від неї. Унаслідок нерівномірності виникають додаткові навантаження на деталі головної передачі, диференціала, півосей і коліс, збільшується їхній знос. Щоб усунути нерівномірність обертання веденого вала, застосовують подвійну карданну передачу з жорсткими карданними шарнірами або одинарну карданну передачу з карданним шарніром рівних кутових швидкостей.

    Якщо в подвійній карданній передачі кут між осями веденого вала коробки передач і карданного вала буде дорівнює кутові між осями карданного вала і ведучого вала головної передачі, то при рівномірному обертанні веденого вала коробки передач ведучий вал головної передачі буде обертатися також рівномірно. При цьому обидві вилки, встановлені на карданному валові, необхідно розташовувати в одній площині.

    Карданні шарніри рівних кутових швидкостей, які забезпечують рівномірне обертання веденого вала, найчастіше бувають кулькові і кулачкові. В передніх ведучих мостах автомобілів родини ЗІЛ, ГАЗ і УАЗ застосовують кулькові карданні шарніри рівних кутових швидкостей з ділильними канавками.Зовнішній кулакна шліцах якого встановлений ведучий фланець маточини колеса, виготовлений як одне ціле з веденою вилкою, а внутрішній кулак зі шліцами, що входять в отвір напівосьового зубчастого колеса диференціала, викований як одне ціле з ведучою вилкою. Вилки з'єднані між собою за допомогою чотирьох ведучих кульокрозташованих у канавках вилок. Для центрування вилок служать сферичні поглиблення на їхніх торцях, у яких поміщають центральну кулькуВедучі кульки передають обертовий момент від ведучої вилки до веденої. Центральна кулька має лиску, що при зборці карданного шарніра повертають до вставленої ведучої кульки. Шпилькарозташована в осьовому каналі веденої вилки, одним кінцем входить в отвір центральної кульки, замикаючи зібраний карданний шарнір.

    Ділильні канавки мають таку форму, при якій ведучі кульки незалежно від кутових переміщень вилок завжди розташовуються в площині, що поділяє навпіл кут між осями ведучої і веденої вилок. Завдяки цьому обидві вилки мають однакові частоти обертання.

    Кулачковий карданний шарнір складається з вилокнапівциліндричних кулаківі центрального диска,вставленого у внутрішніх пазах цих кулаків, циліндричні поверхні яких охоплюють вилкиТакий шарнір працює подібно двом зчленованим шарнірам нерівних кутових швидкостей. В одній площині вилки повертаються відносно кулака, а в іншій площині — разом з ними відносно центрального диска.



    Рисунок 6.Кульковий каданний шарнір

    Кульковий карданний шарнір складається із

    • двох фасонних кулачків з овальними канавками

    • чотирьох ведучих кульок закладених у фасонні кулачки

    • центральної кульки
      1   2   3


    написать администратору сайта