Главная страница
Навигация по странице:

  • Лін-проект з курсу «Психологія» Виконала :ст. гр. А-233 Приснак М. Б.Перевірила

  • Особливості сприйняття кольорів і колірних поєднань представниками різних психологічних і / або соціальних, класових, професійних груп

  • Психология. Психологія


    Скачать 17.21 Kb.
    НазваниеПсихологія
    Дата18.09.2022
    Размер17.21 Kb.
    Формат файлаdocx
    Имя файлаПсихология.docx
    ТипДокументы
    #683042

    Міністерство освіти і науки України

    Одеська державна академія будівництва та архітектури


    Кафедра філософії, політології, психології та права

    Лін-проект

    з курсу «Психологія»

    Виконала:

    ст. гр. А-233 Приснак М. Б.

    Перевірила:

    д.п.н., проф., Єрмакова С. С.

    Одеса 2021

    1. Особливості сприйняття кольорів і колірних поєднань представниками різних психологічних і / або соціальних, класових, професійних груп

    Для початку розглянемо психологію впливу кольору на людину в роботі маркетолога. Вважається, що людське око здатне розрізняти від двадцяти тисяч до двохсот тисяч відтінків, і більшості з них ми навіть не зможемо підібрати назв. Проте, інформація, яку несе в собі вся ця маса колірного різноманіття, залишається в підсвідомості, і нею не можна нехтувати. Доведено, що колір істотно впливає на психоінтелектуальний стан людини, а значить, можна і потрібно створювати грамотні колірні композиції в рекламних повідомленнях, які б сприяли запам'ятовуванню бренду, лояльному ставленню до нього і, як наслідок, збільшення продажів. Як показують спеціальні дослідження, 80% кольору і світла «поглинаються» нервовою системою і тільки 20% - зором. Тобто колір викликає підсвідомі асоціації.

    Також важливо розглянути психологію впливу кольору на прикладі професії дизайнера. На сьогоднішній день проектування предметно-просторового середовища розглядається як один з важливих інструментів модернізації людського життя. При організації простору (навколишнього середовища) велику роль грає форма, її наповнюваність і колірне рішення. Особливо сильний вплив на психіку людини має колірна гамма. Наприклад, якщо зробити кухню жовтого кольору, то ви постійно будете страждати від спраги, а білий - пробуджує апетит, саме тому для скатертин найкраще використовувати білі відтінки. Якщо звернути увагу на колір в дизайні інтер'єру, можна зробити його комфортним і створити ідеальний домашній затишок. Впливає на психіку людини навіть меблі в квартирі, її форми і розташування.

    Розглянемо перевагу кольору і особистісні характеристики людей. Аналізуючи відмінності в колірних перевагах в залежності від віку та освітнього рівня, вважається, що прості, чисті, яскраві кольори діють на людину як сильні, активні подразники. Вони задовольняють потребам людей зі здоровою, неутомленной нервовою системою - діти, підлітки, молодь, селяни, люди фізичної праці, відкриті, прості і прямі натури. Складні, малонасичені, розбавлені відтінки діють, скоріше, заспокійливо, ніж збудливо, викликають більш складні відчуття, відображають потреби суб'єктів досить високого культурного рівня та віддають перевагу частіше люди середнього та похилого віку, інтелігентного праці, особами з втомленою і тонко організованою нервовою системою.

    Також важливо звернути увагу на колірні переваги з точки зору вікових особливостей. Спочатку розглянемо колірні переваги дитячого віку. У всіх роботах працях вчених до складу колірних стимулів включався червоний колір ... за результатами восьми робіт він займає перше місце в списку колірних переваг дітей, а в інших випадках не опускається нижче 4-го місця. Подібний результат дає право вважати його «найулюбленішим» кольором дитячого віку…

    Слідом за червоним слід жовтий, який використовували в одинадцяти дослідженнях. У дев'яти з них він також не опускається нижче четвертого місця і, хоча він менш «популярний», ніж червоний, позитивне ставлення до нього у дітей значно превалює над негативним. Червоний і жовтий -кольори «активної сторони» користуються у дітей молодшого віку значно більшою симпатією, ніж будь-які інші кольори ... Кольори короткохвильової частини спектра (синій і зелений) значно програють їм в популярності.

    На відміну від дітей, у дорослого контингенту, кольорові переваги дещо інші. Якщо колірні симпатії дітей обумовлені, перш за все, енергетичними характеристиками кольору, то у дорослих вони не в меншій мірі залежать і від інформаційної складової колірного впливу, яка, в свою чергу, визначається суспільно-культурним досвідом, традиціями колірної символіки, модою і т.д . Колірні переваги дітей в набагато меншому ступені індивідуальні, ніж у дорослих, тому виявлення якоїсь однієї загальної тенденції для останніх, досить, проблематично… Найбільш бажаними кольорами виявилися блакитний, червоний, зелений, фіолетовий, помаранчевий і жовтий. Слідом за ним розташувалися білий, зелений, червоний, синій, жовтий, сірий, фіолетовий і чорний.

    Жовтий колір. Вибирати жовтий колір схильні люди, що володіють рисами "сангвінічного темпераменту": Екстравертовані, енергійні, схильні до ризику, але в той же час прагматичні, які віддають перевагу конкретні цілі і не схильні як переоцінювати власні можливості, так і надмірно тривожитися на свій рахунок.

    Червоний колір - це роздратування. Чим більше в бік жовтого він зсувається, тим сильніше роздратування переходить в збудження.

    Синій колір відображає фізіологічну і психічну потребу, а саме спокій. Схильність синього кольору до глибині настільки велика, що він стає інтенсивніше саме в глибоких тонах. Як в червоному кольорі синюваті або коричневі відтінки не змінюють його основного значення, а тільки сильно видозмінюються в межах цього значення, так і зелено-синій при відхиленні його до чистого темно-синього або червоно-синьому частково набуває протилежного значення. Проте, основне значення залишається: будь-синій передає сферу душевності.

    Застосування конкретного кольору для штучного створення будь-якого настрою важко, так як у різних людей одні і ті ж кольори викликають різні настрої, а часом навіть прямо протилежні, хоча можна спостерігати загальні тенденції. Слід також зазначити, що проблема фізіологічного сприйняття кольору мало вивчена і служить об'єктом для подальших досліджень.


    написать администратору сайта