Основи біотехнології. Регулятори росту І розвитку рослин план лекції
Скачать 211 Kb.
|
Латентну або лаг-фазу - це початковий період, в якому клітини не розмножуються і не збільшуються в розмірах. Але на протязі даного періоду в стаціонарних клітинах проходять зміни направлені на підготовку і вступ їх у фазу активного ділення.
Проблема довголіття, старіння і смерті клітин в популяції має велике теоретичне і практичне значення. Загибель клітин може проходити по різним причинам.
3. Смерть клітин внаслідок нормальних процесів розвитку і старіння («генетичний лічильник», відсутність теломерази). Не менш важливою властивістю соматичної популяції клітин є її асинхронність. Асинхронність популяції характеризується тим, що одночасно під час ростового циклу одні клітини діляться, другі ростуть, треті знаходяться в стадії фізіологічної зрілості, четверті старіють. Проте загальний фізіологічний стан асинхронної популяції оцінюють по стану переважаючого числа клітин. Причини асинхронності популяції клітин in vitro різноманітні.
На сучасному етапі розроблені різноманітні методи синхронізації клітин. Як правило для синхронізації використовують прийоми, які призупиняють клітинний цикл на межах його фаз. Перший варіант - двократне виключення із поживного середовища фосфору (на початку експерименту і після певного інтервалу часу). Другий варіант - введення в поживне середовище 5-аміноурацилу, який затримує клітини на межі G1/S циклу. Третій варіант - використання 5-метилсечовини, який є найбільш вдалий. Він дозволяє зібрати більше 80% клітин в одній фазі циклу. Однією із важливих особливостей популяції соматичних клітин in vitro є нестабільність геному клітин та їх генетична гетерогенність. Необхідно відмітити, що генетична гетерогенність клітинних популяцій in vitro міцно пов'язана з фізіологією індивідуальних клітин і клонів, з яких складається клітинна популяція. Зруйнувати зв'язок між генетикою і фізіологією в популяції неможливо. Можна назвати декілька причин нестабільності геному клітин in vitro. Із відомих причин можна виділити наступні:
Культури клітин рослин in vitro продукують вторинні метаболіти в досить високих концентраціях, хоча іноді в рослинах клітин вони присутні в дуже малих кількостях. Для одержання вторинних метаболітів рослин використовують три основні типи культур in vitro культура органів, калусна культура і суспензійна культура. Зміни вторинного метаболізму, які відбуваються в культурах клітин при вирощуванні in vitro в інших фізико-хімічних умовах, обумовлені наступними факторами:
3) механізмом дерепресії-репресії генетичної інформації, яка контролює біосинтез вторинних метаболітів та структурною перебудовою геномів (хромосомного апарату) культивованих клітин. Для одержання великої кількості економічно важливих продуктів вторинного метаболізму необхідні двохступінчаті етапи культивування клітин, при яких на першому етапі будуть створюватись умови, які сприяють оптимальному накопиченню клітинної біомаси, і на другому - культивування в певному стійкому стані хемостатного або турбідостатного режимів. |