Главная страница
Навигация по странице:

  • Задачи: 1. Выявить уровень овладения знаниями по теме.2. Подвести итог, рассказать, сотрудничать.Тип урока

  • our purpose is to repeat all the material we know and show what you have learnt by our lesson.

  • Our purpose is to repeat all the material we know and show what you have learnt by our lesson.

  • 3. Фонетическая зарядка. CL

  • 5 . Игра "Новогодние обещания". P 1 P

  • 9 . Рефлексия. T P 1 P 2 P 3

  • 9. Заключительный этап урока.

  • 6 класс. Тема: Рождественская вечеринка.. Урок по теме Рождественская вечеринка. Рождественская вечеринка


    Скачать 27.12 Kb.
    НазваниеРождественская вечеринка
    Анкор6 класс. Тема: Рождественская вечеринка
    Дата06.04.2022
    Размер27.12 Kb.
    Формат файлаdocx
    Имя файлаУрок по теме Рождественская вечеринка.docx
    ТипДокументы
    #447862

    Знание только тогда становится знанием, когда оно приобретено усилиями своей мысли, а не памятью.
    Л. Н. Толстой

    6 класс. Тема: Рождественская вечеринка.

    Цель :

    Обучающая: Подвести итоги изучения темы "Christmas Party". Совершенствование навыков аудирования, говорения, чтения, письма. Обучение лексике по теме.

    Развивающая: Формирование умения систематизировать полученные знания по теме. Развитие интереса к изучению иностранного языка.

    Воспитательная: Уважительное отношение к традициям и обычаям страны изучаемого языка, проявление уважения друг к другу.

    Задачи:

    1. Выявить уровень овладения знаниями по теме.

    2. Подвести итог, рассказать, сотрудничать.

    Тип урока:

    по основной дидактической цели - применение знаний и умений;

    по основному способу проведения - урок - демонстрация;

    по основным этапам учебного процесса - повторения и обобщения.

    Оборудование:

    компьютер, таблички со словами, открытки с поздравлениями, обещания, макет камина, новогодние украшения, снежинки, карточки с пожеланиями на английском и русском языке, две елки.

    Ход урока: 1. Начало урока. P1P2P3

    T: Good afternoon, children. Sit down, please. I am glad to see you again. The title of the lesson is "Christmas Party". What will this lesson be about?

    P: About Christmas, New Year.

    T: And our purpose... P: To show what we know.

    T: Well, our purpose is to repeat all the material we know and show what you have learnt by our lesson. Let's begin with the word game "Christmas cracker". Look at the blackboard. The task is to write as many word pairs with the word Christmas as possible.

    (За каждый правильный ответ учитель дает снежинку).



    food




    p





    resents Greetings


    Eve party tree

    (Вешаю таблички со словами, которые не назвали)

    T : Repeat after me all together! Christmas party... T CL

    Right you are. Let's continue our work.

    2 . Речевая зарядка. T P1P2P3

    T: Do "Christmas Quiz". Open your books on p. 61, Ex 3. Let's answer the guestions.

    * When do British people celebrate Christmas ?

    * Name five British traditions.

    • What is the traditional Christmas food in Britain?

    • How does Father Christmas go into houses?

    • Where are the presents for all the family?

    • When do Russian people celebrate Christmas?

    • When do people in Australia celebrate Christmas?

    • What do Scottish people call New Year’s Eve?

    • What can you find inside Christmas crackers?

    • What are “kolyadki”?

    Our purpose is to repeat all the material we know and show what you have learnt by our lesson.

    T: What other Russian traditions do you know?

    P1: To eat pancakes. P2: to sing “kolyadki”. P3: to dance in a circle, to play near the bonfire, to tell fortunes, to swim in an ice hole, to wear costumes and masks.

    T: Very good.

    3. Фонетическая зарядка. CL

    T: Do you like singing? Let's sing "Jingle Bells" all together.

    (Звучит песня)

    You are good singers! Do you know any English poems by heart? Cl: Yes.

    4. Проверка домашнего задания. P1P2P3

    Who knows any poems about Christmas and New Year? Go to the blackboard please.

    Our purpose is to repeat all the material we know and show what you have learnt by our lesson. Please, begin!

    P1: Christmas Morning. T: Very good.

    P2: A Christmas Party. T: It's OK.

    P3: New Year. T: Marvelous.

    P4: Happy New Year. T: Good.

    T: You are good storytellers too. It was excellent, thank you!

    5 . Игра "Новогодние обещания". P1 P2P3P4; P1P2P3; Gr1 Gr2

    Let's play "New Year Resolutions". Stand up, please. Let's divide our class into two groups.

    The first group thinks about one New Year resolution, another group tries to guess.

    What is your resolution? ( Ученики говорят учителю так, чтобы не услышала другая группа)

    ( Отвечает за группу один ученик. Затем меняются ролями)

    P2: Will you be good next year? - P1: No, I won't.

    P3 Will you do all your homework? - P1: No, I won't.

    P4 Will you do some sport every day? - P1: Yes, I will.

    Will you be late for lessons?

    Will you eat a lot of chocolate?

    Will you spend a lot of time on computer?

    Will you make your bed?

    Will you do the washing up after dinner?

    T: What about you, P4? What are your resolutions?

    P4: I will...

    T: Thank you very much. It was well done!

    6. Игра "Переводчики" Gr; P1P2P3

    Let's continue to play a game in two teams. Every group has a Christmas tree with wishing papers in Russian or in English. Members of the group help each other.

    (Каждой команде по елке. На елке висят листы с пожеланиями. Один снимает пожелание с елки и зачитывает его, другая команда должна перевести. Если не знает, ищет подсказку на другой елке. Затем следующая пара.)

    P1: I wish you a Merry Christmas and a Happy New Year. P2: Желаю вам веселого Рождества и счастливого Нового года.

    P3: I wish a great 2014 for you and your families. P4: Желаю замечательного 2014 года вам и вашим семьям.

    P5: With best wishes for Christmas and the New Year. P6: С наилучшими пожеланиями в Рождество и Новый год.

    P7: Wishing you every success for the New Year. P7: Успехов Вам в Новом году!

    P9: May your Christmas be filled with love and friendship. P8: Пусть Рождество будет наполнено любовью и дружбой!

    T: Thank you. You may sit down. It was well done.

    7. Парад открыток. T; P1P2P3

    T: Do you want to congratulate your family, friends and teachers with Christmas and New Year? You may do it now one by one.

    (Ученики подходят, вешают свои открытки на доску и читают поздравления).

    You are right. Very good.

    T: What presents would you like to get for this New year? P1P2P3

    It was interesting to listen to you.

    8. Приглашение на праздник. Cl, P1P2P3

    Our purpose is to repeat all the material we know and show what you have learnt by our lesson.

    T: Well, open your exercise books and write down the date. Your task is to write an invitation card to your friend. Invite him to the New Year party.

    (Хожу между рядами, обращая внимание на грамматические ошибки, помогаю слабоуспевающим).

    Your time is over. Read your invitations please.

    9 . Рефлексия. T P1P2P3

    T: Итак, чему мы научились на уроке? P1: Я научился ... P2: Я узнал...

    P3: Поздравлять с праздником, давать обещания, рассказывать о русских традициях, писать приглашение на праздник.

    P4: Я умею рассказывать стихи на английском языке про Рождество и Новый год.

    9. Заключительный этап урока.

    Спасибо за урок. How many snowflakes do you have?

    P1: 5 T: You get 5

    P2: 4 T: You get 4...

    Спасибо за урок.

    Вы все были молодцы, отвечали хорошо и отлично. (Объявляю оценки). You have no homework today. The lesson is over. Good bye! Happy New Year to you!


    написать администратору сайта