Розділ Машини для земляних робіт
Скачать 2.45 Mb.
|
Розділ 3. Машини для монтажних робіт Вступ До монтажних машин і підйомно-монтажних пристроїв, що використовуються для монтажу будівельних і технологічних конструкцій, належать самохідні стрілові і баштові крани і різного роду підйомно-монтажні пристрої типу домкратів, вантових кранів і т. д. В окремих випадках для цих цілей застосовують вертольоти в спеціальному виконанні. Самохідні стрілові крани випускають можуть мати ходове пристрій у вигляді гусениць, спеціального шасі на пневмоколісовому ходу, спеціального шасі автомобільного типу. Щоб збільшити виліт і висоту підйому гака стрілових кранов, стандартну стрілу оснащують додатковими вставками і гуськами або маневровими горизонтальними стрілами. Гусеничні крани мають підвищену прохідність і високу маневреність. Низький питомий тиск (0,6... 2,4 МПа) і розвинений опорний контур дозволяють переміщати кран з вантажем на гаку за ущільненим ґрунтовим покриттям. Гусеничні крани при відстанях до 10 км, по грунтових дорогах транспортуються власним ходом, при великих відстанях - на трайлерах або залізничних рейкових платформах. Крани вантажопідйомністю до 25 т перевозять зі знятою стрілою без розбирання. Пневмоколісні крани мають ходовий пристрій у вигляді спеціального шасі. Пневмоколісні крани на відміну від гусеничних більш мобільні і можуть переміщатися без вантажу зі швидкістю до 20 км/год. При підйомі вантажів масою понад 10 т кран повинен працювати на виносних опорах, що дещо знижує його маневреність. Пневмоколісні крани можуть пересуватися своїм ходом або буксируватися автомобілем (при масі до 35 т) з встановленою в транспортний положення стрілою. Автомобільні крани випускають на базі серійних автомобільних шасі, вони мають додаткову раму з виносними опорами, вантажопідйомністю 5...10 т. Автомобільні крани застосовують для монтажу легких конструкцій в умовах розосередженого будівництва, на укрупнювального складання конструкцій і для вантажно-розвантажувальних робіт. Баштові крани випускають у вигляді пересувних, приставних або самопідйомних кранів. Баштові пересувні крани являють собою рейковий вільностоящий поворотний кран з закріпленою у верхній частині вежі стрілою. Вони мають багатомоторний електричний привід з живленням через кабель і струмоприймач. Основними технологічними перевагами баштових кранів на рейковому ходу є їх стійкість в роботі і великий виліт гака, дозволяє монтувати будівлі при односторонній установці. У більшості баштових кранів механізми і противага розташовані на поворотній платформі, що підвищує їх стійкість. Крани перевозять в зібраному вигляді на буксирі, монтують і демонтують їх методом самомонтажа і самодемонтажа всього за кілька годин. Баштові крани мають самопідйомну стрілу, яка піднімає і переміщує вантаж по горизонталі, або горизонтальну стрілу з вантажною кареткою. Початкові дані:
1. Методика вибору баштового крана по технічним параметрам При виборі монтажного крану слід визначати його ефективність шляхом порівняльної оцінки декількох варіантів механізації монтажних робіт за техніко-економічними показниками. Монтажні крани вибирають залежно від їх вантажопідйомності, вильоту стріли і висоти підйому крюка. Вантажопідйомність крану повинна відповідати масі найбільш важких збірних елементів. 1 - схема установки баштового крану на рейковому ходу; 2,3 - схеми для визначення висоти підйому крюка при монтажі панелей внутрішніх стін і плит горищного перекриття Мінімальна відстань від осі крану до стіни будівлі, що зводиться, для попередніх розрахунків приймається рівною 4, 5 метра і уточнюється при подальших розрахунках. Вибір баштового крану проводиться виходячи з умови, що монтаж ведеться краном, встановленим з одного боку будівлі. З малюнка видно, що найбільша необхідна висота (Н) підйому крюка крану визначається можливістю установки панелей внутрішніх стін і рівна:
де hп -минимально необхідна відстань від крюка до карниза будівлі (5,8 м); ho - висота будівлі до відмітки карниза (13,6 м) Знаходимо hп :
де d - відстань від відмітки карниза будівлі до монтажного елементу (1м); hэ - висота стінної панелі (2,6 м); f - відстань від крюка до монтажного елементу (2,2 м). Довжина стропів вибирається з розрахунку, щоб кут між стропами був не менше 900. При цьому відстань ℓст між точками зачеплення орієнтовно визначається:
де ℓэ – довжина елемента, що монтується, м Схеми строповки конструкцій : 1) - внутрішніх стін; 2) - плит перекриття Величина d при монтажі стінних панелей дорівнює 1 м, а при монтажі плит горищного перекриття 2м і визначається вимогами безпечної роботи для робітників, що знаходяться на перекритті. Для установки панелей зовнішніх стін потрібно кран вантажопідйомністю Q1=2,13 т при вильоті стріли L1.
де а -минимальна відстань від осі крану до будівлі (4,5 м); В -ширина будівлі, м Для установки панелей внутрішніх стін потрібно кран вантажопідйомністю Q2=4,4 т при вильоті стріли L2.
Для монтажу перекриття потрібно кран вантажопідйомністю Q3=5 т при вильоті стріли L3.
Таким чином, баштовий кран повинен мати вантажопідйомність Q1 на вильоті стріли L1, на вильоті стріли L2 - не менше Q2 і на вильоті L3 - не менше Q3. Баштовий кран обирається виходячи з вказаних вимог. |