Главная страница
Навигация по странице:

  • САБАҚ: 9Күні: Мектеп: Қарынсалды негізгі орта мектебі Мұғалімнің аты-жөні: Сейтен А

  • Сынып: Қатысқан оқушылар саны: 7 Қатыспағандар:0

  • Сабақтың тақырыбы Ғаламдық климаттық проблема

  • Бағалау критерийлері 7.Ж6. -орфографиялық қателерді анықтайды;-пунктуациялық қателерді табады;7.ӘТН3.

  • Құндылықтарды дарыту Құрметтеу

  • Тәрбие

  • Бастапқы білім Климаттық өзгерістер Жоспар

  • Жоспарланатын уақыт Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер (төменде келтірілген жазбаларды жоспарланған әрекеттермен алмастырыңыз)

  • Оқушылармен сәлемдесу. Кезекшімен сұхбат.

  • 7.Ж6. Ғаламдық жылыну проблемасы

  • 7.ӘТН3. Оқушыларды лексика саласы туралы анықтамамен таныстыру.

  • Сөздер Көнер-ген сөз эвфемизм дисфемизм, неоло-гизм

  • Сабақтың соңында оқушылар

  • Өздерінің және өзгелердің жұмыстарын бағалайды.

  • 7_қазақ тілі_Ауа райы_9_ҚМЖ. Саба 9 Кні Мектеп арынсалды негізгі орта мектебі


    Скачать 36.88 Kb.
    НазваниеСаба 9 Кні Мектеп арынсалды негізгі орта мектебі
    Дата24.05.2023
    Размер36.88 Kb.
    Формат файлаdocx
    Имя файла7_қазақ тілі_Ауа райы_9_ҚМЖ.docx
    ТипДокументы
    #1155671

    Қысқа мерзімді сабақ жоспары

    САБАҚ: 9
    Күні:

    Мектеп: Қарынсалды негізгі орта мектебі
    Мұғалімнің аты-жөні: Сейтен А


    Сынып:

    Қатысқан оқушылар саны: 7

    Қатыспағандар:0

    Бөлім атауы

    Ауа райы және климаттық өзгерістер.

    Сабақтың тақырыбы

    Ғаламдық климаттық проблема

    Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары

    7.Ж6. Мәтіндегі орфографиялық және пунктуациялық қателерді сөздіктерге, емле ережелеріне сүйеніп түзету, редакциялау

    7.ӘТН3. Көнерген сөз, эвфемизм, дисфемизм, неологизм, термин, диалект сөз, кәсіби сөз, табу сөздердің қолданыс аясын түсіну және ажырата білу 7.ӘТН3.Көнерген сөз, эвфемизм, дисфемизм, неологизм, термин, диалект сөз, кәсіби сөз, табу сөздердің қолданыс аясын түсіну және ажырата білу

    Сабақтың мақсаты

    Бұл сабақта оқушылар орфографиялық және пунктуациялық қателерді анықтап, түзетіп, редакциялайды. Сонымен қатар лексикалық бірліктерді ажыратып, анықтай алады.

    Бағалау критерийлері

    7.Ж6.

    -орфографиялық қателерді анықтайды;

    -пунктуациялық қателерді табады;

    7.ӘТН3.

    • сөздердің қолданыс аясын түсінеді

    • сөздердің мағынасын ажырата біледі.

    Тілдік дағдылар

    Диалог және жазылым үшін қажетті сөз тіркестер:

    Менің ойымша, болашақта, ғалымдардың пайымдауына, зерттеулерге сүйенсек

    Құндылықтарды дарыту

    • Құрметтеу: оқушылардың топтық және өз бетімен жұмыс жасау дағдыларын жетілдіре отырып, бір-біріне құрметпен қарауға шақыру;

    • Тәрбие: ата-ана қадірін, отбасы қадірін түсіну.

    Пәнаралық байланыс

    География пәні

    АКТ қолдану дағдылары

    Осы сабақ барысында оқушылар Power Point бағдарламасынан тақырыпқа қатысты көрнекі құралдарды пайдаланып, интербелсенді тақтаны қолданады

    Бастапқы білім

    Климаттық өзгерістер

    Жоспар

    Жоспарланатын уақыт

    Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер (төменде келтірілген жазбаларды жоспарланған әрекеттермен алмастырыңыз)

    Дереккөздер

    Сабақтың басы

    5 минут

    Оқушылармен сәлемдесу. Кезекшімен сұхбат.

    Оқушыларды сандар жұптарға бөлу.

    Қызығушылықты ояту.

    https://www.youtube.com/watch?v=7fqpEiK3gBM

    «Климат өмірімізді өзгерте алады ма?» тақырыбында бейнематериал көріп, тақырыпты болжайды.
    Бейнематериалға қатысты сұрақтар қойылады.


    https://www.youtube.com/watch?v=7fqpEiK3gBM
    Климат өмірімізді өзгерте алады ма?

    Сабақтың ортасы

    20 мин

    10 мин

    5 минут

    7.Ж6.

    Ғаламдық жылыну проблемасы

    Күн райы қырық құбылатын болды. Бүгiн-ақ сұп-суық жел есiп, жаңбыр жауса, ертесiне күн қызып, жер бетiн 39-40 градус қайнаған ыстыққа орай салады. Әсiресе, соңғы жылдардағы ауа райының өзгеруi адамдарды таңқалдырып отыр. Неге? Себеп көп. Әлем ғалымдары бас шайқап мұның себебiн ғаламдық жылыну салдарынан iздейдi. БҰҰ жанын-дағы Әлемдiк метеорология ұйымының мәлiмдеуiнше, биылғы мамыр айы ауа райының тым құбылмалылық танытқан айы боп, рекорд жасалды. Бiр қызығы мұндай өзгерiстер маусым, шiлде айларында да орын алды.

    Ғалымдардың пiкiрiнше, ауа райының бұлайша өзгеруi климаттағы құбылыстың әсерiнен. Яки, олардың  тiлiмен айтсақ, бұл — ғаламдық жылыну.

    Климаттың өзгеруi — ядролық қаруды қолдану немесе соғыстар емес. Ол одан да алапат қауiп. Мұндайда қазақ «Алла зiлзаладан, топан судан сақтасын» дейдi. Бiрақ осы өзгерiстердiң ауқымы мен олардың салдарлары қалай болатынын әлi күнге дейiн дәлме-дәл тап басып айту қиын.  Температураның өзгеруi — бұл жаңалық емес, осы өзгерiстiң жылдамдығы қандай болмақ? Мiне, жаңалық осы.   Қазiр жер шары бұрынғыға қарағанда 1,1 градусқа жылыған.

    Егер жер шары 3-4 градусқа қызса, онда апат болатынын, мамандар шiмiрiкпей-ақ айтып жүр. Шынында да алдағы жүзжылдықта адам баласының салғырттығынан жердегi тiршiлiк иелерiнiң жартысы жойылып кетпек пе? Әлемдiк экологияның өзгеруiне бiрден-бiр себеп — мұздықтардың еруi. Жер шарының екi полюсi де мұздықтарға оранып жатқанымен, табиғаттың бұл тылсымдығы бұзылудың аз-ақ алдында тұр.
    Тапсырма.

    1.Мәтінмен мұқият оқып шығады.

    2.Жұпта мәтін идеясын талқылайды.

    3.Мәтіндегі емлелік және пунктуациялық қателерді анықтайды.
    Бағалау критерийлері:

    1.Пунктуациялық қателерді анықтайды;

    2.Емлелік қателерді табады;

    3.Септік жалғауларының орнын анықтайды.
    7.ӘТН3.

    Оқушыларды лексика саласы туралы анықтамамен таныстыру.

    Көнерген сөз, эвфемизм, дисфемизм, неологизм, термин, диалект сөз, кәсіби сөз түсіну және, табу сөздердің қолданыс аясын ажырата білуге дағдыландыру.

    Сөздер

    Көнер-ген сөз

    эвфемизм дисфемизм,

    неоло-гизм

    диалект сөз

    термин

    жаргон сөз

    Қоспай айтыңыз



















    проза



















    Жасақшы



















    Циклон



















    Батырақ



















    Шылапшын



















    Былжырама/жүгірмек



















    Базар жоқ



















    Инет



















    Сөзуарлау




















    Осы сөздерді пайдаланып, мәтін құрыңыз.

    Бағалау критерийлері:

    -сөздердің қолданыс аясын ажырата алады;

    -мәтін құруда сөздерді орынды қолднанады;


    Массагет порталынан алынған мақала


    Сабақтың соңы

    5 минут



    Сабақтың соңында оқушылар:

    • «Плюс, минус, қызықты»
      «Плюс» - оң әсер еткен фактілерді, алған, білімдері жайлы жазады.
      «Минус» - “қолымнан келмей жатыр” немесе “ түсініксіз болып тұр ” деген ойларын жазады.
      «Қызықты»- деген бағанға өздеріне не қызықты болды соны жазады, немесе не жайында көбірек білгісі келеді, соны жазады.




    • Өздерінің және өзгелердің жұмыстарын бағалайды.





    ОЖ



    Қосымша ақпарат

    Дифференциация – Сіз оқушыларға Көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз?

    Бағалау – Оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай тексересіз?

    Пәнаралық байланыс

    Қауіпсіздік ережелері

    АКТ-мен байланыс
    Құндылықтармен байланыс (тәрбиелік элемент)

    Дифференциацияны ментальды (концептуалды) карта жасауда оқушыларға қолдау көрсетіп, бағыт беру арқылы жүзеге асырамын.

    Бұл бөлімді оқушылардың сабақ барысында алған білімдерін бағалау үшін

    Әр оқушының дәптеріне бүгінгі жасаған жұмысы бойынша смайлик салып, не нәрсеге көңіл аудару керек екенін жазамын

    Осы сабақ барысында НЗМ құндылықтарын дамытуға келесі мүмкіндіктер болды: оқушы өзі ойланып, идея ұсынады, алған ақпараты бойынша

    өмірлік жағадаяттармен байланыстырып қорытынды жасады

    Ойлану

    Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары жүзеге асырымды болды ма?

    Бүгін оқушылар нені үйренді? Сыныптағы оқу атмосферасы қандай болды? Дифференциацияны жүзеге асыру қолымнан келді ме? Мен жоспарланғануақытымды ұстандым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен?

    Төменде берілген бөлімді осы сабақ туралы ойларыңызды жазу үшін пайдаланыңыз. Сол жақ бағанда берілген сабағыңызға қатысты ең маңызды сұрақтарға жауап беріңіз.



    Жалпы баға

    Сәтті өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (сабақ беру және оқытуға қатысты)?

    1:

    2:

    Қандай екі нәрсе сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (сабақ беру және оқытуға қатысты)?

    1:

    2:

    Осы сабақ барысында сынып немесе жеке оқушылар туралы менің келесі сабағыма дайындалу үшін қажет болуы мүмкін қандай ақпарат алдым?


    написать администратору сайта