Главная страница

ак бата ашык сабак.. Сабаты таырыбы Астанаа а бата. Дихан білев. Бата сз (Ел аузынан) Сабаты масаты


Скачать 4.37 Mb.
НазваниеСабаты таырыбы Астанаа а бата. Дихан білев. Бата сз (Ел аузынан) Сабаты масаты
Дата31.10.2022
Размер4.37 Mb.
Формат файлаdoc
Имя файлаак бата ашык сабак..doc
ТипДокументы
#764824
страница1 из 5
  1   2   3   4   5

Сабақтың  тақырыбы:  Астанаға ақ бата. Дихан Әбілев. Бата сөз (Ел аузынан)

Сабақтың мақсаты:

  1. Халқымыздың асыл сөзі – бата туралы білетіндерін дамыту. Бата сөздерінің мағынасын,идеясын ашуға мүмкіндік жасау.

  2. Бата сөздерді жинақтауға,асыл сөздерді түсінуге,мәнерлі айтуға жаттығу.

  3. Бата сөз-ата-баба сөзі мирас,мұра болып,ұрпақтан-ұрпаққа жалғасын табатынына сенімдерін арттыру.Бата арқылы жақсы сөз,тілек айтуға үйрету. Қазақстан Республикасын сүюге, Отанының патриоты бола білуге тәрбиелеу.

 

Көрнекілік: Интерактивті тақта, Астана туралы суреттер, Қазақстан Республикасының картасы. Шешендік сөздер жинағы.

Түрі:  жаңа сабақты меңгерту

Әдісі: Көрнекілік, түсіндіру, шығармашылық, сұрақ-жауап.

Пәнаралық байланыс:  бейнелеу өнері, дүниетану

Сабақтың барысы :

І Ұйымдастыру кезеңі:

Қонақтарға амандасу

Үлкенге де Сіз

Кішіге де Сіз

Сәлем береміз Құрметпенен

Сіздерге біз.

  1. Оқушылардың сабаққа әзірлігі

  2. Оқу-құралдарының толықтығы

  3. Оқушылардың сабаққа қатынасуы

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру:

Біздер қандай  тарауды  өтіп жатырмыз?

Кімдер  туралы білдік?

Қазақ халқында би-шешендік өнері бар адамдар көп болған.

— Олар қандай адамдар? Қандай қаситтері басым адамдар?

— Сендер соның ішінде қандай шешен билерді білесіңдер?Өздерің білетін кімдердің шешендік сөздерінен хабарларың бар?

 

Би шешендер













 

(Оқушылардың жауабын тақатаға жазамын) Енді осы бөлінген үш топтан өздеріне берілген үй тапсырмаларын сұраймын.

 

 

 

 

Ітоп – Төле бидің сөзін             ІІ топ- Қазыбек бидің сөзін              ІІІ топ Әйтеке бидің сөзін .

Өткен сабағымызда «Төрт тентек» атты қызықты тақырып өттік. Кім туралы?

І топқа сұрақ : Не үшін екі ауылдың арасында келісімсіздік туды?

ІІ топқа: Жиналға топқа кім келді?Не деді?

ІІІ топқа : Мөңке дауды қалай шешті?

Жалпы сұрақ: -Мөңке баланың жауабы сіздерге ұнады ма?Оны сен қалай бағалар едің?

А) тапқырлық       Ә) ақылдылық               Б) әділеттілік

В)осы үш қасиеттің де бала бойынан табылғаны

Сонымен жинақтай келе біз шешен адамдар,шешендік сөздер  қандай болу керек екенін білдік.Тағы қандай сөздерді білеміз (Оқушылар жауабы)

Шешендік           күлдіретін              өткір              қанатты             қасиетті

жылататын                                                                                                                   өлмейтін

Асыл                                                         Сөз                                                                 Түзу

жаман                                                                                                                        ақылды

Көп                      Сүйектен өтетін                                     ұмтылмайтын

ІІІ. Қызығушылығын       ояту

Б

І

Л

І

М




А

Ш

У




Т

А

С




А

С







Сөзжұмбақ                                                                                                                                                                                                                     

Оқу …    бұлағы (білім)

Не дұшпан?     ……    ашу

Алтын,күміс …. екен

Арпа,бидай … екен.

Топтау      жақсы тілек

БАТА               адамға жақсылық әкеледі

Жақсы сөз

 

 

    Экранда екі үзінді жазулы тұр

  1. …Өмір берсең бақытты қып бер,

Дәулет берсең ,қайырлы қып бер,

Қыз берсең,қылықты қып бер.

Ат берсең ,жүрісті қып бер,

Бала берсең ,ырысты қып бер.

«Шешендік сөздер»  кітабынан

  1. Екі досты айырған

Түбінде өзі оңбайды

Көреген болса балаңыз

Қиынды көзбен болжайды.

Өзіңнен туған ұл мен қыз

Сыйламаса –сол қайғы.

                                 Төле би

 

  • Қайсысы бата

  • Неліктен олай ойладың?

  • Бата деген не?

IV Мағынаны тану

 «Бата сөзді»

Жас ұрпақ өмірлі болсын,

Тұрмысы көңілді болсын,

Ата-анаға мейірлі болсын,

Ағайын – туысқа  пейілді болсын,

Өнеге –білімге зейінді болсын,

Он саусағы майысқан шебер болсын,

Ел қорғайтын батыр болсын,

Шындықты айтар ақын болсын,

Абыройы өрлесін,

Жаманшылық көрмесін .         Ел аузынан

-Бата кімге берілген?

-Батада қандай тілек айтылған?

— Бата сөзді қайдан естідің?

— Алдында оқыған бата сөзімен екеуінің ұқсастығы неде?

 

САЛЫСТЫРУ

 

Өмір берсең бақытты қып бер,

Дәулет берсең ,қайырлы қып бер,

Қыз берсең,қылықты қып бер.

Ат берсең ,жүрісті қып бер,

Бала берсең ,ырысты қып бер.

«Шешендік сөздер»  кітабынан

 

 

 

 

 

Жас ұрпақ өмірлі болсын,

Тұрмысы көңілді болсын,

Ата-анаға мейірлі болсын,

Ағайын – туысқа  пейілді болсын,

Өнеге –білімге зейінді болсын,

Он саусағы майысқан шебер болсын,

Ел қорғайтын батыр болсын,

Шындықты айтар ақын болсын,

Абыройы өрлесін,

Жаманшылық көрмесін .

                                       Ел аузынан

 

 

  • Бата болсын,бер,бол,сақта ,ет,қыл,т.б. сөздермен аяқталады

Ал енді жазушы Дихан Әбілевтің «Астанаға ақ батасын» оқиық Алдымен Дихан атамыз туралы айтып кетейік.

Дихан Әбілев

 

 

Павлодар облысы                  1907-2003                           қарапайым

Баянауыл ауданы                           жылдары                           жанұяда

ОҚЫҒАН ЖЕРІ

 

Алматыдағы журналистер

Жеті жылдық мектеп                                                                                         институтын бітірген

Семей ауыл шаруашылық техникумын

ШЫҒАРМАЛАРЫ













 

 

 

 

Арман жолында: роман.          Баянауыл баурайында: роман        «Шолпан», «Тасқұлақ»,

«Дариға» поэмалары

СИПАТТАМА













 

 

 

Ақын                                              Қазақстанның   халық жазушысы

зор талант иесідраматург, аудармашы.

Д. Әбілев қазақ әдебиетін дамытуға қосқан өміріне белсене қатысқаны үшін Қазақ ССР жоғарғы кеңесі Президиумының жарлығымен оған «Қазақ ССР халық жазушысы» құрметті атағы беріледі, «Еңбек Қызыл Ту», «Қызыл жұлдыз», «Парасат», «Халық достығы», 1-дәрежелі Отан соғысы,

«Құрмет белгісі» ордендерімен марапаталған. 2001 жылы Павлодар облысы әкімінің грант иегері болды.

Астанаға ақ бата

Таңғажайып дарқан да алып жеріміздің нақ ортасы –кіндігі сенсің ,Астана! Тәңірден тыныштық сұраған,өмірден ырыс-құт  сұраған еліміздің баспанасы – түндігі сенсің ,Астана!

Күйші домбырасының күмбірі, ақын жүрегінің сыңғыры да сенсің,Астана!

Тұтас еліңді қуантқан, алыстан мейман шұбатқан – тұсаукесер тойыңда  айтылмас тілек болар ма, батагөй шалдың ниеті жүрекке барып қонар ма?

О,Астана –ақ қала,жаңа қала,жас қала! Өріп шықсын өзіңнен бақыт,байлық,бастама!Көрген өмір азабын алақандай қазағың еркіндесін,ел болсын,беттен қақпа,жасқама!

Еңсең өссін күн санап,елің өссін жыл санап. Шығармасын есіңді ,қайтармасын сесіңді Уақыт деген құмсағат.

Алла жар боп алдыңнан Аппақ күнің лауласын, дос-туысың  көп болып,жақындассын     жауласың!

О,Астана,айналдық!  Біздің соққан жүрек –сен. Қадамыңа нұр жаусын ақ батадан ,тілектен! Әумин!

Мәтінмен жұмыс

-Ақынның қандай сезімдері байқалады?

— «жақындассын     жауласың!» деген сөзді қалай түсінесің?

— Батаның қандай ерекшелігі,айырмашылығы бар?

                  Венн диаграммасы                      

 Бата сөзі                                                                                                           Астанаға ақ бата













 

 

-Ойтолғау

-Астана қаласы туралы не білеміз? (Оқушылар ойы)

-Бата сөзі көркем әдебиеттің  қандай түрі?

— Д.Әбілевтің батасы  ауыз әдебиеті  үлгісіне жата ма?

-Өздерің қандай баталар білесіңдер?

— Мәтелді толықтыру:

  1. Жақсы сөз — …..

А)толық ырыс.             Ә)жарым    ырыс      б) Көп ырыс

  1. Баталы құл арымас, батасыз ұл ……..

А)көбеймес         Ә)жарымас          б) болмас

 

Топтарға тапсырма: (2 мин. Астана суреттерінен Слайд)

 

І топқа Астанаға бата –тілек жазу

ІІ топқа Астана туралы өлең құру

ІІІтопқа Астананың бір бейнесін салып түсіндіру.

Қорыту .

-Бүгін ауыз әдебиетінің  қандай түрімен таныстық?

-Бата сөзі кімдерге қандай жағдайларда айтылады?

Бағалау. Әр топ басшысы өз тобының мүшелерін бағалап айтады

Үйге үлкен кісілерден білетін баталарын сұрап ,жазып келу. «Бата сөзді» жаттау

Федоровка    қазақ жалпы орта білім беретін мектебі

 

ақ, Астанаға, аузынан, бата, Дихан Әбілев, ел, Сөз

Навигация по записям

« Қазақ тілінен тест тапсырмалары. (жалпы білім беретін мектептің 3-сынып мұғалімдеріне арналған)

Көктем. Көктемгі табиғат »

Жаңа мақалалар

  • Ұстаздарға арналған жаңа мүмкіндік

  • Сертификаттарды қалай тегін алуға болады? Тегін сертификаттар мұғалімдерге

  • Жаңғақтың балаларға пайдасын біле жүріңіз

  • Балаларды жарнамадан алыс ұстаңыздар

  • Африкадағы балалар неліктен тез жетіледі?

  • «Менің атам – шежіре» атты тақырыптағы ғылыми еңбек

  • АНА ТІЛІМ: Бала тәрбиесіндегі орны

  • Жетістікке жету жолдары

  • Қайырымдылық

  • Қазақ күресі

Электронды мұрағат

  • Авторлық бағдарлама

  • Ұстаздарға

  • Баяндама

  • Коучинг жоспары, МДЖ

  • Мектеп әкімшілігі

  • Мектептен тыс мекемелер

  • Оқу жылы

  • Стихи для детей

  • Сыныптан тыс жұмыс

  • Тәрбие сағаты

  • Шығарма

  • Эссе

  • Өлеңдер



Ұстаздарға арналған жаңа мүмкіндік

Құрметті ұстаздар сіздерге жаңа Ustaz tilegi – Ұстаз тілегі Республикалық ұстаздар сайтын ұсынамыз. Ust.kz Сайтта қазіргі уақытта 30 000 астам сабақтар жинақталып салынды. Барлық жарияланған материалдарды барлық ұстаздар тегін жүктеп сабақ барысында қолдана алады. Барлық құжаттар біздің сайттарда сақталып 24 сағат бойы кез-келген ұстаз тегін жүктеп ала алады. ustaz tilegi Қазақ тіліндегі жаңа сайт. Сайттың негізгі мақсаты Қазақстандағы білім деңгейін көтеріп жаңа технолгияларды қолданып […]

» Read more



Сертификаттарды қалай тегін алуға болады? Тегін сертификаттар мұғалімдерге

16 желтоқсан – Қазақстан Республикасының Тәуелсіздігі күні мерекесімен шын жүректен құттықтаймыз! Құрметті әріптестер, құрметті ұстаздар! Халқымызға ғасырлар бойғы арман болған тәуелсіздік, егемендік ұстанымдарын биікке көтеретін бұл күн – біздің Отанымыздың әрбір азаматы үшін қастерлі мереке. Осыған орай сіздерге жұмыстарыңызға табыс, отбасыларыңызға бақыт тілейміз. Әрқашан Тәуелсіздігімізді тойлап елдің болашағы үшін адал қызмет атқарайық. Тәуелсіздіктің құрметіне ұстаздарға арнап АКЦИЯ ұйымдастырамыз. https://ust.kz Ұстаз […]

» Read more



АНА ТІЛІМ: Бала тәрбиесіндегі орны

Ана тілің алпыс тілмен тең. Мақал Халқымыз өз тілін ана тілім дейді. Яғни, ананың ақ сүті мен әнтек әлдиінен дарыған рухани болмыс. Баланы тәрбиелеуде, оған рухани қуат беруде ананың орны ардақты да аяулы ғой. Тек ана мен әже ғана балаға бесік жырын тербетіп, ақ әлдиін, жұмсақ сөзін арнайды. Әйел адам күніне 20 000 сөз сөйлейді деп жатамыз. Алайда бұл құбылыстың шынайы […]

» Read more

  • Авторская программа

  • Урок

  • Эссе

  • Сборник стихов



Сабақтың тақырыбы: Астанаға ақ бата. Бата сөз. Д. Әбілев

Сабақтың мақсаты: а) Халқымыздың асыл сөзі-бата туралы білетіңдерін еске түсіру, бата сөздерінің мағынасын, идеясын ашуға мүмкіндік жасау.

ә)Ой-өрістерін, тіл байлығын дамыту.

б)Отаның, туған жерін сүюге, салт-дәстүрін қастерлеуге, үлкенге-құрмет, кішіге-ізет көрсетуге тәрбиелеу.

Күтілетін нәтижелер:

Пәндік нәтиже: бата сөздер халқымыздың ұлттық дәстүрінің жаңарған түрі мен салтының алтын қазығы екеніне сенуіне жетелеу;

Жүйелік әрекеттестік нәтиже: бата сөздерді жинақтауға,асыл сөздерді түсінуге, мәнерлі айтуға жаттығу;

Тұлғалық нәтиже: бата арқылы жақсы сөз, тілек айтуға үйрету.

Сабақтың көрнекілігі: Интербелсенді тақта, оқулық, суреттер.

Сабақтың барысы:

Ұйымдастыру бөлімі.

Балаларды шеңберге тұрғызып, өз есімдерінің басты әрпіне сын есім жалғап айту.

Астана қаласының суреттері бойынша топқа бөлу. (қиынды суреттерді құрастыру)

Үй тапсырмасын тексеру. «Фасоль қап» арқылы үй тапсырмасын тексеру.

Бағдаршам арқылы өз өздерің бағалау.

Сұрақтар

  1. Сенің ойынша байлық деген не?

  2. Денсаулықты неліктен бірінші байлық дейді? Дәлелде.

  3. Сен үшін ең «қымбат» байлық қайсысы?

  4. Даналық сөздегі «жеті байлыққа» өзін не қосар едің?

  5. Жеті ата кім? Өзіннің жеті атан туралы айт?

  6. Екінші байлық қандай?

  7. Үшінші байлық қандай?

  8. Төртінші байлық қандай?

  9. Бесінші байлық қандай?

  10. Алтыншы байлық қандай?

  11. Жетінші байлық қандай?

Қызығушылықты ояту.

Астана қаласы туралы бейне ролик көрсету. Не туралы екенің сұрау жаңа сабаққа ену.

Жаңа сабақ

Балалар енді Диқан Әбілевтің « Астанаға ақ бата» мәтінімен танысайық.

Мәтінмен жұмыс- Топқа бөліп оқыту.

Автор туралы ой қозғау

Диқан Әбілев (1907-2003) ақын, Қазақстанның халық жазушысы . Павлодар обылысының Баянауыл ауданында дүниеге келген. Жазушының кең тынысты сыршыл шығармаларынды қарапайым ауыл азаматтарының өсу жолы суреттеледі. Сұлтанмахмұт Торайғыровтың өмір жолы туралы үш кітаптан тұратын көркем шығарманың авторы.

Сұрақ-жауап

а) Екі үзінді беріледі.

1Жас ұрпақ өмірлі болсын, 2 Екі досты айырған

Тұрмысы көңілді болсын, Түбінде өзі оңбайды

Ата-анаға мейірлі болсын, Көреген болса балаңыз,

Ағайын-туысқа пейілді болсын, Қиынды көзбен болжайды,

Өнеге-білімге зейінді болсын, Өзіңнен туған ұл мен қыз,

Он саусағы майысқан шебер болсын, Сыйламаса, сол-қайғы.

Ел қорғайтын батыр болсын, Төле би

Шындықты айтар ақын болсын,

Абыройы өрлесін,

Жаманшылық көрмесін.

Ел ауызынан

-Қайсысы бата?

-Неліктен олай ойлайсыңдар?

-Бата деген не?

Бата сөзді құрылысы бойынша талдау.

Батада қандай тілек айтылған?

-Бата сөзді қайдан естідің?

Оқушылардың сөздері бойынша қорытынды жасау.

Бата болсын, бол, сақта, бер, ет, қыл, т.б сөздермен аяқталады. Өлеңмен жазылған.

-Ақынның қандай сезімдері байқалады?

-Батаның қандай ерекшелігі ,айырмашылығы бар?

Алғашқы нұсқалармен қайта салыстыру. Мысалы, Астананы сипаттағаны, қарасөзбен берілгені.

-Тағы да бұл батаның 1,2 батадан айырмашылығы неде?

-Адамға емес, қалаға берілген бата-тілек.

-Астана қаласы туралы не білесіңдер?

Астана -еліміздің бас қаласы. Отанымыздың астанасы. Ол бұрын Ақмола ,кейіннен Целиноград деп аталып, 1992 жылдан бастап Ақмола, 1998 жылдан Астана деп тағайындалды.

Дәптермен жұмыс

Ақынның Астана қаласына берген батасынан қаланы дәріптеген сөздерді теріп жазу.

Батагөй-бата беретін адам.

Батаны толықтырып жазу.

Топпен жұмыс

1-топ Астана тобы Астанаға бата тілек жазу.

2-топ Ақ қала тобы Астана туралы 4жол өлең

3-топ Жас қала тобы Астананың бір бейнесін салып түсіндіру.

Ой толғау. Өздері білетін батаны жатқа айту

Шығармашылық жұмыс

Оқушылар өздері салып әкелген суреттерден шағын көрме ұйымдастыру.

Қорытынды:

-Батаның тәрбиелік мәні қандай?

Баталы құл арымас,

Батасыз құл жарымас.

Жақсы сөз-жарым ырыс.

Қазақта үлкендердің батасын алу деген ырым бар. Мұны қалай түсінесіндер?

-Бата әдебиеттің қай түріне жатады?

Бағалау. Бағдаршам арқылы өз өздерін бағалау.

Үйге тапсырма: Отбасындағы үлкендердің бата сөзін жазып келу

Кіру | Тіркелу

Начало формы







Сайтқа кіру

Конец формы

Құпия сөзді еске салу





  • Материал

  • Биология

  • Ашық сабақ

  • 4 сынып

  • Ашық сабақ "Астанаға ақ бата" 4 сынып

Ашық сабақ "Астанаға ақ бата" 4 сынып

Автор:

Бағыты: Биология Бөлімі: Ашық сабақ Сыныбы: 4 сынып

Жарияланған уақыты: 2017-12-21




Материал туралы қысқаша түсінік

Материал оқушылармен бастауыш сынып ұстаздарына көмегі бар.Астанаға ақ бата мәтінімен таныстыру. Астана туралы түсіндіру. Автор туралы мәлімет беру. Оқушыларды өз елін, жерін сүюге баулу, тәрбиелеу.

Мерзімі: 18. 10. 2017 жСабақтың тақырыбы: «Астанаға ақ бата.» Диқан Әбілев.Сабақтың мақсаты: Астанаға ақ бата мәтінімен таныстыру. Астана туралы түсіндіру. Автор туралы мәлімет беру. Оқушыларды өз елін, жерін сүюге баулу, тәрбиелеу.Білімділігі: Астана қаласының әсемдігін айту. Астана қаласын сипаттау. Ел ордамыздың ел есінде қалғанын түсіндіру.Дамытушылығы: Оқушылардың мәнерлеп оқу дағдыларын дамыту. Астананың кереметтерін мәңгі есте сақтап , оларды мақтан етіп жүру. Ой –өрісін, отансүйгіштік қасиеттерін қалыптастыру.Тәрбиелігі: Оқушыларды отансүйгіштікке, адалдыққа, батырлыққа тәрбиелеу.Көрнекілігі : АКТ, Астана қаласының суреті, суреттер, автордың суреті, тест тапсырмалары.Әдісі: Топтық жұмыс, Джигсо, сұрақ-жауап, постер жасату. Пікір ағашы, «Үш қадамды сұхбат»Типі: жаңа білім беруСабақтың барысы: І . Ұйымдастыру кезеңі.Психологиялық дайындық. Шаттық шеңберін құру. Қуанамын мен де, Қауанасың сен де. Қуанайық достарым, Арайлап атқан күнге.Оқушыларды 4- топқа бөліп алу. Геометриялық фигураларды пайдалану. Шеңбер, Шаршы, Үшбұрыш, Ромб.1 топ Білімділер 2 топ Жүйріктер3 топ Алғырлар 4 топ ТапқырларӘр топқа бағалау парақшасы таратылады. Топ басшысы өзінің топ мүшелерін смайликтер арқылы бағалап отырады . Сабақ соңында топ мүшесінің сабаққа қатысуына қарай қорытынды ұпайын шығарады, айтады. ІІ. Үй тапсырмасын сұрау:

  • Балалар үйге қандай тапсырма берілген еді?

  • Әсия Біржанқызының «Жеті ата » және өлеңдерін жатқа айту.

  • Өзіміздің жеті атамызды біліп , жаттап келу.

  • Әсия Біржанқызы туралы мағлұмат жазып келу.

  • Сөзжұмбақ шешу

ІІІ. Үй тапсырмасын бекіту.
1.Әке. 2. Бала. 3. Немере. 4. Шөбере. 5. Шөпшек . 6. Немене . 7. Туажат ІV. Жаңа сабақ.Астана қаласы туралы не білеміз? Астана жас тәуелсіз мемлекеттің тарихына өз алтын бетін жазып үлгерді. 90-жылдың ортасында Елбасы Н.Назарбаев ешкім күтпеген жерден оңтүстікте орналасқан Алматы қаласынан республикамыздың қақ ортасына астананы ауыстыру туралы шешім қабылдады. Сөйтіп 1998 жылы 10-маусымда Қазақстан Республикасының орталығы Астана қаласының тұсаукесер тойы болды.Есілдің жағасында орналасқан Ару қала күннен-күнге келушілердің көз қуанышына айналды. Биіктігі 91 метрлік «Қазақ елі» монументі, Президент резиденциясы, Ақ Орда, Министрлер үйі, биіктігі 97 метрлік «Бәйтерек», пирамида, 2 мың орындық «Думан» ойын-сауық орталығы, 30 мың кісілік «Астана» жабық стадионы – осының бәрі Елорданың ажарын ашып, айбынын асқақтатуда.Ендеше бүгін біз Ел ордамыз жайында оқып, біліп танысамыз.Автор туралы мағлұмат беру. Диқан Әбілев (1907-2003) ақын, Қазақстанның халық жазушысы. Павлодар облысының Баянауыл ауданында дүниеге келген. Жазушының кең тынысты сыршыл шығармаларында қарапайым ауыл азаматтарының өсу жолы суреттеледі. Сұлтанмахмұт Торайғыровтың өмір жолы туралы үш кітаптан тұратын кітаптың авторы. 1934-1937 жылдары Семей ауылшаруышылық техникумын, Алмтыдағы журналистер институтын бітірген. көркем шығарманың авторы. Жеті жылдық бастауыш мектепті бітірген. Жас кезінен әрнәрсеге зерек болып, өз бетімен хат тануға талпынған . Ақ Орда соңғы дамыған құрылыс әдісімен салынған жаңа резиденция. Президенттің жаңа резиденциясы -Есілдің сол жағалауындағы басты офистік ғимарат-административтік шаршы метрді құрап, қазақстандық мәрмәр және гранитті пайдаланып салынған. - Астананың ең көрнекті жерлерінің бірі, сол жағалаужағы ұлы ғимараттардың -”Бәйтерек” монументі. Астананың визит карточкасы, оның символдық бейнесі. Астананың визит карточкасы, оның символдық бейнесі. Сол монументті салуға Көк-төбеде өсіп тұрған ертегі ағашы Бәйтерек туралы аңыз негіз болды. Бұл аңыз бойынша қасиетті құс самұрық, оның жапырағы жал сайын бір алтын жұмыртқа –күн тастап отырған. Жыл сайын айдаһар оны жеп қойып отырған, бұл күн мен түннің, қыс пен жаздың, жақсылық пен жамандықтың, жарық пен қараңғының ауысқаның білдірген. Бұл аңыз ауыздан-ауызға тарап отырған. Есілдің сол жағалауында, “Астана-Бәйтерек” монументі жапырағын жайды. Оның биіктігі 105 метр, салмағы 1000 тонна, 500 қазық қағылған. Әлемді тұңғыш рет диаметрі 22 метрді, салмағы 300 тоннаны құрайтын хамилион тастан жасалған, яғни күн сәулесіне байланысты түсін өзгертетін шар 97 метр биіктікке көтерілді. Бұл жаңа Астананың 1997 жылы пайда болғанын еске түсіреді. Қаланың кіре берісінде биік тұғырда орнатылған , барыстар қаланың қақпасын ашып, оны қорғап және тез арада жаумен шайқасуға дайын тұрғандай.Оқулықпен жұмыс:Астанаға ақ бата мәтінін оқыту. 4-топқа бөліп Джигсо әдісін пайдалану. Әр топ топпен ақылдасып Астана мәтінінің мазмұнын айтады.Дәптермен жұмыс.Сөздерге түсінік беру , жазып алу.Батагөй – бата беретін адам. Әр –бір топқа түрлі тапсырма беремін1 топ Білімділер Бата сөз кімдерге, қандай жағдайда айтылады? 2 топ Жүйріктер. Астана тақырыбына постер жасау.3 топ Алғырлар Астана қаласы туралы эссе жазу 4 топ Тапқырлар Ел ордасы Астанамыз туралы төрт жолдан тұратын өлең шығару. V. Сабақты бекіту. « Үш қадамды сұхбат» әдісін пайдаланамын. Бұл жерде мақсаты оқушылардың жан –жақты білімдерін тексеру. Әр топтың міндетін түсіндіру керек. Білімділер тобы - Жүйріктер тобына сұрақ қоядыЖүйріктер тобы - Білімділер тобына жауап береді,Алғырлар тобына сұрақ қояды.Алғырлар тобы - Жүйріктер тобына жауап береді,Білімділер тобына сұрақ қояды.Тапқырлар тобы - сұрақ- жауапқа қорытындылау және талдау жасайды. Әр топ бұрын өтілген тақырыптар бойынша үш сұрақтан қояды. Топтар бір-біріне сұрақтарын қойып болғаннан кейін Тапқырлар тобы бүгінгі жұмысты, топтардың бір-біріне қойған сұрақтарының маңыздылығы мен жауаптардың дұрыстығына сараптама жасап, топтардың жұмысына баға береді. Пікір ағашына «Екі жұлдыз бір тілек» арқылы бүгінгі сабақтан өзіне ұнаған немесе ұнамаған тұстарын стикерге жазады.VІ. Үйге тапсырма. Астана ЭКСПО -2017 туралы тың деректер іздестір.Мәтіннің мазмұнын түсініп оқып келу.




Сыныбы: 4«Ә»

20.10.2016

Сейтенова Айнур Сарсенгалиевна

Жалпы орта білім беретін Қ.Сәтбаев атындағы мектебінің

ІІ санатты бастауыш сынып мұғалімі


Сабақтың тақырыбы:

Астанаға ақ бата.Бата сөз. Диқан Әбілев

Пәні:

Әдебиеттік оқу

Мақсаты:

Астанаға берілген бата мәтіні арқылы, бата сөздердің мағынасын ашу.

Күтілетін нәтижелер:

Жұпта, топта және өз бетімен жұмыстану дағдыларын дамытып, тез, өнімді жұмыс арқылы уақытты пайдалана білу мүмкіндігіне дағдыланды

Керекті жабдықтар:

Оқулық, АКТ, автордың портреті, флипчарт, стикер,бағалау парақшасы

Әдіс-тәсілдері

Жұптық, топтық жұмыс, «Қар үйіндісі»әдісі, «Шындық, жалған» ойыны»,Ойлан, жұптас, талқыла «Жуан, жіңішке» сұрақтар.

Сабақ барысы:

Сабақ кезеңдері

Жоспар

Кіріспе

2 мин.

Үй тапсырмасы 5 мин.

І.Ұйыдастыру Қызығушылығын ояту «Шындық, жалған »ойыны.

1.7-і тақ сан.(иә) 2.7-і 10-нан үлкен (жоқ) 3.1 аптада 7 күн бар.(иә) 4.7-і 2 таңбалы сан (жоқ) 5.7 саны 3-ке бөлінеді.(жоқ) 6.7 6 мен 8-дің көршісі.(иә) 7.Қазір сағат жеті (жоқ) 8.7 саны киелі сан.(иә)

II. Үй тапсырмасын тексеру. «қар үйіндісі»

-Ендеше сендер 7 саны туралы тағыда не айтар едіңдер?(оқушылар өздерінің білетіндерін айтады) Одан басқа тағыда қандай тапсырма беріп едім?(жаттау)

-Ендеше,алдарыңдағы ақ қағазға сағат тілі бағыты бойынша бір жолдан жаза қоямыз




Тұсау кесер

1 мин.

1 мин.

2 мин.


ІҮ.Жаңа сабақ.

Астана қаласы туралы бейнефильм қарау. Балалар алдарыңыздағы қағазға қараңдаршы.

Кесте толтыру БББ

Білемін

Білгім келеді

Білдім










–не жазылған?(балалар оқиды)

-не айтар едіңіз?

Шығармашылық тапсырма. Топтық жұмыс

І топ: «Кешегі Астана»

ІІ топ: «Бүгінгі Астана»

ІІІ топ: «Болашақтағы Астана»

«Кешегі Астана» Ресурс парағында Бұған дейінгі астана болған қалалар:

1920 жылдан- 1924 жылға дейін Орынбор қаласы

1924 жылдан – 1929 жылға дейін Қызылорда қаласы

1929 жылдан – 1997 жылға дейін Алматы қаласы

1997 жылдан бастап Астана қаласы.

Топтық жұмыстың өнімін қорғау.

(Д.Әбіловтың Астанаға ақ бата» мәтінімен танысамыз)



Дихан Әбілев 1907 жылы Павлодар облысының Баянауыл ауданында дүниеге келді. Жеті жылдық бастауыш мектепті бітірген. 1934 - 1937 жылдары Семей ауылшаруашылық техникумын, Алматыдағы журналистер институтын бітірген. Жас кезінен әрнәрсеге зерек болып, өз бетімен хат тануға талпынған

Астана туралы

Кестеге стикер арқылы өздерінің осы тақырыпқа байланысты білгісі келетіндерін жазып жапсырады

Балалар постер қорғап,әр топ бір – бірін 2жұлдыз,1ұсыныс арқылы бағалайды.

Қосымша мәлімет алады.

Бата туралы түсінік қалыптасады.

Оқушылар бүгінгі сабақта не істеуіміз мүмкін екенін шамалап айтып береді.

Оқушылар топтағы көршілерімен бірлесе отырып жұпта талдайды.

Негізгі бөлім

2 мин.

2 мин.

Оқулықпен жұмыс

Мағынаны ажырату
1 топ « Бата»сөзінің мағынасын ашу.
Тапсырманы топтарға тастау.
Мәтіннің толық мазмұнымен жұмыс:
Астана
2 топ Мәтіннен Астананы сипаттайтын сөздерді табу
(ақ қала, жаңа қала,, жас қала, соққан жүрек, баспана, еліміздің түндігі)
3-топ мәтінді оқып басқа топтарға түсіндіресіңдер

Әр топ өздеріне берілген тапсырманы келесі

Топқа түсіндіреді, әр топ бір – бірін

Басбармақ арқылы бағалайды.

Қорытынды

5 мин.

«Жуан, жіңішке» сұрақтар әдісі.Әр топ өтілген тақырыпқа байланысты бір – біріне 1 жуан, 1 жіңішке сұрақ дайындайды.

Әр топ бір – біріне өойылған сұрақтарға жауап беріп бір – бірін смайлик арқылы бағалайды.

Бағалау.Кері байланыс.

.Мұғалім оқушыларға кері байланыс парағын толтыртады.

Оқушылар кестенің үшінші бөлігін, яғни білдім дегендерін толтырып жазады.Тақтада тұрған үлкен жүрекшегі әрбір оқушы стикерге «Астанаға арнап» тілек жазып жапсырады

Үйге тапсырма

Бата сөздер жаттап келу

Күнделіктеріне жазып алады.

Бағалау









Сабақтың тақырыбы: Астанаға ақ бата. Дихан Әбілев.

Бата сөз (Ел аузынан)

Сабақтың мақсаты:

  1. Халқымыздың асыл сөзі – бата туралы білетіндерін дамыту. Бата сөздерінің мағынасын,идеясын ашуға мүмкіндік жасау.

  2. Бата сөздерді жинақтауға,асыл сөздерді түсінуге,мәнерлі айтуға жаттығу.

  3. Бата сөз-ата-баба сөзі мирас,мұра болып,ұрпақтан-ұрпаққа жалғасын табатынына сенімдерін арттыру.Бата арқылы жақсы сөз,тілек айтуға үйрету. Қазақстан Республикасын сүюге, Отанының патриоты бола білуге тәрбиелеу.


Көрнекілік: Интерактивті тақта, Астана туралы суреттер, Қазақстан Республикасының картасы. Шешендік сөздер жинағы.

Түрі: жаңа сабақты меңгерту

Әдісі: Көрнекілік, түсіндіру, шығармашылық, сұрақ-жауап.

Пәнаралық байланыс: бейнелеу өнері, дүниетану

Сабақтың барысы :

І Ұйымдастыру кезеңі:

Қонақтарға амандасу

Үлкенге де Сіз

Кішіге де Сіз

Сәлем береміз Құрметпенен

Сіздерге біз.

  1. Оқушылардың сабаққа әзірлігі

  2. Оқу-құралдарының толықтығы

  3. Оқушылардың сабаққа қатынасуы

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру:

Біздер қандай тарауды өтіп жатырмыз?

Кімдер туралы білдік?

Қазақ халқында би-шешендік өнері бар адамдар көп болған.

- Олар қандай адамдар? Қандай қаситтері басым адамдар?

-ðŸñ€ñð¼ð°ñ ñð¾ ññ‚ñ€ðµð»ðºð¾ð¹ 43 ðŸñ€ñð¼ð°ñ ñð¾ ññ‚ñ€ðµð»ðºð¾ð¹ 44 ðŸñ€ñð¼ð°ñ ñð¾ ññ‚ñ€ðµð»ðºð¾ð¹ 45 Сендер соның ішінде қандай шешен билерді білесіңдер?Өздерің білетін кімдердің шешендік сөздерінен хабарларың бар?
ðŸñ€ñð¼ð°ñ ñð¾ ññ‚ñ€ðµð»ðºð¾ð¹ 41 ðŸñ€ñð¼ð°ñ ñð¾ ññ‚ñ€ðµð»ðºð¾ð¹ 42 Би шешендер

ðŸñ€ñð¼ð°ñ ñð¾ ññ‚ñ€ðµð»ðºð¾ð¹ 40


( Оқушылардың жауабын тақатаға жазамын) Енді осы бөлінген үш топтан өздеріне берілген үй тапсырмаларын сұраймын.




Ітоп – Төле бидің сөзін ІІ топ- Қазыбек бидің сөзін ІІІ топ Әйтеке бидің сөзін .

Өткен сабағымызда «Төрт тентек» атты қызықты тақырып өттік. Кім туралы?

І топқа сұрақ : Не үшін екі ауылдың арасында келісімсіздік туды?

ІІ топқа: Жиналға топқа кім келді?Не деді?

ІІІ топқа : Мөңке дауды қалай шешті?

Жалпы сұрақ: -Мөңке баланың жауабы сіздерге ұнады ма?Оны сен қалай бағалар едің?

А) тапқырлық Ә) ақылдылық Б) әділеттілік

В)осы үш қасиеттің де бала бойынан табылғаны

Сонымен жинақтай келе біз шешен адамдар,шешендік сөздер қандай болу керек екенін білдік.Тағы қандай сөздерді білеміз (Оқушылар жауабы)

Шешендік күлдіретін өткір қанатты қасиетті

ðŸñ€ñð¼ð°ñ ñð¾ ññ‚ñ€ðµð»ðºð¾ð¹ 32 ðŸñ€ñð¼ð°ñ ñð¾ ññ‚ñ€ðµð»ðºð¾ð¹ 36 ðŸñ€ñð¼ð°ñ ñð¾ ññ‚ñ€ðµð»ðºð¾ð¹ 35 ðŸñ€ñð¼ð°ñ ñð¾ ññ‚ñ€ðµð»ðºð¾ð¹ 34 ðŸñ€ñð¼ð°ñ ñð¾ ññ‚ñ€ðµð»ðºð¾ð¹ 33 жылататын өлмейтін

ðŸñ€ñð¼ð°ñ ñð¾ ññ‚ñ€ðµð»ðºð¾ð¹ 27 ðŸñ€ñð¼ð°ñ ñð¾ ññ‚ñ€ðµð»ðºð¾ð¹ 28 ðŸñ€ñð¼ð°ñ ñð¾ ññ‚ñ€ðµð»ðºð¾ð¹ 29 ðŸñ€ñð¼ð°ñ ñð¾ ññ‚ñ€ðµð»ðºð¾ð¹ 30 ðŸñ€ñð¼ð°ñ ñð¾ ññ‚ñ€ðµð»ðºð¾ð¹ 31 Асыл Сөз Түзу

жаман ақылды

Көп Сүйектен өтетін ұмтылмайтын

ІІІ. Қызығушылығын ояту


Б

І

Л

І

М




А

Ш

У




Т

А

С




А

С






Сөзжұмбақ

Оқу ... бұлағы (білім)

Не дұшпан? ...... ашу

Алтын,күміс .... екен

Арпа,бидай ... екен.

ТðŸñ€ñð¼ð°ñ ñð¾ ññ‚ñ€ðµð»ðºð¾ð¹ 26 оптау жақсы тілек

ðŸñ€ñð¼ð°ñ ñð¾ ññ‚ñ€ðµð»ðºð¾ð¹ 25 ðŸñ€ñð¼ð°ñ ñð¾ ññ‚ñ€ðµð»ðºð¾ð¹ 24 ðŸñ€ñð¼ð°ñ ñð¾ ññ‚ñ€ðµð»ðºð¾ð¹ 23 БАТА адамға жақсылық әкеледі

Жақсы сөз


Экранда екі үзінді жазулы тұр

1. ...Өмір берсең бақытты қып бер,

Дәулет берсең ,қайырлы қып бер,

Қыз берсең,қылықты қып бер.

Ат берсең ,жүрісті қып бер,

Бала берсең ,ырысты қып бер.

«Шешендік сөздер» кітабынан

2. Екі досты айырған

Түбінде өзі оңбайды

Көреген болса балаңыз

Қиынды көзбен болжайды.

Өзіңнен туған ұл мен қыз

Сыйламаса –сол қайғы.

Төле би

  • Қайсысы бата

  • Неліктен олай ойладың?

  • Бата деген не?

IV Мағынаны тану

«Бата сөзді»

Жас ұрпақ өмірлі болсын,

Тұрмысы көңілді болсын,

Ата-анаға мейірлі болсын,

Ағайын – туысқа пейілді болсын,

Өнеге –білімге зейінді болсын,

Он саусағы майысқан шебер болсын,

Ел қорғайтын батыр болсын,

Шындықты айтар ақын болсын,

Абыройы өрлесін,

Жаманшылық көрмесін . Ел аузынан

-Бата кімге берілген?

-Батада қандай тілек айтылған?

- Бата сөзді қайдан естідің?

- Алдында оқыған бата сөзімен екеуінің ұқсастығы неде?
САЛЫСТЫРУ

Өмір берсең бақытты қып бер,

Дәулет берсең ,қайырлы қып бер,

Қыз берсең,қылықты қып бер.

Ат берсең ,жүрісті қып бер,

Бала берсең ,ырысты қып бер.

«Шешендік сөздер» кітабынан
Жас ұрпақ өмірлі болсын,

Тұрмысы көңілді болсын,

Ата-анаға мейірлі болсын,

Ағайын – туысқа пейілді болсын,

Өнеге –білімге зейінді болсын,

Он саусағы майысқан шебер болсын,

Ел қорғайтын батыр болсын,

Шындықты айтар ақын болсын,

Абыройы өрлесін,

Жаманшылық көрмесін . Ел аузынан

ДðŸñ€ñð¼ð°ñ ñð¾ ññ‚ñ€ðµð»ðºð¾ð¹ 20 ðŸñ€ñð¼ð°ñ ñð¾ ññ‚ñ€ðµð»ðºð¾ð¹ 21 ихан Әбілев

ðŸñ€ñð¼ð°ñ ñð¾ ññ‚ñ€ðµð»ðºð¾ð¹ 19


  1   2   3   4   5


написать администратору сайта