Главная страница
Навигация по странице:

  • Частини складного речення тільки

  • Складне речення не є механічним поєднанням простих речень, воно побудоване за певною своєрідною схемою.

  • Засоби зв’язку частин складного речення: сполучники, сполучні слова, інтонація, порядок частин, співвідношення форм дієслів-присудків.

  • (У БЕЗСПОЛУЧНИКОВИХ РЕЧЕННЯХ).

  • Поділ складних речень за основними засобами зв’язку на сполучникові та безсполучникові.

  • Складносурядні та складнопідрядні речення.

  • Складносурядне речення з єднальними сполучниками

  • Складносурядне речення з протиставними сполучниками

  • Складносурядне речення з розділовими сполучниками

  • СУЛМ. пр1. Складне речення як синтаксична одиниця. Визначальні граматичні та семантичні ознаки складного речення


    Скачать 38.64 Kb.
    НазваниеСкладне речення як синтаксична одиниця. Визначальні граматичні та семантичні ознаки складного речення
    Дата03.12.2020
    Размер38.64 Kb.
    Формат файлаdocx
    Имя файлапр1.docx
    ТипДокументы
    #156626

    Тема 1. Складне речення

    1. Складне речення як синтаксична одиниця. Визначальні граматичні та семантичні ознаки складного речення.

    Складне речення - це речення, що складається з двох і більше граматичних основ (предикативних одиниць), які становлять семантичну, структурну та інтонаційну єдність.

    Складне речення функціонує в мові як одна комунікативна одиниця й характеризується формально-граматичними та семантичними ознаками, з-поміж яких найважливішими є:

    а) поліпредикативність;

    б) особлива структурна схема;

    в) інтонаційна завершеність" семантична та структурна цілісність;

    г) в ньому повідомляється про кілька ситуацій і відношення між ними.

    Поліпредикативність складного речення виявляєтся в наявності двох чи кількох предикативних одиниць, що мають структуру простого речення, поєднаних в одне ціле. Частини складного речення тількиумовно можна назвати простими реченнями. Маючи подібну до простих речень синтаксичну будову, вони не мають:

    а) змістової завершеності, бо тільки в поєднанні виражають складну думку, різнобічні зв'язки між предметами й явищами довкілля;

    б) інтонаційної завершеності, бо лише все складне речення характеризується інтонацією кінця;

    в) комунікативного значення, оскільки не є самостійними одиницями спілкування.

    Складне речення, що складається з двох предикативних одиниць, називається двочленним, або двокомпонентним: Тож будьмо чеснії відверті в ділах великих і простих, щоб від народження до смерті за все відповісти (В. Крищенко); Помиляються не тільки люди, помиляються навіть святі (В. Симоненко).

    Складне речення, що складається з трьох і більше предикативних одиниць, називається багаточленним чи багатокомпонентним: Дитяче довір 'я до вчителя - це крапля чистої роси на квітці троянди, треба так зірвати квітку, щоб не струсити цю краплю (В. Сухомлин-ський); Я щастя не маю і в мріях не бачу, бо іншії мрії у серці ношу; коли я часами журюся і плачу,-я щастя у долі тоді не прошу (Леся Українка).

    Складне речення не є механічним поєднанням простих речень, воно побудоване за певною своєрідною схемою. Під час конструювання використовуються ті або інші структурні різновиди простого речення, які модифікуються відповідно до особливостей складного речення.

    Отже, частини складних речень не виступають окремою комунікативною одиницею і не мають семантичної й інтонаційної завершеності. Тільки усе складне речення загалом можна розглядати як самостійну структурну й комунікативну одиницю, що є засобом формування й передачі інформації.

    1. Засоби зв’язку частин складного речення: сполучники, сполучні слова, інтонація, порядок частин, співвідношення форм дієслів-присудків.

    Основними засобами поєднання предикативних одиниць складного речення є сполучники, сполучні слова та інтонація.

    Інтонація відіграє важливу роль у будь-якому реченні (простому і складному). Будь-яке складне речення характеризується ітонаційною завершеністю, має інтонацію кінця. В окремих складних конструкціях інтонація виступає єдиним засобом вираження семантичних і синтаксичних відношень між предикативними одиницями складного речення. (У БЕЗСПОЛУЧНИКОВИХ РЕЧЕННЯХ).

    Розрізняють такі типи інтонацій:

    • 1) інтонація переліку: Листя nada, nada, холодно землі, вже летять над садом в ірій журавлі (А. Камінчук);

    • 2) інтонація протиставлення чи зіставлення: Не садок розцвівся тут, не грядка - біля школи хлопчики й дівчатка (М. Пригара);

    • 3) інтонація пояснення: Мені снилося: червоні рожі пломеніли в промінні золотистім (Леся Українка).

    Одним з найпоширеніших засобів зв'язку предикативних одиниць є сполучники й сполучні слова, що є показниками сурядного чи підрядного зв'язку. З семантичного погляду вони в багатьох випадках без допомоги контексту виражають також певні смислові відношення.

    Сполучники сурядності (паратактичні) поєднують в одне ціле рівноправні частини складного речення й виражають єднальні, зіставно-протиставні й розділові відношення: Пройшла гроза, і ніч промчала, і знову день шумить кругом (В. Сосюра); Роки любії, дитячі, як весняні води, зникли, але гомін вод весняних не забудеться ніколи (Леся Українка); То не від сонця урожай доспів - то спів про щастя затвердів у зерні (С. Летюк); Чи то настане нічка темна, чи то веселий день шумить (Л. Глібов). Сполучники сурядності лише поєднують предикативні частини складносурядного речення й не належать до жодної з цих частин.

    Сполучники підрядності (гіпотактичні) поєднують частини складнопідрядних речень і виражають часові, умовні, причинові, з'ясувальні та інші відношення. Вони завжди належать до підрядної частини, підпорядковуючи її головній: У квітках летить весна, журавлів щука й не зна, що вони їй вістунами відчиняють всюди брами (Олександр Олесь); Прозрінь не бійся, бо вони як ліки (Л. Костенко).

    Сполучні слова, поєднуючи між собою частини складнопідрядного речення, виступають членами підрядної частини речення. У ролі сполучних слів виступають повнозначні частини мови: відносні займенники {хто, що, який, чий) і займенникові прислівники (як, коли, куди, де): Уникай людей, які, бачачи твої вади і недоліки, виправдовують їх або навіть схвалюють (Г. Сковорода); Дивись, я сміюсь, коли серце ридає... (Леся Українка).

    Сполучні слова можуть мати в головній частині співвідносні вказівні слова. У ролі співвідносних слів виступають вказівні й означальні займенники (такий, той, кожний, весь), а також займенникові прислівники (тоді, тут, туди, там, так): Моя душа ніколи не забуде того дарунку, що весна дала... (Леся Українка); Тут, де кожен камінь кров 'ю полили в бою брати, із шаною й любов 'ю зупинися, друже, ти (В. Лучук).

    Одним із засобів поєднання предикативних одиниць складного речення в одне ціле є співвідношення видо-часових і способових форм дієслів-присудків, які відповідним чином скоординовані. Так у реченнях з одночасністю дій дієслова-присудки виражені у формі одного часу, а в реченнях з часовою послідовністю - різночасовими формами: Любо в гаю соловейко виспівує, слухаю ніжне лящання, чистую, щирую річ українську чую я в тім щебетанні (А. Кримський); Червонобоким яблуком округлим скотився день, доспілий і тяжкий, і ніч повільним помахом руки широкі тіні чорним пише вуглем (М. Рильський).

    Визначати характер синтаксичних відношень і здійснювати зв'язок частин складного речення можуть також лексичні елементи. До лексичних засобів зв'язку в широкому розумінні належать сполучні й співвідносні слова. Такими елементами можуть виступати займенники, які вживаються замість іменників і вказують на зв'язок між предикативними одиницями: Лине сонячний шлях, а на нім ти і я і кругом у квітках Україна моя (В. Сосюра). Лексичним елементом може бути також спільний другорядний член (чи кілька членів): В той час над Києвом буяло жарке літо, йшов червень, і важкі темні хмари мало не щовечора збиралися на небі (В. Собко).

    Порядок розміщення частин складного речення може бути вільним і фіксованим, сталим.

    За вільного порядку предикативні частини можуть змінювати своє місце в реченні: Листя виросте з листочка, з нитки витчеться сорочка (М. Сингаївський). Якщо змінити розташування частин складного речення, зміст висловлюваного й відношення між частинами не зміняться. Вільний порядок частин мають ті складні речення, в яких встановлють-ся відношення одночасності.

    Якщо між частинами складного речення наявна часова послідовність, причинно-наслідковий зв'язок та з'ясувальні відношення, то порядок розміщення предикативних частин є сталим, фіксованим: Сотні літ нас розпинали, та не побороли, бо не вмерла Україна і не вмре ніколи (Д. Павличко); Народна мудрість твердить: грудень рік кінчає, справжній зимі двері відчиняє (М. Ткаченко).

    1. Поділ складних речень за основними засобами зв’язку на сполучникові та безсполучникові.

    Одні прості речення в складних можуть поєднуватися між собою сполучниками, а інші — без їхньої допомоги (за змістом, інтонацією). Такі складні речення з різними видами зв’язку називаються складними синтаксичними конструкціями. Вони поділяються на три різновиди:

    1) складні речення зі сполучниковим сурядним і безсполучниковим зв’язком (Грає листя на веснянім сонці, а в душі печаль, як небеса; він росте й співає яворонці, і згорає від сльози роса (Д. Павличко)).

    2) складні речення зі сполучниковим підрядним і безсполучниковим зв’язком (Коли вона проснулась, на столі вже горіла свічка, в кімнаті нікого не було, у чорні смолисті вікна дріботів дощ… (О. Гончар));

    3) складні речення зі сполучниковим сурядним і підрядним та безсполучниковим типами зв’язку (Золота порохівниця місяця, вистромившись із-за могил, порошила трави голубим пилом, і здавалось козакові, що там, у степу, ворушиться щось, іржуть чиїсь коні, і вже не рокотання бандур чути звідти, а ледве вловимий передзвін шабель [чути], і не сиділося старому, не їлася йому саламата, свербіла рука до шаблюки, до бою кликало серце (Г. Тютюнник)).

    1. Складносурядні та складнопідрядні речення.

    СКЛАДНОСУРЯДНЕ РЕЧЕННЯ

    Складносурядне речення- це речення, частини якого рівноправні за смислом і поєднані сурядним зв'язком за допомогою сурядних сполучників: Завірюха стугоніла, вила, а мороз гострив свій білий ніж (І.Драч).

    Частини складносурядного речення з'єднуються сполучниками сурядності:

    • розділовими: одиничними або, чи, хоч, повторюваними аби…аби, чи…чи, хоч…хоч, то…то, не то…не то;

    • єднальними: одиничними і, й, та (в значенні і) та повторюваними і…і, ні…ні (ані…ані);

    • протиставними а, але, та (в значенні але), проте, зате, однак.

    сполучник сурядності

    приклади

    розділовий

    Або я піду звідси, або вона стане іншою

    єднальний

    Подув вітер - і ліс радісно загомонів

    протиставний

    Надворі дощ, а тут сухо і тепло

    Складносурядне речення з єднальними сполучниками

    У складносурядних реченнях може виражатися:

    • одночасність дій, подій, явищ, станів (І ми співали, і вони з нами також);

    • послідовність дій, подій, явищ, станів (Хтось відчинив двері, і ми зайшли у кінату);

    • причинно- наслідкова залежність між діями, подіями, явищами, станами (Дощ пройшов- і Київ зазеленів);

    Складносурядне речення з протиставними сполучниками

    У складносурядних реченнях з протиставними сполучниками може виражатися:

    • зіставлення дій, подій, явищ, станів (На клумбах горіли маки, а левкої ще тільки розпускалися);

    • протиставлення дій, подій, явищ, станів (Чорні хмари стояли над містом, але дощу ще не було).

    Складносурядне речення з розділовими сполучниками

    У складносурядних реченнях з розділовими сполучниками може виражатися:

    • взаємовиключення дій, подій, явищ, станів (Чи ви мене не чуєте, чи, може, ще не прокинулися?).;

    • чергування дій, подій, явищ, станів (Мене то кидало в жар, то проймало холодом).

    СКЛАДНОПІДРЯДНЕ РЕЧЕННЯ

    Складнопідрядне речення- це речення, частини якого нерівноправні за смислом і поєднані сурядним зв'язком за допомогою сполучників підрядності або за допомогою сполучного слова.

    Одна з частин складнопідрядного речення є головною, інша- залежною. Від головної частини до залежної можна поставити питання.

    Напр.: Щоб не пламеніти горобині самотньо, посадив я поблизу неї нашу українську калину (І.Цюпа)- для чого посадив?

    Серед складнопідрядних речень виділяються три основних види:

    • складнопідрядні речення з підрядними означальними;

    • складнопідрядні речення з підрядними з'ясувальними;

    • складнопідрядні речення з підрядними обставинними.

    складнопідрядне речення

    приклади

    підрядне означальне

    Для нас тоді був цілий світ, як вимріяна казка (П.Карманський)

    підрядне з'ясувальне

    Щасливий, хто сни має милі (Л.Українка)

    підрядне обставинне

    Малі дерева схожі на дорослих, як діти на своїх батьків (М.Сингаєвський)


    написать администратору сайта