Главная страница
Навигация по странице:

  • Основні характеристики грошей наступні

  • Історія виникнення грошей (від давнини до сучасності)

  • Теорія походження перших паперових грошей

  • У сучасній економіці розрахунок ціни здійснюється окремо для кожного продукту

  • сутність грошей. Сутність, функції та види грошей. Рівновага на грошовому ринку. Що таке гроші визначення і сутність грошей


    Скачать 23.8 Kb.
    НазваниеСутність, функції та види грошей. Рівновага на грошовому ринку. Що таке гроші визначення і сутність грошей
    Дата12.05.2023
    Размер23.8 Kb.
    Формат файлаdocx
    Имя файласутність грошей.docx
    ТипДокументы
    #1124733

    Сутність, функції та види грошей. Рівновага на грошовому ринку.

    Що таке гроші – визначення і сутність грошей ?

    Тема грошей хвилює величезна кількість людей. Однак далеко не всі прагнуть розібратися детально, що це таке і які їх особливості. При цьому гроші є основоположним поняттям у фінансовій економіці.

    Гроші - це особливий вид товару, який має максимальну ліквідність. При цьому специфічність грошей полягає в тому, що вони не несуть будь-якої споживчої цінності. Зате вони є універсальним засобом обміну - на них можна купити все необхідне.

    Насправді гроші є товаром, який необхідний кожному. При цьому більшість бажає мати його в якомога більших кількостях.

    Основні характеристики грошей наступні:

    • є інструментом для обміну товарів і послуг;

    • дозволяють виміряти цінність, тобто вартість будь-яких продаваних предметів;

    • є мірою вимірювання праці, а також вимірювання матеріальної цінності вироблених товарів, а також послуг.

    Історія виникнення грошей (від давнини до сучасності) ?

    Протягом величезної кількості років люди користувалися тільки бартером, змінюючи результати своєї праці на всі необхідні їм речі. Однак цей варіант добре підходив тільки для невеликих спільнот, коли кожен працював на благо всього суспільства.

    Поступово з розвитком взаємовідносин між різними територіями з'явилася необхідність використовувати будь-яку універсальну одиницю, яку всі були б готові обміняти на будь-яку продукцію. Саме завдяки цьому і були винайдені гроші.

    Теорія походження перших паперових грошей


    Археологічні розкопки дозволили дізнатися, що в Китаї монети мали прямокутну форму. При цьому абсолютно неясно, з чим пов'язана така відмінність. Тим більше, що розплавлений метал легко приймає форму овалу. Це найближче до круглої класичної монеті.

    У Китаї в певний історичний період виникли труднощі з видобутком металів. Тому не виходило забезпечити карбування кількості монет, достатнього для задоволення попиту на них. Довелося шукати спосіб вирішити цю проблему. Тим часом, в цьому регіоні папір вироблявся тисячі років.

    Держава зобов'язалася на першу вимогу міняти банкноти на монети. Таку ж обіцянку могли давати один одному люди в процесі купівлі-продажу (обміну) товару.

    Ідея з банкнотами сподобалася правителям багатьох держав. Але в Європі вона була впроваджена значно пізніше. Причиною цьому стала ізольованість Китаю від інших країн.

    В Україні та Європі активно застосовувати бони, в якості яких використовувалися паперові облігації та купюри, стали порівняно недавно – близько 300 років тому. Причиною такого рішення стала величезна вага гаманця. Щоб розплатитися монетами за велику покупку, доводилося возити з собою величезні мішки.

    Функції грошей і їх роль в економіці:


    Поступово в міру розвитку цивілізованого суспільства, а також торгових взаємин функції грошей безперервно розширювалися. Спочатку вони використовувалися лише для вимірювання цінності різних товарів і послуг. Пізніше гроші стали виконувати і ряд інших найважливіших для суспільства завдань.

    Функція грошей - це особливе вираження їх ролі в економіці (господарської діяльності суспільства).

    Отже, які функції виконують гроші?

    Функція 1. Гроші як міра вартості


    Функція грошей як міри вартості утворюється в процесі ціноутворення. Саме гроші допомагають визначити вартість товару або послуги. Більш того, загальний еквівалент допомагає порівняти вартість різних продуктів праці між собою.

    Ціна - це вираз вартості товарів і послуг у формі цифр. Її формування здійснюється згідно з умовами виготовлення товару або послуги відповідно до витрачених при цьому ресурсів.

    Порівняти вартість продукції було досить важко без приведення їх до певного масштабу. Будь-яка фізична величина вимірюється у відповідних одиницях. Цінність при цьому може бути виміряна грошима.

    Після впровадження універсального еквівалента вартості зникла необхідність проведення складних розрахунків цінності різних товарів і послуг.

    У сучасній економіці розрахунок ціни здійснюється окремо для кожного продукту. При цьому доводиться враховувати всі витрачені ресурси - матеріали, витрати праці та інше.

    Спростити розрахунки допомогло використання в якості основного елемента для цього грошової одиниці держави. У деяких випадках при нестабільності національної економіки може використовуватися валюта інших країн.

    Функція 2. Гроші як купівельний засіб


    Виконуючи функцію купівельного засобу, гроші займаються обслуговуванням процесу торгівлі, який складається з угод купівлі та продажу.

    У цьому фінансовому процесі гроші є засобом обігу. Саме вони допомагають підтримувати постійний рівень процесу товарообігу.

    У процесі продажу часто виникає часовий проміжок між отриманням товару і передачею оплати за нього. Це пов'язано з тим, що продавці можуть надавати покупцям відстрочку. Відповідно, виникає нове економічне поняття - кредит.

    Функція 3. Гроші як засіб платежу


    Подальший розвиток економічної структури призвів до того, що у грошей виникла ще одна функція. Поступово фінанси зайняли місце повноцінного засобу платежу.

    На даний момент саме гроші можуть використовуватися для оплати продукції, виконання інших зобов'язань.

    Функція 4. Розподільна


    Суть розподільної функції полягає в передачі одним суб'єктом іншому певної суми грошей. При цьому перший не отримує будь-якого відшкодування.

    Така грошова функція виступає основою роботи будь-якого державного бюджету, а також розподілу доходів організацій. Великі соціальні системи завжди ґрунтуються саме на розглянутій функції.

    Функція 5. Гроші як засіб заощадження і накопичення


    Гроші використовуються не тільки для оплати різної продукції, але і в якості основи для багатства. Іншими словами, фінансові кошти можна відкладати в якості накопичень, дарувати. Більш того, гроші можна примножувати, вкладаючи в створення власної справи, перспективні проекти. Про це ми детально писали тут.

    Ця функція грошей визначає абсолютно весь процес інвестування в суспільстві, розвиток банків, бірж, різних фінансових ринків. Крім того, саме вона забезпечує зростання економіки окремо взятої держави.

    Ситуація в сучасному світі складається у форматі економічної глобалізації. При цьому первинна роль відводиться грошам як валюті.

    Грошові кошти виступають запасом цінності, робочим активом. Важливо розуміти: реальна вартість заощаджень залежить від розміру ліквідності.

    Купівельна спроможність грошових коштів не змінюється тільки в разі відсутності інфляції. В реальності такої економіки практично не існує. Тому гроші під дією інфляції поступово втрачають купівельну спроможність.

    У подібних умовах робити накопичення стає безглуздо. У ситуації, що склалася функцію виконує не національна, а іноземна валюта. Вибираються гроші тих країн, економіка яких є більш стабільною.

    Функція 6. Гроші як міра міжнародного обміну


    В умовах глобалізації економіки гроші в рамках цієї функції виконують цілий ряд завдань:

    • конвертація валют;

    • формування платіжного балансу;

    • формування курсу валют.

    Грошовий обмін між різними державами допомагає сформувати зовнішньоторговельні відносини, а також міжнародні позики. Крім того, ця функція дозволяє допомагати зовнішнім партнерам.

    Традиційно світові гроші вимірюють в резервних валютах. Сьогодні ними є амеериканський долар ( $ ), японська ієна ( ¥ ), а також євро (€).

    Однак у разі взаємної домовленості розрахунки між державами можуть здійснюватися і в інших грошових одиницях. По суті, абсолютно будь-яка валюта може виконувати завдання міжнародних розрахунків.

    Які види грошей бувають


    У сучасному суспільстві виділяють велику кількість видів грошей. Всі вони включають чимало підвидів, які пояснюють різноманіття їх форм.

    Гроші розрізняються матеріалом, використовуваним для їх виготовлення, способами обігу, варіантами обліку грошової маси, а також переходом одного виду в інший. Історично склалося 8 певних видів грошей, детально розглянемо їх далі.

    Вид 1. Товарні гроші


    У літературі можна зустріти різноманітне позначення товарних грошей. Інакше їх називають натуральнимисправжніми і дійсними. У цьому випадку в якості грошей виступають товари, що мають внутрішню вартість і корисність.

    Цей вид об'єднує продукти, які застосовувалися для вимірювання вартості в початковому періоді становлення обігу товарів.

    На різних територіях в якості них використовувалися:

    • пшениця;

    • сіль;

    • худоба;

    • металеві повновагі монети з дорогоцінних металів;

    • пушніна та інше.

    Вид 2. Забезпечені гроші


    Забезпечені гроші при їх пред'явленні можна обміняти на певну кількість продукції або дорогоцінних металів. По суті, забезпечені гроші виступають представниками товарних.

    Вид 3. Фіатні гроші


    Фіатние гроші не мають ніякої самостійної цінності, або вона непорівнянна з номіналом.

    Такі фінанси здійснюють функції грошових коштів через те, що держава бере на себе зобов'язання приймати їх в оплату податкових внесків і фіксує як легітимний засіб платежів на власній території.

    Зараз базовою формою виступають банкноти і безготівкові гроші, розміщені на рахунках в банківських організаціях.

    Вид 4. Кредитні гроші


    Кредитними грошима виступає право вимагати в майбутньому особливо оформлену заборгованість. У більшості випадків вони виробляються шляхом передачі цінних паперів, які можуть бути використані для придбання всього необхідного, а також погашення своїх боргів. Найчастіше оплата здійснюється в конкретний термін.

    Вид 5. Повноцінні гроші


    Повноцінні гроші мають товарну вартість, що дозволяє забезпечити їх купівельну спроможність. Вона виступає адекватною внутрішньою цінністю, яка визначається принципами відтворення.

    Такі гроші включають 2 групи:

    1. товарні;

    2. металеві.

    Вид 6. Неповноцінні гроші


    Неповноцінні гроші не мають товарної вартості. Виділяють кілька їх різновидів. Все залежить від законодавства, що здійснює регулювання обігу грошових знаків.

    • Забезпечені товарами або валютними металами. Хоча вони не мають внутрішньої цінності, мають представницької. Під нею розуміють міру купівельної цінності, наявну в неповноцінних забезпечених грошах, коли вони обмінюються на повноцінні.

    • Незабезпечені гроші не ґрунтуються на будь-якому забезпеченні, тому не підлягають обміну на дорогоцінні метали. Такі Фінанси виступають грошима виключно через загальне їх визнання і довіри з боку суб'єктів економіки.

    • Хартальні є окремим видом неповноцінних грошей, які звертаються згідно із законами, мають під собою визнання і підтримку з боку держави.

    Вид 7. Готівкові гроші


    Готівкою називають гроші, які населення тримає у себе на руках. Такі фінанси займаються обслуговуванням роздрібного товарообігу та особистих платіжно-розрахункових операцій. Іншими словами, готівкою виступають монети і банкноти, що передаються з рук в руки.

    Вид 8. Безготівкові гроші


    В якості безготівкових грошей виступає основна маса фінансів, розташована на рахунках в банківських організаціях. Також можна почути позначення таких грошей як депозитних або кредитних.
    Ринок грошей, як і будь-який ринок, залежить від попиту і пропозиції. Між попитом та пропозицією грошей завжди є певне співвідношення. Найбільш бажаною на цьому ринку є рівновага між попитом на гроші та їх пропозицією. Саме за такої рівноваги створюються умови для ефективного розвитку суспільного виробництва.

    Попит – це кількість товару, яку споживачі бажають і можуть придбати за різними цінами протягом певного періоду часу.

    Пропозиція – характеризує можливість і бажання продавця/виробника пропонувати свої товари для реалізації на ринку за певними цінами.


    Порушення рівноваги на грошовому ринку може обумовлюватися чинниками, які діють на боці пропозиції грошей та на боці попиту на гроші. Найбільш поширеними є випадки, коли змінюється попит. Так, наприклад, він зростає, якщо збільшується обсяг виробництва.

    Серед вітчизняних науковців, що досліджують сферу грошового ринку, досить поширена думка про те, що цей ринок здатний до саморегулювання.

    До власних важелів саморегулювання зараховують так званий ціновий стабілізатор. Його дія полягає в тому, що за надлишкової пропозиції грошей відбувається знецінення грошей, а відтак, на грошовому ринку встановлюється певна рівновага.

    Дослідники вважають, що швидкість обігу грошей належить до автоматично діючих факторів забезпечення стабілізації грошового ринку. При появі надлишкової пропозиції грошей, яка є екзогенною, швидкість руху грошей зменшується, а це призводить до вирівнювання співвідношення між пропозицією і попитом на гроші. Автоматичне регулювання рівноваги на грошовому ринку може бути забезпечено тільки у відносно невеликих масштабах.

    Це пояснюється тим, що такий ринок особливо чутливий до дії дуже великої кількості факторів, сполука яких часто призводить до не прогнозованих наслідків. Те ж саме можна сказати і про дію стабілізуючих чинників у часі. Як правило, вони спроможні дати позитивний ефект тільки в короткостроковому періоді.

    У короткостроковому періоді, в умовах, коли діючі автоматично стабілізатори не можуть забезпечити рівновагу на грошовому ринку, центральний банк може вжити певних заходів з метою нормалізації ситуації на грошовому ринку. В його арсеналі досить широкий спектр дій. Це може бути регулювання за допомогою зміни облікової ставки, операції на відкритому ринку, певна політика щодо норми банківського відсотка 

    Рівновага на грошовому ринку певною мірою є умовною, бо вона формується як наслідок постійного її порушення. Реакція на ці порушення і цільові дії центрального банку в напрямку досягнення оптимального співвідношення між попитом на гроші і їх пропозицією стають головним способом реалізації політики монетаризму, а відтак, і забезпечення ефективного функціонування суспільного виробництва і досягнення економічного зростання.


    написать администратору сайта