Главная страница
Навигация по странице:

  • Стадія ухвалення законопроекту

  • Засвідчувальна стадія

  • 25. Держава та її місце в політичній системі організації суспільства (поняття “держава” та “країна”, ознаки держави, функції держави).

  • 26.Форма держави,монархія

  • 27.Республіка

  • 28.Держ устрій,унітарна держава-поняття,ознаки,види

  • 29.складна держава,поняття,ознаки,види

  • 30.Державний (політичний)режим

  • тдп 1блок. Тдп в системі правових наук


    Скачать 167.5 Kb.
    НазваниеТдп в системі правових наук
    Анкортдп 1блок.doc
    Дата09.06.2018
    Размер167.5 Kb.
    Формат файлаdoc
    Имя файлатдп 1блок.doc
    ТипДокументы
    #20143
    страница2 из 2
    1   2

    2) Проектна стадія
    +
    Ухвалення рішення про підготовку законопроекту, включення відповідної пропозиції до плану законопроекти цих робіт.
    +Доручення розробити законопроект уряду або постійним комітетам у Верховній Раді; створення для цих цілей комісій, робочих груп у складі депутатів, представників зацікавлених громадських організацій, вчених-юристів та ін.
    Початкова розробка проекту провадиться фахівцями за конкурсом, дорученням або договором.
    +
    Розробка законопроекту і його попередня експертиза із залученням зацікавлених організацій, дороблення і редагування проекту.
    +
    Внесення законопроекту до парламенту, ухвалення його до розгляду, обговорення законопроекту і його узгодження: розгляд поправок; виявлення думок зацікавлених осіб про проект і одержання їх пропозицій щодо вдосконалення, доробки проекту; ухвалення в порядку першого, другого, третього читання; розгляд альтернативних проектів. У необхідних випадках — винесення проекту: а) на обговорення широкого кола кваліфікованих спеціалістів шляхом проведення парламентських слухань, конференцій, «круглих столів» та ін.; б) на всенародне обговорення.
    3
    ) Стадія ухвалення законопроекту
    Ухвалення законопроекту в результаті голосування (в Україні звичайні закони ухвалюються простою більшістю голосів, конституційні — 2/3 від конституційного складуВерховної Ради) і підготування відповідної постанови законодавчого органу про вступ закону в силу. Тексти законів, ухвалені Верховною Радою підписуються Головою Верховної Ради і невідкладно передаються на підпис Президентові України.
    4)
    Засвідчувальна стадія
    Санкціонування (підписання) закону главою держави (президентом) в установлені конституцією строки (в Україні − 15 днів) В Україні, зокрема, Президент може скористатися своїм правом відкладеного вето і повернути закон із своїми вмотивованими і сформульованими зауваженнями Верховній Раді для повторного розгляду. Саме вето об'єктивно може ставати стадією законотворчого процесу, яка має позапарламентський характер. Проте вето переборюється у парламенті Якщо під час повторного розгляду закон ухвалюється не менше ніж 2/3 голосів установленого Конституцією складу Верховної Ради, Президент зобов'язаний підписати його й представити до офіційного опублікування протягом 10 днів.


    5) Інформаційна стадія
    +
    Промульгація закону — це не лише підписання його главою держави, а й видання спеціального акта, який містить, зокрема, розпорядження про офіційне опублікування закону. Промульгація закону здійснюється зазвичай актом глави держави — указом, наказом та іншими подібними документами, текст якого вофіційних виданнях передує тексту закону, що промульговується. В Україні — це підписання закону Президентом, підготовка постанови Верховної Ради про порядок введення в дію даного закону і офіційне його опублікування. Текст постанови Верховної Ради в офіційних виданнях передує тексту закону, що промульговується.
    +
    Включення закону до Єдиного державного реєстру нормативних актів, де вказується наданий йому реєстраційний код.
    +
    Опублікування закону — друк його тексту з усіма реквізитами в офіційних друкованих виданнях (в Україні — «Відомості Верховної Ради України», газета «Голос України»)
    6) Набуття чинності
    На І — ІІІ стадіях законодавчої діяльності необхідним є вивчення і використання громадської думки, врахування рівня правосвідомості громадян.
    Для докладного вивчення законодавчої процедури в Україні необхідно звернутися до Регламенту Верховної Ради України -нормативного акта, що містить систему правил, які визначають процедуру діяльності українського парламенту.
    ЕТАПИ:

    1) розробку проектів законів; внесення і відкликання законодавчих пропозицій, законопроектів, поправок; розгляд законодавчих пропозицій, законопроектів, поправок у комітетах, тимчасових спеціальних комісіях; прийняття законів;
    2),3) розгляд законопроектів і прийняття законів) розрізняють розгляд законопроектів у трьох читаннях тощо.
    Заключна стадія законодавчого процесу включає процедуру підписання законів, опублікування і введення їх у дію.



    25. Держава та її місце в політичній системі організації суспільства (поняття “держава” та “країна”, ознаки держави, функції держави).

    Країна-територія з постійним складом населення,яка має певні географ,нац.,культ, історичні та політ кордони. Держава-система політ управління,наділена суверенітетом,спец управлінським апаратом та апаратом примусу,які діють на визначеній території.

    ОЗНАКИ ДЕРЖАВИ:

    1)наявність підвладної території

    2)наявність постійного населення ті інститут громадянства

    3)суверенітет-самостійність в управлінні внутр. Справами та міжнар відносинами

    4)наявність апарату управління

    5)апарат примусу

    6)збирання податків

    7)здатність видавати закон

    8)нерозривний зв'язок з правом

    Функції держави – основні напрями її діяльності, що зумовлені її цілями і завданнями та конкретизують її сутність. Функції держави за територіальною ознакою можуть бути внутрішніми (ті, що забезпечують її внутрішню політику) і зовнішніми (забезпечують зовнішню політику).
    Внутрішні функції:

    1)Політична – вироблення внутрішньої політики держави, регулювання сфери політичних відносин, забезпечення народовладдя;

    2)Економічна – вироблення та координація стратегічних напрямків розвитку економіки країни; організація виробництва; створення умов для свободи підприємницької діяльності тощо.

    3)Соціальна – гарантування соціальної безпеки громадян, створення умов для повного здійснення їхніх прав на працю, достатній життєвий рівень тощо.
    4)Екологічна – гарантування екологічної безпеки і підтримка екологічної рівноваги на території держави.

    5)Культурна – консолідація нації, розвиток національної самосвідомості; сприяння розвитку самобутності всіх корінних народів та етнічних меншин; організація освіти, виховання тощо.

    6)Інформаційна – організація і забезпечення системи держання, використання, поширення і забезпечення інформації.

    7)Правоохоронна – попередження посягання на конституційний лад, права і свободи громадян, охорона правового порядку, закріплених в нормах права суспільних відносин.

    8)Правозахисна – забезпечення захисту регульованих нормами права суспільних відносин від будь-яких посягань.
    Зовнішні функції:

    1)Функція співробітництва та інтеграції з сучасним державами у сферах:

    +політичній (дипломатичній) – встановлення і підтримка дипломатичних відносин з іншими державами;

    +економічній – встановлення і підтримка торгово-економічних відносин з іншими державами;

    +екологічній – підтримка екологічного виживання на планеті та інших глобальних проблем сучасності, що з нею пов’язані;

    +культурній – підтримка і розвиток культурних і наукових зв’язків з іншими державами;

    +інформаційній – участь у розвитку світового інформаційного простору, встановлення режиму використання інформаційних ресурсів на основі рівноправної співпраці з іншими державами;

    +правовій – формування правових стандартів у певних сферах правового регулювання різних держав, встановлення зв’язку між законодавствами держав тощо.

    2)Функція оборони держави – захист воєнної безпеки, територіальної цілісності та недоторканості держави, державного суверенітету від зовнішніх зазіхань будь-якими спробами.

    3)Функція забезпечення миру та підтримка світового правопорядку.



    26.Форма держави,монархія
    Форма держави-це певна модель держ устрою яка визначається з урахуванням наявної системи управління,територ організації,форм і методів здійснення держ влади. СКЛАДАЄТЬСЯ: 1)фома держ правління-монархія;республіка
    2)форма держ устрою-унітарна;федерація
    3)держ рижеим-авторитарна; тоталітарна;демократична,антидемократ. Форма держ правління-спосіб організації верховної влади,який визначає систему вищих органів держави,порядок їх формування,особливості їх повноважень,хар-р їх взаємодії,взаємин з населенням. Монархія-форма держ правління за якої держ влада повністю або частково зосереджена в руках однієї особи,як правило,передається у спадок по кровній лінії.

    ОЗНАКИ:

    1)монарх персоніфікує верх владу,виступає при здійснення політики,як глава держави

    2)монарх здійснює одноосібне правління

    3)монарх-головнокомандуючий військ сил

    4)влада монарха оголошується священою,має релігійний хар-р

    5)влада монарха є спадковою і безстроковою

    6)монарх не несе юр відповідальності за прийняті рішення. За обсягом влади монархії :
    +абсолютні-форма держ правління при якій влада монарха є необмеженою,він очолює всі гілки держ влади,має виключні повноваження щодо її здійснення.
    +(різновид держ влади)теократична монархія-фора держ правління за якої в руках монраха зосереджена вся повнота релігійної та світської влади.
    +обмежена(конституційна)-форма держ прав при якій влада монарха обмежена він не володіє вищими повноваженнями щодо реформування та реалізації політики

    . КОНСТИТУЦІЙНІ:
    1)дуалістична-форма держ пр. за якої монарх особисто формує уряд,відповідальний перед ним,монрах має право ветувати закони,прийняті парламентом.
    2)парламентська-форма держ пр. за якої уряд формується парламентом,монарх лише затверджує його склад,не впливає на його рішення.

    27.Республіка

    -форма держ правл за якої вищі органи держ влади обираються населенням на певний строк або формуються виборним органом.

    ОЗНАКИ:

    1)народовладдя

    2)виборність влади

    3)строковість влади

    4)політична та юридична відповідальність глави держави

    5)розподіл влади на законодавчу,виконавчу і судову.

    ПАРЛАМЕНТСЬКА –форма держ пр. різновид республіканської форми,парламент бувши повновладним органом,формує політично відповідальний перед ним уряд,обирає президента,який займає досить скромне місце в системі держ органів.

    ПРЕЗИДЕНТСЬКА-ф,д,пр. за якої держ влада здійснюється шляхом надання президенту великого кола повноважень,передбачає зосередження в руках президента повноважень глави держ,уряду,виконавча влада; парламент-законодавча влада,

    ЗМІШАНА-ф,д,пр. яка поєднує ознаки президент та парламент республік.

    +президентсько-парламентська-президент призначає прем’єра (лідер найбільш впливової партії) та членів уряду.
    +парламент-президентська-президент здійснює владу через урдя; прем’єра призначає парламент за поданням президента.

    СУПЕРПРЕЗИДЕНТСЬКА-нетипова ф.д.пр яка хар-ться юр та фактичним зосередженням усіх важелів влади в руках президента.

    28.Держ устрій,унітарна держава-поняття,ознаки,види
    Форма Держ устрі-спосіб територ організації держави,який хар-зує її поділ на складові частини,відносини між її територіями,принцип взаємодії центр та місцевої влади. Поділ на:

    1)прості (унітарна)

    2)складні(федерація,конфедерація,імперія)
    Унітарна-єдина держава адмін.-територ одиниці якої не мають ознак державності.

    ОЗНАКИ:

    1)єдина система суб’єктів вищої держ влади,яка формує та контролює владу на місцях

    2)єдина конституція

    3)складові частини унітарних держ не можуть виступати самостійними суб’єктами між нар відносин 4)єдина система нац. Законодавства.

    ВИДИ:

    1)централізована-управління на основних територ рівнях здійснюють адміністрації які призначаються вищим керівництвом держави.
    2)децентралізована-місц органи влади формуються населенням та володіють широкими адмін. Повноваженнями.
    3)відносно децентралізована-управління на основних територ рівнях здійснюються одночасно представники центр держ влади та суб’єкти місц самоврядування.

    29.складна держава,поняття,ознаки,види
    Складна держ=держава утв з кілької самостійниї держ утворень,які мають ознаки політ самостійності,але частину своїх повноважень передали центр органам влади.
    Федерація-ф.д.устро. за якої вищі територ одиниці держави маючи ознаки внутр. Суверенітету делегували центр владі повноваження здійснювати зовн,фінансово-матеріальну,охоронну політику.
    ОЗНАКИ:

    1)багаторівнева система органів держ влади

    2)наявність декількох конституцій,дворівнева система законодавста
    3)двопалатна структура парламенту

    4)суб’єкти федерації не мають широкого зовн суверенітету,але можуть укладати між нар договори з іншими державами.

    ВИДИ:

    1)за принципом побудови:

    +національні-урахування складу населення
    +територіальні-незалежно від нац. Складу нселення,на основі політ чи інших інтересів
    +нац.-територіальні-нац та територ засади поділу
    2)спосіб порання +договірні-утв шляхов уклад договору між кількома незалежними утвореннями
    +конституційні-утв з волі світових держав,шляхом надання суверенітету певним територіям або шляхом зміни форми правління
    3)згідно з обсягом повноважень суб’єктів +симетричні-всім суб’єктам однаковий статус
    +асиметричні-рісні статуси суб’єктів
    Конфедерація-тимчасовий союз суверенних держав,які об’єднались для реалізації спільних інтересів в тій чи іншій сфері.

    ОЗНАКИ:

    1)договірний хар=р

    2)відсутність загального кордону,спільної території

    3)відсутність спільного законодавства,громадянства,фінансової системи

    4)відсутність спільних органів управління,правосуддя

    5)відсутність суверенітету конфедерацій 6)право вільного виходу суб’єктів з конфедерацій
    Імперія-складна держава,яка насильницьким шляхом об*єднала території суверенних багатонац держав або їх частин з гол державою.
    ОЗНАКИ:1)виникає через колонізацію,завоювання

    2)тримається на насильстві,примусу з боку метрополії

    3)адмін.-територ одиниці-колонії,не мають ознак суверенітету,не рівні за правовим статусом 4)двоступенева система органів держ влади

    5)центр органи влади-імператор,місцеві-намісники,губернатори

    6)дискримінаційне становище населення колоній

    7)правова система ств на принципах метрополії.


    30.Державний (політичний)режим-

    спосіб здійснення державної влади певними методами і способами.

    ВИДИ: 1)демократичний-держ влада здійснюється на основі чинного права з використ демократ форма народного представництва,гарантування прав і свобод людини,високий рівень їх захисту,поділ влади на закон,викон,суд. Різновиди демократичного:
    +ліберально-демократ-гуманістичнф принципи здійснення влади,рівне забезп кожному прав на приватну власніть,недоторканість особистого життя,свободу слова,зборів,віросповідання.
    +консервативно-демократ-усталені традиції правових цінностей,що скл історично.
    +радикально-демократ-постійно вводить нові правові форми здійснення влади з метою відпищення їх ефективності.


    ОЗНАКИ:1)вільна,рівна участь громадян в управлінні держ

    2)дотримання ідеологічного,політ,економ плюралізму

    3)гарантованість здійснення прав і свобод громадянами відповідно до між нар стандартів

    4)реальність місцевого самоврядування

    5)реальність справедливого правосуддя

    6)домінування методів переконання,узгодження,компромісу на примусом.
    2)авторитарний–влада в руках 1 особи,вузької групи осіб ,спирається на військово-каральний апарат,соц. Ідеологію,але зберігає деякі економ,громадські,духовні свободи. Різновиди: +революційний-змінює напрями сусп-політ розвитку,нерідко здійснюючи владу в не правових формах
    +стабілізаційний-зберігає існуючий сусп.-політ лад,діючи в межах права
    +модернізований-удосконалює існуючий лад,виходячі за межі права.


    ОЗНАКИ:

    1)влада в руках правлячої верхівки,нав’язування своєї волі суспільству

    2)безстроковість влади глави

    3)порушення принципу поділу влади,домінування органів виконавчої

    4)наявність центру з владними повноваженнями управління,здійснюваного на підставі власного розуміння,а не закону.

    5)централізація влади в 1 чи 2 взаємозалежних органах

    6)застос позасудових методів примусу

    7)відсутність свободи утв і дія-сті політ партій

    8)звуження політ прав і свобод людини

    9)перевага інтересів держави над інтересами особи і сусп.
    3)тоталітарний-необмежена влада в руках лідера,монополія держ власності,єдина ідеологія,обмеження ,порушення осн прав людини,тотальний контроль над усіма сферами життя.


    Різновиди:

    +расистський-обмеження прав і свобод за расової ознакою
    +фашистський-необмежена влада на чолі з лідером,для якого людина-ніщо
    +військово-диктаротський-спирається на збройні сили,з ними захоплює владу
    +мусульмансько-фундаменталістський-на ісламській релігії,коран-онс закон держ,нехтування правами людей.


    ОЗНАКИ:

    1)відсутність поділу влади,влада в руках 1 особи

    2)нетерпимість до політ інакодумства,переслідування його

    3)єдина ідеологія,відсутність гласності,сувора політ цензура

    4)монополія 1 партії

    5)жорстка централізація влади

    6)панування держ власності

    7)одержавлення громадських організацій

    8)знецінення людини,погляд на неї як засіб для досягнення цілей

    9)мілітаризація сусп. Життя.

    1   2


    написать администратору сайта