Елементи графічної грамоти. Уроку 45 хв. Тип уроку комбінований. Мета
Скачать 24.72 Kb.
|
Елементи графічної грамоти Тривалість уроку: 45 хв. Тип уроку: комбінований. Мета: ознайомити учнів з необхідністю та достатністю виглядів виробу на кресленні; навчати виконувати графічне зображення обраного об’єкта праці; сприяти формуванню і розвитку самостійності, цілеспрямованості, організованості та інших вольових якостей учнів; виховувати в учнів культуру праці, бережливість, працелюбність, дбайливість, охайність. Задачі: ознайомити учнів з необхідністю та достатністю виглядів виробу на кресленні; виконувати графічне зображення виробу. Обладнання: наочні посібники, плакати, стенди, креслярський набір, формат А4, зразки виконаних робіт, вироби аналоги. Рекомендації до підготовки і проведення уроку: підготувати графічні зображення виробів-аналогів, креслярський набір, графічне зображення обраного об’єкта праці. Хід уроку І. Організаційний момент Вже дзвінок нам дав сигнал: Працювати час настав, Тож і ви часу не гайте, Працювати починайте Привітання з учнями, перевірка їх присутності, наявності робочого одягу та необхідних матеріалів. II. Актуалізація опорних знань учнів Обговорення проблеми в загальному колі. Що називають проеціюванням? Орієнтовна відповідь: проекціювання – це побудова зображення предмета на площині з допомогою уявних проеціювальних променів. Як називають площину, на якій одержують проекцію? Орієнтовна відповідь: площиною проекції. Які ви знаєте площини проекцій? Орієнтовна відповідь: фронтальна, горизонтальна, профільна. Як називають зображення предмета на площині? Орієнтовна відповідь: проекцією. Мотивація навчальної діяльності Для того, щоб виготовити будь-який виріб необхідно мати графічне зображення даного виробу, з якого ми можемо дізнатися про форму та розміри. На сьогоднішньому уроці ви ознайомитесь з необхідністю та достатністю виглядів виробу на кресленні; будете виконувати графічне зображення виробу. IV. Повідомлення теми і завдань уроку. Тема сьогоднішнього уроку: «Елементи графічної грамоти». Учитель повідомляє учням тему уроку та пропонує записати її в зошитах. Визначення завдань для учнів на урок. На сьогоднішньому уроці ви ознайомитесь із необхідністю та достатністю виглядів виробу на кресленні; будете виконувати графічне зображення виробу. VІ. Вивчення нового матеріалу План. Поняття про вигляди не кресленні. Необхідна та достатня кількість виглядів на кресленні. Головний вигляд. Коментар учителя Вигляди Розглядаючи проекціювання предметів на одну, дві і три площини проекцій, ви переконались, що вибір кількості проекцій на кресленні залежить від складності форми предмета. Мабуть, ви звернули увагу й на те, що проекції являють собою зображення тільки видимих (зовнішніх) частин поверхонь предмета. Щоб показувати на кресленнях невидимі частини поверхонь предметів (їх внутрішню будову), застосовують зображення, які називають перерізами й розрізами. Ці види зображень ви будете вивчати пізніше. Проекції, що дають уявлення про видимі частини поверхонь предметів, називають виглядами. Вигляд – це зображення повернутої до спостерігача частини предмета. На фронтальній площині (V) розміщується вигляд спереду, на горизонтальній (H) – вигляд зверху, на профільній (W) – вигляд зліва. Для будь-якого предмета (якщо цього вимагає його форма) можуть бути одержані три вигляди. Зображення, утворене на фронтальній площині проекцій, називають виглядом - спереду. Зображення на горизонтальній площині проекції називають виглядом – зверху. Зображення на профільній площині проекцій називають виглядом – зліва. Зображення на фронтальній площині проекцій вважають головним. Тому вигляд спереду називають ще й головним. Відносно нього розміщують інші вигляди на кресленні: вигляд зверху — під ним, вигляд зліва — праворуч від нього і на одній висоті. За рахунок цього досягається проекційний зв'язок між виглядами — він є необхідною умовою для створення цілісного уявлення про форму зображеного предмета. Виконуючи креслення, зображуваний предмет треба розміщувати відносно фронтальної площини проекцій так, щоб головний вигляд давав якнайповніше уявлення про форму предмета. На рисунку 78 наведено креслення, яке складається з трьох виглядів. Зверніть увагу, що за головний прийнято вигляд, котрий передає найбільш характерні контури предмета. Загальна форма предмета нагадує кутник — і це видно з головного вигляду. Наявність скосів на горизонтальній частині і вирізу на вертикальній викликали необхідність застосування на кресленні ще двох виглядів — зверху і зліва. Поряд з виглядами спереду, зверху і зліва для зображення предмета можуть застосовуватися вигляди справа, знизу, ззаду. Отже, на кресленні може бути шість виглядів. Але це зовсім не означає, що будь-який предмет потребує виконання на кресленні всіх шести (чи навіть трьох) виглядів. Скільки ж їх повинно бути на кресленні? Зайві зображення на кресленні потребують надмірних витрат часу і зусиль на їх виконання, а недостатня кількість зображень робить креслення малозрозумілим. Кількість виглядів на кресленні має бути доцільною, тобто найменш можливою, але разом з тим достатньою для повного уявлення про форму всього зображеного предмета і його частин. Пояснимо це на прикладах. На рисунку 79, а показано три вигляди предмета. Але чи всі вони потрібні на кресленні? Головний вигляд дає уявлення про характерний зовнішній контур предмета. Щоб краще уявити форму заокругленої частини, потрібний ще вигляд зверху. Вигляд зліва зайвий — без нього форма зображеного предмета буде цілком зрозумілою. Отже, у даному разі на кресленні має бути лише два зображення і вони є достатніми для повного уявлення про форму предмета. Таким чином, доцільну кількість виглядів на кресленні слід завжди визначати залежно від форми предмета. Невидимі частини поверхні предмета показують на виглядах штриховими лініями. Це дає змогу краще уявити форму окремих частин предмета, а іноді навіть зменшити кількість зображень на кресленні. VІІ. Формування умінь та навичок учнів. Практична робота. Перед тим, як перейти до практичної частини уроку нам необхідно ще раз ознайомитись із правилами безпечної праці під час виконання практичних робіт. Вступний інструктаж. Правила безпечної праці при проведенні практичних робіт. 1. Приступати до виконання робіт тільки з дозволу вчителя. 2. Користуватись тільки справним інструментом. 3. Інструменти і матеріали на робочому столі повинні розміщуватись у певному порядку: прямо перед працюючим – підкладна дошка, ліворуч – матеріали, праворуч – інструменти. 4. Під час роботи ріжучим і колючим інструментом необхідно стежити, щоб пальці рук не були в зоні напрямку руху леза або вістря. Не працювати різальним інструментом без опори. Забороняється торкатися і вмикати важелі та кнопки обладнання, розміщеного в майстерні. Неможна без дозволу вчителя вмикати електричне обладнання в розетки. Тема. Виконання графічного зображення обраного об’єкта праці. Мета. Навчатись виконувати вигляди виробів на кресленні та графічного зображення обраного об’єкта праці. Обладнання. Креслярський набір, формат А4, зразки виконаних робіт, вироби аналоги. Хід роботи. Виконати зображення обраного об’єкта праці в трьох виглядах. Проаналізувати вибраний об’єкт праці за видом побудови і складністю виконання креслення. При можливості визнач які види технологічних операцій будеш виконувати під час виготовлення виробу.* Дані дослідження (2. 3) запиши у наведену таблицю
Висновок:___________________________________________________________________________________________ Поточний інструктаж Вчитель спостерігає, як учні виконують практичну роботу, надає допомогу тим учням, що її потребують, коментує і допомагає виправляти недоліки, допущені учнями у процесі виготовлення виробу. Заключний інструктаж Учитель повідомляє про завершення практичної роботи, звертає увагу учнів на необхідність прибирання робочого місця. VIІІ. Презентація учнівських робіт та їх оцінювання. Учитель оголошує та коментує оцінки, які отримують учні за виконання випереджувальних завдань та за практичну роботу. IX. Рефлексія Підведення підсумків уроку доцільніше провести за допомогою інтерактивного методу «Мікрофон», що надасть можливість кожному учневі сказати щось швидко, по черзі, відповідаючи на запитання або висловлюючи свою думку чи позицію. - Що нового ви дізналися на сьогоднішньому уроці? - Де можна застосувати знання, які ви сьогодні отримали, у повсякденному житті? - Чи справилися ви зі своїми завданнями? - Що найбільше сподобалося та запам'яталося на уроці? X. Мотивація оцінок за урок, виставлення їх у журнал, щоденники. 1. Аналіз кращих робіт учнів. (Учні називають авторів, роботи яких найбільше сподобались. Учитель аналізує найкращі розробки, акцентуючи увагу на правильності виконання ескізу, дотриманні конструктивних та естетичних вимог, грамотному описі моделі, обґрунтуванні доцільності вибору). 2. Оцінювання навчальних досягнень. Виставлення оцінок у щоденники. XІ. Заключне слово вчителя Ми з вами сьогодні ознайомилися із необхідністю та достатністю виглядів виробу на кресленні; навчалися виконувати графічне зображення обраного об’єкта праці;. Надіюсь на те, що отримані знання на уроці вам стануть у пригоді не лише на уроках трудового навчання, але й у повсякденному житті. XII. Завдання додому. Повторити текст §3 підручника Терещук А.І., Авраменко О.Б. Трудове навчання (для хлопців): підр. для 7 класу загальноосвіт. навч. закл. 2015. XIII. Прибирання робочого місця |