Главная страница
Навигация по странице:

  • У чому ж різниця між поняттям і визначенням

  • поняття. В чому різниця між поняттям, визначенням та категорією


    Скачать 21.61 Kb.
    НазваниеВ чому різниця між поняттям, визначенням та категорією
    Дата05.12.2018
    Размер21.61 Kb.
    Формат файлаdocx
    Имя файлапоняття.docx
    ТипДокументы
    #58935

    Роботу виконала студенка 1 курсу 1 групи

    Слободяник Юліана

    Есе на тему: В чому різниця між поняттям, визначенням та категорією?

    Кожного дня спілкуючись з людьми ми говоримо безліч слів, які в науці називають визначеннями, поняттями та категоріями. Але багато людей навіть не знають в чому різниця між запропонованими дефініціями. Тому я поставила собі за мету дослідити це питання та зрозуміти в чому все ж таки різниця між визначенням, поняттям та категорією.

    Терміни, поняття і категорії стосуються діалектичної філософії. Відомо, що між ними існує принципова різниця.

    Поняття – узагальнення предметів або явищ з яких-небудь характерним для них ознаками, відображене в мисленні.

    Визначення – процес закріплення за допомогою логіки конкретного сенсу за мовними термінами.


    У чому ж різниця між поняттям і визначенням?

    Поняття являє собою форму мислення, яка здатна охопити безліч речей, які сприймаються нами на рівні почуттів, і, виділивши їх загальні і приватні властивості, класифікувати їх. Поняття по суті своїй нескінченно, воно виробляється універсальним Розумом.

    Визначення по суті своїй звичайно, воно є підсумком розумової діяльності. Визначення відносить якийсь об’єкт до якоїсь з категорій, описуючи його головні відмінні ознаки. Визначення, згідно з Гегелем, співвідноситься з безпосереднім поданням, воно не відповідає Абсолюту. Завдання філософії – перевести кожну виставу в поняття, позбувшись таким чином від кінцевих визначень і звернувшись до нескінченних поняттям.

    Поняття нескінченно, тому що воно являє собою пізнання, необмежене ніякими зовнішніми умовностями по відношенню до Розуму. У понятті укладений зміст, а визначення являє собою дію, спрямовану на виявлення цього сенсу. Поняття – це слово, яке отримало визначення. І у визначенні потребує кожне з понять. Без визначення слово (навіть саме широко поширене) поняттям не є. Дати поняттю визначення – значить пояснити його значення з усіма можливими уточненнями. Причому важливо зробити це саме в рамках даної філософської системи. У кожного філософа своє визначення поняття, своє розуміння конкретного слова. Тому у філософській бесіді, навіть відтворюючи чуже поняття, обов’язково потрібно його визначати, так як кожен розуміє по-різному.

    Відмінність поняття від визначення полягає в наступному:

    1. Поняття не існує без визначення.

    2. Поняття нескінченно, визначення – кінцева дефініція.

    3. Поняття виробляється Розумом, визначення – розумом.

    4. Поняття ближче до Абсолюту, воно не обмежена ніякими зовнішніми умовами.

    5. Поняття містить сенс, а визначення являє собою дію, спрямовану на виявлення цього сенсу.

    Поняття, назване словом, виражає суть явища, відображає об'єктивну істину; слово в системі – логос, термін; слово як позначення предмета — лексис, номен.[2] Таким чином, слово є матеріальною мовною оболонкою, з якою нерозривно пов'язане поняття (існують у тандемі). Термінологічна номінація(іменування) — це цілеспрямований творчий процес, зумовлений взаємодією зовнішніх та внутрішніх мовних чинників.

    Науковий термін точно і однозначно визначає чітко окреслене спеціальне поняття будь-якої галузі наукитехнікимистецтва, суспільного життя тощо і його співвідношення з іншими поняттями в межах спеціальної сфери. Він, на відміну від номенів загальномовних, які часто є багатозначними, невпорядкованими, в межах сфери застосування є однозначним.

    Для термінологізації певного поняття необхідно вичленувати денотат із реальної дійсності, співвіднести у свідомості з певним об'єктом, тобто приписати йому дефініцію. Є два різновиди термінологізації понять. Перший стосується термінологізації загальновживаних слів, за якого до наукового обігу залучають уже пізнані людиною денотати, у яких виникла потреба його уточнити, конкретизувати. При цьому частина семантики слова нівелюється або свідомо відкидається. Звідси різна семантична насиченість терміна та загальновживаного слова. Загальновживане слово, як правило, буває багатозначним, а термін утворюється на основі одного із цих значень.

    Категорія — загальне філософське поняття, яке відображає універсальні властивості і відношення об'єктивної дійсності, загальні закономірності розвитку всіх матеріальних, природних і духовних явищ.

    По відношенню до категорій в сучасній науці і у філософії сформувалися кілька підходів.

    Категорії є найзагальніші поняття, як правило, не піддаються визначенню в рамках однієї теорії, а часто і в цілому науковому напрямку, дисципліні.

    Категорії служать складовими елементами для категоріальних схем (КС), що визначають процедури мислення, також кожна з категорій за рахунок можливостей дешифрування сама є носій процедурного моменту, тоді як КС виступає робочою програмою.

    Категорії використовуються в задачах систематизації знання і пізнавального процесу, де вони грають роль позначень для рубрик. Поряд з цими визначеннями категорії сприймаються як метамовні утворення, до яких відносять дефініції класів понять.

    Категорії є особливі когнітивні одиниці, що забезпечують процеси перенесення знань в багатодисциплінарного дослідженнях. Категорії фіксують класи знання, етапи та фактори пізнавального процесу, тому вони входять в систему управління знаннями. Категорії дозволяють зв'язати будь-яке знання з філософією і, навпаки, здійснити перехід від неї до всякої конкретної галузі знання.

    Отже, можна зробити висновок, що різниця в категорії, понятті та визначенні полягає в тому, що категорія це - найзагальніші поняття, як правило, не піддаються визначенню в рамках однієї теорії; поняття – це узагальнена назва якогось предмета або явища, а визначення – це пояснення певного поняття або категорії.



    написать администратору сайта