Главная страница

Як в макро економіці пояснюеться сила впливу податів на зміни ввп


Скачать 18.39 Kb.
НазваниеЯк в макро економіці пояснюеться сила впливу податів на зміни ввп
Дата30.05.2018
Размер18.39 Kb.
Формат файлаdocx
Имя файлаesse.docx
ТипДокументы
#45448

Як в макро економіці пояснюеться сила впливу податів на зміни ВВП


Змінюючи чисті податки (зміна податкових ставок і трансферів) держава впливає на реальний ВВП опосередковано, через споживання, як складову частину сукупного попиту.

В реальній практиці цільовий приріст ВВП визначається урядом наперед, а необхідне збільшення податків є пошуковою величиною.

Оскільки мультиплікатор податків завжди нижчий від мультиплікатора витрат, то це означає, що кожна одиниця приросту державних закупівель викликає більший приріст ВВП, ніж кожна одиниця зниження чистих податків. З розрахунку на однаковий приріст ВВП, збільшення державних закупівель для державного бюджету є менш збитковим варіантом фіскальної політики, ніж зниження чистих податків.

Автоматична фіскальна політика – це така політика, яка, впроваджуючи в економіку певну систему податків і трансфертів, забезпечує їм можливість виконувати стабілізаційну функцію в автоматичному режимі без державного втручання.

Практика свідчить, що чисті податки можуть змінюватися автоматично, без спеціальних державних рішень. Це пояснюється тим, що переважна більшість податків залежить від доходуі тому змінюється пропорційно до зміни ВВП, навіть при стабільних податкових ставках і рівнях трансферів.

Податки, які залежать від доходу:

–  податок на прибуток підприємств;

  • прибутковий податок з громадян;

  • податок на додану вартість;

  • сукупний збір;

  • відрахування в різні фонди (фонд зайнятості, соціального страхування, пенсійний фонд)

Якщо ВВП змінюється, то за таких податків податкові вилучення здійснюються автоматично.

Чутливість податків до ВВП залежить від системи оподаткування. При прогресивній системі рівень податкових ставок зростає в залежності від зростання доходу. Тому, при зростанні ВВП податки збільшуються швидше ніж дохід. При пропорційній системі рівень податкових ставок стабільний для всіх рівнів доходу. Тому, податки змінюються прямо пропорційно доходу.

При автоматичній фіскальній політиці бюджетний дефіцит та профіцит виникає автоматично в наслідок дії автоматичних стабілізаторів економіки. 

Автоматичний стабілізатор – це механізм, який дозволяє зменшити циклічні коливання в економіці без проведення спеціальної економічної політики (прогресивна податкова політика і трансферні платежі – страхування по безробіттю). Зміна цих стабілізаторів внаслідок циклічних коливань скупного доходу призводить до збільшення податкових надходжень у періоди зростання ВВП і до їхнього зменшення у фазі економічного спаду.

У фазі циклічного піднесення дохід зростає, податкові відрахування автоматично зростають, податковий мультиплікатор зменшується, трансферні платежі з бюджету автоматично знижуються. Це зменшує сукупний попит – розширення економіки та інфляція стримуються.

У фазі циклічного спаду сукупний дохід знижується– податкові надходження скорочуються, податковий мультиплікатор збільшується, а трансферти приватному сектору зростають. Наслідок – збільшення бюджетного дефіциту.

Таким чином, зміни в податках і державних витратах хоча й мають стабілізуючий вплив, але повністю усунути економічну нестабільність не можуть.

Чисті податки, які автоматично (без державних рішень) змінюються зі зміною ВВП (як податкової бази) називаються автоматичними чистими податками.

Не зважаючи на те, що автоматичні чисті податки виконують стабілізаційну функцію без спеціальних державних рішень, їх ефективність в кінцевому рахунку теж залежить від держави. Але роль держави полягає в тому, що вона впроваджує в систему певну систему податків і трансферних платежів. Зміни в цій системі призводять до зміни в ефективність чистих податків.

Але в умовах змішаної економіки закритого типу виникає складний мультиплікатор видатків, який крім заощаджень враховує ще податки в формі чистих податків (Т). При цьому вилучення в формі податків відбувається автоматично в разі зміни доходу як податкової бази і вимірюється через граничний коефіцієнт податків (t). При врахуванні заощаджень і автоматичних чистих податків вилучення збільшуються і становлять величину 1-c(1-t).

Мультиплікатор податків завжди менше мультиплікатора видатків пропорційно граничній схильності до споживання

Використовуючи наведені мультиплікатори, можна обчислити автономний вплив на дохід державних закупівель або чистих податків, які можуть змінюватися за рахунок зміни податкових ставок або рівня трансфертів

Тут знаки свідчать про те, що між G і Y існує пряма залежність, а між T і Y – обернена. Оскільки mе > mt ,то це означає, що збільшення державних закупок на грошову одиницю викликає більший приріст доходу, ніж зменшення чистих податків на грошову одиницю. Крім окремого застосування фіскальних засобів держава може їх застосувати одночасно

Також обсяги податкових надходжень пропорційно зростають до росту ВВП. Це пояснюеться тим, що із зростом ВВП відповідної складової у структурі макропоказника збільшується і обсяг відповідного податку, наприклад при збільшенні праці найманих працівників відбувається зростання ПДФО.

Доходи держ. бюджету, млн. грн.

2010

2011

2012

2013

Податкові надходження

162392

225971

241119

229780

ПДФО

4532

6159

7026

7565

Податок на прибуток

39969

54739

55350

54318

ПДВ

86315

128269

138339

128269

Динаміка податкових надходжень державного бюджету України за 2010-2013 рр.

Таким чином, аналізуючи дані за період 2010-2013 рр., можна побачити, що у 2011 році як один з факторів, зростання ВВП на 20,28 % вплинуло на ріст податкових надходжень бюджету на 39,15 %, у 2012 році зростання ВВП на 8,4 % призвело до збільшення податків на 6,7%, однак у 2013 році збільшення ВВП на 3,09% не призвело до аналогічного результату, оскільки обсяг податкових надходжень зменшився порівняно із попереднім роком на 4,7%, на що можуть впливати різні чинники, наприклад, політична ситуація в країні, зміни в податковому законодавстві тощо.

Щоб зрозуміти такий рівень впливу макропоказника на рівень податкових надходжень використаємо коефіцієнт еластичності податкових надходжень який  показує, як змінюється  обсяг надходжень до бюджету залежно від зміни обсягу ВВП (або якогось іншого макроекономічного показника). Якщо коефіцієнт еластичності вищий за одиницю, то система доходів є еластичною, тобто зміни в обсязі надходжень до бюджету відбуваються вищими темпами, ніж зміни в обсязі валового внутрішнього продукту. За нееластичної системи доходів (коефіцієнт нижчий за одиницю) зміна в обсязі валового внутрішнього продукту не впливає на зміну в обсязі доходів держави або це відбувається набагато повільніше. Еластичність доходів бюджету залежить від двох чинників: еластичності кожного податку, який входить до системи оподаткування, і питомої ваги цього податку в загальному обсязі надходжень.

Висновки


Отже у висновках можна відмітите те. Що Внутрішній Валовий Продукт залежить від податків, в той же час, як самі податкові надходження до бюджету залежать від рівня ВВП.

Держава встановлює певний рівень податків для регулювання закупівель, які безпосередньо і впливають на рівень ВВП у країні


написать администратору сайта