Главная страница
Навигация по странице:

  • Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 7.4 A Энергия Мектеп: ХББ НЗМ Петропавл қаласы

  • Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны

  • Сабақ тақырыбы Энергия. Энергияның түрлері

  • Тілдік мақсаттар Арнайы пәндік лексика және терминология

  • Диалог үшін пайдалы баянды сөйлемдер

  • Пәнаралық байланыстар Математика, химия Қолдану да ғ

  • Сабақ барысы Сабақтың жоспарланған кезеңдері

  • Энергия

  • Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз

  • Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз

  • Оқушылардың көбі : тепе-теңдікте тұрған дене үшін моменттер ережесіне есептер құрайды және шығарады. Кейбір оқушылар

  • Сабақ бойынша рефлексия

  • Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз) 1: 2

  • Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет

  • ҚМЖ Энергия. Энергия түрлері.. за мерзімді жоспар блімі 4a энергия


    Скачать 177.5 Kb.
    Названиеза мерзімді жоспар блімі 4a энергия
    Дата06.12.2021
    Размер177.5 Kb.
    Формат файлаdoc
    Имя файлаҚМЖ Энергия. Энергия түрлері..doc
    ТипДокументы
    #293946




    Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 7.4A Энергия

    Мектеп: ХББ НЗМ Петропавл қаласы

    Сынып:

    Күні:

    Мұғалімнің аты-жөні:







    Қатысқандар саны:


    Қатыспағандар саны:













    Сабақ тақырыбы

    Энергия. Энергияның түрлері

    Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

    7. 2.3.4 Механикалық энергияның екі түрлерін атау: потенциалдық, кинетикалық; 

    7. 2.3.5. кинетикалық энергия Ek=mv2/2 формуласын қолдану; 

    7. 2.3.6 Жер бетіне жақын арақашықтықта потенциалдық энергия үшін Ep=mgh формуласын пайдалану; 

    Сабақ мақсаттары

    - энергияның мағынасын білу

    - энергия түрлерін ажырату

    Жетістік критерийлері

    Оқушылар:

    • Энергияның мағынасын біледі

    • Энергияның түрлірін ажырата алады

    Тілдік мақсаттар


    Арнайы пәндік лексика және терминология: күш иіні, иіндік, жай механизм, иіндік, механиканың алтын ережесі

    Диалог үшін пайдалы баянды сөйлемдер:

    Мен ..... ойлаймын

    Менің ойымша...

    Мен....білемін

    Мен .... сенімдімін

    Иіндіктің тепе-теңдік шарты

    Күш иіні...

    Құндылықтарды дарыту



    • Академиялық әділдікке тәрбиелеу;

    • Жауапкершілікті дамыту;

    ЖА білу және түсіну:

    • Жаһандылық және тәуелсіздік

    ЖА құндылықтары:

    -Қоршаған ортаға қамқорлық және орнықты дамуға ынта

    ЖА дағдылары:

    Өз-өзіне сенімділік жіне рефлексия дағдылары

    Пәнаралық байланыстар

    Математика, химия

    Қолдану дағдылары

    ГЖ бойынша: өмір бойы оқыту, ынтымақтастық, жұмыс және шығармашылық

    Бастапқы білім


    Күш,күштің түрлері,теңәсерлі күш, орын ауыстыру, қашықтық

    Сабақ барысы

    Сабақтың жоспарланған кезеңдері

    Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет


    Ресурстар

    Сабақтың басы

    0-10 мин

    Мұғалім:

    - Оқушылармен амандасады

    - Оқушыларды «Ассоциация» ойнауға шақырады: «Балалар, сендермен бірге «Ассоциация» ойнаймыз. Тақтада суреттер бар, осы суреттер бір-бірімен немен байланысты екенін өз дәптерлеріңізге жазып алындар. 1 минуттан кейін біз оларды оқып шығамыз және бұл суреттер қандай сөздермен байланысты екенін білеміз ».

    «Ассоциация» ойыны: «Энергия» деген сөзді біріктіруге арналған тақтаға сызба беріледі. Оқушылар дәптерлерінде өз сөздерін немесе өрнектерін жазады. Сөздер келесідей болуы мүмкін: электр станциясы, жоғары калориялы тамақ, қуатты үнемдеу режимі, энергияны үнемдейтін шам, электр энергиясы және т.б.

    - Оқушыларды өздерінің сөздерді оқуға сұрайды.

    - Оқушылармен «Энергия» сөзіне келеді




    11-12 мин

    Оқушылар өздерінің қауымдастығын оқып болғаннан кейін, мұғалім сыныптан: «Сіз не ойлайсыз, бүгін біз сізбен немен танысамыз?» деп сұрайды.

    Оқушылар «Энергия» сөзін айтады.

    Мұғалім: «Жақсы, бүгін біз сендермен бірге энергияны, сондай-ақ оның түрлерімен танысамызз».

    Сабақтың тақырыптары мен міндеттерін белгілеу, мұғалім слайдты тақырыппен, оқу мақсаттарын және табысқа жету критерийлерін анықтайды.




    Сабақтың ортасы

    13-37 мин



    Мұғалім: «Енді, сендермен бірге bilimland сайтынан екі видеоны көрейік. Бірақ алдымен біз бейнематериалдардан келесі сұрақтарға жауап табуымыз керек».

    Оқушылар: бағыттауыш-карточка бойынша видео-сұрақтарды және слайдты оқиды:

    1. Энергия дегеніміз не?

    2. Сіз қандай механикалық энергияны білесіз?

    3. Потенциалдық энергия ...

    4. Потенциалдық энергияның формуласы.

    5. Қандай денелерде кинетикалық энергия бар?

    6. Кинетикалық энергияның формуласы.

    Мұғалім видеоларды қосады. https://bilimland.kz/kk/courses/physics-kk/fizika-negizi/ehnergiya/lesson/ehnergiya-potenczialdyq-ehnergiya (екінші беті - гравитациялық энергия)

    https://bilimland.kz/kk/courses/physics-kk/fizika-negizi/ehnergiya/lesson/kinetikalyq-ehnergiya (алтыншы бет - формула)

    Видеоны көрген соң мұғалім сұрақтарға жауап беруді ұсынады: «Балалар, алдында берілген сұрақтарға жауап берейік».

    Мұғалім мен оқушылар жауаптарды талқылайды.

    Мұғалім кейбір сәттерді түсіндіреді және дәптерлерге енгізуді талап етеді (бағыттауыш картада бар):
    Энергия - бұл дененің жұмыс істеу қабілетін сипаттайтын физикалық шама.

    Энергия – скаляр шама.

    SI жүйесінде энергияны өлшеу бірлігі - Джоуль.

    Энергияның екі түрі бар: кинетикалық және әлеует.

    Кинетикалық энергия - дененің қозғалысы әрекетінен пайда болатын энергия:


    Потенциалдық энергия - денелердің өзара орналасуы, сондай-ақ осы денелер арасындағы өзара әрекеттесудің сипатын анықтайтын энергия.

     mgh

     

    Дене бір мезгілде кинетикалық және потенциалды энергияға ие болуы мүмкін.
    Дененің жалпы механикалық энергиясы дененің кинетикалық және потенциалдық энергиясының қосындысына тең:


    Мұғалім: «Балалар, біз сендермен дәптерге негізгі анықтамаларды жаздық. Енді, дененің кинетикалық және потенциалдық эенергияларға мысалдар келтірейік ».

    Мүмкін жауаптар: автокөлік жүріп жатыр, доп лақтырылады, ұшақ ұшып шығады. Кітап үстелде, алма ағашта.
    Мұғалім: «Енді сіздермен бірге бағыттауыш карта бойынша есептерді шешейік».

    Жұптық жұмыс. Есептерді шешу.

    1) 5 кг / с жылдамдықпен үстелден 2 кг дене түсірілді. Дененің кинетикалық энергиясын табыңыз.

    Жауап: 25 Дж.

    2) Егер ұшақтың жылдамдығы 150 м/с, кинетикалық энергиясы 22500 кДж болса, онда ұшақтың массасы қанша болатынын анықтаңыз.

    Жауап: 2000 кг

    Мұғаліммен тексеріңіз.
    Мұғалім: «Қазір сіздер жеке тапсырмаларды шешеміз»

    Тапсырма:

    1. Массасы 34.5т дизель локомотивінің жылдамдығы 72 км/сағ болса, қандай кинетикалық энергияға ие болады?

    Жауап: 6.9 МДж

    2) Оқ 400 м / с жылдамдықпен ұшатын болса, оның кинетикалық энергиясы 800 Дж тең. Оқтың массасын есептеңдер.

    Жауап: 0,01 кг
    Бір-бірін тексеру. Мұғаліммен тексеру.


    https://bilimland.kz/kk/courses/physics-kk/fizika-negizi/ehnergiya/lesson/ehnergiya-potenczialdyq-ehnergiya https://bilimland.kz/kk/courses/physics-kk/fizika-negizi/ehnergiya/lesson/kinetikalyq-ehnergiya

    Сабақтың соңы

    39-40 мин

    Сабақ мақсаты бойынша рефлексия




    Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

    Бағалауоқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

    Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы




    Барлық оқушылар :

    • «Күш моменті» ұғымын түсіндіреді;

    • күнделікті өмірден мысалдар келтіреді;

    Оқушылардың көбі:

    • тепе-теңдікте тұрған дене үшін моменттер ережесіне есептер құрайды және шығарады.

    Кейбір оқушылар:


    Мұғалімнің сабақ барсыындағы формативті бағалауы, оқушының өзін –өзі бағалауы, сайттағы смайликтер

    Жұмыс орнындағы приборларды, материалдарды, құралдарды мұғалімнің нұсқауы бойынша орналастырыңдар. Жұмысқа кірісер алдында мақсаты мен нұсқауларын мұқият оқыңдар.

    Қызмет түрінің ауысуы, қолжетімді ақпаратты жинау.

    Сабақ бойынша рефлексия
    Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

    Жеткізбесе, неліктен?

    Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

    Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

    Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

    Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.




    Жалпы баға

    Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

    1:
    2:
    Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

    1:
    2:
    Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?



    написать администратору сайта