Главная страница

ҚМЖ Бектаев Қ.Б. за мерзімді жоспар блімі Кеестік азастан мдениеті (19461985ж ж) Мектеп 6 А. Пушкин атындаы орта мектеп


Скачать 368.07 Kb.
Названиеза мерзімді жоспар блімі Кеестік азастан мдениеті (19461985ж ж) Мектеп 6 А. Пушкин атындаы орта мектеп
Дата17.01.2023
Размер368.07 Kb.
Формат файлаdocx
Имя файлаҚМЖ Бектаев Қ.Б.docx
ТипДокументы
#891471

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

Кеңестік қазақстан мәдениеті (1946-1985ж.ж)

Мектеп: №6 А.Пушкин атындағы орта мектеп

Мұғалімнің аты-жөні: Бектаев Қуандық

Күні: 22.12.2022ж

Сыныбы: 9 «А»

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

ХХ ғасырдың екінші жартысындағы білім беру жүйесі мен ғылымның дамуы

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

9.2.3.2 білім мен ғылым саласындағы мемлекеттік саясатқа баға беру

Сабақтың мақсаты:

  • - Білім мен ғылым саласындағы мемлекеттік саясаттың ерекшеліктерін талдайды.

  • - Қазақстанда білім беру саласына сипаттама береді.

- Қазақстан ғалымдардың ғылымның дамуына қосқан үлесін анықтайды.

Бағалау критерийлері

Оқушылар:

  • - Білім мен ғылым саласындағы мемлекеттік саясаттың ерекшеліктерін талдай алады.

  • - Қазақстанда білім беру саласына сипаттама береді.

- Қазақстан ғалымдардың ғылымның дамуына қосқан үлесін анықтайды

Құндылықтарға баулу



ұлттық сана-сезім-төзімділік

Құндылықтарды дарыту арқылы/көмегімен жүзеге асады (іс-әрекетті және тақырып мазмұнын сипаттау)..

Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі/ Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар




Сабақтың басы

Қызығушылықты ояту.

Ұжымдық жұмыс.

8 мин

І. Ұйымдастыру:1) Оқушылармен амандасу, сынып оқушыларын түгелдеу.

2) Оқушылар түрлі түсті смайликтерді таңдау арқылы топтарға бөлініп отырады;
Топтар топ ережесін сақтайды ,өз қалаулары бойынша топ ішінен топ басшы сайлайды,топбасшы топ мүшелерінің сабаққа белсенді қатысуын қадағалайды.
1-топ: 2-топ: 3-топ:



Топ басшыға бағалау парағын үлестіру.

Әр оқушыдағы смайликтің артында сұрақтар жасырынған, оқушы жылдам жауап беру керек. Егер жауап бере алмаса басқа топ мүшелері жауап беру құқына ие болады.

1) Урбандалу дегеніміз не?  Қала халқының меншікті үлесінің артуы

2) КСРО – дағы соңғы халық санағы қай жылы болды?1989 ж

3) 1989ж халық санағы бойынша қанша млн адамға жетті? 16,2млн

4) 1954-1962ж тың игеруге КСРО-ның Еуропалық бөлігінен қанша миллион тың игеруші келді? 2 млн

5) Тың игерілген облыстарда қанша қазақ мектебі жабылды? 700

6) Қай жылы қай айда халықтың мәдени деңгейін көтеру мақсатында «Сауатсыздық жойылсын» қоғамы құрылды? 1924 сәуір

7) 60 жылдары Қaзaқстaнда қаншаға жуық этнос өмір сүрді? 100

8) Мегаполистің мағынасы не? Халқының саны 1 млн адамнан асатын қала

9) 1960-1961 жылдары Қазақ КСР министрлер кеңесінің төрағасы кім болды? Ж.Ташенов


Мақсаты:Оқушыларға өткен тақырыпты толық меңгерту мақсатында топ атауларына байланысты ережелер айтылып, тыңдау дағдыларын дамытуға бағыттау, сондай-ақ барлық оқушыларды қатыстыру арқылы оқыту жағдайларын теңестіру.


Жылдам әрі тез жауап беруге тырысады

Мұғалім ұйымдастыру кезеңінде белсенділік танытқан оқушыларды

«Мадақтау сөз» әдісі арқылы бағалайды: «Жарайсың! Жақсы!

Өте жақсы! Талпын!»



Түрлі түсті с

майликтер



Слайд






Жаңа тақырып


8 мин


Оқулықпен жұмыс

8-10 мин

Сабақтың ортасы

«Тұлғаны таны» тапсырмасы
8-10 мин

Сабақты қорытындылау.

5 мин

Слайдтан суреттер көрсетіп, оқушыларға ашық сұрақтар арқылы жауап алу. Жаңа тақырыптың мазмұнын ашу.

Оқушылармен бірге сабақ мақсатын ашу.

Мұғалім түсіндірмесі.

Сабақты бекіту мақсатында видеоролик көрсетіледі

, 1. Тапсырма

Білім беру және саласындағы өзгерістерді, ғылымның ерекшеліктерін сипаттап жазыңыз. Артықшылықтары мен кемшіліктерін түсіндіріңіздер

1-топ

2- топ

3-топ

Білімнің дамуы, жетістіктері

Ғылымның дамуы, жетістіктері

Білім мен ғылым саласындағы олқылықтар мен кемшіліктер

Дескриптор

  • Білім беру саласындағы өзгерістермен жетістіктерін сипаттап жазады.




Дескриптор


  • Ғылым саласындағы өзгерістер мен жетістіктерін сипаттап жазады.




Дескриптор
Білім беру жүйесімен ғылымның басты артықшылықтары мен кемшіліктерін түсіндіреді.

1946ж білімге 85,6млн тг бөлінді. 1953 жылдары 9088 мектеп жұмыс жасады ,1млн 439мың бала білім алды

Қазақстан ғылым академиясы ашылды. Президенті қазақ болды (Қ.Сатпаев)

19 институт, 13 сектор, 2 мұражай , обсерватория, 3 ботаникалық бақ пен 8 ғылыми база жұмыс істеді.

Мұғалім жетіспеуі, қазақ мектептерінің жабылуы, мектептердің жағдайының ауырлығы, ғалымдардың жетіспеушілігі, ғылыми атақты тек Мәскеу берді, Қазақстанның тарихы бұрмаланды, барлық нәубеттерге зерттеулер тиым салынды.





А Байтұрсынов

(1873—1938) — ақын, әдебиет зерттеуші ғалым, түркітанушы, публицист, педагог, аудармашы, қоғам қайраткері..Оқу құралы» (1912) – қазақша жазылған тұңғыш әліппелердің бірі. Бұл әліппе оқытудың жаңа әдістері тұрғысынан өңделіп, 1925 жылға дейін бірнеше рет қайта басылды. «Оқу құралы» қазіргі әдістеме тұрғысынан әлі күнге дейін маңызды оқулық ретінде бағаланады

Қ,Сәтбаев(1899-1964),1941-1952 жылдары — КСРО Ғылым академиясы Қазақ бөлімшесінің құрамындағы Геология ғылымдары институтының директоры, КСРО Ғылым академиясының Қазақ бөлімшесі Төралқасы төрағасының орынбасары, төрағасы, Қазақстан ғылым академиясының президенті болған

Қазақ орта мектебінің төменгі және жоғары сынып оқушыларына арналған «Алгебра» оқулығын дайындаған.

С Асфнадияров

3-(1889-1938)дәрігер, тарихшы ғалым, идеология саласының қызметшісі, белгілі мемлекет қайраткері болумен бірге жазушы,мектеп оқушылары мен жоғары оқу орындары - институттар мен университеттердің студенттеріне арнап «Қазақ тарихының деректері» деген оқулық жазды. 1935 еліміздің тарихы жөнінде «Қазақстанның көне заманан бергі тарихы»еңбегі жарық көрді

Ә Марғұлан

4-(1904-1985)Тұңғыш рет халық педагогикасының біртумалары шоғырланған Қазақ халқының аңыздарын, ертегілерін, жырларын іргелі зерттеді.Ұлттық археология мектебiнiң негiзiн қалаушы.археологияэтнографияәдебиетөнер (қолданбалы және сәулет өнерi) және металлургия саласына қатысты 300-ден астам ғыл.-зерт. жұмыстар, 100-ден астам энциклопед. мақалалар жазды‚ сонымен қатар қазақстандық этнографтардың, археологтардың, тарихшылардың бiрнеше буынын даярлады

ТЕСТ

1. Жалпыға бірдей міндетті сегізжылдық білім беруге көшу көзделді:

A) 1949-1950 оқу жылынан бастап

B) 1962-1963 оқу жылынан бастап

C) 1970-1971 оқу жылынан бастап

D) 1980-1981 оқу жылынан бастап

{Жауап} = В

2. 1980 жылдардыѕ ортасында республикадаєы жоєары оќу орындарыныѕ саны:

A) 55

B) 60

C) 30

D) 50

{Жауап}= А

3. 1980 жылдардыѕ ортасында республикадаєы орта арнаулы оќу орындарыныѕ саны:

A) 255

B) 160

C) 230

D) 246

{Жауап}= D

4.Тоқырау жылдарында Қазақстанда жазылған ғылыми еңбектердің басым көпшілігі жазылды:

A) Орыс тілінде

B) Ағылшын тілінде

С) Араб тілінде

Д) Қазақ тілінде

{Жауап} = A

5.Ұлы Отан соғысынан кейінгі жылдарда жалпыға бірдей міндетті жетіжылдық білім беру ісі қайтадан қолға алынды:

A) 1949 жылы

B) 1952 жылы

C) 1956 жылы

D) 1960 жылдардың басында

{Жауап} = А

6. 1984 жылғы кезекті мектеп реформасы бойынша қарастырылған шара:

A) Он жастан бастап оқыту

B) Сегіз жастан бастап оқыту

C) Жеті жастан бастап оқыту

D) Алты жастан бастап оқыту

{Жауап} = D

7.Тоқырау жылдарында қазақтар негізінен меңгерген ғылым саласы:

A) Медицина

B) Есептеу техникалары

C) Ғарышты игеру

D) Кибернетика

{Жауап} = А

8.Ұлы Отан соғысынан кейінгі жылдарда Қазақстанның жоғары білім жүйесінде даярлауы басым мамандық:

A) Педагог

B) Инженер

C) Кибернетик

D) Сауда саласы

{Жауап} = А

9.Сауатсыздықты жою қоғамы ұйымдастырылды :

A) 1941ж.

B) 1937ж.

C) 1927ж.

D) 1924ж.

{Жауап}= D

10. 15 жастан 50 жасқа дейінгі жалпыға бірдей міндетті сауат ашу енгізілді:

A) 1936ж.

B) 1937ж.

C) 1927ж.

Д) 1931ж.

{Жауап}=Д

11.Республиканың Халық Комиссарлар Кеңесі «Қазақ АКСР біріңғай еңбек мектептерінің жарғысын» қабылдады:

A) 1936ж.

B) 1937ж.

C) 1926ж.

D) 1927ж.

{Жауап}=С

12. Қазақстанда тұңғыш жоғары оқу орны-педагогикалық институт ашылды:

A) 1936ж.

B) 1937ж.

C) 1926ж.

D) 1928ж.

{Жауап}=Д


Мұғалімді тыңдайды, тыныштықта видео көреді.

Оқушылар топтарға бөлінген бойынша кітаптан мәтінің мағынасын ашып, талдау жасайды.

Оқушыларға әр топқа 2 суреттен беріледі.

Қазақстандық ғалымдардың аты - жөні мен қызметтерін тауып , еңбектерін атап шығады.





Мұғалім түсіндіреді


Мұғалім бағыт бағдар береді, тақтаға тақырыпты талдаған оқушыларға мадақтау айтады.

«Жарайсың! Жақсы!

Өте жақсы! Талпын!»

Мадақтау сөздері.






Слайд, видео


Оқулық 9-сынып

Б.Ғ.Аяған , Қ.Б.Әдиет, А.Б.Сатанов

Слайд



Сабақтың соңы.

5 мин



Сабақты бекіту.

Рефлексия

TikTok әдісі арқылы



VII.Үйге тапсырма беру.

Оқулықтан №10.14 есеп.

Оқушылар өздерінің тақырып бойынша оқып, зерделегенін тұжырымдайды.

Мақсаты: Өз ойын айтып, сабақты бекіту, қорытындылау.

Тиімділігі:Оқушы алған білімін жинақтап, саралай білуге дағдыланады. Жылы лебіздерін жазу арқылы сабақты аяқтайды.

Оқушылар тақтада тұрған тикток қосымшасына

Сабақ ұнады, несімен ұнағанын

Сабақты кіммен бөлісетінін

Хабарлама бөліміне сабақ туралы ашық ойларын жазады

Тикток қосымшасы

түрлі түсті стикерлер




Саралау. Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз қабілетті оқушылардың алдына қандай тапсырмалар қоясыз?

Бағалау. Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау


«Диалог және қолдау көрсету», «Тапсырма», «Жіктеу».
Қажеттілігіне қарай тапсырмалар беремін.

Ерекше білімді қажетететін оқушыларға көмек көрсету.

10 баллдык жүйе бойынша бағалау

Сынып бөлмесін сабақтан бұрын желдету. Сыныптағы орындық парталардың түзу тұруына назар аудару.


Тест

1. түбірін тауып, a=5, b=2, c=3, d=5 деп алғандағы сан мәнін есептеңіз.

A) . B) . C) . D) . E) .

2. Өрнекті ықшамдаңыз: .

A) . B) . C) a. D) . E) a5.

3.Есептеңіз:

А) В) С) D) Е)

4. Есептеңіз:

А) -2 В) 3 С) 2 D) 5 E) 6

5. Түбірді табыңыз: .

A) . B) . C) . D) . E) .


написать администратору сайта