Главная страница
Навигация по странице:

  • Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 8.2А Термодинамика негіздері

  • Қатысқандар: Қатыспағандар

  • Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

  • Сабақтың мақсаты Барлық оқушылар

  • Көпшілік оқушылар

  • Тілдік мақсаттар Лексика мен сөз тіркестерінің мысалдарын қамтитын тілдік мақсаттар

  • Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер. Қыздырғыш, суытқыш, ротор, статор, соплоДиалогтер мен жазу үшін қолданылатын тіркестер

  • Сабақ барысы Сабақтың жоспарланған кезеңдері

  • 1.Ұйымдастыру кезеңі Оқушылармен салемдесу, түгендеу және сабаққа икемдейтін психологиялық ахуал орнату.Стикерлердің түстері арқылы топқа бөлу.(W). 1-тапсырма

  • W).2-тапсырма « Stop-кадр»

  • ( G). 3-тапсырма «Ойлар ағыны»

  • (G).4-тапсырма «Суреттер сөйлейді»

  • (I) . 5-тапсырма «Адасқандар

  • Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқ ушыларға қандай тапсырмалар бересіз

  • Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау

  • Сабақ бойынша рефлексия

  • Жалпы бағалау Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты) 1: 2

  • Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет

  • Жылу қозғалтқыштары. за мерзімді жоспарды тарауы 2а термодинамика негіздері


    Скачать 208.37 Kb.
    Названиеза мерзімді жоспарды тарауы 2а термодинамика негіздері
    Дата10.11.2021
    Размер208.37 Kb.
    Формат файлаdocx
    Имя файлаЖылу қозғалтқыштары.docx
    ТипДокументы
    #268361



    Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:

    8.2А Термодинамика негіздері




    Күні:




    Сынып: 8

    Қатысқандар:

    Қатыспағандар:

    Сабақтың тақырыбы

    Жылу қозғалтқыштары

    Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

    8.3.2.22- Жылу қозғалтқыштардағы энергияның түрленуін сипаттау

    8.3.2.20 – іштен жану қозғалтқыштарының, бу турбинасының жұмыс істеу принципін сипаттау

    Сабақтың мақсаты

    Барлық оқушылар: Жылу қозғалтқыштардағы энергияның түрленуін видеокөрсетілім арқылы сипаттайды және іштен жану қозғалтқыштарының, бу турбинасының жұмыс істеу принципін сипаттайды

    Көпшілік оқушылар: іштен жану қозғалтқыштарының негізгі бөліктерін ажырата алады және оның жұмыс істеу тактісін түсінеді.

    Кейбір оқушылар:бір және төрт тактілі қозғалтқыштардың жұмыс принциптерін түсіндіреді және моделдейді



    Ойлау дағдылары

    Білу ,түсіну,қолдану, талдау

    Бағалау критерийі

    - жылу қозғалтқыштардағы энергияның түрленуін ажыратады

    - Іштен жану қозғалтқыштарының, бу турбинасының жұмыс істеу принципін сипаттайды

    -Іштен жану қозғалтқыштарының негізгі бөліктерін ажырата алады және оның жұмыс істеу тактісін үйренеді

    Тілдік мақсаттар


    Лексика мен сөз тіркестерінің мысалдарын қамтитын тілдік мақсаттар:

    Жұмыстық дене, поршеньді қозғалтқыш, турбиналы қозғалтқыш

    Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер.

    Қыздырғыш, суытқыш, ротор, статор, сопло

    Диалогтер мен жазу үшін қолданылатын тіркестер:

    Барлық жылулық қозғалтқыштар тұрады....

    Іштен жанатын қозғалтқыштардың жұмысы мынадай тактілерден құрылған циклден тұрады....

    Құндылықтарға баулу


    Жылу қозғалтқыштарының практикадағы маңыздылығын анықтай отырып, индустрияландыру мен инновацияларға негізделген қозғалтқыштарға ақпарат беріледі

    Пәнаралық байланыс

    Жылу қозғалтқыштарының,газ және бу турбиналарының ашылу тарихына тоқталу

    Алдыңғы білім


    5сынып ежелгі дүние тарихында оқушылар бу машиналардың ашылу тарихымен танысады

    Сабақ барысы

    Сабақтың жоспарланған кезеңдері

    Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері


    Ресурстар

    Сабақтың басы

    3 мин

    1.Ұйымдастыру кезеңі

    Оқушылармен салемдесу, түгендеу және сабаққа икемдейтін психологиялық ахуал орнату.Стикерлердің түстері арқылы топқа бөлу.

    (W). 1-тапсырма «Сұрақ-жауап» әдісі (Алдыңғы тақырыпты қайталау мақсатында)

    1.Термодинамиканың бірінші заңы қалай тұжырымдалады?

    2. Термодинамиканың екінші заңын қалай түсіндіресің?

    3. Мәңгілік двигатель жасау мүмкін бе?

    «Бас бармақ» арқылы бағалау

    Физика

    Арман пв

    93-94 беттер

    Сабақтың ортасы

    Қызығушылықты ояту 5 мин
    Мағынаны тану 17мин

    6 мин


    Сабақты қортындылау

    5мин
    Үй тапсырмасы

    2 мин


    (W).2-тапсырма « Stop-кадр» тәсілі арқылы бейне ролик көрсете отырып, оқушыларға төмендегі сұрақтарды қоямын:

    «Бұл роликте не бейнеленген? Қайда қолданылады? Жұмыс істеу принциптерін білесіңдер ма?»

    «Б Мадақтау арқылы бағалау

    ( G). 3-тапсырма «Ойлар ағыны»

    Жылу қозғалтқыштары мен бу және газ турбиналары техникада өте маңызды құрылғылардың бірі болып табылады. Сондықтан тақырыпқа байланысты топпен жұмыс

    1 топ – Жылу қозғалтқыштары

    2 топ- Газ және бу турбиналары

    3 топ – Экологиялық мәселелер

    ТАПСЫРМАЛАРЫ:

    1 топ

    1.Жылу қозалтқыштарының шығу тарихын зерттейді;

    2. Жылу қозғалтқыштардың түрлері ажыратады;

    3. жұмыс істеу принциптерімен таныстырады.

    2 топ

    1.Газ және бу турбиналарының шығу тарихын зерттейді;

    2.Газ және бу турбиналарының түрлерін ажыратады;

    3. Жұмыс істеу принциптерімен таныстырады.

    3 топ

    1. Қозғалтқыштарының пайдасы мен зиянын зерттейді

    2. Экологиялық жағдаяттарды шешу жолдарын көрсетеді

    Берілген бағалау критериі бойынша оқушы өзін-өзін бағалайды

    (G).4-тапсырма «Суреттер сөйлейді»( интернет арқылы әр топ жылу қозғалтқыштарының тарихына суреттер іздейді және ол туралы мәліметтерді ортаға салады)

    «Смайликтер» арқылы бағаланады

    (I) . 5-тапсырма «Адасқандар»

    Төменде берілген сөздерді ұяшықтарға орналастыр:Атомды, дизель, бензин,газ, карбюратор, бу
    Оқушы мадақтау арқылы бағаланады

    Эксперименттік тапсырма:

    Бу турбинасының үлгісін жасаңдар.Оны қозғалысқа келтіріп сынап көріңдер


    Интернет

    https://youtu.be/bXMTxZNajQs

    https://www.google.kz/search?q

    Стикер

    плакат

    Сабақтың соңы

    2 мин

    Рефлексия пирамидасы


    Стикер

    Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?


    Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?


    Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау

    W. «Сұрақ жауап» әдісі арқылы өткен сабақтарды қайталап, еске түсіреді..Үй тапсырмасына қаншалықты дайындалғаныкөруге болады.Оқушының білу дағдысын бағалауға болады.

    W. « Stop-кадр» әдісі арқылы жаңа сабақтың тақырыбы мен мазмұны ашылады. Мадақтау арқылы оқушы бағаланады
    G. «Ойлар ағыны» әдісі арқылы оқушыларға топтық тапсырма беремін. Жаңа сабақты одан ары аша түсу үшін және оқушылардың ізденуіне жағдай жасаймын.
    G. «Суреттер сөйлейді» әдісі арқылы тақырыпқа байланысты қызықты сурет табу арқылы,тақырыптың тарихи хронология жағына көңіл бөлдіремін

    1. «Адасқандар» әдісі бойынша сөздер шашыраңқы беріледі. Бұл әдіс арқылы оқушылардың жылуқозғалтқыштары мен газ, бу турбиналарының түрлері мен айырмашылықтарын ажыратындығын тексеруге болады. Оқушының түсінуі бағаланады.



    Кері байланыс ретінде рефлексия пирамидасын пайдаланамын. Оқушылардың нені түсінгенін, не түсінбей қалғанын анықтау мақсатында қолданамын


    Оқушы «бас бармақ» әдісі бойынша бағаланады. Дұрыс болса бас бармақ, сұраққа жауап болмаса, бас бармақ төмен қаратылып көрсетіледі.

    Мадақтау арқылы бағаланады.Қозғалтқыштардың түрлері мен жұмыс принципі туралы айтады.
    Оқушылар берілген критерий арқылы өз-өзін бағалайды
    Бағалау қол соғу, қолпаштау арқылы жүреді

    Оқушыны мадақтау арқылы бағалаймын

    Оқушылар қызықты сурет іздеу барысында қозғалтқыштардың тарихына тереңірек үңіледі.

    Оқушы еске сақтау керек бір нәрсені, көбірек білгісі келетін екі мәселені, бұрыннан білетін үш нәрсе мен үйренген төрт нәрсесін теріп жазады




    Сабақ бойынша рефлексия

    Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма?

    Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

    Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен?







    Жалпы бағалау
    Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?

    1:
    2:

    Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?

    1:

    2:

    Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?

    Бағалау критериі

    Дескриптор

    -Жылу қозалтқыштарының шығу тарихын зерттей алады;

    - Жылу қозғалтқыштардың түрлері ажырата біледі;

    -Газ және бу турбиналарының шығу тарихын зерттей алады;

    -Газ және бу турбиналарының түрлерін ажырата біледі;

    -Жылу қозғалтқыштарының пайдасы мен зиянын зерттей алады;

    -Экологиялық жағдаяттарды шешу жолдарын көрсете алады.

    -Жылу қозалтқышта-

    рының шығу тарихын

    зерттей алды;

    -Жылу қозғалтқыштардың түрлері ажырата білді;

    -Газ және бу турбиналарының шы ғу тарихын зерттеді;

    -Газ және бу турбиналарының түр лерін ажыратты;

    -Жылу қозғалтқыштарының пайдасы мен зиянын зерттей алды;

    -Экологиялық жағдаяттарды шешу жолдарын көрсете алды.


    написать администратору сайта