Главная страница

Завдання для підсумкового контролю рівня знань


Скачать 363.5 Kb.
НазваниеЗавдання для підсумкового контролю рівня знань
Дата16.09.2021
Размер363.5 Kb.
Формат файлаdoc
Имя файла20131114-155527.doc
ТипДокументы
#233003
страница4 из 4
1   2   3   4

Ситуаційні задачі до розділу "Хірургічна анатомія хребта, поперекової ділянки, тазу".







І. Після вертикального Падіння з висоти у хворого діагностовано компресійний перелом поперекового хребця. При цьому різко збільшилась кривизна лордозу цього відділу хребта. Пошкодженням якої зв'язки може супроводжуватись така зміна кривизни хребетного стовпа?







2. У пораненого в спину осколком пошкоджено деякі м'язи спини. В результаті різко обмежились рухи, що збільшують об'єм грудної клітки (підняття ребер). Які м'язи було пошкоджено при пораненні?







3. Після крововиливу у мозок у хворого розвинувся параліч деяких м'язів спини. При цьому порушилась функція розгинання поперекового відділу хребта. Які м'язи постраждали після мозкового крововиливу?







4. В хірургічне відділення поступила хвора з припухлістю в поперековій ділянці нижче XII ребра. Хірург запідозрив грижу. Поясніть, через яке слабке місце пройшла грижа, що є її воротами?







5. В урологічне відділення поступив хворий з гострою нирковою колі-кою. Хворий скаржиться на біль в поперековій ділянці, що іррадіює в нижній відділ живота, пахову ділянку, статеві органи, медіальну поверхню живота. Якими топографo-анатомічними взаємовідносинами можна пояснити таку іррадіацію болю?







6. В травмпункт поступив хворий з пораненням правої поперекової ділянки. При огляді рани, виявлено пошкодження m. іlеорsоаs. Хворий втратив можливість розгинати гомілку в колінному суглобі. Який нерв пошкоджено у даному випадку?







7. Під час паранефральної блокади хворий відчув розпираючий, біль в поперековій ділянці, новокаїн проходить в тканини з труднощами. При зворотньому русі поршня у шприці з'являється кров. В чому помилка хірурга?







8. Проводиться операція видалення нирки. Після перев'язування судин в ділянці нирки, на етапі видалення нирки із навколониркової клітковини виникла масивна артеріальна кровотеча. Вкажіть можливі джерела такої кровотечі.







9. В результаті травми хребта і симпатичних вузлів у верхньогрудному відділі виявлено ряд вісцеральних порушень в стравоході. Які зміни функції цього органа пов'язані з топографо-анатомічними особливо- стями і локалізацією травми?







10. У хворого під час операції лямінектомії при видаленні дужок з правої сторони хребта в межах від третього до п'ятого грудних хребців, випадково пошкоджено вени хребетного каналу, розміщені в ділянці міжхребцевих отворів. Хірург опанував ситуацію, але в післяопераційному періоді розвинулась повітряна емболія. Який механізм цього небезпечного ускладнення?







11. При проведенні поперекової пункції після виведення мандрена отри- мали з голки кров. Яке ускладнення виникло? Які подальші дії хірурга?







12. Після лямінектомії: розкриття оболонок спинного мозку, видалено кисту. Пошарове зашиті м'язи фасції, шкіра. В чім помилка хірурга? Якого ускладнення варто чекати в післяопераційному періоді?







13. У хворого з туберкульозним спондилітом виявлена припухлість і флуктуація в нижньо-латеральному відділі поперекової ділянки. При цьому почервоніння і підвищення температури в місці опуху не виявлено. Вкажіть, які анатомічні утворення можуть стати причиною утворення припухлості в поперековій ділянці.







14. При оформленні на роботу в одну із фірм робітник В. пройшов повне обстеження, включаючи рентгенографію хребта. Через два роки він відчув біль в попереку при невеликому навантаженні. В поліклініці був поставлений діагноз перелому дужок остистих відростків. Робітник В. поставив питання перед адміністрацією фірми про виплату компенсації за травму на виробництві. Однак, представник фірми перевіривши дані по комп'ютеру, вказав робітнику В., що він давно страждає вродженою вадою хребта і навантаження на роботі не є причиною розвитку даної хвороби. Вкажіть, які вроджені вади хребта можуть бути анатомічним субстратом прояву хвороб хребта і в якому відділі хребта вони частіше зустрічаються?







15. При проведенні спинномозкової пункції лікар провів анестезію місця вколу 0,5% розчином новокаїну і з великими труднощами провів голку в субдуральний простір. Однак ліквору не було одержано. Тоді лікар просунув голку на декілька міліметрів вперед - ліквору також не одержав, а хворий поскаржився на парестезії в кінцівках. Поясніть, які помилки допустив лікар при проведенні місцевого знечулення і виконанні даної маніпуляції. Що потрібно зробити для попередження цих помилок?







16. При проведенні лямінектомії в шийному відділі хребта хворому з травмою цього відділу хірург, проводячи скелетизацію остистих відростків, відчув характерний звук, але не звернув уваги, а продовжував операцію. Наступила раптова смерть оперованого хворого. Реанімаційні заходи ефекту не дали. Вкажіть на причину смерті хворого. Пошкодження яких судин може бути причиною цього небезпечного ускладнення при операціях на шийному та грудному відділах хребта і як їх попередити?







17. При спинномозковій пункції в лікворі виявлено кров'янисті домішки. Вкажіть, в якому оболонковому просторі черепа буде знаходитись гематома в такому випадку і яку кількість ліквору можна одноразово випустити при гіпертензії в спинномозковому каналі.







18. В клініці з діагностичною метою часто використовується пневмоенцефалоґрафія шляхом введення кисню в спинномозковий канал. Однак, часто після цієї маніпуляції різко підвищується температура тіла. Виникає питання, З чим зв'язана ця реакція організму: інфікуванням оболонок, чи реакцією на подразнення і як це можна пояснити?







19. У пацієнта після поранення сечового міхура з'явились флегмони передньої медіальної і задньої поверхні стегна. Спробуйте пояснити шляхи сечових запливів.







20. У хворого запідозрено наявність інфільтрату у міхурово-прямокишковому заглибленні. Яким чином можна перевірити це припущення і дренувати гнійник?







21. Хвора після ДТП. Шкірні покриви бліді і холодні на дотик. АТ 70/ 50 мм рт.ст. Виявлено значний набряк тканин пахової ділянки та над лоном. Сечоспуск неможливий. При катетеризації сеча з кров'ю. Ваш попередній діагноз? Як уточнити діагноз?







22. Після позаочеревинного розриву сечового міхура у хворого виникли двосторонні сечові запливи навколоміхурової клітковини, поширені на промежину. Ваші рекомендації щодо вибору хірургічного доступу.







23. Щоб не пошкодити зовнішній сфінктер прямої кишки при розкритті глибокого парапроктиту, хірург провів півмісяцевий розріз шкіри, підшкірної і сіднично-прямокишкової клітковини біля сідничного горба. Чи вірні дії хірурга?







24. Під час дренування сіднично-прямокишкової ямки внаслідок необережних дій хірурга виникла масивна кровотеча. Назвіть можливі джерела кровотечі.







25. В результаті травми тазу у хворого виникли нетримання сечі та мимовільна дефекація. В чім причина таких порушень?







26. Внаслідок поранення в лонній ділянці виникли порушення секреторної і моторної функції органів малого тазу (масивне виділення слизу слизовими оболонками прямої кишки, сечовивідного каналу, посилення перистальтики, почащення актів сечопуску та дефекації). В чому причина цих порушень?







27. В наслідок травми повністю ураженими виявились спінальні центри сечового міхура. Поясніть, де розміщені ці центри, які наслідки такого ураження?







28. У хворого в результаті стиснення пухлиною тазових внутрішньості-нкових нервів спостерігається порушення моторної функції прямої кишки. Як вони проявлятимуться?







29. В результаті перелому кісток тазу у хворої виявилось ураженим крижове нервове сплетення. Яких проявів слід очікувати зі сторони порушення іннервації органів малого тазу?







30. У хворого спостерігається постійна ерекція внаслідок ураження вегетативних нервів малого тазу. Назвіть ці нерви.







31. У зв'язку із травмою тазу у хворого виявлено нетримання сечі. При обстеженні виявлено, що причиною є порушення периферичної іннервації сечового міхура. Де розміщені вогнища ураження?





Практичні питання

  1. препарувати поперекову ділянку;

  2. виконувати оперативні доступи до нирок та сечоводу;

  3. виконувати нефректомію;

  4. виконувати резекцію нирки;

  5. виконувати декапсуляцію нирки;

  6. виконувати шов сечоводу;

  7. виконувати паранефральну блокаду

  8. виконати розрізи при гнійних процесах;

  9. показати на препаратах та таблицях топографоанатомічні елементи тазу;

  10. препарувати на комплексі та трупі клітковинні простори тазу

  11. виконувати надлобкову пункцію сечового міхура;

  12. виконувати резекцію маткової труби;

  13. виконати епіцистостомію;

  14. виконати гемороїдектомію.

  15. 1.Визначити на якому рівні проводиться діагностична поперекова пункція у дорослих і дітей.

  16. Виконувати на препараті діагностичну поперекову пункцію.

  17. Визначити лінію розрізу ламінектомії.

  18. Практичне виконання ламінектомії.

  19. Проводити оперативні доступи до стегнової артерії на різних рівнях стегна.

  20. Виконувати оперативні доступи до судинно-нервових пучків сідничної ділянки.

  21. Виконувати оперативні доступи до підколінного судинно-нервового пучка (через підколінну і Жоберову ямки).

  22. Виконувати розрізи при гнійних процесах сідничної ділянки.

  23. Виконувати оперативні доступи до судинно-нервового пучка задньої ділянки стегна.

  24. Виконувати розрізи при флегмонах передньої ділянки стегна.

  25. Проводити оперативні доступи до переднього судинно-нервового пучка гомілки на різних рівнях.

  26. Проводити оперативні доступи до заднього судинно-нервового пучка гомілки на різних рівнях.

  27. Проводити оголення судинно-нервового пучка в медіальному кісточковому каналі.

  28. Виконувати розрізи при флегмонах гомілки.

  29. Виконувати розрізи при підапоневротичних флегмонах стопи.

  30. Виконати оголення пахвової артерії, плечової артерії в верхній, середній, нижній третині плеча та ліктьовій ямці, променевого нерва.

  31. Показати пошарову будову передпліччя та кисті

  32. Показати клітковинні простори передпліччя та кисті

  33. Розкрити борозни передпліччя, та оголити судинно-нервові пучки

  34. Визначити кожний елемент судинно-нервового пучка кінцівки

  35. Виконати розрізи при підшкірному та сухожилковому панариціях

  36. Показати заборонені зони для розрізів передпліччя

  37. Вміти провести обробку м’яких тканин та кістки при ампутаціях.

  38. Виконати на трупі екзартикуляції пальців кисті.
1   2   3   4


написать администратору сайта