Главная страница
Навигация по странице:

  • ЩО ТАКЕ ЗСЖ

  • РАЦІОНАЛЬНЕ ХАРЧУВАННЯ І ЙОГО ЗНАЧЕННЯ ДЛЯ ЗДОРОВ’Я

  • ВПЛИВ РУХОВОЇ АКТИВНОСТІ І ЗАГАРТОВУВАННЯ

  • ЗДОРОВИЙ СПОСІБ ЖИТТЯ. Здоровий спосіб життя


    Скачать 0.52 Mb.
    НазваниеЗдоровий спосіб життя
    Дата09.06.2022
    Размер0.52 Mb.
    Формат файлаdocx
    Имя файлаЗДОРОВИЙ СПОСІБ ЖИТТЯ.docx
    ТипРеферат
    #580692

    Міністерство освіти і науки України

    Харківський національний університет радіоелектроніки

    Кафедра фізичного виховання та спорту

    РЕФЕРАТ

    з дисципліни «Фізичне виховання»

    на тему:

    «ЗДОРОВИЙ СПОСІБ ЖИТТЯ»

    Виконала: ст. гр. КБІКС-19-1 Іващенко Дарія Олексіївна

    Прийняла: Завідувач кафедри фізичного виховання і спорту, кандидат педагогічних наук, доцент Грохова Анна Павлівна

    Харків
    2020



















    ВСТУП


    Спорт має дивовижні властивості. Він об’єднує людей, знайомить їх між собою, спорт зміцнює здоров’я, характер і навіть розумові здібності людей, які ним займаються, розвиває в них такі навички як швидкість, спритність, реакція, координація, витривалість, терпіння і сила. Спорт робить людей більш стійкими до негативних факторів зовнішнього середовища. Він часто приносить людям масу позитивних емоцій.

    Наприклад, при перемозі улюбленої команди або при досягненні людиною якогось результату в ньому.

    А яку роль у вашому житті відіграє спорт? Є люди, які вважають його нераціональною витратою часу, інші люди не бачать свого життя без спорту , і їх, на велике щастя, більше ніж перших.

    Причому кожен з них може мати різне ставлення до спорту: хтось вважає за краще дивитися його по телевізору, хтось віддає перевагу просто займатися яким-небудь видом спорту або загально-фізичною підготовкою, ну а для когось спорт – це засіб існування. Серед останніх можуть бути діючі спортсмени, тренери, лікарі, директори різних спортивних товариств, піклувальники спорту та ін. І кожен з них вносить свій внесок у розвиток спорту на нашій планеті.

    Хотілося б зазначити, що найбільш для людини корисним, так як і для суспільства є саме заняття спортом. І багато в чому це зумовлено тим, що люди, не дивлячись на успіхи в науці, деградують самі по собі, звичайно, при цьому в певних якостях воно ростуть. Люди намагаються спростити собі життя. У зв’язку з розвитком техніки фізична праця для людини перестає мати значення. Люди в порівнянні зі своїми далекими предками стають більш немічними і тут ще до всього іншого на них дуже погано можуть впливати такі спокуси, як алкоголь, тютюн і наркотики. І вкрай не бажано піддаватися цим спокусам. І в цьому чудову роль для людини може відіграти заняття спортом, тому що він прямо протилежний цим злим факторам і спокійно може служити альтернативою, яка не дасть людині стати алкоголіком, курцем і наркоманом.

    Багато людей навіть не здогадуються на скільки цікавий і складний бадмінтон. Всі звикли, що це просте розвага на природі або на задньому дворі будинку. На аматорському рівні дійсно досить просто намагатися утримати волан в повітрі, а ось професіоналам, щоб перемогти, доводиться проявляти хитрість, гнучкість, витривалість,
    ідеальну координацію, незвичайну силу і спритність, вміння розвивати велику швидкість і проводити стрімкі атаки протягом досить тривалого періоду часу.

    Наприклад, цей же бадмінтон входить в програму підготовки льотчиків-космонавтів. Цей вид спорту корисний для фізичного розвитку, координації і навіть покращує зір.

    ЩО ТАКЕ ЗСЖ?

    Здоровий спосіб життя - це індивідуальна система поведінки людини, що забезпечує їй фізичне, душевне і соціальне благополуччя в реальному навколишньому середовищу (природному, техногенному та соціальному) і активне довголіття.

    Здоровий спосіб життя створює найкращі умови для нормального перебігу фізіологічних і психічних процесів, що знижує ймовірність різних захворювань і збільшує тривалість життя людини.

    Здоровий спосіб життя допомагає нам виконувати наші цілі і завдання, успішно реалізовувати свої плани, справлятися з труднощами, а якщо доведеться, то і з колосальними перевантаженнями. Міцне здоров'я, підтримуване і зміцнюване самою людиною, дозволить їй прожити довге і повне радощів життя. Здоров'я - безцінне багатство кожної людини окремо, і всього суспільства в цілому. Як же зміцнити своє здоров'я? Відповідь проста - вести здоровий спосіб життя.

    1. Режим дня і здоров'я людини.

    Все життя людини проходить в режимі розподілу часу, частково вимушеного, пов'язаного з суспільно необхідної діяльністю, частково за індивідуальним планом. Так, наприклад, режим дня студента визначено навчальним планом занять в навчальному закладі, режим військовослужбовця - розпорядком дня, затвердженим командиром військової частини, режим працюючої людини - початком і кінцем робочого дня.

    Таким чином, режим - це встановлений розпорядок життя людини, який включає в себе працю, харчування, відпочинок і сон.

    Головною складовою режиму життєдіяльності людини є його праця, який представляє доцільну діяльність людини, спрямовану на створення матеріальних і духовних цінностей.

    Режим життєдіяльності людини повинен бути підпорядкований, перш за все, його ефективної трудової діяльності. Працююча людина живе в певному ритмі: він повинен в певний час вставати, виконувати свої обов'язки, харчуватися, відпочивати і спати. І це не дивно - всі процеси в природі підпорядковані в тій чи іншій мірі суворому ритму: чергуються пори року, ніч змінює день, день знову приходить на зміну ночі. Ритмічна діяльність - один з основних законів життя і одна з основ будь-якого праці.

    Раціональне поєднання елементів режиму життєдіяльності забезпечує більш продуктивну роботу людини і високий рівень його здоров'я. У трудовій діяльності людини бере участь весь організм як ціле. Трудовий ритм задає ритм фізіологічний: в певні години організм відчуває навантаження, внаслідок чого підвищується обмін речовин, посилюється кровообіг, а потім з'являється відчуття втоми; в інші години, дні, коли навантаження знижується, настає відпочинок після втоми, відновлюються сили і енергія. Правильне чергування навантаження і відпочинку є основою високої працездатності людини.

    Тепер необхідно зупинитися на питанні про відпочинок. Відпочинок - це стан спокою або активної діяльності, що веде до відновлення сил і працездатності.

    Найбільш ефективним у справі відновлення працездатності є активний відпочинок, який дозволяє раціонально використовувати вільний час. Чергування видів роботи, гармонійне поєднання розумового і фізичного праці, фізична культура забезпечують ефективне відновлення сил і енергії. Відпочивати людині потрібно щодня, щотижня у вихідні дні, щорічно під час чергової відпустки, використовуючи вільний час для зміцнення фізичного та духовного здоров'я.

    РАЦІОНАЛЬНЕ ХАРЧУВАННЯ І ЙОГО ЗНАЧЕННЯ ДЛЯ ЗДОРОВ’Я

    Одвічне прагнення людей бути здоровими і працездатними призвело до того, що останнім часом багато уваги стало приділятися раціональному харчуванню як одному з важливих компонентів здорового способу життя. Правильне, науково обґрунтоване харчування - це найважливіша умова здоров'я, працездатності і довголіття людини.

    З їжею людина отримує всі необхідні елементи, які забезпечують організм енергією, необхідною для росту та підтримання життєдіяльності тканин.

    Необхідні організму поживні речовини підрозділяються на шість основних типів: вуглеводи, білки, жири, вітаміни, мінеральні елементи і вода. Правильно харчуватися - це значить отримувати з їжею в достатній кількості і в правильному поєднанні все, що потрібно організму.

    Правильне харчування - це, перш за все різноманітне харчування з урахуванням генетичних особливостей людини, його віку, фізичних навантажень, кліматичних і сезонних особливостей навколишнього середовища. Воно дозволяє організму максимально реалізувати його генетичний потенціал, проте перевершити цей потенціал організм не в змозі, як би добре не було організовано харчування.

    Необхідно відзначити, що немає таких харчових продуктів, які самі по собі були б добрими чи поганими. Поживну цінність в тій чи іншій мірі володіють всі харчові продукти, але не існує і якоюсь ідеальною їжі. Важливо не тільки те, що ми їмо, а, скільки їмо, коли їмо і в яких поєднаннях з'їдаємо ті чи інші продукти.

    Розглянемо детально основні типи поживних речовин, необхідних організму.

    Вуглеводи - органічні сполуки, що складаються з вуглецю, водню і кисню. Вони містяться у всіх харчових продуктах, але особливо багато їх в крупах, фруктах і овочах.

    Вуглеводи за складністю їх хімічної структури поділяються на дві групи: прості і складні вуглеводи.

    Основною одиницею всіх вуглеводів є цукор, званий глюкозою. Глюкоза є простим цукром.

    Кілька залишків простих Сахаров з'єднуються між собою і утворюють складні цукру. Основною одиницею всіх вуглеводів є цукор, званий глюкозою. Глюкоза є простим цукром.

    Кілька залишків простих Сахаров з'єднуються між собою і утворюють складні цукру

    Тисячі залишків молекул однакових Сахаров, з'єднуючись між собою, утворюють полісахарид: присутні близько 50 тисяч різних типів білків. Всі вони складаються з чотирьох елементів: вуглецю, водню, кисню та азоту, які, певним чином з'єднуючись між собою, утворюють амінокислоти. Існує 20 типів амінокислот. З'єднання, що складається з великого числа амінокислот, називають, поли пептидом. Кожен білок за своїм хімічним будовою є поліпептидом. У складі більшості білків знаходиться в середньому 300-500 залишків амінокислот. Необхідно відзначити, що деякі бактерії і всі рослини здатні синтезувати всі амінокислоти, з яких будуються білки.

    Вітаміни - це органічні хімічні сполуки, необхідні організму для нормального росту, розвитку і обміну речовин. Вітаміни не належать ні до вуглеводів, ні до білків, ні до жирів. Вони складаються з інших хімічних елементів і не забезпечують організм енергією.

    Цитрусові - чудове джерело вітаміну С. Отримання необхідної кількості вітаміну С з фруктів і овочів заряджає імунну систему.

    Так само для зміцнення імунітету дуже важливий цинк - він має антивірусну програму й антитоксичну дію. Отримати його можна з морепродуктів, з неочищеного зерна і пивних дріжджів. Крім того, потрібно пити томатний сік - він містить велику кількість вітаміну А.

    Потрібно вживати білок. З білка будуються захисні фактори імунітету - антитіла (імунноглобіни) Якщо ви будете вживати в їжу мало м'яса, риби, яєць, молочних страв, горіхів, то вони просто не зможуть утворюватися.

    Прибуток:

    Корисно вживати продукти, що підвищують кількість корисних бактерій в організмі. Вони називаються пробиотическими, в їх список входить ріпчаста цибуля і цибуля-порей, часник, артишоки і банани.

    Навесні і в кінці зими в організмі спостерігається нестача вітамінів. Вам, звичайно відомі коробочки і баночки з вітамінами. Деякі накуплять солодких таблеток, що містять вітаміни, і з'їдять, мало не всю пачку відразу. Потім раптом ні з того ні з сього починається нудота, головний біль .... Це організм дає знати про підвищений вміст вітамінів. Тому препарати вітамінів можна приймати тільки за рекомендацією лікаря або, принаймні, з дозволу дорослих.

    До складу тіла людини входять найрізноманітніші речовини: залізо, кальцій, магній, калій і т. Д. Але найбільше в організмі людини води. У головному мозку, наприклад, міститься 80% води, в м'язах 76%, в кістках 25%.

    Тварини в процесі еволюції втратили здатність здійснювати синтез десяти особливо складних амінокислот, званих незамінними. Вони отримують їх у готовому вигляді з рослинною і тваринною їжею. Такі амінокислоти містяться в білках молочних продуктів (молоко, сирі), яйцях, рибі, м'ясі, а також в сої, бобах і деяких інших рослинах.

    У травному тракті білки розщеплюються до амінокислот, які всмоктуються в кров і потрапляють в клітини. У клітинах з них будуються власні білки, характерні для даного організму.

    Мінеральні речовини - неорганічні сполуки, на частку яких припадає близько 5% маси тіла. Мінеральні речовини служать структурними компонентами зубів, м'язів, клітин крові та кісток. Вони необхідні для м'язового скорочення, згортання крові, синтезу білків і проникності клітинної мембрани. Мінеральні речовини організм отримує з їжею.

    Мінеральні речовини поділяються на два класи: макроелементи і мікроелементи.

    Макроелементи - кальцій, фосфор, калій, сірка, натрій, хлор і магній - потрібні організму у відносно великих кількостях.

    Мікроелементи: залізо, марганець, мідь, йод, кобальт, цинк і фтор. Потреба в них трохи менше.

    Вода - це один з найбільш важливих компонентів організму, що становить 2/3 його маси. Вода є головним компонентом всіх біологічних рідин. Вона служить розчинником поживних речовин і шлаків. Велика роль води в регуляції температури тіла і підтримки кислотно-лужної рівноваги; вода бере участь у всіх протікають в організмі хімічних реакціях.

    Для того щоб харчування відповідало вимогам здорового способу життя, воно повинно забезпечувати організм усіма необхідними харчовими елементами в необхідній кількості і потрібному поєднанні. Людський організм - складний механізм. Здоров'я людини залежить від того, скільки людина отримує енергії і скільки він її витрачає і як гармонічно при цьому працюють всі його органи, забезпечуючи необхідний рівень життєдіяльності.

    ВПЛИВ РУХОВОЇ АКТИВНОСТІ І ЗАГАРТОВУВАННЯ

    Фізична культура завжди займала провідне місце в підготовці людини до активної плідної життєдіяльності. Вона успішно може вирішити проблему порушеного рівноваги між силою емоційних подразників і реалізацією фізичних потреб тіла. Це вірний шлях до зміцнення духовного і фізичного здоров'я.

    Фізична культура робить важливий вплив на вміння людини пристосовуватися до раптових і сильним функціональним коливань. Всього у людини 600 м'язів, і цей могутній руховий апарат вимагає постійного тренування і вправ. М'язові рухи створюють величезний потік нервових імпульсів, що прямують в мозок, підтримують нормальний тонус нервових центрів, заряджають їх енергією, знімають емоційне перевантаження. Крім того, люди, постійно займаються фізичною культурою, зовні виглядають більш привабливими. Заняття фізичною культурою - найкраща міра профілактики вживання алкоголю, куріння і наркоманії.

    Тренованість надає людині впевненість у собі. Люди, постійно займаються фізичною культурою, менше схильні до стресу, вони краще справляються з занепокоєнням, тривогою, пригніченістю, гнівом і страхом. Вони не тільки здатні легше розслабитися, але і вміють зняти емоційну напругу за допомогою певних вправ. Фізично треновані люди краще чинять опір хворобам, їм легше вчасно засипати, сон у них міцніше, їм потрібно менше часу, щоб виспатися. Деякі фізіологи вважають, що кожну годину фізичної активності продовжує життя людини на дві-три години.

    Щоденна ранкова зарядка - обов'язковий мінімум фізичного навантаження на день. Необхідно зробити її такою ж звичкою, як умивання вранці.

    Загартовування - це підвищення стійкості організму до впливу несприятливих наслідків ряду факторів навколишнього середовища (наприклад, низькою або високої температури) шляхом систематичного впливу на організм цих факторів.

    Сучасні житла, одяг, транспорт і т. п. зменшують вплив на організм людини атмосферних впливів, таких, як температура, вологість, сонячні промені. Зменшення таких впливів на наш організм знижує його стійкість до факторів навколишнього середовища. Загартовування - потужний оздоровчий засіб. З його допомогою можна уникнути багатьох хвороб і на довгі голи зберегти працездатність, вміння радіти життю. Особливо велика роль загартовування профілактики простудних захворювань. У 2-4 рази знижують їх число гартують процедури, а в окремих випадках допомагають зовсім позбутися від застуд. Загартовування має загальнозміцнювальну дію на організм, підвищує тонус центральної нервової системи, покращує кровообіг, нормалізує обмін речовин.

    Основними умовами, які потрібно виконувати при загартовуванні організму є систематичне використання гартують і поступове нарощування сили впливу. Треба пам'ятати, що через 2-3 місяці після припинення загартовування досягнутий раніше рівень стійкості організму починає знижуватися.

    Найбільш поширеною формою загартовування є використання свіжого прохолодного повітря. Для цього в теплу пору року гарні тривалі прогулянки, туристичні походи, сон в приміщенні з відкритим вікном.

    Будинки корисно ходити по підлозі босоніж, причому в перший раз протягом! хвилини, потім щотижня збільшувати тривалість на 1 хвилину. У холодну пору року прогулянки пішки добре доповнювати ходьбою на лижах, бігом на ковзанах, повільним закаливающим бігом в полегшеному одязі. Підвищенню стійкості до низьких температур сприяє також заняття ранковою гімнастикою на відкритому повітрі або в ретельно провітрюваному приміщенні.

    Сильніший фактор, що гартує-вода. Крім температурного, вода надає механічну дію на шкіру, що є своєрідним масажем, покращує кровопостачання.

    Загартовування можна проводити у вигляді обтирання або обливання водою. Починають загартовування водою при температурі її не нижче 33-35 градусів і далі через кожні 6-7 днів воду охолоджують на один градус. Якщо з боку організму не виникає ніяких змін, температуру води можна довести до температури водопровідної (10-12 градусів).

    Великою загартовуючою дією володіють купання у відкритих водоймах. При цьому роздратування водою поєднується з впливом повітря. При купанні зігрівання тіла сприяє посилена робота м'язів під час плавання. Спочатку тривалість купання залишає 4-5 хвилин, поступово її збільшують до 15-20 хвилин. Під час занадто довгого купання або купання в дуже холодній воді посилений обмін речовин не може заповнити втрату тепла і організм переохолоджується. В результаті замість загартовування людина завдає шкоди своєму здоров'ю.

    Одним з гартують факторів є сонячне опромінення. Воно викликає розширення судин, посилює діяльність кровотворних органів, сприяє утворенню в організмі вітаміна D. Це особливо важливо для попередження у дітей рахіту.

    Тривалість перебування на сонці спочатку не повинна перевищувати 5 хвилин. Поступово її збільшують до 40-50 хвилин, але не більше. При цьому треба пам'ятати, що надмірне перебування на сонці може призвести до перегрівання організму, сонячного удару, опіків

    ВИСНОВКИ

    Здоров'я – нормальний психосоматичний стан людини, що відбиває його повне фізичне, психічне і соціальне благополуччя і забезпечує повноцінне виконання трудових, соціальних та біологічних функцій.

    Здоров'я багато в чому залежить від способу життя, однак, говорячи про здоровий спосіб життя, в першу чергу мають на увазі відсутність шкідливих звичок. Це, звичайно, необхідне, але зовсім не достатня умова. Головне в здоровому способі життя - це активне творіння здоров'я, включаючи всі його компоненти. Таким чином, поняття здорового способу життя набагато ширше, ніж відсутність шкідливих звичок, режим праці і відпочинку, система харчування, різні що гартують і розвивають вправи; в нього також входить система відносин до себе, до іншої людини, до життя в цілому, а також свідомість буття, життєві цілі і цінності і т.д. Отже, для творення здоров'я необхідно як розширення уявлень про здоров'я і хвороби, так і уміле використання всього спектра факторів, що впливають на різні складові здоров'я (фізичну, психічну, соціальну і духовну), оволодіння оздоровчими, загальнозміцнюючих, природосообразной методами і технологіями, формування установки на здоровий спосіб життя.

    Здоровий спосіб життя багато в чому залежить від ціннісної орієнтації студента, світогляду, соціального і морального досвіду. Громадські норми, цінності здорового способу життя приймаються студентами як особистісно значущі, але не завжди збігаються з цінностями, виробленими суспільною свідомістю.

    Пам'ятайте: здоровий спосіб життя дозволяє значною мірою розкрити ті цінні якості особистості, які настільки необхідні в умовах сучасного динамічного розвитку. Це, перш за все висока розумова і фізична працездатність, соціальна активність, творче довголіття. Свідоме і відповідальне ставлення до здоров'я як до суспільного надбанню має стати нормою життя і поведінки всіх людей. Повсюдне утвердження здорового способу життя - справа загальнодержавної значимості, всенародне, і в той же час воно стосується кожного з нас

    ДОДАТКИ



    Рис. 1 Малюнок на тему «Здоровий спосіб життя»



    Рис. 2 Поради для імунітету

    СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ

    1. ЗОЖ. Здоровий спосіб життя [Електронний ресурс] / ЗОЖ – Режим доступу до ресурсу:

    https://gp16.medkhv.ru/index.php/medinfo/32-zdorovyj-obraz-zhizni-i-ego-sostavlyayushchie.

    1. ЗДОРОВИЙ СПОСІБ ЖИТТЯ [Електронний ресурс] – Режим доступу до ресурсу: https://onclinic.ua/blog/polsa-zdorovogo-obrasa-zhisni.


    написать администратору сайта