Бөлім: 5.2АЖай бөлшектерге амалдар қолдану
|
|
| Мектеп:
|
Күні:
|
|
| Мұғалімнің аты-жөні:
|
Сынып: 5 «А»
| Қатысқандар саны:
|
| Қатыспағандар саны:
|
|
| Сабақ тақырыбы: Аралас сандарды қосу.Аралас сандарды азайту.
|
Оқу мақсаттары
|
| 5.1.2.20 аралас сандарды қосу және азайтуды орындау;
|
Сабақ мақсаттары
|
| Барлығы: Аралас сандарды ажырата алады; Бөлімдері бірдей аралас сандарды қосады;
Басым бөлігі: Аралас сандарды қосуды және азайтуды біледі.
Кейбірі: Натурал санды аралас санға қосуды және азайтуды орындайды
|
Бағалау критерийлері
|
| Оқушылар:
Аралас сандарды қосудың және азайтудың ережелерін қолданады;
Натурал санға аралас санды қосуды біледі;
Натурал саннан аралас санды азайтуды біледі.
|
|
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың кезеңдері
| Мұғалім іс-әрекеті
| Оқушы іс-әрекеті
| Бағалау
| Ресурстар
|
Сабақтың басы
9 минут 1 минут 2 минут
ЖЖ
6 минут ТЖ
| Көңілді күн. Сынып оқушылары шеңбер бойымен тұрып, бүгінгі күнге бір-біріне қайталанбайтын бір тілек айтады
Топқа бөлу (қызыл, сары смайликтерді таңдау арқылы топқа бөлінеді, түске байланысты сипаттама беру)
Қызыл түс таңдағандар-сөзшең, қызба мінезді, бірақ шыңайылықты жақсы көреді.
Сары түс -көңілді, сабырлы, білуге құштар жандардан тұратын топ. Бүгінгі сабақ мақсатымен,бағалау критерийімен таныстыру.
Сандар арқылы екі топқа «Бөлімдері бірдей аралас сандарды қосу» «Бөлімдері әртүрлі аралас сандарды қосу»топтарына бөлемін .Үй тапсырмасын жауаптарымен тексеріп,талдау жасау.
|
Екі топқа бөлінеді
|
Жарайсыңдар! Өте жақсы! Керемет!) Жарайсыңдар! Өте жақсы! Керемет!)
|
Интербелсенді тақта
Ақ бет, қарындаш, қалам
|
Сабақтың ортасы ТЖ
15 минут
Сергіту сәті 1 минут
10 минут
ҰЖ
| . «Джигсо» әдісі арқылы есептер шығару І топ І І топ
Сергіту сәті: «Кім жылдам» Сандарды атағанда жылдам қол соғу жаттығуын орындайды
.Ұжымдық жұмыс. «Білім көзі кітапта» (оқулықпен жұмыс)
.№ 466
Теңдеуді шешіңіз:
.
Топтық жұмыс.
Әдіс: «Айналмалы бекет» Нұсқау: Әр топқа үлестірме қағаздар таратылады. Әр үлестірме қағазында берілген есептер қара, қызыл, көк, жасыл түспен боялып беріледі. Топтағы оқушылар өз топтарына сай түстегі есептерді шапшаң шығарып келесі топқа жалғастыру арқылы өз түстеріне сай есептерін шығарады 1 топқа-қара және көк түспен боялған есептер
2 топқа-қызыл және жасыл түспен боялған есептер
Жауабы интербелсенді тақтада көрсетіледі
Саралау тәсілі: «Қарқын» Қосымша есеп:
Бос орындарды толтыр:
3 +1 = □ =3 +1 =4 =4
Бөлімдері әртүрлі аралас сандар тобына
Теңдеуді шешіңіз. 7 3
Х=7 - 3
Х=4 =4
| Дескриптор:
- тиімді әдісін табады;
-екі бөлек есептейді;
-аралас сандарды қосады;
Дұрыс бөлшек (1 рет қол соғу)
Бұрыс бөлшек (2 рет қол соғу)
Аралас сан (3 рет қол соғу) Дескриптор:
-аралас санды аралас санға қосуды орындайды;
-азайту амалының белгісіз компонентін табу ережесін қолданады
-айнымалының мәнін табады;
-тексеруді орындайды;
Дескриптор.
Бөлімдері бірдей аралас сандарды қосуды, азайтуды біледі. Бөлімдері әртүрлі аралас сандарды қосуды, азайтуды біледі. Натурал саннан аралас санды қосу, азайтуды біледі.
Дескриптор: Оқушы
Аралас сандардың бүтін бөлігін қосады Қосындының мәніне сәйкес бірінші қосылғыштың бос орнын анықтайды Екінші қосылғыштың алымын анықтайды
Дескриптор: Оқушы
- бүтін бөліктермен амал орындайды;
- бөлшек бөліктерімен амал орындайды,
- санның бөлгіштері мен еселіктерін табады
- бөлшекті қысқартады.
- шешімін жазады.
| Жарайсыңдар! Өте жақсы! Керемет!)
ЖҰДЫРЫҚ-АЛАҚАН. Оқушылар өзін-өзі бағалайды.
5 есеп шығарса-ашық алақан
3-есеп шығарса-3 саусақ,
Егер есепті шығара алмаса-жұдырығын көрсетеді.
«Бұрыштар» тәсілі. Есептердің мүмкін төрт жауабын сыныптың төрт бұрышына орналастырамын. Оқушылар өздері дұрыс деген жауаптың қасына барып тұрады. Таңдаған жауабын топта тұжырымдайды және өз жауаптарының шығару жолын дәлелдейді.
| Оқулық
Математика, 5. Абылкасымова А.Е.
оқулық
Интерактивті тақта
Қосымша
Қосымша
|
Сабақтың соңы 3 минут 2 минут
1 минут
| ӨЖ «Қатесін тап!» бекіту есептері. Кестенің оң жағына тапсырмалар шығарылуымен жазылады. Кейбір тапсырмалар қателерімен тұрады. Ал оң жағында екі бағанада «ия» және «жоқ» деген жауаптар берілген. Қай тапсырма дұрыс болса «ия», қате болса «жоқ» деген бағанға «+» белгісін қояды. Рефлексия \
Рефлексия
«Чемодан, еттартқыш, себет»
- Кейін керек болуы мүмкін
- Ақпаратт ы өңдеймін
- Барлығын лақтырамын Үйге тапсырма:
|
|
| Қосымша
Стикерлер
Интерактивті тақта
|