Главная страница

ириотлбд. 4 сынып. Презентациялар орта таырыбы оршаан ортаны орау


Скачать 0.59 Mb.
НазваниеПрезентациялар орта таырыбы оршаан ортаны орау
Анкоририотлбд
Дата22.02.2023
Размер0.59 Mb.
Формат файлаdocx
Имя файла4 сынып.docx
ТипПрезентация
#950577

22 сабақ.

Қысқа мерзімді жоспар


Ұзақ мерзімді жоспар тарауы:

4 бөлім - Презентациялар

(ортақ тақырыбы: «Қоршаған ортаны қорғау»)

Мектеп: Д.Қонаев атындағы жалпы білім беретін орта мектеп

Күні: 06-08.02.2023

Мұғалімнің аты-жөні:Улмагамбетова А.Е

Сыныбы: 4е,ж,з,н.

Қатысқандар:

Қатыспағандар:


Сабақтың тақырыбы

Презентацияларға арналған ақпарат

Осы сабақта қолжеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

4.3.1.1 ақпарат іздеу (компьютердегі файлдар мен бумалар, құжаттағы мәтін үзіндісі);

4.3.2.1 браузер параметрлерін қолдану (бетбелгілер жасау, журналды және жүктеуді көру);

Ойлау дағдыларының деңгейі

Білу, Түсіну.

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар:

  • Ақпарат іздеуді (компьютердегі файлдар мен бумалар, құжаттағы мәтін үзіндісі) үйренеді.

  • Ақпаратты іздеуде интернетті тиімді қолдануды және браузер құралдарын баптауды үйренеді.

Бағалау критерийлері

Ақпарат іздеп, интернетті тиімді қолданып және браузер құралдарын баптап үйренеді.


Тілдік мақсаттар


Пәндік лексика және терминология:

  • Баптау - Настройка – Тuning;

  • Бетбелгі – Закладка - bookmark

Диалогтар мен жазу үшін пайдалы сөз тіркестері:

  • Компьютерде презентация үшін ақпаратты қалай іздеуге болады?

  • Презентацияға ақпарат іздеуде Интернетті тиімді қолданудың қандай жолдарын білесің?

  • Интернеттен басқа қандай ақпарат көздерінен ақпарат алуға болады?(1-сурет)

Құндылықтарға баулу

1. “Мәңгілік ел” идеясы бойынша “Жалпыға бірдей еңбек қоғамы” дағдысы қалыптасады.

2. Ынтымақтастық: топтық жұмыс барысында жылулық қарым- қатынастар дамиды, ынтымақтастық дағдылары қалыптасады және сындарлы көзқарас дамиды, қарым-қатынастарды қалыптастыру кезінде сыни ойлау қабілеті дағдыланады.

3. Академиялық адалдық: өзгелердің идеялары мен ойларын құрметтейді, яғни академиялық адалдық принциптерін сақтайды.

4. Өмір бойы оқу дағдысы қалыптасады.

Пәнаралық байланыстар

Ағылшын тілі, Орыс тілі, т.б.

Алдыңғы білім

Презентация слайдтарына макет таңдау.


Сабақтың барысы


Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар


Сабақтың басы
2 мин.

5 мин.

Ұйымдастыру кезеңі:

Оқушылармен амандасу, түгелдеу. Бір – біріне жылы лебіздерін білдіру арқылы сыныпта психологиялық ахуал қалыптастырамын.

Топтастыру.

«Файл», «Бума» деген ұғымдар бойынша оқушыларды топтастырамын. Жасырылған парақтардағы сөздер арқылы 2 топқа бірігеді.
Тақырыпты ашу

(Ұ). «Атаулар туралы үш сұрақ» әдісі

«Қайдан?», «Қалай?», «Қандай?» сұрақтары беріледі.

  1. Қандай? Презентацияға ақпарат іздеуде Интернетті тиімді қолданудың қандай жолдарын білесің?

  2. Қалай? Компьютерде презентация үшін ақпаратты қалай іздеуге болады?

  3. Қайдан? Интернеттен басқа қайдан ақпарат алуға болады?(1-сурет)



Атау жазылған қағаз қиындылары



Сабақтың ортасы

2 мин.


7 мин.


8 мин.

10 мин.



Оқушыларға сараланған тапсырмалар:
(Ұ) Сөздікпен жұмыс: Түртіп алу.

  • Баптау - Настройка – Тuning;

  • Бетбелгі – Закладка - bookmark

Мақсаты: Жаңа сабақта кездесетін сөздіктермен танысады. Бұл үш тілділік білім беру жүйесіне өз септігін тигізеді. Тиімділігі: Балалар үш тілділікке дағдыланады.
(Ұ) Компьютермен жұмыс.

Тапсырма: Интернетті іске қосып, Google Chrome браузерін ашыңдар. «Қоршаған ортаны қорғау мәселелері» тақырыбында қажетті ақпаратты ізде.

Ол үшін:

  1. Іздеу серверін таңда. Мысалы, yandex.kz іздеу алаңына «Қоршаған орта мәселелрі» тақырыбын жазып, іздеуді жүзеге асыр. (1-сұлба. 3-әдіс).

  2. Қажетті деп тапқан сайттарды Google Chrome браузерінің Бетбелгісіне (Закладка) қос (5-сурет). Ол үшін, браузерінің оң жақ жоғарғы бұрышындағы Настройка браузера...-Закладка командаларын орында (4-сурет).

  3. Қажетті сайт адресі браузердің пайдаланушыға қолжетімді жеріне орналасқанын көресің.




Дескриптор

Қалыптастырушы бағалау

- Іздеу серверін таңдап, «Қоршаған орта мәселелрі» тақырыбын жазып, іздейді.

-Қажетті деп тапқан сайттарды Google Chrome браузерінің Бетбелгісіне (Закладка) қосады.


«Смайликтер» әдісі




(Т)«Сөйлемді толықтыр» әдісі. /....... болып табылады, ал ......./

/....... болып табылады, ал ......./ сөйлемін толықтыру мақсатында төменде берілген тапсырманы топ ішінде өзара ақылдасып, толық соңғы шешімге келіп, өз сөйлемдерін жазады. Келесі топпен пікір алмасады.

Тапсырма:

Тасымалдағыштың қай түрінде басқалармен салыстырғанда ең өзекті ақпарат сақталады (6-сурет)? Себебін түсіндіріңдер.


Дескриптор

Қалыптастырушы бағалау

- 6-суретте берілген тасымалдағыштың қай түрінде басқалармен салыстырғанда ең өзекті ақпарат сақталатынын айтады.

-Себебін түсіндіреді.

«Смайликтер» әдісі




(Ж) Практикалық жұмыс.

Тапсырма:

Мұғалім ұсынған құжаттық файл ішінде барлық 2018 жыл сөзін 2019 жылға ауыстыруды орындаңдар. Неше рет орын ауыстыру орындалды, анықтаңдар.


Дескриптор

Қалыптастырушы бағалау

- файл ішіндегі барлық 2018 жыл сөзін 2019 жылға ауыстырады.

- неше рет орын ауыстыру орындалғанын анықтайды.


«Смайликтер» әдісі








Жұмыс дәптері
АКТ

Оқулық, жұмыс дәптерлері

АКТ, оқулық

Сабақтың соңы
6 мин.

(Ұ) Қорытындылау!

Тапсырма:

  • Ақпаратты Интернетте іздеудің қандай артықшылығы бар деп ойласың?

  • Браузерде Бетбелгі (Закладка) қызметінің тиімділігін неде деп ойлайсың?


Рефлексия:

«Табыс баспалдағы» арқылы жүргіземін. Оқушы сабақты қай деңгейде түсінгенін бояйды.

Таратылған парақтарды толтырып береді. Сол бойынша алдағы сабақтың жоспарын құрамын.



Үй тапсырмасы:

«Файл» және «Бума» терминдеріне «Бес жолдық» өлең құрастырып жаз.



Таратпа қағаздары

Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз қабілетті оқушылардың алдына қандай тапсырмалар қоясыз?

Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау













Жалпы бағалау
Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті (оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не жәрдемдесер еді (оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ кезінде, мен сынып немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда неге назар аудару қажет?

1:

2:


написать администратору сайта