Главная страница
Навигация по странице:

  • 1.Теоpія Ч. Дарвіна Наукове вивчення поведінки мавп почалося з Чарльза Дарвіна

  • "Про висловлення відчуттів у людини і тварин"

  • Еразмом Дарвіном

  • 2. Цикл порівняльніх досліджень М.А Дерягіної

  • I. П. Павлова

  • "Память у антропоїдів".

  • Л. А. Орелі Л. О. Фірсова

  • Л. О.Фірсова

  • Л. О. Фірсов

  • К. Е. Фабрі

  • Реферат особливості поведінки і психіки антропоїдів. реферат_зоопсихологія_Губанової_Л_. Реферат з дисципліни Виконавець студентка 1 курсу 131 групи спеціальності 053 Психологія Губанова Любов Валеріївна


    Скачать 57.59 Kb.
    НазваниеРеферат з дисципліни Виконавець студентка 1 курсу 131 групи спеціальності 053 Психологія Губанова Любов Валеріївна
    АнкорРеферат особливості поведінки і психіки антропоїдів
    Дата05.12.2020
    Размер57.59 Kb.
    Формат файлаdocx
    Имя файлареферат_зоопсихологія_Губанової_Л_.docx
    ТипРеферат
    #157276
    страница1 из 3
      1   2   3


    МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ

    Херсонський державний університет

    Кафедра загальної та соціальної психології

    ОСОБЛИВОСТІ ПОВЕДІНКИ ТА ПСИХІКИ АНТРОПОЇДІВ

    Реферат з дисципліни

    << Зоопсихологія та порівняльна психологія >>

    Виконавець: студентка 1 курсу 131 групи

    спеціальності 053 Психологія

    Губанова Любов Валеріївна

    Науковий керівник: Мойсеєнко Вікторія Василіївна

    Херсон 2020

    План

    Стр.

    Вступ………………………………………………………………………. 3

    1. Теорія Ч.Дарвіна……………………………………………………….. 4

    2. Цикл порівняльних досліджень М.А.Дерягіної…………………….... 6

    3. Морфологія людини і антропоїдів……………………………………. 11

    4. Тварина і людина -Брати по розуму…………………………………… 14

    5. Експериментальне вивчення когнітивних здібностей приматів…….. 20

    6. Різні погляди на поведінку шимпанзе в експериментах…………….. 25

    Висновки…………………………………………………………………... 27

    Використана література………………………………………………….. 29

    ВСТУП

    На сьогоднішній день дуже актуальна тема “Особливостей поведінки і психіки антропоїдів”.Безліч спостережень і експериментів з року в рік дають підстави вважати що мозок архантропів в деяких аспектах розвинений краще людського а в деяких навпаки.

    До людиноподібних мавп відносять шимпанзе, карликового шимпанзе (бонобо), горилу и орангутанга. Разом із людською істотою вони складають групу вищих тварин, які належать до великого зоологічного ряду приматів. Якщо порівняти їх з іншими тваринами, то привертає увагу одна виразна риса: вони більше за інших представників тваринного світу схожі на людей. Це стосусться і будови тіла, і навіть поводження. Навіть групи крові і структура генів ідентичні до людських.

    Miсце проживання людиноподібних мавп-тропіки Азії й Африки. Різні їхні види відрізняються за своїм способом життя й місцем проживання.

    Наприклад, шимпанзе, до яких примикають і карликові шимпанзе, вибрали для себе місцем проживання дерева й землю. Вони непогано прижилися у всіх типах африканських лісів і відкритих саван, хоча бонобо населяють лише вологі тропічні ліси басейну ріки Конго. Західна берегова горила, а також східна рівнинна живуть у вологих тропічних лісах. Гірська горила віддала перевагу лісам помірного клімату. Горили досить масивні тварини, тому вони не ризикують залазити на дерева. Вони почувають себе набагато спокійніше, знаходячись на землі. Горили утворюють групи, схожі на людські родини, однак число їхніх членів постійно змінюсться. А от орангутанги, навпаки, не люблять проводити час у колі своїх родин. Живуть вони у вологих і болотистих лісах островів Суматра і Калімантан. Воліють проводити час на деревах, неспішно перебираючись із гілки на гілку часто зависаючи на своїх довгих руках. Руки сягають практично до щиколоток. Iноді людиноподібні мавпи стають на ноги, щоб звільнити для якої-небудь мети руки.

    Мавпи всіх перерахованих видів-дуже кмітливі істоти. Часто вони використовують різні предмети як знаряддя. Цікаво зауважити, що в людиноподібних мавп непогано розвинута міміка, яка немов ще раз підтверджує, наскільки сильно ці істоти схожі на людину. Шимпанзе та орангутанги мають психологічні особистості, які нагадують Людські, кажуть дослідники. Фахівці роками сперечалися про те, чи справді людиноподібні мавпи мають людиноподібні індивідуальності, і чи така їхня поведінка не с всього лише антропоморфними проекціями людей, що спостерiгають за ними. Команда дослідників застосувала статистичний метод, щоб уникнути будь-якої тенденційності, властивої людям, які спостерігають за мавпами. Відтак науковці виявили, як вони стверджують, що людина та мавпа насправді мають одні й ті ж "виміри" індивідуальності. "Шимпанзе мають такі самі соціальні проблеми, як і ми. Вони прагнуть заводити друзів, знаходити партнерів і, свого роду, обіймати позиції у свотй спільноті. Дослідники виділяють у людській індивідуальності п'ять "вимірів". "Ці виміри невротизм, екстравертивність, відкритість новому досвіду, здатність догоджати та добросовісність". Проведені раніше дослідження приматів показали, що в шимпанзе, ймовірно, є всі п'ять складників індивідуальності, а в орангутангів - три з них: екстравертивність, невротизм та здатність догоджати.

    Доктор Клайв Вінні, професор психології в Університеті Флориди, США, називає помилкою спроби зрозуміти поведінку тварин, застосовуючи суто людські параметри. "Люди мають дуже природну тенденцію проектувати людську діяльність майже на все, що рухаеться, сказав він Бі-Бі-Cі.- Це дуже глибоко зашито в нас, у ті методи, якими ми намагаємося зрозуміти довколишній світ".

    1.Теоpія Ч. Дарвіна

    Наукове вивчення поведінки мавп почалося з Чарльза Дарвіна. Їм написана робота, яка і в наші дні залишасться класичною в своїй області,- "Про висловлення відчуттів у людини і тварин" (1872). У ній чітко показано, що міміка мавп схожа з людською. Дарвін вважав це наслідком подібності мускулатури особи у приматів і людини. Він же визначів, що міміка ,вираз емоцій є, як ми б сьогодні сказали, засобом комунікації. Дарвін заявив і про такі подробиці: антропоїд здатний мімічно висловлювати майже всі людські емоції, крім подиву, здивування і відрази, проте Н. Н. Ладигіна-Котс в своїй класичній книзі "Дитя шимпанзе і дитя людини" висвітлила наявність цих виразів і у шимпанзе.

    Теорія еволюції — наукова теорія, що пояснює механізми зміни форм живих організмів, їхніх спільнот та причини утворення біорізноманіття на Землі упроцесі еволюції. Перші цілісні Теорії еволоції були запропоновані на початок XIX сторіччя Еразмом Дарвіном та Жаном Батистом Ламарком. Великий вплив на формирование сволюційної біології як Самостійної Галузі науки Зроби теорія сволюції Чарлза Дарвіна. У подалі відбувалася конкуренція декількох еволюційніх теорій (неоламаркізм, сальтаціонізм, ортогенезу, фіналізмтощо), до тих пір, поки у 1930-х— 40-х роках сформувалась синтетична теорія еволюції (СТЕ), включала селекціонізм и популяційну генетику. [5].

    У 1950-ті 60-ті роки більшість біологів прийняли синтетичну теорію, хоча і надалі розвивалися альтернативні теорії еволюції і лунала критика СТЕ. Значний Кількість біологів на качана ХXI століття каже про потрібність наступного синтезу знань про еволюцію у вигляді нової теорії.

    Іноді під терміном «теорія еволюції» розуміють всю еволюційну біологію. Неспеціалісті часто плутають явище еволюції і теорію еволюції. Якщо наявність самого явища еволюції не викликає сумніву у наукового співтоваріства, то механізми еволюції, що поступаються окремими теоріямі, є предметом дискусії. [5].

    Наукові теорії еволюції є предметом критики з боку антиеволюціоністів, які пропонують власні концепції. Ці ідеї спріймаються науковим співтовариством як ненаукові.

    2. Цикл порівняльніх досліджень М.А Дерягіної

    М. А. Дерягіною був проведений цикл порівняльніх досліджень маніпуляційної актівності пріматів (1986). Розробленний нею метод кількісного аналізу цієї найважлівішої форми поведінкі, що становить основу харчодобувного та гніздобудівного, гарматного та інших форм поведінкі, був заснований на iєрархічній моделі поведінкового акту (по Н. Тінбергену). Крім того, М. А. Дерягіною на основі спостережень за тваринамии в вольєрах був проведений порівняльній аналіз різніх відів комунікації у пріматів. Вікористані нею методи об'єктивної кількісної реєстрації поведінки можна розглядати як безпосереднє продовження і розвиток отологічних методів.

    М. А. Дерягіна трактує технічні особливості маніпуляційної діяльності людиноподібніх мавп як передумову до використання знарядь і до виникнення трудової діяльності людини. Вона перераховує наступні їх особливості:

    • наявність у мавп руки з високорозвиненою хапальною функцією;

    • незалежні дії передніх кінцівок;

    • ізольовані дії пальців;

    • здатність до тонких, диференційованим операціям;

    • різноманітність прийомів фіксації об'єктів;

    • можливість опосередкованих дій з об'єктом.

    Головне ж, що виділяє Дерягіна, - висока здатність вищих мавп виробляти не тільки окремі дії, але ланцюги дій-саме вони, на думку автора,становлять якісно інший характер поведінки антропоїдів в порівнянні з усіма іншими тваринамиЗемлі. Перераховані особливості недоступні іншим тваринам.

    У мавп і людини велика подібність у будові і функціях органів почуттів. Незважаючи на істотні відмінності характеристик слуху, макаки і мавпи можуть служити відмінною моделлю сприйнятливості до звуків мови у немовлят людини, а також моделлю сприйняття мови у дорослих людей з порушеним слухом у тих, хто зазвичай страждає підвищенням порога сприйнятя звуків мови в порівнянні з нормально чуючими людьми. [3].

    Специфічну особливість мавл і людини являе нерухомість вушної раковини, тому для кращої диференціювання напрямку джерела звуку їм доводиться однаково повертати голову у відповідну сторону. Н. Н. Ладигіною-Котс було показано, що шимпанзе здатний розрізняти понад 20 кольорів, а також до семи відтінків одного тону, що наближається до аналогічних здібностям людини. Є дані про подібному з людиною сприйнятті у вищих приматів нюху, смаку, дотику і навіть сприйняття ваги піднімаючих тягарів. Вивчаючи різних представників хребетних, фізіологи простежують шлях розвитку і поступового ускладнення вищої нервової діяльності тварин, пов'язаного з ускладненням будови кори головного мозку.

    Вироблені умовні рефлекси приматів незрівнянно більш міцні, ніж у інших тварин, і зберігаються роками, багато дії вчиняються взагалі без тренування. Мавпи показують хорошу здатність до імовірнісного прогнозування, переносять сліди колишнього навчання в нові досліди, тобто встановлюсться суворе відповідність між спеціалізацією структур центральної нервової системи і здійснюваної нею "керівної" діяльністю при виконанні приматами дуже складних дій. Внаслідок надзвичайного ускладнення мозку рефлекторні акти у мавп не обмежуоться рамками звичайних понять умовних рефлексів, відповідають етапам наростання складної інтегративної діяльності мозку.

    Порівняльне вивчення можливості одночасного сприйняття сигналів різної модальності у представників різних загонів тваринного світу методом умовних рефлексів показало значні відмінності між представниками різних загонів ссавців. Так, виявилося, що їжак не в змозі сприйняти як єдиний комплекс світло плюс звук, він реагує на них тільки в окремо, як на різні подразники. Чи не впоралися з таким завданням і білі шури-якщо іх довго тренували в такий ситуаційної складності, у них розвивалися невротичні зриви. Недалеко від щурів пішов за цим тестом і кролик. Насилу і тільки за деяких умов вдавалося виробити рефлекс на спільний сигнал світла і звуку у собаки і кішки, що, звичайно, говорить про більш високу здатність хижих з'єднувати в цілісний образ стимули різних модальностей. У той же час вже у нижчих мавп не тільки легко вироблявся рефлекс на двочленний комплекс, який без додаткового тренування зберігався місяцями, але виявилася здатність сприймати образ навіть з трьох разномодальних компонентів: світла, звуку і тактильного сигналу. [4].

    Підсумовуючи відомості по органам почуттів, здатності до засвоення і узагальнення сигналів різних модальностей, а також проаналізувавши багато експериментів і літератури в цій області, в тому числі досліди I. П. Павлова, дослідники прийшли до висновку, що можливості сприйняття у антропоцдив цілком схожі з людиною. Мавпи мають прекрасно розвиненою пам'яттю. На цьому наголошує Л. А. Фірсов у своїй монографії "Пам'ять у антропоїдів". Про високий рівень інтелектуальних здібностей антропоїдів говорили всі вчені, які коли-небудь систематично вивчали їх поведінку в природі або в неволі. Дарвін вважав, що інтелект людиноподібної мавпи відрізняеться від людського тільки кількісно, але не за якістю. [5].

    Цих же поглядів дотримувався і В. Келер. Порівняння результатів рішення мавпами і людиною деяких "людських" тестів показало значну схожість їх можливостей. Так, було проведено порівняльне дослідження сканування образотворчої пам'яті по Штернбергу п'ятирічного макака резусy і 21-pічної випускниці коледжу. Вони повинні були вирішувати завдання на серійне пробне впізнавання кольорових слайдів-різних фруктів, квітів, людей, тварин, предметів лабораторного обладнання і домашнього вжитку (всього 211 зображень). Тести і серії дослідів змінювалися таким чином, що можна було порівнювати не тільки власне запам'ятовування людиною і мавпою, але і стратегію вирішення завдань. Результати дослідів вказують на ідентичність дій мавпи і людини. На їх основі був зроблений висновок, що мавпи володіють такими ж короткочасними механізмами по обробці інформації, які існують у людей.Завдання, що вимагало проведення кільця через лабіринти різної складності, вирішувалася шимпанзе в середньому в два рази повільніше, ніж студентами. Однак окремі з шести брали участь в дослідах молодих людей відставали від шимпанзе в швидкості рішення.

    В експериментах Н. Н. Ладигіна-Котс, К. Хейес і К. Ниссена, Л. А.Фірсова та інших встановлена, здатність шимпанзе до класифікації предметів і розрізнення iх множин, знаходженню середини кількості. Чотирирічна шимпанзе Вікі легко відділяла фотографії з живими об'єктами від зображень неживих, дітей-від дорослих, повне- від приватного зображення (наприклад, вона негайно розділяла зображення руки з п'ятьма пальцями і руки з трьома захованими пальцями). Точність розрізнення була така ж, як у людини її віку. Вікі відділяла столові предмети (ложки, вилки) від предметів для письма, та й самі ложки від вилок, при цьому вона легше класифікувала предмети але їх фізичними властивостями, ніж але призначенням: залізні гудзики частіше складала з монетами. Антропоїди здатні до відбору потрібної информации и в певній мірі можуть передбачити результат своих дій и прогнозувати події. Однак в прямих тестах зіставлення з людиною вони завжди поступаються йому в будь-якій обстановці, що вимагає складання попереднього плану дій. [3].

    Подібність поведінкі людіноподібніх мавп в природі з поведінкою людини вражало всех дослідніків. Вперше на цей феномен звернув увагу Чарльз Дарвін. На Дж. Шаллера величезне враження справляла схожість дітііча ripської горілі з дитиною. Дж. Гудолл, живучі среди мавп и ставши для них "своєю", постелили: "здавай, це життя людського племені". На будь-которого скептика справляються враження Дотик людіноподібніх мавп один до одного руками, что нагадують рукостіскання, або дотик губами, обійми и поплескування по плечу. Шимпанзе віпрошують ласий шматочок, простягаючі руку долоні догори, палички колупають в зубах, носі, вухах, чухається в проблемних сітуаціях. Вже позначають, что шимпанзе добро діференціюють предмети по фотографіях і, зауважимо, що не намагаються зїсти зображення винограду, яблука, апельсина. Нижчі мавпи поступаються в подібніх випробуваннях віщим, но з повідомлення, что и макаки резус дізнаються других мавп по фотографіях.

    Практично однакові сенсорні можливості вищих мавп і людини, іншими словами, антропоїди здатні спріймати навколишнє середовище в принципі так само, як люди. Було показано, що шимпанзе здатні розрізняти фігури за розміром, формою і на дотик, тобто смороду здатні переносити сприйняттів зі зорових на відчутні. Ці антропоїді не только можуть виробляти узагальнення надійшовших сигналів, недоступні іншим тваринам , і передають отриману інформацію своїм родичам. Так, наприклад, в одній із серій дослідів тільки ватажок міг бачити заховані в різніх місцях двору "приманки", але після короткочасного спільного перебування з іншими членами його групи він знаходив способи "повідомити" їм про наявність і місце знаходження приманки. Коли випускали всіх мавп, але залишали під замком ватажка, вони не тільки знали, навіщо вийшли, але активно шукали і знаходили заховані джерела їжі. [5].

    Шимпанзе також здатні до вищого асоціативного мислення, і це доведено великою кількістю експериментів. Зокрема, вони здатні до математичних операцій з кількістю і пропорціями цілого. Так, шимпанзе Сара в досліді за методом "вибору за зразком" не тільки правильно диференціювала половину, чверть, три чверті яблука або грейфрута, але і в 86 випадках з 100 правильно встановлювала відповідність між диском і його відтятою частиною. Концептуальна оцінка кількості з виділенням проміжного числа була виявлена і у саймірі. [5].

    І. П. Павлов, відомий як противник наявності розумової діяльності у тварин, різко змінив свою думку після того, як особисто приступив до вивчення поведінки шимпанзе. Згодом він неодноразово говорив про незвичайно високий рівень поведінки людиноподібних мавп. Йому належать слова про наявність у мавп власного внутрішнього світу, про особливе дослідному інтерес у них, що наближає їх в цьому до людини, про незвичайну допитливості шимпанзе і 1 генетичний зв'язок з допитливістю людини. І. П. Павлов був вражений тим, як саме людина примудрився вирити таку глибоку яму між собою і тваринами.

    3. Морфологія людини і антропоїдів

    Численні спостереження і дослідження виявляють як схожість, так і відмінності між морфологічними і психологічними особливостями людиноподібних мавп і людини. Людина-соціальна істота, яка створила величну цивілізацію, Людину відрізняють від усіх тварин постійне прямоходіння, відносно великий мозок, членороздільна мова, незвичайна здатність до абстракції, що народжує свідомість, систематична праця і суспільне життя.
    Морфологічні відмінності в великій мірі обумовлені пристосуванням мавп до життя на деревах. Перехід наших найдавніших предків від ходіння рачки і лазіння до прямоходіння послужив рішучим кроком в еволюції людини. Такий спосіб пересування відкрив широкі можливості для вдосконалення маніпуляцій, здійснюваних руками.

    Англійським анатомом А. Кейз було визначено 1065 ознак людини, з яких властиві тільки цьому виду 312. При цьому 396 одних і тих же ознак було відзначено у людини і шимпанзе, 385- у людини і горили, 354- у людини і орангутанга, 117-у людину і гібон, 113-у людину і інших нижчих мавп і, нарешті, 17 загальних ознаку людини і напівмавп.Встановлено велику схожість каріотипові людини і багатьох видів нижчих мавп. Так, вивчення філогенії хромосом 60 видів приматів від мишачого мікробуса до людини показало їх повну аналогію. Найбільша подібність хромосом встановлено у Людини з шимпанзе-воно доходить до 98-99%. Доказом близького подібності та спорідненості с також "людські" генетичні хвороби у мавп: синдром Дауна, алкаптонурія, аномалії розвитку. [1].

    Комплекс гістосумісності (спорідненості тканин, необхідного при пересадці органів) локалізована в аналогічних локусах гомологічних хромосом шимпанзе, горили, орангутанга, макака резусу людини. Мавпи мають прекрасно розвинену лицьову мускулатуру, що дозволяє їм, як та людина, широко використовувати міміку. Дивна рухливість губ мавп у карликового шимпанзе вони червоні. Аналогічні у людини і мавп і показники, пов'язані з кровообігом: частота дихання і серцевих скорочень, артеріальний тиск і електрокардіограма.

    Головний мозок всіх мавп влаштований набагато складніше, ніж у інших тварин. Але при цьому відмінності в його будові між усіма групами мавп і людиною мінімальні. У приматів нова кора розвинена помітно краще в порівнянні з древньою, коли останні структури цієї кори, лобова і скронева області, закладаються у плода людини дуже рано. [5].

    Особливу близькість людина виявляє з африканськими антропоїди. Головний мозок горили і шимпанзе схожий на мозок людини не тільки за загальним виглядом і розташуванням борозен і звивин, але також і по розташуванню архітектонічних систем кори великої півкулі і по системах провідних шляхів. Нещодавно показано, що горили переважно використовують праву руку, а це говорить про асиметрію мозку в мавп, аналогічної асиметрії мозку людини.

    Відповідно до уявлень Л. А. Орелі процес прогресивної еволюції супроводжується збільшенням пластичності поведінки. У процесі еволюції існували проміжні етапи розвитку сигнальних систем, тобто був перехідний рівень відбиття психікою реальної дійсності. Ці уявлення знайшли блискуче підтвердження в сучасних дослідженнях здатності до узагальнення й використання символів у вищих хребетних. Із численних учнів П. Павлова необхідно згадати Л.Г. Вороніна (1908-1983). Праці Л. Г. Вороніна та його учнів були присвячені дослідженню умовно-рефлекторної діяльності тварин різних таксономічних груп, що мають різний рівень розвитку мозку. Ця робота була свого роду продовженням досліджень Е. Тарадайка, присвячених вивченню здатності до навчання у тварин різного рівня організації. Підтвердивши раніше встановлені факти відсутності принципових розходжень у швидкості формування простих умовних рефлексів у тварин з високорозвиненим мозком і у представників примітивних груп, дослідники перейшли до порівняльної оцінки формування так званих «ланцюгів» умовних рефлексів. На основі результатів власних досліджень і даних світової наукової літератури Л. Г. Воронін узагальнив уявлення про особливості формування умовних рефлексів різної складності у тварин, що стоять на різних щаблях розвитку нервової системи.

    Оскільки по класифікація базувалася на величезному фактичному матеріалі, вона виявилася дуже корисною і успішно використовується дотепер. Л. Г. Воронін уважав, що в процесі еволюції тварин виникло принаймні шість рівнів нервових механізмів набутої поведінки.

    Важливе місце в дослідженнях поведінки і психіки людиноподібних мавп займають праці учня Л. А. Орелі Л. О. Фірсова. Його лабораторні дослідження включали порівняльну оцінку: різних видів пам'яті; здатності до наслідування (імітація); здатності до узагальнення й формування довербальних понять; голосового спілкування деяких аспектів соціальних взаємодій у людиноподібних мавп.

    Багатопланові дослідження Л. О.Фірсова показали, що шимпанзе мають найвищий рівень розвитку поведінки і психіки. Вони дійсно здатні до одномоментного утворення безлічі умовних реакцій певного рівня складності. Л.О. Фірсов проаналізував природу таких умовно-рефлекторних зв'язків і показав, що частина з них «справжні» умовні рефлекси, інші реалізуються на основі синтезу нових і старих асоціацій, треті виникають завдяки «перенесення» 23 раніше сформованих реакцій (за рахунок «повторного навчання»), четверті-завдяки наслідуванню (імітації), а п'ятій як реалізація «каузального зв'язку» тобто уловлювання закономірностей процесів явищ [5]. Л. О. Фірсов дійшов висновку про те, що психіка антропоїдів характеризується таким рівнем здатності до формування довербальних понять, який можна розглядати як проміжний між першою і другою сигнальними системами.Велика заслуга у збереженні розвитку зоопсихології та порівняльної психології як самостійної науки належить К. Е. Фабрі (1923-1990). Науковим керівником К. Е. Фабрі в роки його перших самостійних досліджень була Н. М. Ладигіна-Котс. Під її ідейним керівництвом дослідник займався вивченням маніпуляційних особливостей різних видів ссавців, а також ігрової діяльності тварин. Із 1964 р. він провів оригінальні дослідження імпринтингу у птахів, що істотно доповнили класичніі уявлення про природу цього феномена.
      1   2   3


    написать администратору сайта