Білім беру ұйымының атауы
|
|
Пәні:
| Қазақстан тарихы
|
Бөлім:
| 2.Этникалық және әлеуметтік саяси-процестер
|
Педагогтің аты-жөні:
|
|
Күні:
|
|
Сынып: 11
| Қатысушылар саны:
| Қатыспағандар саны:
|
Сабақтың тақырыбы:
| Кеңестік кезеңде Қазақстандағы полиэтникалық қоғамның қалыптасуы.
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:
| 11.2.1.3 Қазақстанның этникалық құрамының өзгеру үрдісін түсіндіру үшін "депортация", "арнайы қонысаударылғандар", "полиэтникалық қоғам", "ұлттық саясат", "интернационализм" ұғымдарын пайдалану;
11.2.1.2 Қазақстанда халықтың этникалық құрамының өзгеру кезеңдерін зерттеу; 11.2.1.4 Кеңестік кезеңде Қазақстан этностарының өзара мәдени әсерлесу ерекшеліктерін түсіндіру;
|
Сабақтың мақсаты
| Қазақстандағы этностардың құрамынадағы өзгерістер үрдісін арнайы терминдерді қолдану арқылы түсіндіреді.
Қазақстан халқының этникалық құрамындағы өзгерістер тарихын зерттейді.
Этностар арасындағы өзара мәдени ықпалдастықтың кеңестік кезеңіндегі ерекшеліктерін түсіндіреді.
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі//уақыты
| Педагогтің әрекеті
| Оқушының әрекеті
| Бағалау
| Ресурстар
|
Ұйымдастыру
Өзін-өзі тексеру
Өткен білімді еске түсіру
| Миға шабуыл. Тақтаға суреттер тізбегі қойылады. Осы тізбек пен терминді бір-бірімен сәйкестендіру қажет.
депортация арнайы қонысаударушылар полиэтникалық қоғам ұлттық саясат интернационализм
| Оқушылар өз ойларын ортаға салады.
Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу
| мадақтау
| http://www.tarih-begalinka.kz/ru/timetravel/page3337/
|
Жаңа білім
| Түрлі этностарды күштеп қоныстандыруды жүзеге асыру барысы арнайы статистикалық ақпарат арқылы презентацияда көрсетіледі.
Мәтінмен жұмыс. Оқушыларға алдын-ала бірнеше мәтін таратылады.
Оқушылар мәтінге қатысты эссе жазады.
Зерттеу және талдау.
1. XX ғ. 20-30 жылдарындағы қоныстандыру саясаты мен депортация
2. ХХ ғ. 40-60 жылдарындағы миграциялық процестер
3. ХХ ғ. 60-90 жылдарындағы этникалық өзгерістер. Оқушылар топта дескрипторлар бойынша тапсырма орындап, постер толтырып тақтаға шығып толтырады.
Зерттеу және талдау
Оқушылар топта мәтінмен танысып, Кеңестік кезеңдегі Қазақстандағы этномәдени өзгерістерді зерттеп, зерттеу нәтижесін РАФТ әдісін пайдалана отырып көрсетеді.
Роль
Аудитория
Форма
Тақырып.
Білім алушылар РАФТ әдісін практикада көрсетеді. Презентация кезеңі. Әрбір топқа берілетін уақыт 3 минут.
| Дескрипторлар:
Кеңес билігі тарапынан жүргізілген миграциялық саясаттың себеп-салдарын анықтайды.
Қоныстандыру саясатының жергілікті халыққа әсері (әлеуметтік, экономикалық және саяси)
Халық саны мен құрамындағы өзгерістер динамикасы.
Дескрипторлар:
Білім беру саласына миграциялық саясаттың әсерін анықтайды.
Театр, кино және музыка өнеріне этнодемографиялық саясаттың әсерін талдайды.
Мәдени(кез-келген) ролді ойнап, аудиторияға әдіс шегінде қойылым ұйымдастырады.
| ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
«Ең үздік жауап»
«Алақан-жұдырық»
| https://e-history.kz/kz/contents/view/kazakstannin_madeni_omiri_19171992_zhildar__326 https://e-history.kz/kz/publications/view/3173 Қазақстан тарихы. Көне заманнан бүгінге дейін. 4 том. Атамұра.
http://sauap.org/ru/deportacija-ili-nasilstvennoe-pereselenie-narodov-v-kazahstan/
|
Бекіту
| Сабақты қорытындылау
Үйге тапсырма
Кеңестік кезеңде Қазақстандағы полиэтникалық қоғамның қалыптасуы
| Сабақтың тақырыбын қорытындылау
| «Ең үздік жауап»
| Ақпараттық карточка
|
Кері байланыс
| 1. Мен сабақ қызықты _____________ қызықсыз болды деп ойлаймын.
2. Мен сабақта: үйрендім көп нәрсені _____________ үйренгенім аз болды.
3. Мен басқаларды мұқият ______________ зейінсіз тыңдадым.
4. Мен пікірсайыстарға жиі ______________ сирек қатыстым
5. Мен сабақтағы өз жетістіктеріме ризамын ____________ риза емеспін.
| Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады
| Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды
| А4, конспект
|
Білім беру ұйымының атауы
|
|
Пәні:
| Қазақстан тарихы
|
Бөлім:
| 2.Этникалық және әлеуметтік саяси-процестер
|
Педагогтің аты-жөні:
|
|
Күні:
|
|
Сынып: 11
| Қатысушылар саны:
| Қатыспағандар саны:
|
Сабақтың тақырыбы:
| Қазақстан Республикасының көші-қон саясаты
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:
| 11.2.2.1 көші-қон саясатының ерекшеліктерін анықтау үшін "көші-қон", "эмиграция", "иммиграция", "репатриант", "диаспора", "ирридента" ұғымдарын пайдалану;
|
Сабақтың мақсаты
| Қазақстан Республикасының көші-қон саясатына баға беру
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі//
уақыты
| Педагогтің әрекеті
| Оқушының әрекеті
| Бағалау
| Ресурстар
|
Ұйымдастыру
Өзін-өзі тексеру
Өткен білімді еске түсіру
| Б Оқушыларға өткен сабақты сұрап болғаннан кейін, жаңа тақырыпқа шығамыз. Жаңа тақырыпты таныстырып, оқу және сабақтың мақсаттарымен таныстырамыз.
Тақырыпқа қатысты терминдерге түсінік беріледі.
Сабақтың мазмұнына қатысты мағлұматтар береміз.
Қ Бұл оқу үдерісінде оқушылар бойынаАзаматтық жауапкершілік атты мемлекет құндылығы дарытылады.
| Оқушылар өз ойларын ортаға салады.
Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу
| мадақтау
| https://www.youtube.com/watch?v=7iKHTEcWTUE
Қазақстандағы халықтың көші-қоны
Телеканал Хабар 24
|
Жаңа білім
| МТақырыпқа қатысты Қазақстандағы халықтың көші-қонына қатысты бейнебаян көрсетіледі. Оқушылар бейнебаянды көріп болғаннан кейін ауызша кері байланыс сұралады. Оқушылардың берген жауаптарына мұғалімнің тарапынан кері байланыс беріліп отырылады. .
Бұл оқу үдерісінде оқушылар бойынаАзаматтық жауапкершілік және Құрмет атты мемлекет құндылықтары дарытылады М «Санамақ» әдісі арқылы 2 немесе 3 топқа бөлсеңіз болады. Әр топқа жұмыс жасауы үшін арнайы қағаздар беріледі
Әр белгіленген уақыттан соң қорғайды
Қазақстандық заңнаманың және мемлекеттік бағдарламалардың негізінде көші-қон саясатына PEST-талдау жасайды.
Кемінде 3 аргументтен келтіреді.
«P» (Саясат) - саясат
«E» (экономика) - экономика
«S» (қоғам) - қоғам, әлеуметтік қатынастар
«T» (технологиясы) - технологиялық аспектілері
Бұл оқу үдерісінде оқушылар бойынаҚұрмет, Азаматтық жауапкершілік, Еңбек және шығармашылық атты мемлекет құндылықтары дарытылады
| Мәтінмен жұмыс
Мәтіннен негізгі идеяны анықтайды
Дескриптор:
Қазақстанның көші-қонның қаншалықты жүріп жатқанын біліп, оған түсінік бере алады
Дескриптор:
Қазақстандағы көші-қонның саяси жағдайдағы рөлін қарастыра алады
Көші-қонның Қазақстанның экономикасына тигізетін ықпалын көрсете алады
Қазақстандағы көші-қонның әлеуметтік жағдайына тигізетін әсерін көрсете алады
Қазақстандағы көші-қонның технологиялық жағынан тигізетін әсерін көрсете алады
| ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
«Ең үздік жауап» Оқушылар жауабын мұқият тыңдалып, ауызша кері байланыс беріліп отырылады
«Жұлдызшалар»
|
Қазақстан тарихы порталы: https://e-history.kz/kz/publications/view/2455
Көші-қон саясаты: сан мен сапа Абай.кз ақпараттық порталы
Көші-қон мен демография: маңызы мен мәселесі
https://abai.kz/post/73064
|
Бекіту
| Сабақты қорытындылау
Үйге тапсырма
Төмендегі тақырыпқа 150-200 сөйлемнен кем емес эссе жазу
Тақырып: «Қазақстанның әлеуетін арттырудағы көші-қонның әсері қандай?»
| Сабақтың тақырыбын қорытындылау
| «Ең үздік жауап»
| Ақпараттық карточка
|
Кері байланыс
| Жалғастырыңыз:
Маған ... қызықты болды
Маған ... бұл болашақта қажет болады
Бұл ... қиындық туғызды
Осы ... мені ойландырды
| Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады
| Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды
| А4, конспект
|