Главная страница
Навигация по странице:

  • Білім беру ұйымының атауы Пәні

  • Педагогтің аты-жөні: Күні

  • Қазақстан халқының моноэтникалық құрамының өзгеруі (XVIII ғасыр - XX ғасырдың басы)

  • Сабақтың барысы Сабақтың кезеңі//уақыты

  • Полиэтностық құрам »

  • Қазақстан халқының моноэтникалық құрамының өзгеруі

  • Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты

  • Б) Бейнематериалдардан үзінді көріп ой бөлісу

  • Зерттеу мен талдау ( Д/Ж) А,В,С дереккөздерімен өзіндік жұмыс.

  • ҚМЖ. 11 сынып Қазақстан қмж. 11 сынып азастан тарихы Білім беру йымыны атауы


    Скачать 0.95 Mb.
    Название11 сынып азастан тарихы Білім беру йымыны атауы
    Дата09.12.2022
    Размер0.95 Mb.
    Формат файлаdoc
    Имя файла11 сынып Қазақстан қмж.doc
    ТипДокументы
    #836648
    страница1 из 4
      1   2   3   4


    11- сынып Қазақстан тарихы

    Білім беру ұйымының атауы




    Пәні:

    Қазақстан тарихы

    Бөлім:

    2.Этникалық және әлеуметтік саяси-процестер

    Педагогтің аты-жөні:




    Күні:




    Сынып: 11

    Қатысушылар саны:

    Қатыспағандар саны:

    Сабақтың тақырыбы:

    Қазақстанда полиэтникалық қоғамның қалыптасу тарихы

    Қазақстан халқының моноэтникалық құрамының өзгеруі (XVIII ғасыр - XX ғасырдың басы)

    Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

    11.2.1.1 Қазақстанның этникалық құрамының өзгеру үрдісін түсіндіру үшін "аграрлық саясат", "көші-қонсаясаты", "моноэтностыққұрам" ұғымдарын пайдалану;

    Сабақтың мақсаты

    Қазақстанның этникалық құрамының өзгеру үрдісін түсіндіру үшін «аграрлық саясат», «көші-қонсаясаты», «моноэтностыққұрам» ұғымдарын пайдалану;

    Қазақстан аумағындағы халықтың этникалық құрамының өзгеру кезеңдерін зерттеу;

    Сабақтың барысы

    Сабақтың кезеңі//уақыты

    Педагогтің әрекеті

    Оқушының әрекеті

    Бағалау

    Ресурстар

    Ұйымдастыру

    Өзін-өзі тексеру


    Өткен білімді еске түсіру


    Ой қозғау үшін презентацияда Қазақстан картасы мен елімізде өмір сүретін түрлі халықтар мен ұлыстардың суреттері көрсетіледі. Сол жерде оқушылар өздерінің сол суреттерге байланысты ойларын ортаға салады.

    1. Картадан не көріп тұрсыздар?

    2. Бастапқыда қандай ой береді?

    3. Мағынасы неде?

    4. Маңызы неде деп ойлайсыздар

    Содан кейін ғана оқушылардың ойлары негізінде сабақ тақырыбы шығуы тиіс.

    Сабақ мақсаты мен оқушыларды таныстырамын.


    Оқушылар өз ойларын ортаға салады.

    Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу


    мадақтау

    Межнациональные и межконфессиональные отношения в Республике Казахстан (по результатам социологического исследования): — Алматы: КИСИ при Президенте РК, 2010.


    Жаңа білім


    Тақырып барысында жаңа сөздермен таныстырып, олардың кейбіреуін жаздырып аламын. Терминдер:

    «Моноэтностық құрам» - тек қана бір ұлт өкілдері тұратын қоғам, XVIII ғасырда елде тек қана қазақтар ғана өмір сүрді.

    «Көші-қон саясаты» - XVIII ғ. ортасы ХХ ғ. басы Ресей империасының қазақ жерін отарлау үшін тартып алынған жерлерге казактар мен орыс шаруаларын жаппай орналастыруы.

    «Аграрлық саясат»-ХІХ ғ. ортасы ХХ ғ. басы Ресей империасының қазақтарды ежелгі атамекенінен жаппай қуу және ең құнарлы жерлерін күштеп тартып алу саясаты.

    «Полиэтностық құрам»- мемлекетте көп ұлт өкілдерінен тұратын қоғам. Ресей империясының құрамында болған кезеңде Қазақстанда жүргізген саяси-әкімшілік реформалары барысында қазақ халқының құрамында үлкен өзгерістерге ұшырады. Қазақ халқының ұлттық құрамы моноэтникалық тұтастықтан полиэтникалық сипатқа ие болды. Басқа ұлт өкілдері елге көшірілді, көшіп келді содан тек қазақтардан тұратын ел өзгеріске ұшырады. Сондықтанда ХХ ғ. соңында 100 деген ұлт пен ұлыс елімізде тұрады.
    Одан кейін Қазақстанның 2009 жылғы санақ бойынша берілген мәліметімен таныстырып, оқушылардан сол презентация бойынша пікірлерін сұраймын.


    1-тапсырма. Қазақстанның ұлттық құрамы туралы статистикалық мәліметтермен жұмыс (2009 жылғы ұлттық санақ материалдары).Диаграмма құрып, сөйлетеді.

    Оқушылардың жұмыстарын тескерген соң «Қалай ойлайсың» айдары бойынша:

    • Не себептен Қазақстанда көп ұлттар өмір сүреді?

    • Осындай көп ұлттардың елге келуі қандай оқиғалармен байланысты?

    • Қазақ халқы өз жерінде не себепті аз?

    • Қазақ халқының азаюуы басқа ұлттардың көбеюі қандай оқиғалармен байланысты? сұрақтары қойылып, осы сұрақтарға жауапты келесі сабақта тарқатамыз деп сабақты аяқтаймыз.

    «Сәйкестік аймағы» әдісі

    Көпұлтты Қазақстанның қалыптасуының тарихи негіздері қарастырылады:

    Оқушыларға Қазақстанға басқа ұлттардың келуіне әсер еткен тарихи оқиғалар жазылған мәліметтер үйлестіріледі.

    ХVIII ғ. қоныс аудару саясатының ерекшеліктері

    ХІХ ғ. ортасындағы қоныс аудару саясаты

    Столыпиннің «аграрлық саясаты»

    Сталиндік депортация


    Мәтінмен жұмыс


    Мәтіннен негізгі идеяны анықтайды

    Критерийлері:Қазақстандағы саны 100 мыңнан асатын ұлтты анықтау;

    Анықталған ұлттарды диаграммада пропорционалды көрсету;

    Ұлт санының өзгеру себептерін талдау;

    Дескрипторлары:

    Ұлт өкілдерінің санын анықтайды;

    Ұлт өкілдерінің шоғырланған аймақтарын көрсетеді;

    Ұлт санының өзгертуге ықпал еткен факторларды көрсетеді;

    Оқушылар өз топтарындағы мәліметтерді оқып «Сәйкестік аймағына» орналастырады:

    Критерийлерұзақ мерзімді, қысқа мерзімді себептерді көрсету;

    қоныс аудару саясатының жүру барысын баяндау;

    салдарын анықтау;

    Деспкрипторлары:Қоныс аудару саясатының себептерін анықтайды;

    Қоныс аудару саясатының ерекшеліктерін түсіндіреді;

    Қазақ халқының өмірі мен тұрмысына әсерін анықтайды;

    ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады

    «Ең үздік жауап»

    «Алақан-жұдырық»

    «Жұлдызшалар»


    http://www.kisi.kz/img/docs/4949.pdf

    http:/assembly.kz/

    Айымбетова У.У.

    Мәдениеттер сұхбаты – ұлтаралық қатынастар

    Мәдениетініңбастынегізі//ИзвестияНациональной

    академии наукРеспублики

    Казахстан. Серияобщественных игуманитарных наук.

    ISSN 2224-5294

    САЙТ НАН РК:

    http://akademiyanauk.kz/

    Авксентьев В.А.,Аксюмов Б.В., ХоцА.Ю.Конфликт цивилизаций(Мнение экспертов)


    http://e-history.kz/kz/contents/view/1190Қазіргі этникалық процестердің ерекшелігі және этносаяси процестердің ішкі саяси жағдайға ықпалы

    Источник: https://e-history.kz/kz/contents/view/1101
    © e-history.kz

    Рыскулов Т. Избр.труды. - Алма-Ата, 1984. - С.240.

    Сапаргалиев Г.С. «Карательная политика царизма в Казахстане» (1905-1917 гг.) - Алма-Ата, 1966

    Жиренчин А. «Политическое развитие Казахстана в ХІХ- начале ХХ веков» - Алматы, 1996.

    «Восстание в 1916 года в Казахстане». Сборник воспоминании и материалов.-Алма-Ата, 1937

    Бекіту


    Сабақты қорытындылау

    кілт сөздерімен жұмыс. Оқушыларды екі қатарға тұрғызып, 5 тірек сөз, 5 анықтамасы беріледі. Ауызша оқып жауаптарын табады: «ұлт»,«аграрлық саясат», «көші-қон саясаты», «моноэтностық құрам»,«полиэтностық құрам» .

    Үйге тапсырма

    Қазақстанда полиэтникалық қоғамның қалыптасу тарихы

    Қазақстан халқының моноэтникалық құрамының өзгеруі


    Сабақтың тақырыбын қорытындылау

    «Ең үздік жауап»

    Ақпараттық карточка


    Кері байланыс


    Не білдім?

    Не көрдім?

    Не түсіндім?

    Нені жетілдіруім керек?


    Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады


    Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды

    А4, конспект




    Білім беру ұйымының атауы




    Пәні:

    Қазақстан тарихы

    Бөлім:

    2.Этникалық және әлеуметтік саяси-процестер

    Педагогтің аты-жөні:




    Күні:




    Сынып: 11

    Қатысушылар саны:

    Қатыспағандар саны:

    Сабақтың тақырыбы:

    Қазақстан халқының моноэтникалық құрамының өзгеруі (XVIII ғасыр - XX ғасырдың басы)

    Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

    11.2.1.2 Қазақстан аумағындағы халықтың этникалық құрамының өзгеру кезеңдерін зерттеу

    Сабақтың мақсаты

    • Қазақстан аумағындағы халықтың этникалық құрамының өзгеруі туралы мәтіндерді оқып, маңыздылығы туралы ой тұжырымдау;

    • Қазақстан аумағындағы халықтың этникалық құрамының өзгеру кезеңдерін зерттеу.

    Сабақтың барысы

    Сабақтың кезеңі//уақыты

    Педагогтің әрекеті

    Оқушының әрекеті

    Бағалау

    Ресурстар

    Ұйымдастыру

    Өзін-өзі тексеру


    Өткен білімді еске түсіру


    (Б) Бастапқы стимул. Диалог.

    Қазақстан қалай көпұлтты елге айналды? Мемлекеттің көпұлтты елге айналуы қандай саяси-құқықтық мәселелерге әкелуі мүмкін?

    (болжамдарын тыңдау, әңгімелесу)

    (Б) Ұйымдастыру сәті. Сабақ тақырыбы, мақсаты, бағалау критерийлерімен таныстыру. Әңгімелесу.

    Зерттеу сұрағы:

    Қазақстанның көпұлтты елге айналуын қандай кезеңдерге бөлуге болады?

    Қазақстан халқының құрамының өзгеруіне қай кезеңдегі көші-қон саясаты қатты әсер етті?

    ХХ ғасыр басындаҚазақстан халқының этникалық құрамы қалай өзгерді?

    Оқушылар өз ойларын ортаға салады.

    Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу


    мадақтау

    Елімізде саны 100 мыңнан асатын 9 этнос тұрады. 2018
    https://www.youtube.com/watch?v=tblpn3-EuAU

    Жаңа білім


    (М)Қысқаша шолу.

    Ұлттық саясаттың қазіргі кезеңдегі маңызы табуы туралы проблемалы баяндау. (оқушылар қажетті ақпаратты жазып конспектілеп отырады)
    (Б) Бейнематериалдардан үзінді көріп ой бөлісу

    - Қазақстан қазір көпұлтты мемлекет деген пікірмен келісесіз бе?

    - Елімізде халық санының арту динамикасы немен байланысты?
    Зерттеу мен талдау

    (Д/Ж) А,В,С дереккөздерімен өзіндік жұмыс.Оқушылартаратылып берілген (Қосымша 1) мәтінді оқып, а,в,с сұрақтарына жауап жазады. Бұл тапсырманы оқушылардың дербес немесе жұппен орындағаны тиімді.
    (а) Дереккөздерін және біліміңізді қолданып, Қазақстанның көпұлтты елге айналу себептерін түсіндіріңіз.

    (в) Дереккөздерді және біліміңізді қолданып, Қазақстан халқының құрамының өзгеруіне ең көп әсер еткен көші-қон саясатын анықтаңыз.

    (с) «Әлемдегі елдердің 90% көпұлтты. Қазақстанның көп ұлтты мемлекетке айналуы тарихи заңдылық». Сіз бұл пікірмен қаншалықты келісесіз? Ойыңызды дәйектеп, ой толғаныс жазыңыз.

    (Бұл тапсырма оқушыларға білім берумен қатар, талдау, жинақтау, білімін қолдану дағдыларын дамытуға бағытталған)

    (Ф) Дескрипторларға сәйкес өзара бағалау немесе өзін өзі бағалауды қолдануға болады. (с) тапсырмасы сонымен қатар, оқушылардың білімін интерпретациялауға (қаншалықты жақсы түсінгендігін көрсетуге) мүмкіндік береді.


    Мәтінмен жұмыс


    Мәтіннен негізгі идеяны анықтайды

    Дескрипторлары:

    Деректерді оқып және білімін қолданып көпұлтты мемлекетте ішкі саясаттың маңызын түсіндіріп, фактілер келтіреді;

    Деректерді оқып және білімін қолданып, ұлтаралық ынтымақтастықты сақтаудың қажеттілігін негіздейтін бірнеше дәйектер келтіреді, фактілер келтіреді;

    ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады

    «Ең үздік жауап»

    «Алақан-жұдырық»

    «Жұлдызшалар»



    /

    Қазақстан көп ұлтты мемлекет пе? 31 янв. 2019 г./ https://www.youtube.com/watch?v=z9NLf5e7K94

    Халық саны 18 миллион 388 мыңға жетті. 26 дек. 2018 г./

    https://www.youtube.com/watch?v=_BH4ywagH7E
    Қосымша 1.

    Таратпа материал

    Қазақстан тарихы (көне заманнан бүгінге дейін). Бес томдық. 5-том. – Алматы, 2010.



    Бекіту


    Сабақты қорытындылау

    Тақырып сұрағына оралып, сабақта алған білімдері арқылы зерттеу сұрағына жауап беруін сұрау.

    Үйге тапсырма

    Қазақстан халқының моноэтникалық құрамының өзгеруі (XVIII ғасыр - XX ғасырдың басы)

    Сабақтың тақырыбын қорытындылау

    «Ең үздік жауап»

    Ақпараттық карточка


    Кері байланыс

    «Тазалық» әдісі бойынша оқушылар өздері жаңа тақырыптан алғандарын ой елегінен өткізеді

    Еттартқыш- алған білімімді жинақтап, қорытамын, електен өткіземін.

    Чемодан- алған білімім болашақта қажет.

    Қоқыс жәшігі-алған білімімді қажет етпеймін.

    Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады


    Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды

    А4, конспект

      1   2   3   4


    написать администратору сайта