Білім беру ұйымының атауы
|
|
Пәні:
| Қазақстан тарихы
|
Бөлім:
| 2.Этникалық және әлеуметтік саяси-процестер
|
Педагогтің аты-жөні:
|
|
Күні:
|
|
Сынып: 11
| Қатысушылар саны:
| Қатыспағандар саны:
|
Сабақтың тақырыбы:
| Қазақстан Республикасының көші-қон саясаты
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:
| 11.2.2.2 Қазақстандық заңнаманың және мемлекеттік бағдарламалардың негізінде көші-қон саясатының негізгі бағыттары мен басымдықтарын түсіндіру
|
Сабақтың мақсаты
| Көші-қон саясатының ерекшеліктерін анықтау.
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі//уақыты
| Педагогтің әрекеті
| Оқушының әрекеті
| Бағалау
| Ресурстар
|
Ұйымдастыру
Өзін-өзі тексеру
Өткен білімді еске түсіру
| Сәлемдесу. Сыныпқа жағымды ахуал орнату.
Берілген суреттерден қандай ой түйін жасауға болады? Бұл суреттердің арасында қандай байланыс болуы мүмкін?
Осы суреттерді көрсете отырып бүгінгі болатын тақырыпты болжату.
(бұл тапсырма визуальды қабілеті жоғары оқушыларға арналған)
Сабақ тақырыбы мен оқу мақсатымен таныстырамын.
| Оқушылар өз ойларын ортаға салады.
Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу
| мадақтау
|
|
Жаңа білім
| Зерттеу және талдау
Көші-қон
Эмиграция
Иммиграция
Репатриант
Диаспора
Ирридентасөздерінің мағнасы мен анықтамасын қандай? Осы сөздердің өз ара байланыстары барма?
Оқушылар бұл тапсырманы жұптаса отырып орындайды.
Бейнебаян тыңдату арқылы оқушыларға төмендегі сұрақтар қойылады
Көші-қон туралы заң жобасында қарастырылған жеңілдіктер қандай? Сыртқы мемлекеттерден келген талантты студенттерге қандай жеңілдіктер қарастырылып отыр? Сыртқы мемлекеттен келеген қандастарымызға қандай шарт қойылады?
Сыныпты үш топқа біріктіремін.
Зерттеу мен талдау
Көші-қонның болуының негізгі себептері? Көші-қон ненің өзгеруіне ықпал ете алады? Көші-қонды неше бөлікке бөліп қарастыра аламыз?
Критерийлері:
Көші-қон болуының негізгі себептерін анықтау Көші-қон ықпал ете алатын өзгерістерді анықтау Көші-қон неше бөлікке бөлінетінін түсіндіру
Зерттеу және талдау
Нұрлы көш бағдарламасының қабылдау себебі
Нұрлы көш бағдарламасы аясында атқарылған іс-шаралар
| Мәтінмен жұмыс
Мәтіннен негізгі идеяны анықтайды
Дискриптор:
Көрсетілген термин сөздердің анықтамасы мен мағнасын біледі.
Термин сөздердің байланыстарын түсіндіре алады. Дискриптор:
Нұрлы көш бағдарламасының қабылдау себебін түсінеді.
Нұрлы көш бағдарламасы аясында атқарылған іс-шараларды анықтайды
| ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
«Ең үздік жауап»
«Алақан-жұдырық»
Оқушылар өз-ара бағалау жүргізеді
«Жұлдызшалар»
| Биекенов К., Садырова М. Әлеуметтанудың түсіндірме сөздігі. — Алматы: Сөздік-Словарь, 2007. — 344 бет.
https://www.youtube.com/watch?v=ztv_Lzy8rvg
http://adilet.zan.kz/kaz/docs/P1700000602
https://e-history.kz/kz/publications/view/2455
|
Бекіту
| Сабақты қорытындылау
Сабақты қортындылау мақсатында оқушыларға төмендегі сұрақ қойылады.
Көші-қон саясатын жүргізуде біздің ел үшін қандай жақсы жақтары бар
Сыртағы қандастарымызда қайтару ел үшін қандай ұтымды жақтары бар.
Үйге тапсырма Қазақстан Республикасының көші-қон саясаты
| Сабақтың тақырыбын қорытындылау
| «Ең үздік жауап»
| Ақпараттық карточка
|
Кері байланыс
| «Үш жағымды сәт» стратегиясы. Оқушыларға сабақтың барысында орын алған үш жағымды сәтті, яғни, тапсырманы орындауда болған үш жағдайды және келесі сабақта олардың жұмыстарын жақсарта түсуге керек болатын бір әрекетті атау ұсынылады.
| Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады
| Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды
| А4, конспект
|
Білім беру ұйымының атауы
|
|
Пәні:
| Қазақстан тарихы
|
Бөлім:
| 2.Этникалық және әлеуметтік саяси-процестер
|
Педагогтің аты-жөні:
|
|
Күні:
|
|
Сынып: 11
| Қатысушылар саны:
| Қатыспағандар саны:
|
Сабақтың тақырыбы:
| Ұлтаралық және конфессияаралық келісімнің қазақстандық моделі
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:
| 11.2.2.3 мемлекеттік стратегияларды және бағдарламаларды зерттеу негізінде ұлтаралық және конфессияаралық келісімнің қазақстандық үлгісін бағалау
|
Сабақтың мақсаты
| Ұлтаралық және конфессияаралық келісімнің қазақстандық моделін сақтап қалуда жарияланған мемлекеттік стратегиялар мен бағдарламаларды зерттейді
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі//уақыты
| Педагогтің әрекеті
| Оқушының әрекеті
| Бағалау
| Ресурстар
|
Ұйымдастыру
Өзін-өзі тексеру
Өткен білімді еске түсіру
| . Сәлемдесу,ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру. Талқылау ұйымдастыру.
Сәлемдесу. Жағымды ахуал орнату
Миға шабуыл жасай отырып, өткенді еске түсіру
І. БСМ Таратпа беріп «Қазақстан Республикасы Конституциясының 1-бабының 2-тармағына сәйкес Республика қызметінің түбегейлі принциптері: қоғамдық татулық пен саяси тұрақтылық; бүкіл халықтың игілігін көздейтін экономикалық даму; қазақстандық патриотизм»
Сөйлемін талдату арқылы сабақ тақырыбын ашу. Оқушылармен бірге сабақ мақсаттарын/ ОМ анықтап, бағалау критерийлерін шығару.
| Оқушылар өз ойларын ортаға салады.
Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу
| мадақтау
|
|
Жаңа білім
| Деңгейлік сұрақтар:
Елімізде азамат үшін ең қымбат қазына не? Ұлтаралық келісім дегенді қалай түсінесіздер? Қазақстан Халқы Ассамблеясының құрылу мақсаты неде?
Сабақтың оқу мақсаты мен бағалау критерийлеріне тоқталып өтемін.
ІІ. Зерттеу мен талдау
Талдау және зерттеу
«Ұлтаралық және конфессияаралық келісім -- ел тұрақтылығының негізі» бейнебаян көрсетіледі.
Тапсырма. Сұрақтар арқылы талдау:
Ел тұрақтылығын сақтауда қажетті 3 басты атқарылып жатқан жұмыстарды анықтаңыз; Неге осы жұмыстар таңдалып алынды?Өз жауабыңызды дәлелдеңіз.
Оқушылар жұпта талқылап, атқарылып жатқан жұмыстарға 2 дәлелдеме келтіреді.
ІІІ. Мәтінмен жұмыс
«IDEA» формуласы.
I-тарихи оқиғалардың себебін талдау;
D-тиісті дәлелдерді сипаттау;
E-бұл себептер тарихи оқиғаларға қалай әсер еткенін түсіндіру;
A-маңыздылығын талдау
| Мәтінмен жұмыс
Мәтіннен негізгі идеяны анықтайды
Бағалау критерийлері:
Ел тұрақтылығын сақтауда қажетті 3 басты атқарылып жатқан жұмыстарды анықтайды Бағалау критерийлері:
Ел тұрақтылығын сақтауда қажетті 3 басты атқарылып жатқан жұмыстарды анықтайды
| ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
«Ең үздік жауап»
«Алақан-жұдырық»
«Жұлдызшалар»
| https://assembly.kz/ http://adilet.zan.kz/kaz/docs/Z080000070_
https://articlekz.com/kk/article/17171
http://www.akorda.kz/kz/national_projects/kazakstan-halky-assambleyasy
|
Бекіту
| Сабақты қорытындылау
Үйге тапсырма
Ұлтаралық және конфессияаралық келісімнің қазақстандық моделі
| Сабақтың тақырыбын қорытындылау
| «Ең үздік жауап»
| Ақпараттық карточка
|
Кері байланыс
| нені білдім, неніүйрендім нені толық түсінбедім
немен жұмысты жалғастыруқажет
| Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады
| Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды
| А4, конспект
|