Главная страница
Навигация по странице:

  • Екзофітний

  • Метастазування

  • Рак задньої половини язика

  • Класифікація

  • Клінічна

  • Групування

  • ффв. Абрикосова пухлина


    Скачать 129.89 Kb.
    НазваниеАбрикосова пухлина
    Дата09.11.2021
    Размер129.89 Kb.
    Формат файлаdocx
    Имя файлат1.docx
    ТипДокументы
    #266982
    страница2 из 4
    1   2   3   4

    Морфологічні і клінічні форми раку порожнини рота
    Рак губи уражає слизову оболонку червоної облямівки, частіше декілька осторонь від середньої лінії, звичайно це плоскоклітинний рак, у 80%95% випадків зроговілий. У ранніх стадіях на передньому краю губи з’являється шор сткувате ущільнення, яке нагадує струп. При видаленні кірки оголяється рожева тканина, що кровоточить. Поступово краї пухлини ущільнюються, утворюючи валик.

    Клінічно виділяють екзофітні форми (папілярну, бородавчасту) та ендофітну форму (виразкова, виразково%інфільтра% тивна).

    Рак слизової оболонки порожнини рота може бути екзофітним, куди належать папілярні і бородавчасті пух% лини, і ендофітним, який поєднує виразкові, інфільтра% тивні й інфільтративно%виразкові форми.

    Екзофітний рак зустрічається в 20%30% хворих і має вигляд бородавчастих чи грибоподібних розростань на широкій основі, з вираз% кою в центрі. Виразкові форми (30%40%) характеризують% ся наявністю виразки з валикоподібною основою і дрібнозернистим дном. Інфільтративні форми найчастіше виникають в зоні задньої третини язика (4%5%) і характе% ризуються наявністю щільного інфільтрату під незміненою слизовою оболонкою. При подальшому розвитку захворювання початкові форми раку набувають характеру інфільтративно%виразкових форм (35%40%).
    Гістологічно 90-95% злоякісних епітеліальних пухлин сли% зової оболонки порожнини рота складають плоскоклітинні зроговілі карциноми, рідше – незроговілі і недиференцій% овані. В зоні кореня язика, твердого і м’якого піднебіння, щік зустрічаються також залозистий рак, мукоепідермоїднийіциліндроклітинний, що виникає з малих слинних залоз.

    Значно рідше на слизовій порожнині рота зустрічаються меланоми. Найчастіше повідомлюється про меланому з локалізацією на піднебінні. Саркоми зустрічаються ще рідше. В літературі описуються одиничні випадки лейоміосарком, рабдоміосарком, лімфангіосарком, ретикулосарком, саркоми Капоши. Існує навіть описання хондросарко% ми язика.
    Метастазування раку губи і слизової порожнини рота
    Рак губи і порожнини рота, як правило, рано метастазує у поверхневііглибокілімфатичнівузлишиї. За даними різних авторів, частота регіонарного метастазування скла% дає від 40 до 75%: при 1 стадії – 2%6%, ІІ стадії – 15%20%, ІІІ стадії – 35%, 1V стадії – 70%75%. Інтенсивність регіонарного метастазування, а також локалізація метастазів багато в чому залежать від тривалості і ступеня злоякісності захворювання, локалізації раку в порожнині рота й особливостей лімфообігу органа.

    Для раку слизової оболонки порожнини рота характерне лімфогенне метастазування в регіонарні лімфатичні вузли, метастази в які спостерігаються в 40%80% хворих.
    Найбільш злоякісно протікають і рано метастазують ендофітнінедиференційованіформи карцином заднього відділу порожнини рота і кореня язика з поширенням на суміжні анатомічні зони.
    У разі раку нижньої губи, середньобокових поверхонь і кінчика язика метастазування частіше відбувається в підщелепні,підборідні,середнііглибокішийнілімфатичнівузли.

    Частота розвитку лімфогенних метастазів у разі раку губи корелює з розмірами пухлини і при її діаметрі більше 3 см перевищує 50%.

    Рак задньої половини язика метастазує значно частіше і швидше, ніж передньої, і метастази локалізуються, як правило, у верхніх глибоких шийних лімфатичних вузлах.

    При захворюванні на рак щік, дна порожнини рота й альвеолярних країв нижньої щелепи метастазування відбувається частіше в підщелепні лімфатичні вузли.

    Пухлини, що роз% ташовуються на внутрішній поверхні ясен, метастазують і в позадуглоткові лімфатичні вузли.

    Віддалені метастази раку порожнини рота спостерігають% ся рідко, у 1%5% випадків.

    Класифікація пухлин порожнини рота
    Згідно з класифікацією 2002 р., порожнина рота под іляється на такі анатомічні зони і частини:

    1. Слизова рота (слизова верхньої і нижньої губи, слизова поверхні щік, ретромолярні відділи, переддвер’я рота).

    2. Альвеолярний відросток верхньої щелепи і ясен.

    3. Альвеолярна частина нижньої щелепи і ясен.

    4. Тверде піднебіння.

    5. Язик.

    6. Дно порожнини рота.


    Клінічна класифікація за системою ТNМ

    Tx недостатньо даних для оцінки первинної пухлини

    T0 первинна пухлина не визначається

    Tis преінвазивна карцинома (Carcinoma in situ)

    T1 пухлина до 2 см у найбільшому вимірірюється на жувальні м’язи, криловидну пластину або осно% ву черепа і/або торкається внутрішньої сонної артерії.

    T2 — пухлина більше 2, але не більше 4 см у найбільшому вимірі

    T3 — пухлина більше 4 см у найбільшому вимірі

    T4 — пухлина поширюється на сусідні структури – кістку, глибокі (зовнішні) м’язи язика, гайморову пазуху, шкіру

    T4a — порожнина рота (резектабельні): пухлина проростає в кортикальну пластинку нижньої щелепи, глибокі (зовнішні) м’язи язика, кортикальний шар кістки, гаймо% рову пазуху, шкіру.

    T4b — порожнина рота (нерезектабельна): пухлина поши% рюється на жувальні м’язи, криловидну пластину або осно% ву черепа і/або торкається внутрішньої сонної артерії.
    Nx недостатньо даних для оцінки стану регіонарних лімфатичних вузлів.

    N0 немає ознак ураження регіонарних лімфатичних вузлів.

    N1 — метастаз в одному лімфатичному вузлі збоку ура% ження, до 3 см і менше у найбільшому вимірі.

    N2 метастази в одному чи декількох лімфатичних вузлах збоку ураження, до 6 см у найбільшому вимірі; чи метастази в лімфатичних вузлах шиї по обидва боки, чи з протилежного боку, до 6 см у найбільшому вимірі

    N2a метастази в одному лімфатичному вузлі збоку ураження від 3 до 6 см у найбільшому вимірі

    N2b множинні метастази в лімфатичні вузли збоку ураження, кожний з яких не перевищує 6 см у найбільшому

    вимірі.

    N2c білатеральні чи контрлатеральні метастатичні лімфа% тичні вузли, кожний з яких не перевищує 6 см у найбіль% шому вимірі.

    N3 метастази в лімфатичних вузлах більше 6 см у найбільшому вимірі.
    Mx — недостатньо даних для визначення віддалених ме% тастазів.

    M0 немає ознак наявності віддалених метастазів. M1 маються віддалені метастази.

    рTNM патоморфологічна класифікація
    Категорії pТ, pN, pM відповідають категоріям T, N, M.

    pN0 матеріал для гістологічного дослідження після селективної місцевої регіонарної лімфаденектомії мусить включати не менше 6 лімфатичних вузлів. Матеріал для гістологічного дослідження після радикальної або модифікованої радикальної шийної лімфаденектомії мусить включати не менше 10 лімфатичних вузлів.
    Групування за стадіями

    Стадія

    I

    T1

    N0

    M0

    Стадія

    II

    T2

    N0

    M0

    Стадія

    III

    T3

    N0

    M0







    T1

    N1

    M0







    T2

    N1

    M0



    Стадія 0 Tis N0 M0


    T3 N1 M0

    Стадія IVA T4a N0%1 M0

    T1, T2, T3 N2 M0

    T4a N2 M0

    Стадія IVB T4b будь%яке N M0

    будь%яке T N3 M0

    Стадія IVC будь%яке T будь%яке N M1
    Клінічна картина.

    Клініка ранніх стадій захворювання

    Різні відділи порожнини рота уражаються раком з різною частотою: язик 53%, дно порожнини рота 26%, щока 6%, альвеолярний відросток нижньої щелепи – 6%, вер% хньої щелепи 4, тверде піднебіння 4%.
    Початкові форми раку порожнини рота найчастіше протікають безсимптомно: з’являються безболісні вузлики, виразки, тріщини. При ранніх стадіях захворювання хворі частіше відзначають незвичні відчуття в зоні патологічного осередку.

    При огляді губи, порожнини рота, язика можуть бути виявлені різні зміни: ущільнення слизової оболонки (з валикоподібним краєм, покрите скоринкою або струпом), ущільнення тканин, поверхневі виразки, бородавчасті і папілярні новоутворення, білі плями і т.і.

    У цьому періоді треба дуже ретельно оглядати і пальпаторно досліджувати тканини, тому що аналіз клінічних спостережень показує, що майже в 10% випадків, при первинному зверненні до лікаря, місцеві ураження на слизовій оболонці, які можуть бути виявлені, не виявляються.

    Болі, які звичайно змушують хворого звертатися до лікаря, відзначаються в початковому періоді розвитку раку досить рідко, приблизно у чверті випадків.

    Варто звернути увагу на те, що більш ніж у половині випадків болі пов’я зують з ангіною, із захворюванням зубів і т.і. Особливо часто це спостерігається при раку з локалізацією в задній половині порожнини рота й альвеолярного краю щелепи. У початковому періоді розвитку раку органів порожнини рота більшістю авторів виділяється три анатомічні форми:
    1   2   3   4


    написать администратору сайта