Сабақ барысы
-
Сабақ кезеңі/ уақыты
| Педагогтің іс-әрекеті
| Оқушының іс-әрекеті
| Бағалау
| Ресурстар
| Сабақтың
| Ұйымдастыру кезеңі:
| Сәлемдесу.
| «Мадақтау»
| Интерактивті
| басы
| 1.Сәлемдесу
| «Жүректен жүрекке» әдісі
| әдісі бойынша
| тақта,оқыту
| І.Қызығу-
| 2.Түгелдеу.
| арқылы оқушылар бір-біріне
| оқушыларды
| планшеті,
| шылықты
| 3.Жағымды орта қалып-
| тілек айтады
| ынталандыру.
| проектор
| ояту
| тастыру
| Топпен жұмыс.
| Жарайсың!
|
| 7 минут.
| 4.Топтастыру.
|
| Жақсы!
|
|
| 5.Өткен сабақты еске
|
| Тамаша!
|
|
| түсіру.
|
|
|
|
| 6.Жаңа сабақтың тақы-
|
|
|
|
| рыбын ашу.
|
|
|
|
| 7.Сабаққа кіріспе жа-
|
|
|
|
| сау.
|
|
|
|
| «Миға шабуыл» әдісі
| Интер. шаршы, сиқырлы
| ҚБ: Смайлик-
|
| арқылы оқушыларға ой
| шаршылар туралы презен-
| тер арқылы
| шаршылар
| арқылы оқушыға қол-
| тация көру.
| бір-бірін баға-
|
| дау көрсетеді.
Бұл тапсырмада сара- лаудың «Диалог және қолдау көрсету» тәсілі
| Сұрақ – жауап әдісімен амалдардың орындалу тәр- тібін еске түсіру.
Шаршы деген не?
| лау.
|
|
| көрініс табады.сұрақта- рын қою.
| Тік төртұрыштан қандай ұқ- састығы , айырмашылығы бар?
«Қағып ал» ойын арқылы білімдерін пысықтау
|
|
|
| Тақырып оқушыларға таныстырылады. Соны- мен қатар бүгінгі сабақ- тың мақсаты, бағалау критерийлері қоса та- ныстырылады.
Мұғалімнің жаңа са- баққа кіріспе сөзі
| Тақтадан көреді
|
|
слайд
| Сабақтың ортасы
ІІ. Мағы- наны ашу 26 минут.
| Білу және түсіну. Ширату тапсырмасы. 1-тапсырма:
| Топпен жұмыс. Топ
№1есеп.1,2,3,4,5,6,7,8 және 9 сандарын 9 тор көзді шар- шыға толтыр. Тігінен, көлде- неңнен,
| «Айна» ойыны арқылы бір- бірін тексеру
| слайд
| қай жағы-
нан қосып есептесең де 15 шығу керек:
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Топпен жұмыс
Жаңа сабақ бойынша шаршылардың шешуін табу
Ойын
«Кім жылдам?» 3-топ
Қосындысы 100 бола- тындай етіп сандарды орналастыр.
| 2-топ
№2 есеп 2,3,4,5,6,7,8,9,10
сандарын 9 тор көзге , қо- сындысы 18 шығатындай орналастыр:
| Жұлдызша мен ұпай жи- нау.
| слайд
|
|
| Бэкроним» әдісі оқушылар- дың логикалық ойлау қабі-
летін сөздік қорын дамыту
|
|
|
| Сергіту сәті
| «Әтеш»
|
|
|
| Өзіндік жұмыс. Баланың ойлау қабілет- терін, логикалық ойла- уын дамыту үшін тап- сырмалар беру:
-тапсырманы мұқият орындауға үйрету;
| Шырпыдан жасалған тордан 5 шаршы қалатындай етіп басқаларына тиіспей 4 шыр- пыны алу керек.
| Бағдаршам әдісімен баға- лау
|
| Бекіту 5 ми- нут
| Логикалық тапсырма
| Әлішер екі балық ұстаған
кезде Нұрлан 1балық ұс- тайды. Егер олар барлығы
| Бармақпен бағалау
|
|
-
|
| 12 балық аулаған болса, қайсысы қанша балық ау- лады?
|
|
| Кері байла- ныс
2 минут
| Жетістік баспалдағы Стикерлерге Сабақтан кері байла- ныс жасайды
БББ
|
Оқушылар стикерге жа- зады
|
|
|
-
Бағдарлама
| Авторлық
| Бөлім
| Математикалық ребустар
| Педагогтің аты-жөні:
|
| Күні:
|
| Сыныбы:
| Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:
| Сабақтың тақы- рыбы:№31
| Сандары бар мақал -мәтелдер
| Оқу бағдарламасына
сәйкес оқу мақсаты
| Ауыз әдебиетін дәріптеу, Ұлттық құндылықтарды оқушы бойына сіңіру.
Есте сақтау қабілетін дамыту,Ұлтжандылыққа тәрбиелеу
| Бағалау критерийлері
| 1.Мақал – мәтелді ажырата біледі. 2.Мақал – мәтелдердің мағынасын түсіну.
3 Үнемі мақал – мәтелден тәрбие алып, өздері айтып сөйлеуді біледі.
| Сабақ мақсаты:
| Барлық оқушылар орындай алады:Мақал – мәтелдің мағынасын түсінеді. Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Мақал – мәтелдерді күнделікті өмірде қолдана біледі.
Кейбір оқушылар орындай алады: Мақал-мәтелдерден үлгі өнеге алып, өмірде қолдана біледі.
| Ойлау дағдыларының деңгейі
| Қолдану
| Құндылықтарға баулу
| Ұлттық құндылықты қалыптастыру
| Сабақ барысы
-
Сабақ ке-
зеңі/ уақыты
| Педагогтің іс-әрекеті
| Оқушының іс-әрекеті
| Бағалау
| Ресурстар
| Сабақтың басы І.Қызығу- шы- лықты ояту
7 минут.
| Ұйымдастыру кезеңі: 1.Сәлемдесу 2.Түгелдеу.
Жағымды орта қалыптас- тыру Топтастыру. Өткен сабақты еске тү- сіру. Жаңа сабақтың тақыры- бын ашу. Сабаққа кіріспе жасау.
| Сәлемдесу.
«Жүректен жүрекке» әдісі арқылы оқушылар бір-біріне тілек айтады Топпен жұмыс.
Санау арқылы топқа бө- лінеді
| «Мадақтау» әдісі бойынша оқушыларды ын- таландыру.
Жарайсың! Жақсы!
Тамаша!
| Интерактивті тақта,оқыту планшеті, проектор
|
| «Миға шабуыл» әдісі ар- қылы оқушыларға ой ар- қылы оқушыға қолдау көр- сетеді.
Бұл тапсырмада саралау- дың «Диалог және қолдау көрсету» тәсілі көрініс та- бады.сұрақтарын қою.
| Интер,тақтадан сандар ар- қылы жазылған ребусты шешу Сұрақ – жауап әді- сімен
Мақал дегеніміз не? Мағынасы тура айты- лады.
Мәтел дегеніміз не? Ма-
ғынасын астарлап , тұс- палдап айтылады.
| ҚБ: Смайликтер арқылы бір-бірін бағалау.
| слайд
|
|
| Мысал келтіру Қайсы құрал артық?
|
|
|
| Тақырып оқушыларға та- ныстырылады. Сонымен қатар бүгінгі сабақтың мақ- саты, бағалау критерийлері қоса таныстырылады.
Мұғалімнің жаңа сабаққа кіріспе сөзі
| Жануарларды тап, қан- дай жануар екенін си- патта.
|
|
слайд
| Сабақтың ортасы
ІІ. Мағы- наны ашу 26 минут.
| Білу және түсіну. Ширату тапсырмасы.
1-тапсырма: Жұптық жұмыс. Әр үшінші жұпқа бірдей.
тапсырма
| Кім тапқыр? Тиісті сөзді тауып, мағынасын ашып береді.
Білекті жығар,
Білімді жығар.
Алпыстағы атаңды жық- қанша,
. атанды жық.
Мыңның жүзін білгенше,
. атын біл. Топтық жұмыс
Мақал мәтелді толықты- рып , мағынасын ашып айту. Өз беттерінше саны бар мақал ойлап жазу
| От шашу баға- лау
| слайд
|
|
| топ. Неше баланың ор- тасындағы шал бала бо- лады.
Неше шалдың ортасын- дағы бала дана болады. Аларманға алтау аз, бе- рерменге көп?
топ
Нешеу тойып секіреді, Нешеу тоңып секіреді. Білгенің тоғыз, Білме-
генің ....... ........
топ
Неше рет өлшеп, қанша рет кес.
....... ала болса , ауыздағы кетер,
........... төбедегі түгел бо- лар.
| Жұлдызша мен ұпай жинау.
| слайд
| -
|
| «Галереяға саяхат»
|
|
|
| Сергіту сәті
| «Көңілді күн»
|
| акт
|
| Өзіндік жұмыс.
Баланың ойлау қабілетте- рін, логикалық ойлауын сөздік қортын молайту,да- мыту үшін тапсырмалар беру:
-тапсырманы мұқият орындауға үйрету;
| Мақалды жатқа айту. Ма- ғынасын ашып түсіндіру. Жеті атасын білген ер, Жеті жұрттың қамын жер.
Алтыда жинасам асады, жетіде жинасам жетеді. Болар адам жеті жастан бас болар,
Болмас алам қырық бесте жас болар.
| Бағдаршам әдісі- мен бағалау
|
| Бекіту 5 минут
|
| Санға байланысты жатта-
ған мақал мәтелдерін ай- тады.
| Бармақпен ба- ғалау
|
| Кері бай- ланыс
2 минут
| БББ
Сабақтан кері байланыс жасайды
|
Жазады. Жапсырады
|
|
|
-
Бағдарлама
| Авторлық
| Бөлім
| Математикалық ребустар
| Педагогтің аты-жөні:
|
| Күні:
|
| Сыныбы:
| Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:
| Сабақтың тақырыбы:№32
| Сандар арқылы сөз жасыру
| Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты
| Оқушылардың сандар сөз құрауға үйрету. Коммуникативтік дағдыларын қалыптастыру.
Танымдық қабілеттерін дамыту, елжандылыққа тәрбиелеу
| Бағалау критерийлері
| Сандар арқылы сөз құрай біледі. Сөздерді сөз құрамына талдай біледі
Сөздерден өлең. құрап айта біледі. Шығармашылық қырларын танытады
| Сабақ мақсаты:
| Барлық оқушылар орындай алады:Сандар арқылы сөз құрай біледі. Сөз- дерден сөйлем құрап айтады
Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Құраған сөздері сөз құрамына талдай білу, сауатты жаза білу.
Кейбір оқушылар орындай алады: Сандардан құраған сөздерін ұйқасты- рып мақал , өлең жолдарын құрап айтуға дағдыландырады.
| Ойлау дағдыларының дең- гейі
| Қолдану
| Құндылықтарға баулу
| Ұлттық құндылықты қалыптастыру
| Сабақ барысы
-
Сабақ ке-
зеңі/ уақыты
| Педагогтің іс-әрекеті
| Оқушының іс-әрекеті
| Бағалау
| Ресурстар
| Сабақтың басы І.Қызығу- шылықты ояту
7 минут.
| Ұйымдастыру кезеңі: 1.Сәлемдесу 2.Түгелдеу.
Жағымды орта қалыптас- тыру Топтастыру. Өткен сабақты еске түсіру. 6.Жаңа сабақтың тақырыбын ашу.
7.Сабаққа кіріспе жасау.
| Сәлемдесу.
«Жүректен жүрекке» әдісі ар- қылы оқушылар бір-біріне тілек айтады
Топпен жұмыс.
Санау арқылы 2 топқа бөлінеді
| «Мадақ- тау» әдісі бо- йынша оқушы- ларды ынталан- дыру.
Жарай- сың!
Жақсы! Тамаша!
| Интерак- тив
ті тақта,оқыт у план шеті, про- ектор
|
| «Миға шабуыл» әдісі ар- қылы оқушыларға ой ар- қылы оқушыға қолдау көрсе- теді.
Бұл тапсырмада саралаудың
«Диалог және қолдау көр- сету» тәсілі көрініс та- бады.сұрақтарын қою.
| Интер. шаршы, сиқырлы шар- шылар туралы презентация көру.
Сұрақ – жауап әдісімен Айдағаның неше ешкі, ысқыры- ғын жер жарар.
Мақалды тауып оқу мағынасын айту
| ҚБ:
Смайлик- тер ар- қылы
бір-бірін бағалау.
|
шаршылар
|
| Тақырып оқушыларға таныс- тырылады. Сонымен қатар бүгінгі сабақтың мақсаты, ба- ғалау критерийлері қоса та- ныстырылады.
Мұғалімнің жаңа сабаққа кі-
ріспе сөзі
|
|
|
слайд
| Сабақтың ортасы
ІІ. Мағы- наны ашу 26 минут.
| Білу және түсіну. Ширату тапсырмасы. 1-топ
Сандардан сөз құрайды. Сөздерді сөз құрамына талдайды.
Сөзден сөйлем құрайды. Сандардан шыққан сөз- ден тауып екі жолды өлең жолдарын құрастыру
| Кім тапқыр? Тиісті сөзді тауып, мағынасын ашып береді. 1 7 3 5 6 12 4
а з ш ы у ж қ
| От шашу бағалуа
| слайд Карточка- лар сурет- тер
|
| 2-топ
Сандардан сөз құрайды. Сөздерді сөз құрамына талдайды.
Сөзден сөйлем құрайды. Сандардан шыққан сөз- ден тауып екі жолды өлең жолдарын құрастыру
|
| 9
| 8
| 7
| 3
| 18
| 6
|
| Жұлдыз-
ша мен ұпай жинау.
| слайд
| і
| м
| и
| б
| ш
| л
|
|
| Сергіту сәті
| «Әтеш»
|
|
|
| Өзіндік жұмыс.
Баланың ойлау қабілеттерін, логикалық ойлауын сөздік қортын молайту, дамыту үшін тапсырмалар беру:
-тапсырманы мұқият орын- дауға үйрету;
| Мақалды жатқа айту. Мағынасын ашып түсіндіру. Әліпби бойынша сөз құрау. 16,20,2,1,19,29 осы тапқан сөз- бен сөйлем құрау.
| Бағдар- шам әді- сімен ба- ғалау
|
|
-
|
| Құрастырған сөйлемін дамытып
әңгіме құрап айту.
|
|
| Бекіту 5 минут
| Кім тапқыр?
| 17,8,14,25,8,22-14,8,17,8
3,38,16,3,17-25,8,19,35,11
Сөзді оқу.Өлең құрап айту
| Бармақ- пен ба-
ғалау
|
| Кері бай- ланыс
2 минут
| БББ
Сабақтан кері байланыс жасайды
|
Жазады. Жапсырады
|
|
Мұғалім мен оқушыға арналған қолданылатын әдебиеттер тізімі
ҚР педагог қызметкерлерінің біліктілігін арттыру бағдарламасы. Мұғалімге арналған нұсқаулық «Назарбаев Зияткерлік мектеп- тері»ДББҰ «Педагогикалық шеберлік орталығының» Әдістемелік кеңесі. ЖМ типографиясы- 2016 ж. Педагогиканы оқыту әдістемесі: оқу құралы .-Өскемен: С.Аманжолов атындағы ШҚМУ баспасы,2012 ж.-9б
.Логикалық есептер жинағы 2-4 сынып- https://ust.kz/word/logikalyq_esepter_jinagy_2_4_synyp-7112.html
Мәуіт Р,Табыс Н, Меллат Е. Математикалық олимпиада және логика. 1- сынып. Zerdeli кітаптары-2019ж. Мәуіт Р.,Табыс Н, Меллат Е. Математикалық олимпиада және логика. 2- сынып. Zerdeli кітаптары-2019ж. Мәуіт Р.,Табыс Н, Меллат Е. Математикалық олимпиада және логика. 3- сынып. Zerdeli кітаптары-2019 ж Мәуіт Р.,Табыс Н, Меллат Е. Математикалық олимпиада және логика. 4- сынып. Zerdeli кітаптары-2019 ж Мәуіт Ө, Байсариев М. Get REDy 1: Оқу-әдістемелік құралы. Zerdeli кітаптары-2019 ж Оқушының ойлау қабілеті дамыту, Мектеп баспасы 1991 ж «Қазіргі педагогикалық технологиялар:оқу әдістемелік құрал»Алматы 2008 ж
Оқушыларға ұсынылатын әдебиеттер тізімі:
Балаларды математиканы түсінуге жетелейік. Алматыкітап баспасы, 2014 жыл Айкынбаева Г.К. Баланың ой-өрісін дамытуға арналған логикалық тапсырмалар. (бастауыш сынып оқушыларына арналған оқу құралы). Алматыкітап баспасы, 2019 ж Шамиль Ахмадуллин .Развиваем мозг.-Капитал баспасы -Алматы-2012 жыл Қосымша.
БAҒДAPЛAМA
элективті куpc
|