Главная страница
Навигация по странице:

  • Основні причини анафілаксії

  • Згідно з сучасними класифікаціями, у розвитку АШ виділяють декілька патогенетичних стадій.

  • Схема розвитку iстинної анафілактичної реакції

  • Залежно від швидкості розвитку реакці на алерген виділяють наступні форми анафілактичного шоку

  • Діагностика

  • Вірогідність анафілаксії висока, якщо присутній щонайменше 1 з наведених нижче критеріїв

  • Протокол лікування анафілактичного шоку, на догоспітальному етапі

  • Профілактика

  • Вторинна профілактика Профілактика у ocіб, що перенесли анафілактичний шок.

  • Анафілактичний шок. Анафілактич. Анафілактичний та анафілактоїдний шок


    Скачать 220.59 Kb.
    НазваниеАнафілактичний та анафілактоїдний шок
    АнкорАнафілактичний шок
    Дата15.02.2023
    Размер220.59 Kb.
    Формат файлаpdf
    Имя файлаАнафілактич.pdf
    ТипДокументы
    #938552

    Анафілактичний та
    анафілактоїдний шок


    Анафілактичнй шок-це генералізована системна алергічна реакція негайного типу на повторне введення алергену в результаті швидкого масивного iмуноглобулін-Е (IgE) опосередкованого виділення медіаторів з тканинних базофілів (опасистих клітин) і базофілів периферійної крові.

    Анафілактичний шок може виникнути внаслідок як справжньої системної анафілаксії — опосередкованої дегрануляції лаброцитів (тканинних базофілів, гладких клітин) і базофілів крові в результаті реакції антиген- антитіло, так і внаслідок анафілактоїдної реакції, тобто руйнування тих же клітин через безпосередній вплив на них речовин без участі комплексу антиген-антитіло


    Деякі препарати (йодовмісні контрастні речовини, опіати, декстрани, міорелаксанти) можуть спричинювати системну дегрануляцію лаброцитіві базофілів як безпосередньо, так й унаслідок впливу на лаброцити активованих ліками фрагментів системи комплементу. Більшість таких хімічних сполук (у тому числі й лікарських препаратів) мають відносно просту молекулярну структуру, не можуть безпосередньо стимулювати напрацюванняантитіл (алергенів) і набувають антигенних властивостей лише після зв'язування з білками організму. Після цього вони можуть стимулювати вироблення антитіл-реагінів, а при повторному введенні в організм — спричинювати анафілактичний шок унаслідок розвитку справжньої системної анафілаксії. Однак деякі речовини можуть зумовити й пряму дегрануляцію лаброцитіві базофілів крові - анафілактоїдну реакцію, яка може виникнути при першому в жиитті введенні препарату та, набувши системного характеру, призводить до анафілактичного шоку. Такі речовини називають гаптенами.


    Системну анафілаксію й анафілактоїдну реакцію клінічно розрізнити неможливо. Повноцінними алергенами (справжніми антигенами) є зазвичай складні високомолекулярні сполуки, здатні безпосередньо індукувати синтез реaгінів. Можуть діяти одночасно обидва механізми такої анафілактоїдної реакції, спричиняючи шок, який клінічно нічим не відрізняється від анафілактичного. Оскільки як патохімічна, так і патофізіологічна стадії генералізованої анафілактоїдної реакції і гострої системної анафілаксії такожнічим не відрізняються, клінічна диференціація анафілактичного й анафілактоїдного шоків недоцільна та й нелогічна, на відміну від імунологічної диференціації анафілактичної і анафілактоїдної реакцій. Остання зазвичай характеризується лише легшим перебігом. Тому доцільно розглядати патогенез і клінічні прояви анафілактичного шоку незалежно від того, внаслідок анафілактоїдної реакції чи системної анафілаксії він розвинувся.

    Основні причини анафілаксії

    1) алергічні:

    a) ліки

    б) харчові продукти

    в) отрути перетинчастокрилих комах

    г) парентеральне введення білків

    д) інгаляційні алергени—напр.., шерсть коня

    e) латекс


    2) неалергічні:

    a) безпосередне вивільнення медіаторів з мастоцитів- опіоїди, міорелаксанти, колоїдні розчини (напр., декстрани, гідроксиетилкрохмаль, розчин альбуміну) або гіпертонічні (напр., манітол), фізичне навантаження;B

    б) імунні комплекси iмуноглобуліни, тваринні сироватки та вакцини, діалізні мембрани3

    ; в) порушення метаболізму арахідонової кислоти-гіперчутливість до ацетилсаліцилової кислоти та на інших НПЗП;

    г) медіатори анафілаксії або структурно схожі речовини в іжі (гістамін, тирамін), низька активність ферментів, що розкладають медіатори анафілаксії%B

    д) інші або невідомі механізми кров, компоненти крові та препарати крові, рентгенконтрастні препарати, забруднені продукти харчування, консерванти.


    Симптоми анафілаксії найчастіше з'являються протягом кількох секунд до кількох хвилин після контакту з етіологічним фактором (інколи пізніше -навіть через кілька годин):

    1) шкіра та підшкірна клітковина- кропив'янка, ангіоневротичний набряк, почервоніння;

    2) система дихання -набряк верхніх дихальних шляхів, захриплість, кашель, свисти, задишка, нежить

    3) шлунково-кишковий тракт — нудота, блювання, біль живота, діарея;

    4) загальносистемні прояви -гіпотензія ,запаморочення або головний біль, відчуття тривоги,холодна, бліда, спітніла шкіра, запалі підшкірні вени, тахікардія, олігурія або анурія, спонтанна дефекація та втрата свідомості. Може виникнути затримка кровообігу.

    Згідно з сучасними класифікаціями, у розвитку АШ виділяють декілька
    патогенетичних стадій.

    1. Iмунологічна- на цій стаді формуеться сенсибілізація організму. Вона починається з моменту першого надходження алергену в організм, вироблення на нього IgE i тривае до прикріплення останніх до специфічних рецепторів мембран фагоцитів і базофільних гранулоцитів.
    Ця стадія триває 5-7 діб.


    2. Iмунохімічна- алерген взаємодіє з двома фіксованими на рецепторах фагоцитів або базофільних гранулоцитів молекулами IgE в присутності iонів кальцію -- фагоцити і базофільні гранулоцити вивільняють гістамін, серотонін, брадикінін, гепарин, простагландини, які впливають на гладком'язові клітини і мембрани системи мікроциркуляці, бронхіоли --розширення артеріол (гiстамін), спазму вання венул (серотонін), збільшення проникності капілярів (брадикінін) -- градієнт тиску в капілярах зростає--вихід великої кількості плазми з кров'яного русла -- гіпотензія і зниження обсягу циркулюючої крові (ОЦК) --зменшується приплив крові до серця і його викид--зупинка серця за типом «неефективного серця».

    3. Патофізіологічна-проявляється клінічно вираженими реакціями: роздратування, зміна та порушення метаболізму клітин, органів і організму в цілому у відповідь на імунні і патохімічні процеси.

    Схема розвитку iстинної анафілактичної реакції :

    Антиген + IgE —-> Клітини-мішені I порядку:

    - опасиста клітина;

    базофіли;

    - лімфоцит

    ; тромбоцит

    Викид медіатоpів ——-> Клітини - мішені I порядку:

    — гладкі м'язи судин:

    - гладкі м'язи бронхів

    - міокард

    : - мiометрій: екзокринні залози

    Miсцеві прояви: - набряк, - кропив'янка; гіперемія, -некроз, riперсалівація.

    Системні прояви: - шок, -бронхоспазм; -ДВС-синдром; - активація міометрія, кишечника.

    Залежно від швидкості розвитку реакці на алерген виділяють наступні
    форми анафілактичного шоку:

    -Блискавична- шок розвивається впродовж 10 хв

    ; -Негайна-дошоковий період триває до 30-40 хв;

    - Сповільнена-шок проявляється через кілька годин.

    Тяжкість АШ визначається проміжком часу від моменту надходження алергену до розвитку шоково реакці.


    1. Блискавична форма розвивається через 1 -2 хв після надходження алергену. Іноді хворий не встигає навіть поскаржитися. Блискавичний шок може виникати без або з передвісниками (відчуття жару, пульсація в голові, втрата свідомості). При огляді відзначається блідість або різкий ціаноз шкіри, судомні посмикування, розширення зіниць, відсутність реакці х на світло. Пульс на периферійних судинах не визначається. Тони серця різко ослаблені або не вислуховуються. Дихання утруднене.
    При набряку слизових оболонок верхніх дихальних шляхів- дихання відсутне.

    II. Тяжка форма розвивається через 5-7 хв після введення алергену. Хворий скаржиться на відчуття жару, нестачу повітря, головний біль, біль в ділянці серця.
    Потім з 'являються ціаноз або блідість шкіриі слизових оболонок, утруднене дихання, артеріальний тиск не визначається, пульс-тільки на магістральних судинах. Тони серця ослаблені або не вислуховуються. Зіниці розширені, реакція х на світло різко знижена або відсутня.


    II. Анафілактичний шок середньо тяжкості спостерігається через 30 хв після надходження алергену. На шкірі з 'являються алергічні висипання. Залежно від характеру пропонованих скарг і симптоматики розрізняють 4 варіанти анафілактичного шоку середньо важкості:

    А. Кардіогенний варіант-На перший план виступають симптоми серцевосудинної недостатності
    (тахікардія, ниткоподібний пульс, зниження артеріального тиску, ослаблені тони серця).

    Б. Астмоподібний або асфіксійний варант. Дихальна недостатність проявляється бронхоспазмом.

    В. Церебральний варіант. Психомоторне збудження, відчуття страху, сильний головний біль, втрата свідомості, тоніко-клонічні судоми, супроводжуються мимовільним сечовипусканням і дефекацією

    . Г. Абдомінальний варіант. 3'являються різкий біль у верхній частині черевно порожнини, симптоми подразнення очеревини. Нагадує перфоративну виразку або кишкову непрохідність.

    IV. Повільна форма (може розвиватися протягом кількох годин).

    Діагностика

    Базується на типових суб’єктивних та об’єктивних симптомах анафілаксії та їх наростанням протягом короткого періоду часу після контакту з фактором, що може спровокувати анафілактичну реакцію.
    Чим швидше наростають симптоми, тим більша ймовірність важкої анафілактичної реакції, що загрожує життю. Визначення триптази, гістаміну або метилгістаміну не є загальнодоступним та не має практичного значення. Принаймні протягом 6 год від епізоду анафілаксії з’ясуйте причину її виникнення; часто корисним є визначення специфічних для алергену IgE, натомість, провокаційні проби слід виконувати дуже обережно.

    Вірогідність анафілаксії висока, якщо присутній щонайменше 1 з
    наведених нижче критеріїв:

    1) раптова поява симптомів (протягом хвилин чи годин) в ділянці шкіри та/або слизової оболонки (напр., генералізована кропив’янка, свербіння чи гіперемія, набряк губ, язика і язичка), а також щонайменше 1 з наведених нижче:

    А) порушення дихання (напр., задишка, бронхоспазм з супутнім свистячим диханням, стридор, зниження ПШВ (PEF), гіпоксемія);

    Б) зниження кров’яного тиску чи симптоми, що вказують на судинну недостатність (напр., гіпотензія, втрата свіеомості, неконтрольоване сечовипускання/дефекація);

    2) щонайменше 2 симптоми з наведених нижче, що виникають невдовзі після контакту з алергенома, який вірогідно викликав реакцію у даного пацієнта
    (протягом кількох хвилин чи годин):

    А) зміни в ділянці шкіри та/або слизової оболонки (напр., генералізована кропив’янка, свербіння чи гіперемія, набряк губ, язика і язичка);

    Б) порушення дихання (напр., задишка, бронхоспазм з супутнім свистячим диханням, стридор, зниження ПШВ (PEF), гіпоксемія);

    В) зниження кров’яного тиску чи симптоми, що вказують на судинну недостатність (напр., гіпотензія, втрата свіеомості, неконтрольоване сечовипускання/дефекація);

    Г) шлунково-кишкові порушення (напр., спастичні болі в животі, блювання);

    3) зниження кров’яного тиску після контакту з відомим алергеномб, який викликав реакцію у даного пацієнта (протягом кількох хвилин чи годин):

    А) немовлята і діти — низький систолічний артеріальний тиск (для даної вікової групи), або зниження систолічного тиску на >30 % в порівняно з вихідним рівнем

    Б) дорослі — систолічний артеріальний тиск <90 мм рт. ст., або зниження систолічного тиску на >30% порівняно з вихідним рівнем.

    Протокол лікування анафілактичного шоку, на догоспітальному етапі

    1. Припинения надходжения алергену- . Накладання джгута вище місця ін‘єкції на 25 хв (кожні 10 хв послаблювати джтут на 1-2 хв) -До місця ін'єкції прикласти лід або грілку з холодною водою на 15 хв; Обколювання в 5-6 точках і iнфільтрація місця укусу або iн‘єкції адреналіну 0,1 % 0,3-0,5 мл з 4 5 мл ізотонічного розчину натрію хлориду

    Забезпечення прохідності дихальних шляхів ( за показаннями - інтубація трахеї ) оксигенотерапія - при необхідності провести реанімаційні заходи.

    2. Протишокові заходи. - Хворого вкласти (голова нижче ніг), повернути голову в бік, висунути нижню щелепу, зняти знімні зубні протези

    - Забезпечити в/в доступ і почати болюсне переливання рідин (ізотонічного розчину натрію хлориду дорослим >1 л, дітям з розрахунку 25 мл/ кг маси тіла)

    3. Протиалергійна терапія. - Адреналін 0.1 °% 0,1-0,5мл в/м, при необхідності повторити iн‘єкцію через 5 - 20 хв;
    Глюкокортикостероїди в/в струминно преднізолон 60-150 мг (в 1мл - 30 мг )

    Симпоматична терапія: При збереженні гіпотонії тільки після відновлення ОЦК вазопресорні аміни (допамін 400 мг на
    500 мл 5 % глюкози в/в краплинно). При бронхоспазмі інгаляції- aгоністів короткої дії, переважно через небулайзер
    (2 мл/ 2,5 мг сальбутамолу або беродуала (фенотеролу 50 мг i iпратропій бромід 20мг) При брадикардії можливе підшкірне введення атропіну 0,5 мг.

    Профілактика

    Заходи безпеки щодо зменшення ймовірності виникнення анафілактичного шоку

    1) при призначенні ЛЗ при можливості призначайте ліки перорально, а не парентерально; завжди збирайте алергологічний анамнез, особливо перед введенням ліків в/в; не легковажте зауваженнями інших лікарів чи думкою пацієнта, відносно гіперчутливості до препарату; виконуйте рекомендації щодо тестування та введення ліків, які можуть викликати анафілаксію; при в/м або п/ш ін'єкціях пересвідчуйтеся, що голка не знаходиться у кровоносній судині; спостерігайте за паціентом протягом 30-60 хв після введення препарату, що може викликати анафілаксію

    2) при вакцинації та введенні сироваток:

    a) противірусні вакцини зберіть анамнез відносно гіперчутливості до білків курячих яєць

    б) антитоксини (напр., протиправцева, протидифтерійна, протиботулічна або протизміїна) призначайте людські сироватки; коли це неможливо та є підозра на алергію, призначайте сироватки тваринного походження; після попереднього введення антигістамінного препарату.

    3) алергодіагностика - надавайте перевагу скарифікаційним тестам, ніж внутрішньошкірним, не виконуйте шкірних тестів під час сезону цвітіння в пацієнтів з полінозом; провокаційні проби з ліками, пероральні чи інгаляційні проводьте тільки в лікарняних умовах; у пацієнтів з анафілаксіею в анамнезі визначайте скоріше специфічні IgE в плазмі, ніж проводьте шкірні тести.

    Вторинна профілактика
    Профілактика у ocіб, що перенесли анафілактичний шок.

    1. Уникання етіологічних факторів (Л3, харчові продукти)і поведінки, котра створює такі ризики
    (комахи), якщо вони були ідентифіковані.

    2. Десенсибілізація, якщо це можливо (напр., специфічна імунотерапія у пацієнтів алергією на отруту перетинчастокрилих комах або специфічна десенсибілізація на л3), або формування толерантності (у випадку гіперчутливості до Л3 напр., xiміопрепарати, моноклональні антитіла, антибіотики, ацетилсаліцилову кислоту).

    3. Нoсіння завжди з собою шприц-ампули або шприц-ручки (автоін'єктора) з адреналіном для самостійного застосування в/м, Н1-блокатора.

    4. Занотована відповідна медична інформація на картці, яку пацієнт носить разом паспортом або на браслеті.

    5. Фармакологічна профілактика: пролонгований прийом антигістамінних препаратів пацієнтами з частими епізодами ідіопатичної анафілаксії Та антигістамінних препаратів перед ймовірним контактом з етіологічним фактором. Неефективна при анафілаксії після фізичного навантаження.


    написать администратору сайта