Главная страница

ортодонтия. готовые вопросы ортолонт. Аномалії кольору зубів


Скачать 83.69 Kb.
НазваниеАномалії кольору зубів
Анкорортодонтия
Дата19.01.2022
Размер83.69 Kb.
Формат файлаdocx
Имя файлаготовые вопросы ортолонт.docx
ТипДокументы
#336278
страница4 из 4
1   2   3   4

Повороти зубів (тортоаномалії)

 

 

Повороти зубів - найбільш несприятлива аномалія положення зубів. Найчастіше повернутими бувають різці, ікла та премоляри на обох щелепах. Зуби, що повернуті по осі, можуть розташовуватися в зубному ряді або поза ним. Міра їх повороту може бути різною - від кількох градусів до 90° і навіть до 180°.

Розрізняють тортоаномалію по фронтальній осі, коли коронка нахилена лабіально або палатинально, і по сагітальній осі - коронка нахилена медіально або дистально.
Ця аномалія може бути викликана:

- неправильною закладкою зачатка постійного зуба;

- раннім видаленням молочного зуба з подальшим медіальним зміщенням дистальних зубів;

- наявністю надкомплектних зубів;

- наявністю ретенованого зуба;

- недорозвинутістю щелепи;

- звуженням зубних дуг і нестачею місця в зубному ряду для окремих зубів;

- макродентією.
Хворі з такою аномалією зазвичай скаржаться на порушення естетики. 
Клінічними проявами при виборі конструкції ортодонтичного апарата для лікування повороту зубів є наступні:

1) міра повороту зубів по поздовжній осі;

2) наявність, дефіцит або відсутність місця в зубному ряду, яке необхідне для встановлення повернутого зуба у правильне положення;

3) ступінь сформованості кореня зуба, який повертають.
Лікування поворотів по осі відноситься до складних ортодонтичних втручань, оскільки при цьому відбувається не лише механічне натягування тканин пародонту (міжзубних зв'язок, періодонтальних волокон), але й резорбція кісткової тканини альвеоли, цементу кореня.

 

Лікування проводять в основному механічно діючою апаратурою, незнімною або знімною, застосовуючи дві протидіючі сили.

Незнімні апарати:

- коронка або кільце з припаяною втулкою на повернутий зуб у сполученні з пружною або стаціонарною дугою Енгля (залежно від наявності чи відсутності місця в зубному ряду)

- коронки з втулками, гачками, гумовою тягою;

- еджуайз-техніка;

- апарат З. С. Василенко зі знімним пружним важелем. 

 

Знімними апаратами:

- знімна пластинка з вестибулярною дужкою, протидіючими силами (вестибулярна дуга та базис апарата).

 

 

 

Хірургічні методи. 

Прискорити поворот зубів можна хірургічним методом, суть якого полягає в заміні хронічної травми пародонту гострою травмою. Основне оперативне втручання при цій аномалії - швидкий поворот зуба.

Неповний вивих - під анестезією хірургічними щипцями насильно ротують зуб у правильне положення, а потім шинують по загальновідомій методиці. Цей спосіб у 60 % випадків закінчується видаленням зуба, оскільки при ротації пошкоджується судинно-нервовий пучок і відбувається від- мирання тканин. А. А. Погодіна (1955) розробила показання до цього методу:

1) необхідно, щоб корінь зуба був абсолютно рівним;

2) наявність місця в зубному ряду;

3) вік хворого (сформований корінь).

Повний вивих - повернутий зуб видаляють, пломбують кореневий канал і відразу імплантують зуб.

 

Апаратурно-хірургічний метод

Лікування поворотів зубів ортодонтичною апаратурою з попереднім хірургічним втручанням в періодонтальній щілині. При цьому судинно-нервовий пучок зуба зберігається. 

Суть методу полягає в наступному: спочатку виготовляють ортодонтичний апарат, потім під анестезією гострим тонким долотом розсікають періодонтальні волокна на глибину 5-7 мм, хірургічними щипцями повертають зуб та шинують з наступним встановленням ортодонтичного апарата. 5-7 мм достатньо для утворення муфти зі сполучної тканини навколо кореня для утримання зуба в правильному положенні.

 

 

Комбінований метод (хірургічно-ортодонтичний)

При великій нестачі або повній відсутності місця в зубному ряду повороти зубів лікують комбінованим методом. Видаляють менш повноцінний зуб та виправляють положення повернутого зуба ортодонтичними апаратами.

 

Після лікування повороту зуба необхідно діючий апарат замінити ретенційним.

 

 

Протетичний метод

При значному осьовому повороті зубів їх положення можна виправити протезуванням. З цією метою зуб препарують і покривають штучними коронками. У складних випадках зуби депульпують, коронкову частину зрізають до рівня ясен та готують куксову вкладку, яку покривають пластмасовою, порцеляновою або комбінованою коронкою.

Для стимуляції лікування поворотів зубів використовують пальцевий масаж, вібраційний вплив за допомогою спеціальних коронкових щипців, різноманітних фізіотерапевтичних процедур у вигляді електрофорезу.
Супраоклюзія та інфраоклюзія

 

 

Положення зубів у вертикальному напрямку визначають відповідно до оклюзійної площини.

Інфраоклюзія - це деформація, при якій зуб або група зубів на верхній або нижній щелепі не досягають оклюзійної площини. За клінічними проявами інфраоклюзія близька до напівретенції зубів. При цьому коронкова частина зуба повністю прорізалась, але альвеолярний відросток у цій частині недорозвинутий.

Супраоклюзія одного або кількох зубів характеризується тим, що зуби перетинають рівень оклюзійної площини.

Супраоклюзія (або інфраоклюзія) спостерігаються при викривленні зубних або альвеолярних дуг у вертикальному напряму, при глибокому, відкритому прикусі, зубоальвеолярному подовженні.

 

При наявності місця лікування інфраоклюзії проводять шляхом витягування цих зубів за допомогою незнімних апаратів механічної дії (апарат Енгля з пружними дугами по вертикальній лінії, кільця, коронки з гачками та гумовою тягою між ними). Якщо в зубній дузі місця немає, її попередньо розширюють.

При лікуванні супраоклюзії застосовують апарати з накушувальними площадками або з оклюзійними накладками, на які накладають швидко- твердіючу пластмасу.

Прогноз лікування інфра- та супраоклюзії залежить у значній мірі від правильності проведення ретенції та періодів становлення висоти прикусу.

 

 

Транспозиція зубів

 

 

Транспозиція зубів – взаємна заміна місця розташування зубів в зубному ряду. Причиною є неправильна закладка зачатків зубів.

Зуби, які прорізалися поза зубним рядом та повернуті навколо осі за допомогою ортодонтичних апаратів, слід поставити в зубний ряд. 

Відновити естетичні недоліки можна методами реставрації або протезування. При дистальній транспозиції верхнього постійного ікла та затримці зміни тимчасового ікла можна видалити тимчасовий зуб і перемістити на його місце перший премоляр, поставивши ікло між премолярами.

Для ортодонтичного лікування застосовують знімні пластинки з гвинтами, пружними активаторами, вестибулярними дугами та незнімні ортодонтичні апарати: дуги Енгля, Мершона, Бегга, брекет-систему. Ортопедичне лікування полягає у зміні форми коронок зубів методом протезування з використанням штучних коронок.

12. Особливості лікування поворотів зубів навколо своєї осі в віковому аспекті.

На сегодняшний день современная стоматология позволяет устранить тортоаномалию при разной степени развития аномалии:

При повороте зуба по оси на 20° врачами устанавливаются простые ортодонтические аппараты: пластины и брекеты. 

При повороте коронки до 40° используются специальные дуги и устройство с пружинами.

Если поворот зуба более 40°, то в этом случае патологию исправляют с помощью хирургического вмешательства. При правильно подобранном лечении, положительный эффект можно достичь за четыре месяца. Если проблема была очень выраженной, то процесс восстановления может длиться 1,5 – 2 года.

Лечения проводят в основном механически действующей аппаратурой, несъемной или съемной, применяя две противодействующих силы.

 

Несъемные аппараты:

 

  • коронка или кольцо с припаянной втулкой на возвращенный зуб в соединении с упругой или стационарной дугой Энгля (в зависимости от наличия или отсутствия места в зубном ряду);

 

  • коронки со втулками, крючками, резиновой тягой;

 

  • аппарат  Василенко со съемным упругим рычагом

 

Съемными аппаратами:

 


Ортодонтические методы:  
Эластопозиционеры Они имеют вид двухчелюстной единой капы, которые имеют отверстия для зубов и лабиальные дуги, давящие на зубы для их исправления. Дополнительной функцией к выравниванию является стабилизация работы мышц. Использовать исправляющие пластины необходимо в период сна и на протяжении 2 часов в дневное время. Эластопозиционеры используются при сравнительно небольшом отклонении коронок во время сменного прикуса. 
Брекеты Эти ортодонтические аппараты устанавливаются в тот период, когда происходит замена молочных зубов постоянными. Сначала пациенты носят дугу из никеля и титана с небольшим сечением. Со временем их заменяют на более толстые модели. Для этого в систему специально устанавливают дугу, которая имеет прямоугольную форму. 
Петля Кофина Данный прибор применяется для тортоаномалии, вызванной сужением челюсти. Прибор имеет две дуги. Корректировочная часть аппарата имеет полукруглый внешний вид. Одна дуга устанавливается с внешней стороны зубного ряда, а вторая с внутренней стороны. Дуга давит на исправляемую коронку, возвращая её в нужное положение. А концы этой дуги находятся на альвеолярном гребне. Главная задача лечения – расширить челюсть. 
Аппарат Энгля Главным элементом этого аппарата является пружинная дуга, которая стягивает зубы. В зависимости от вида аномалии зубов существуют несколько видов аппаратов Энгля: стационарная дуга, экспансивная дуга, скользящая дуга. 

 

Хирургические методы:
Удаление (экстракция) зуба Данная операция выполняется детям при молочном прикусе, в результате чего специально удаляется один из клыков. При операции на взрослых зубах, большое внимание уделяется клыкам. Для удаления неправильно выросшего клыка используют специальный элеватор, 
Компактостеотомия –чтобы восстановить коронки, изменение которых произошло из-за узкой челюсти, применяют 2 вида компактостеотомии: ленточную и решетчатую.

Решетчатый вид компактостеотомии подразумевает под собой создание небольших отверстий в области корня плохой коронки с помощью бора. Их специально располагают в шахматном порядке на небольшом расстоянии друг от друга.

Ленточный метод – это удаление кости шириной до 3 мм. Костную ткань в области верха зуба не трогают. 
Фибротомия Сначала изготовляют ородонтический аппарат,потом под анестезией острым скальпелем рассекают периодонтальные волокна на глубину 5-7мм,хирургическими щипцами поворачивают зуб и шинируют с установлением ортодонтического аппарата.
Неполный вывих(при сформированном корне,прировном корне и достаточном месте для зуба)- под анестезией хирургическими щипцами насильно ротируют зуб в правильное положение,а потом шинруют
Полный вывих-повернутый зуб удаляют,пломбируют корневой канал и сразу имплантируют зуб

 

13. Методи лікування аномалій окремих зубів (апаратурні, апаратурно-хірургічні, хірургічні: редресація, трансплантація та інші; фізіотерапевтичні: вакуум-терапія, вібрація та інші).

Апаратурний метод лiкування.
Сутність дії ортодонтичних апаратів полягає в безперервному, уривчастому або поперемінно-діючому тиску на зуби, альвеолярні відростки і щелепи за допомогою спеціальних механічних пристосувань, що активуються розсувними гвинтами, пружинним дротом, гумовими кільцями, лігатурами або зусиллями жувальної та мімічної мускулатури (при роз'єднаному прикусі) чи зміною стереотипних рухів нижньої щелепи за допомогою направляючих оклюзійних та накушувальних площадок, похилих площин та елементів, що забезпечують нормалізацію мімічної мускулатури: губні пелоти, щічні щити, вестибулярні мантелі -заслонки для язика та ін.

Хiрургiчний метод лiкування застосовють разом з ортодонтичним.  

Хiрургiчний метод лiкування включає: 

1. пластику вкороченої вуздечки язика; 

2. перемiщення мiсця прикрiплення вуздечки губи (верхньої або нижньої);

3. пластику в дiлянцi тяжiв слизової оболонки i поглиблення присiнку ротової порожнини;  

4. вирiвнювання супраментальної шкiрної складки; 

5. оголення коронки ретенованого зуба; 

6. одномоментний поворот зуба навколо осi; 

7. реплантацiю або трансплантацiю зуба;

8. видалення окремих зубiв; 

9. компактостеотомiю; 

10. хiрургiчне лiкування при вроджених вадах розвитку обличчя i щелеп; 

11. остеотомiю. 

Хірургічні методики, які застосовують при лікуванні зубощелепних аномалій, можна поділити на наступні групи:

• на м 'яких тканинах - пластика вкороченої вуздечки язика; переміщення місця прикріплення вуздечки губи (верхньої або нижньої); пластика в ділянці тяжів слизової оболонки; поглиблення присінка порожнини рота; вирівнювання супраментальної шкірної складки;

• на зубах і зубних рядах - оголення коронки ретенованого зуба; сепарація зубів, що злилися, одномоментний поворот зуба навкруг своєї осі; реплантація або трансплантація зуба; видалення надкомплектних і окремих комплектних зубів;

• на альвеолярному відростку — проводиться компактостеотомія (найбільш поширені — лінійна, тунельна, ґратчаста); на щелепах — остеотомія і остеоектомія.

Фiзiотерапiю використовують для прискорення ортодонтичного лiкування: 

1. метод вогнищевого дозованого вакууму; 

2. ультрафонофорез; 

3. електростимуляцiя; 

4. гiротерапiя;

5. парафiнотерапiя;

6. масаж (пальцевий, точковий, гiдромасаж, вакуумний, вiбромасаж).

Масаж - механічне подразнення тканин, що використовується з лікувальною метою. При масажі відбувається механічне подразнення поверхневих і глибоких тканин, периферичних нервових рецепторів, що викликає різні рефлекторні реакції, котрі приводять до зміни функції органів і тканин. Відбувається перерозподіл крові в масажованих тканинах; це впливає на функції серцево-судинної системи. Масаж стимулює регенеративні процеси в тканинах внаслідок поліпшення мікроциркуляції, збільшує рухливість тканин.

 

Вакуум-терапія. Вакуумна терапія - використовування низького тиску з лікувальною метою. У вогнищі дії створюється локальне пониження тиску і відбувається втягування уражених тканин, підвищення проникності судин, що при достатньо низькому вакуумі приводить до розриву тканин і утворення гематоми. Пошкодження тканин і судин приводить до активізації фізіологічних процесів, направлених на ліквідацію виниклого вогнища. У вогнищі відбувається ферментативне розщеплювання некротизо-ваних білкових молекул, а в результаті — утворення біологічно активних речовин (гістамін, ацетилхолін та ін.). Активізуються імунобіологічні процеси, обмін речовин і фагоцитоз. У механізмі дії має значення також подразнення нервових рецепторів у вогнищі як вакуумом, так і продуктами розщеплення білків, що рефлекторно стимулює репаративні процеси у вогнищі пошкодження. В ортодонтії використовують вакуум-розрідження, рівне 40 мм рт. ст., яке створюють в області коренів переміщуваних зубів. Курс лікування складається з 8-10 процедур, які проводяться по мірі розсмоктування гематом. При цьому протеолітичні ферменти, що вивільнилися з тканинних структур у зоні гематоми, прискорюють репаративні процеси, що сприяє скороченню тривалості лікування.

Ультразвук. Для прискорення переміщення зубів за допомогою ортодонтичних апаратів використовують ультразвук. В даний час у терапії застосовується ультразвук малої інтенсивності. При дії ультразвуку малої інтенсивності відбувається слабке нагрівання тканин, розширення судин, прискорення кровотоку, обміну речовин. Підвищується фагоцитоз, проникність тканинних мембран, засвоєння тканинами кисню з крові, поліпшуються процеси регенерації, нормалізується нервово-м'язова збудливість, судинний тонус, змінюються функції ендокринних залоз. Ультразвук надає протизапальну, знеболюючу, розсмоктуючу, десенсибілізуючу, фібринолітичну дію. Під впливом невеликих доз посилюються процеси регенерації, диференціювання кісткової тканини, швидше розвиваються колатералі.

Ультрафонофорез - введення у тканини лікарських речовин за допомогою ультразвуку. Механізм дії і застосування: надає протизапальну, знеболюючу, розсмоктуючу, десенсибілізуючу, фібринолітичну дію.

Мікрохвильова резонансна терапія міліметрового діапазону (МРТ).

При дії на живий організм електромагнітних міліметрових хвиль з частотою, рівною або близькою до індивідуальної частоти електромеханічних автоколивань клітинних мікроструктур, в них виникають синхронні резонансні коливання. Ці коливання клітин є сигналами для управління процесами обміну речовин, відновлення порушеної функції, підвищення стійкості організму до незвичайних дій. Положення зон максимальної чутливості на шкірі людини до МРТ корелюють з класичною схемою знаходження зон акупунктури, зонами Захар'їна - Геда. При опроміненні зон акупунктури, які відповідають за "хворий орган", виникає відповідна сенсорна реакція цього органа. знайшла своє застосування і при лікуванні ортодонтичних хворих.

 

Вібростимуляція. Застосований метод низькочастотного вібраційного механічного коливання низької частоти з лікувальною метою. Доведено, що механічні коливання можуть виявляти різну судинно-рухову реакцію залежно від інтенсивності і частоти коливань. У відповідь на місцеве вібраційне подразнення виникають вазомоторні реакції, причому слабкі подразнення викликають переважно судинозвужуючий ефект, сильні - судинорозширюючий.

У відповідь на загальну дію вібрації відбувається розширення судин різних відділів мікроциркуляторного русла. При вібраційній дії відбувається ослаблення волоконних елементів періодонту, тим самим прискорюється переміщення зуба.

Магнітотерапія – застосування змінного магнітного поля низької частоти з лікувальною метою. Фізико-хімічні процеси змінюються, оскільки зовнішнє магнітне поле створює для них специфічні умови. Така дія сприяє поліпшенню кровообігу, обміну речовин, трофіки тканин. Під дією змінного магнітного поля у слизовій оболонці ясен відбувається прискорення мікроциркуляції, зниження тканинної проникності, підвищення периферичного тонусу капілярів, усунення венозного застою, знижується фібринолітична активність тканин пародонту і слини, підвищується рівень насичення крові киснем.

 

 
1   2   3   4


написать администратору сайта