Главная страница
Навигация по странице:

  • Семінар 5.

  • Завдання для самостійної роботи

  • Контрольні запитання та завдання

  • Рекомендована література.

  • ТЕМА № 11. Політичні та правові вчення в Німеччині наприкінці ХVІІІ — на початку ХІХ ст. (6 год.)

  • ТЕМА № 12. Політичні та правові вчення в Росії у ХVІІ–ХІХ ст. (7 год.) Лекція 12. Політико-правові та державно-правові погляди в Росії у ХVІІ — ХІХ ст. (2 год.)

  • Семінар 6.

  • ЗМІСТОВИЙ МОДУЛЬ 3 Державно-правові та політико-правові вчення нового періоду: порівняльний аналіз

  • Лекція 13. Політико-правові та державно-правові погляди в Західній Європі (перша половина ХІХ ст.) (2 год.)

  • ІППВ_Na_2013-2014_Rik. Білас Іван Григорович робоча програма


    Скачать 0.52 Mb.
    НазваниеБілас Іван Григорович робоча програма
    АнкорІППВ_Na_2013-2014_Rik.doc
    Дата05.08.2018
    Размер0.52 Mb.
    Формат файлаdoc
    Имя файлаІППВ_Na_2013-2014_Rik.doc
    ТипПрограма
    #22525
    страница5 из 6
    1   2   3   4   5   6
    ТЕМА № 10. Політичні та правові вчення у США в період боротьби за незалежність (7 год.)
    Лекція 10. Політико-правові та державно-правові погляди в період боротьби за незалежність США (2 год.)

    Загальна характеристика основних напрямів політичної і правової думки Політичні та правові погляди “федералістів” (Олександр Гамільтон, Джон Адамс, Джеймс Медісон). Ідеї конституціоналізму і федералізму. Ідеї розподілу влад. Політико-правові погляди Томаса Джефферсона, їх втілення в Декларації незалежності і Біллі про права. Ставлення Джефферсона до рабства. Обґрунтування правомірності народної революції. Політичні та правові ідеї радикальних демократів. Томас Пейн. Особливості його теорії природного права. Ставлення до рабства і революції.
    Семінар 5. Політичні і правові вчення періоду становлення США2 год.

    План

    1. Просвітительство на Україні. Основні риси і напрями. Теорія просвіченого абсолютизму у працях Ф. Прокоповича.

    2. Просвітителі-демократи Г. С. Сковорода і Я. П. Козельський. Критика Г. Сковородою суспільно-політичних і соціальних порядків, феодального права і судочинства.

    3. Особливість теорії природного права Я. Козельського. Теорія суспільної угоди. Республіканізм. Погляди в галузі міжнародного права.

    4. Обстоювання національно-державних прав українського народу у “Виводі прав України” П. Орлика — першої демократичної конституціїУкраїни.

    5. Політичні та правові погляди “федералістів” (Олександр Гамільтон, Джон Адамс, Джеймс Медісон).

    6. Політико-правові погляди Томаса Джефферсона, їх втілення в Декларації незалежності і Біллі про права.

    7. Томас Пейн. Особливості його теорії природного права. Ставлення до рабства і революції.
    Завдання для самостійної роботи ( 3 год.)


      Користуючись рекомендованою літературою, опрацювати та підготувати реферативні повідомлення, відобразивши політико-правові погляди мислителів в періоди:

      1. Загальна характеристика основних напрямів політико-правової думки. Політико-правові ідеї періоду боротьби за незалежність і вироблення Конституції. Декларація незалежності, прийнята 4 липня 1776 р. Континентальним конгресом, Статті конфедерації та вічний союз 1781 р. як джерела політико-правової думки. Політико-правові погляди "федералістів" та їх відображення у вченні О. Гамільтона. О. Гамільтон про розподіл влади та його практичне здійснення.

      2. Бенджамін Франклін та його концепція гомруля (самоуправління), ролі північноамериканських штатів і Англії як двох суверенних і рівноправних частин імперії.

      3. Політико-правові погляди Т. Джеферсона. Його "Автобіографія" та "Замітки про штат Вірджінія". Втілення ідей Т. Джефферсона в "Декларації незалежності" та "Білі про права".

      4. Томас Пейн та його політико-правові погляди. Ідеї природнього права в трактаті "Здоровий глузд".

      5. Джон Адамс як автор першої фундаментальної праці з питань держави і політичної науки "В захист конституцій урядової влади в США".

      6. Джеймс Медісон як прихильник республіканської форми правління. Зв’язок його політико-правових ідей з поглядами Руссо, Арістотеля, Макіавелі, Юма. Взаємовідносини між різними гілками влади за Д. Медісоном.

      7. Роль американських мислителів у становленні та розвитку англо-американської системи права.



    Контрольні запитання та завдання


      1. Загальна характеристика основних напрямів політико-правової думки. Політико-правові ідеї періоду боротьби за незалежність і вироблення Конституції.

      2. Декларація незалежності, прийнята 4 липня 1776 р. Континентальним конгресом, Статті конфедерації та вічний союз 1781 р. як джерела політико-правової думки. Політико-правові погляди "федералістів" та їх відображення у вченні О. Гамільтона. О. Гамільтон про розподіл влади та його практичне здійснення.

      3. Бенджамін Франклін та його концепція гомруля (самоуправління), ролі північноамериканських штатів і Англії як двох суверенних і рівноправних частин імперії.

      4. Політико-правові погляди Т. Джеферсона. Його "Автобіографія" та "Замітки про штат Вірджінія". Втілення ідей Т. Джефферсона в "Декларації незалежності" та "Білі про права".

      5. Томас Пейн та його політико-правові погляди. Ідеї природнього права в трактаті "Здоровий глузд".

      6. Джон Адамс як автор першої фундаментальної праці з питань держави і політичної науки "В захист конституцій урядової влади в США".

      7. Джеймс Медісон як прихильник республіканської форми правління. Зв’язок його політико-правових ідей з поглядами Руссо, Арістотеля, Макіавелі, Юма. Взаємовідносини між різними гілками влади за Д. Медісоном.



    Рекомендована література.
    1. Трофанчук Г.І. Історія вчень про державу і право: Навчальний посібник. – К., 2005.

    2. Демиденко Г.Г. Історія вчень про державу і право: Підручник. – Харків, 2004.

    3. Мірошниченко М.І., Мірошниченко В.І. Історія вчень про державу і право: Навчальний посібник. – К., 2004.

    4. Шульженко Ф.П., Андрусяк Т.Г. Історія політичних і правових вчень: Навчальний посібник. – К., 2002.

    5. Потульницький В. Теорія української політології. Курс лекцій. – К., 1993.





    ТЕМА № 11. Політичні та правові вчення в Німеччині наприкінці ХVІІІ — на початку ХІХ ст. (6 год.)
    Лекція 11. Політико-правові та державно-правові погляди в Німеччині наприкінці ХVІІІ — на початку ХІХ ст. (2 год.)
    Загальна характеристика основних напрямів політичної та правової ідеології цього періоду. Історична школа права Г. Гуго, Ф. К. Савіньї, Г. Пухта та їх погляди на виникнення, розвиток і сутність права.

    Вчення Іммануїла Канта про державу і право. Зв’язок політичного і правового вчення з етикою. Категоричні імперативи І. Канта. Поняття права і держави. Особливості поглядів Канта на розподілвлад і класифікацію форм держави. Його суспільно-політичний ідеал і проект вічного миру.

    Політико-правова теорія І. Г. Фіхте. Проект держави у праці “Замкнута торгова держава”. Ідея відсутності уряду в майбутньому вдосконаленому суспільстві.

    Вчення Г. В. Ф. Гегеля про державу і право. “Філософія права”. Предмет і метод гегелівської філософії права. Розумні основи держави і права та їх дійсність. Поняття права і держави. Співвідношення громадянського суспільства і держави. Концепція розподілу і органічної єдності властей. Конституційна монархія. Гегель про міжнародне право, війну і мир, про природний стан у сфері міжнародни відносин.
    Завдання для самостійної роботи ( 4 год.)


      Користуючись рекомендованою літературою, опрацювати та підготувати реферативні повідомлення, відобразивши політико-правові погляди мислителів в періоди:

      1. Суспільні відносини в Німеччині в кінці XVIII – початку ХІХ ст. та їх відображення в політичній і правовій свідомості.

      2. Історична школа права. Густав Гуго. Ф.К. Савіньї. Критика природньо-правової теорії.

      3. Імануїл Кант та його політико-правові погляди. Зв’язок політичного вчення з етикою. "Моральний закон" і "практичний розум", "добра воля" і обов’язок. Право за І.Кантом. Ставлення до природничо-правової теорії. Правовий лібералізм І.Канта. Особливості його теорії поділу влади і вчення про організацію державної влади. Теорія "вічного миру". Використання політико-правового вчення І.Канта реформістами та європейськими соціалістами.

      4. Йоган-Готліб Фіхте та його практична (етико-соціальна) філософія. Народ як вища влада за Й.-Г. Фіхте. Утопія "замкнутої торгової держави". Теософізм політико-правових поглядів Фіхте.

      5. Фрідріх Вільгельм Йозеф Шеллінг та його політико-правові погляди. Свобода людини як "друга природа". Правовий устрій. Тенденції до федералізму. Три періоди суспільно-політичної історії. "Правовий лад" – мета політичного розвитку людства.

      6. Георг Вільгельм Фрідріх Гегель та його політико-правове вчення. "Абсолютна ідея", "світовий дух" як першооснова природного і соціального. Історичний розвиток суспільства як прогрес в усвідомленні свободи, політичному і суспільному розвитку. "Об’єктивний дух" – "філософія права". Визначення права. Поділ права на абстрактне право, мораль і моральність. Родина (сім’я) і громадянське суспільство. Станова структура і діалектика громадянського суспільства. Держава за Гегелем, внутрішній устрій і структура влади в державі.

      7. Неогегеліанські теорії держави і права. Значення гегелівської політико-правової доктрини для формування новітніх поглядів на державу і право.

      8. Людвіг Фейєрбах та його етичні та соціально-політичні погляди. "Нова філософія" як "нова релігія". "Етика любові" як утопічна філософія комуністичного перетворення суспільства.

      Значення класичної німецької політико-правової думки.

    Контрольні запитання та завдання


      1. У карній юриспруденції Бентама провідним є правило, що дієвим стримувальним засобом запобігання злочинам є суворість покарання (біль, завданий покаранням, повинен перевищувати вигоду, здобуту внаслідок учинення кривди індивідам, класам чи суспільству в цілому). У карній юриспруденції Бекарія домінуючим є правило, що дієвішим попереджувальним засобом є невідворотність покарань. Обґрунтуйте, який із названих стримувальних засобів, на вашу думку, є дієвішим і чому ?

      2. На вашу думку, чим обумовлена змістовна відмінність державно-правових концепцій німецького, французького і англійського лібералізму ?

      3. Зясуйте різницю між античними уявленнями Платона і аристотеля та уявленнями Гегеля про субстанційну роль держави.

      4. Вкажіть на відмінності в поглядах Руссо і Гегеля на державу.

      5. Дайте визначення права за І. Кантом.

      6. Як І. Кант трактував відмінності між правом і мораллю ?

      7. Як тлумачив І. Кант походження держави ?

      8. У чому полягають відмінності між приватним і публічним правом, за І. Кантом ?

      9. Яку форму правління І. Кант вважав демократичною ?

      10. В чому сутність гегелівської державно-правової концепції ?

      11. Що являло собою, за Г. Гегелем, громадянське суспільство ?

      12. Як відомо, Й. Фіхте заперечував ідею поділу влади в державі. Який механізм запобігання зловживанню владою він запропонував ?


    Рекомендована література.
    1. Трофанчук Г.І. Історія вчень про державу і право: Навчальний посібник. – К., 2005.

    2. Демиденко Г.Г. Історія вчень про державу і право: Підручник. – Харків, 2004.

    3. Мірошниченко М.І., Мірошниченко В.І. Історія вчень про державу і право: Навчальний посібник. – К., 2004.

    4. Шульженко Ф.П., Андрусяк Т.Г. Історія політичних і правових вчень: Навчальний посібник. – К., 2002.

    5. Потульницький В. Теорія української політології. Курс лекцій. – К., 1993.





    ТЕМА № 12. Політичні та правові вчення в Росії у ХVІІ–ХІХ ст. (7 год.)
    Лекція 12. Політико-правові та державно-правові погляди в Росії у ХVІІ — ХІХ ст. (2 год.)

    Основні напрями політичної і правової думки та їх розвиток. Обґрунтування “просвіщенного” абсолютизму у працях Ю. Крижанича, Ф. Прокоповича, В. М. Татищева та І. Т. Посошкова. Політико-правова програма дворянства. Особливості ідеологічного обґрунтування самодержавства і кріпосного ладу в “Наказі” Катерини ІІ. Модель обмеженої монархії М. М. Щербатова.

    Політико-правові ідеї російських і українських просвітителів ХVІІІ ст.: особливості та еволюція. Г. С. Сковорода. Вчення С. Ю. Десницького про державу і право. Десницький про природне право, походження, розвиток держави і права, організацію державної влади.

    Дворянський лібералізм першої половини ХІХ ст. Проекти державних перебудов М. М. Сперанського. Формування і розвиток ранньої революційної політико-правової ідеології в Росії. Політичні та правові ідеї О. М. Радищева.

    Політичні та правові ідеї декабристів. Проект перебудови державного і суспільного ладу в Росії у “Руській правді” П. І. Пестеля. Пестель про унітарний устрій держави і республіканську форму правління. Конституційні проекти М. М. Муравйова. Ідея федеративної конституційної монархії. Ідеї загальнослов’янської федерації у членів спілки “Об’єднані слов’яни”. Політико-правові ідеї слов’янофілів (О. С. Хом’яков, І. В. Кіреєвський) і західників (К. Д. Кавелін, Б. М. Чичерін).




    Семінар 6. Політичні і правові вчення в Росії у ХVІІ–ХІХ ст. 2 год.

    План

      1. Історична школа права. Густав Гуго. Ф.К. Савіньї. Критика природньо-правової теорії.

      2.. Імануїл Кант та його політико-правові погляди.

      3. Георг Вільгельм Фрідріх Гегель та його політико-правове вчення.

      4. Обґрунтування “просвещенного” абсолютизму у працях Ю. Крижанича, Ф. Прокоповича, В. М. Татищева та І. Т. Посошкова.

      5. Політико-правові ідеї російських і українських просвітителів ХVІІІ ст.: особливості та еволюція. Г. С. Сковорода. Вчення С. Ю. Десницького про державу і право.

      6. Формування і розвиток ранньої революційної політико-правової ідеології в Росії. Політичні та правові ідеї О. М. Радищева.

      7. Політичні та правові ідеї декабристів. Проект перебудови державного і суспільного ладу в Росії у “Руській правді” П. І. Пестеля.

    Завдання для самостійної роботи ( 3 год.)


      Користуючись рекомендованою літературою, опрацювати та підготувати реферативні повідомлення, відобразивши політико-правові погляди мислителів в періоди:

      1. Державно-правові вчення Канта, Фіхте, Гегеля, представників лібералізму у Франції та Англії; охарактеризувати історичну школу права.

    2. Особливості ідеологічного обґрунтування самодержавства і кріпосного ладу в “Наказі” Катерини ІІ. Модель обмеженої монархії М. М. Щербатова.

    3. Дворянський лібералізм першої половини ХІХ ст. Проекти державних перебудов М. М. Сперанського. Формування і розвиток ранньої революційної політико-правової ідеології в Росії. Політичні та правові ідеї О. М. Радищева.

    4. Політичні та правові ідеї декабристів. Проект перебудови державного і суспільного ладу в Росії у “Руській правді” П. І. Пестеля. Пестель про унітарний устрій держави і республіканську форму правління.

    5. Конституційні проекти М. М. Муравйова. Ідея федеративної конституційної монархії. Ідеї загальнослов’янської федерації у членів спілки “Об’єднані слов’яни”.

    6. Політико-правові ідеї слов’янофілів (О. С. Хом’яков, І. В. Кіреєвський) і західників (К. Д. Кавелін, Б. М. Чичерін).



    Контрольні запитання та завдання


      1. На вашу думку, чим обумовлена змістовна відмінність державно-правових концепцій німецького, французького і англійського лібералізму ?

      2. Зясуйте різницю між античними уявленнями Платона і аристотеля та уявленнями Гегеля про субстанційну роль держави.

      3. Вкажіть на відмінності в поглядах Руссо і Гегеля на державу.

      4. Дайте визначення права за І. Кантом.

      5. Як І. Кант трактував відмінності між правом і мораллю ?

      6. Як тлумачив І. Кант походження держави ?

      7. У чому полягають відмінності між приватним і публічним правом, за І. Кантом ?

      8. Яку форму правління І. Кант вважав демократичною ?

      9. В чому сутність гегелівської державно-правової концепції ?

      10. Що являло собою, за Г. Гегелем, громадянське суспільство ?

      11. Як відомо, Й. Фіхте заперечував ідею поділу влади в державі. Який механізм запобігання зловживанню владою він запропонував ?

      12. В чому полягали особливості політичних і правових поглядів славянофілів та декабристів у Росії?


    Рекомендована література.
    1. Трофанчук Г.І. Історія вчень про державу і право: Навчальний посібник. – К., 2005.

    2. Демиденко Г.Г. Історія вчень про державу і право: Підручник. – Харків, 2004.

    3. Мірошниченко М.І., Мірошниченко В.І. Історія вчень про державу і право: Навчальний посібник. – К., 2004.

    4. Шульженко Ф.П., Андрусяк Т.Г. Історія політичних і правових вчень: Навчальний посібник. – К., 2002.

    5. Потульницький В. Теорія української політології. Курс лекцій. – К., 1993.



    ЗМІСТОВИЙ МОДУЛЬ 3

    Державно-правові та політико-правові вчення нового періоду: порівняльний аналіз
    ТЕМА № 13. Політичні та правові вчення в Західній Європі (перша половина ХІХ ст.) (5 год.)
    Лекція 13. Політико-правові та державно-правові погляди в Західній Європі (перша половина ХІХ ст.) (2 год.)

    Загальна характеристика основних напрямів політико-правової ідеології. Основні риси політико-правової ідеології лібералізму першої половини ХІХ ст. Політико-правові погляди Б. Костана (Франція). Держава і свобода особи. Незалежність приватного життя від політичної влади. Розподіл і рівновага в системі влад. Особливе місце королівської влади.

    Політичні та правові ідеї І. Бентама (Англія). Утилітаризм І. Бентама. Критика теорії природного права і договірного походження держави. Бентам про форми держави і представницьку демократію.

    Політико-правове вчення ідеолога лібералізму Л. Штейна (Німеччина). Співвідношення держави і суспільства. Цілеспрямована еволюція держави як засіб запобігання революційному розкладу суспільства. “Надкласова” конституційна монархія в системі розподілу властей.

    Політичні та правові погляди представників утопічного соціалізму. Політико-правове вчення Сен-Сімона. Його концепція стадій розвитку суспільства та еволюції держави. Проект і принципи промислової системи суспільства.

    Політико-правове вчення Огюста Конта. Методологічні основи позитивізму. Три історичних типи світогляду і еволюція держави та права. Ідея суспільної солідарності як засіб запобігання революціям. Конт про суб’єктивне право як обов’язок і соціальну функцію.

    Погляди Ш. Фур’є на державу і право. Критика капіталістичного ладу, буржуазної держави і права. Концепція Фур’є про соціально-політичний розвиток суспільства. Фаланга як форма організації нового суспільства.

    Погляди Р. Оуена на державу і право. Оуен про виховання громадян і вдосконалення законодавства як засобів цивілізованої перебудови суспільства. Утопічний план політико-правової перебудови планети. Юридичний позитивізм. Дж. Остін (Англія), К. Бергбом і П. Лабанд (Німеччина), А. Есман (Франція). Критика теорії природного права. Заперечення пізнання сутності держави та права. “Юриспруденція понять”. Реальне право як сукупність норм, як закон. Співвідношення держави і права. Ідея правової держави.
    Завдання для самостійної роботи ( 3 год.)

      Користуючись рекомендованою літературою, опрацювати та підготувати реферативні повідомлення, відобразивши політико-правові погляди мислителів в періоди:

      1. Загальна характеристика суспільно-політичних умов епохи.

      2. Політико-правові доктрини лібералізму як основного напряму політико-правової думки першої половини XIXст.

      3. Політичне вчення Б. Констана.

      4. Особливості правового лібералізму в Англії. І. Бентам.

      5. Політико-правові ідеї в позитивізмі. Огюст Конт. Необхідність держави, світської і духовної влади за О. Контом. Заперечення права і права особи.

      6. Юридичний позитивізм. Джон Остін та його "Лекції про юриспруденцію, або філософію позитивного права." Джон Стюарт Мілль та його етичні і правові погляди. Захист ним лібералізму та індивідуалізму.

      7. Політико-правові погляди Герберта Спенсера.

      8. Політико-правова доктрина утопічного соціалізму. Сен-Сімон про державу і право. Франсуа Фур’є та його "соцієтарний" лад, або лад соціальної гармонії. Погляди Роберта Оуена на державу і право. Зрівнялівка і аскетизм в комунах Р. Оуена.

      9. Анархічні політико-правові ідеї. Прудон, Лавров, Кропоткін.

      10. Фрідріх Ніцше про "волю до влади" як силу, що рухає історію. Негативізм до народних мас і демократії. Соціалізм за Ф. Ніцше як тиранія найдурніших. Терористичний характер соціалістичної держави.

    Контрольні запитання та завдання

      1. Дайте визначення позитивного права за ченням представників історичної школи права.

      2. На які стадії поділяв розвиток права Ф. Савіньї ?

      3. Як трактував Г. Пухта процес формування права ?

      4. Який принцип покладено в основу державно-правових вчень ліберальних мислителів ?

      5. Як трактував Б. Констант проблему індивідуальної свободи ?

      6. Що вклав А. Токваль у поняття свободи ?

      7. Як визначав І. Бентам головну мету держави ?

      8. На які групи поділяв закони І. Бентам ?

      9. У чому полягає сутність самодержавного типу влади ?

      10. Що стало ідеологічним підґрунтям формування молодої Московської держави

    Рекомендована література.
    1. Трофанчук Г.І. Історія вчень про державу і право: Навчальний посібник. – К., 2005.

    2. Демиденко Г.Г. Історія вчень про державу і право: Підручник. – Харків, 2004.

    3. Мірошниченко М.І., Мірошниченко В.І. Історія вчень про державу і право: Навчальний посібник. – К., 2004.

    4. Шульженко Ф.П., Андрусяк Т.Г. Історія політичних і правових вчень: Навчальний посібник. – К., 2002.

    5. Потульницький В. Теорія української політології. Курс лекцій. – К., 1993.




    1   2   3   4   5   6


    написать администратору сайта