|
СИЛАБУС ЕТ СВ 2022. Директор навчальнонаукового інституту навігації ворохобін І.І
АНОТАЦІЇ ТЕМ ДИСЦИПЛІНИ
Розділ 1. Загальні основи економічного розвитку
Тема 1. Предмет економічної теорії. Проблеми економічного розвитку.
Проблема обмеженості ресурсів. Складові частини сучасної економічної теорії. Позитивна та нормативна економічна теорія. Економічне мислення, його види та роль у розумінні економічного життя суспільства. Методологічні аспекти пізнання, механізму дії та використання економічних законів. Методи пізнання економічних процесів і явищ. Загальні та спеціальні методи наукового пізнання та їх використання. Метод наукової абстракції. Єдність історичного і логічного. Статистичний аналіз. Експеримент. Економічні закони, принципи і категорії. Система економічних законів. Функції економічної теорії. Місце економічної теорії в системі економічних наук. Взаємозв’язок економічної теорії та економічної політики. Економічна теорія як основа економічної політики. Основні напрями, пріоритети, методи, інструменти економічної політики. Взаємозв’язок емпіричного та теоретичного в економічній теорії. Проблема обмеженості ресурсів і необмежених потреб людей.
Література : [1-3;]
Тема 2. Основні етапи становлення економічної теорії.
Зародження економіко-теоретичних знань. Становлення і основні етапи розвитку економічної теорії як науки. Сучасні напрями, школи і течії економічної теорії. Меркантелізм як перша наукова школа економічної теорії. Фізіократія. Класична політекономія. Карл Маркс і його вчення. Неокласична течія. Кейнсіанство. Оновлення і розвиток економічної теорії в сучасних умовах. Розвиток економічної думки в Україні.
Література : [1-3;5;12]
Тема 3. Суспільне виробництво і його фактори
Суспільне виробництво: його основні фактори та фази. Ресурси виробництва та їх види. Економічні потреби суспільства, їх суть та структура. Піраміда Маслоу. Економічні блага.. Економічні інтереси: сутність, суб’єкти, класифікація. Види економічних інтересів, їх взаємодія. Форми організації суспільного виробництва: натуральне і товарне. Умови виникнення, суть і форми товарного виробництва. Загальні основи й суперечності товарного виробництва. Проста і розвинена форми товарного виробництва, їх спільні риси та відмінності. Товарне виробництво як основа ринкової економіки та його роль в економічному розвитку суспільства.
Література : [1-5]
Тема 4. Власність та моделі організації економічної системи.
Економічна система, її сутність та основні структурні елементи. Економічна система та її матеріальна основа. Суспільний поділ праці. Структура продуктивних сил. Технологічний спосіб виробництва. Суспільний спосіб виробництва. Класифікація економічних систем. Формаційний та цивілізаційний підходи в економічному дослідженні.
Власність як економічна категорія. Власність у системі виробничих відносин. Власність як економічна категорія. Типи, форми і види власності. Суб’єкти та об’єкти. Акціонерний капітал і акціонерні товариства. Трансформація форм власності в Україні. Розвиток державної власності і сучасні проблеми її приватизації. Особливості роздержавлення в Україні.
Література : [1-5]
Тема 5. Ефективність економіки. Крива виробничих можливостей. Суть та показники ефективності виробництва.
Використання економічних ресурсів. Абсолютна та відносна обмеженість (рідкісність) ресурсів. Поняття безмежності потреб. Закон зростання потреб та механізм його дії. Проблеми закону зростання потреб у процесі виробництва матеріальних благ. Межа економічних можливостей. Економічний вибір. Крива виробничих можливостей. Основні фактори виробництва та їх взаємозв’язок. Ефективність виробництва, її сутність, економічні та соціальні показники.
Література : [1- 8;12]
Розділ 2. Ринок. Його суть і функції.
Тема 1. Економічна організація виробництва. Товар і гроші.
Товар і його властивості. Двоїстий характер праці, втіленої в товарі. Вартість. Мінова вартість. Споживча вартість та її показники. Теорії вартості: трудова, маржиналістська і неокласична. Сутність закону вартості. Особливості дії закону вартості в сучасних умовах. Особливості сучасного товарного виробництва Україні. Шляхи підвищення виробництва додаткової вартості.
Теоретичні концепції виникнення та сутність грошей. Виникнення і розвиток грошових відносин. Функції грошей. Види грошей: паперові, металеві, кредитні, безготівкові, електронні. Обіг готівкових та безготівкових грошей. Сучасні зміни в грошовому обігу. Поняття грошової системи, її елементи і типи та методи стабілізації. Історичний досвід України в створенні національної грошової одиниці.
Література: [1-8;10;12]
Тема 2. Суть ринку і його соціально-економічні функції. Ринкова організація виробництва.
Теоретичні засади становлення ринкових відносин. Ринок як економічна категорія. Класифікація ринків. Функції ринку. Умови формування і розвитку. Соціально-економічна характеристика елементів ринку та умови їх формування в Україні. Сутність та види інфраструктури ринку. Торгові доми, торгові палати, холдингові компанії. Банки, їх функції та види. Товарно-сировинна біржа, фондова біржа. Посередництво на біржах, через систему торговельних домів. Небіржове посередництво. Соціальні інститути та управлінська освіта. Кредитно-фінансова інфраструктура. Комунікаційна інфраструктура. Податкова та митна інфраструктура.
Література : [1- 8]
Тема 3. Основи саморегулювання ринкової економіки.
Сутність попиту і фактори, що його визначають. Закон попиту. Винятки дії закону попиту. Крива попиту. Зв’язок між попитом і ціною Зміщення кривої попиту під впливом дії нецінових факторів. Пропозиція: зміст і фактори, що на неї впливають. Закон пропозиції. Крива пропозиції та її властивості. Зв’язок між пропозицією і ціною. Нецінові фактори зміни пропозиції. Зміщення кривої пропозиції під впливом дії нецінових факторів. Особливості формування і зміни кривих пропозицій в перехідних економічних системах. Ринкова рівновага. Утворення рівноважної ціни та рівноважного обсягу виробництва. Фактори, які впливають на зміну ринкової рівноваги. Сутність ціни. Механізм формування і функції ціни. Види цін. Концепція ціноутворення за Маршалом. Сутність конкуренції. Місце конкуренції в ринковій економіці.
Література: [1-8]
Тема 4. Види і моделі ринку.
Соціально-економічна структура суб’єктів ринку як вираз різноманіття типів, видів і форм власності. Об’єктна структура ринку. Ринок споживчих товарів. Ринок засобів виробництва. Ринок робочої сили (праці). Ринок капіталу. Ринок цінних паперів. Валютний ринок. Ринок продуктів інтелектуальної діяльності. Інфраструктура ринку. Ринок як системна форма відносин вторинного привласнення, економічної реалізації власності на об’єкти ринкового обігу.
Конкуренція. Теорія конкуренції. Досконала та недосконала конкуренція. Методи цінової і нецінової конкуренції. Чиста конкуренція. Монополістична конкуренція. Олігополія і чиста монополія.
Література : [1-8;12]
Розділ 3. Мікроекономіка. Підприємство в системі ринкових відносин.
Тема 1. Організаційні форми підприємницької діяльності. Роздержавлення і приватизація.
Форми діяльності підприємства: організаційно-правові й організаційно-економічні. Організаційно-правові форми підприємництва в ринковій економіці. Організаційно-економічні форми підприємництва. Одноосібна форма бізнесу. Товариство. Корпорація. Особливості підприємництва в Україні. Особливості кожної форми підприємництва.
Роздержавлення, форми і методи. Приватизація, її роль в перетворенні відносин власності, методи приватизації. Особливості приватизації в Україні.
Література : [1- 8]
Тема 2. Менеджмент. Маркетинг як інструмент комерційної діяльності фірми.
Поняття менеджменту і маркетингу. Функції менеджменту. Види маркетингових інструментів. Принципи маркетингу. Ланки управління маркетингом. Масовий маркетинг. Інтегрований маркетинг. Взаємозв’язок менеджменту і маркетингу. Менеджмент маркетингової діяльності.
Література : [1- 8]
Тема 3. Підприємництво і підприємство (фірма).
Сутність підприємництва та умови його існування. Поняття підприємницької діяльності та його функції. Принципи і умови підприємництва. Чинники підприємницької діяльності. Значення прибутку в розвитку підприємництва. Підприємство як суб’єкт економічної системи. Поняття про підприємництво, його функції і основні принципи. Організаційно-правові форми підприємств. Соціально-економічна характеристика підприємств. Функції підприємства. Організація процесу виробництва. Обмеженість ресурсів та шляхи її подолання. Продукція підприємств та її економічні форми.
Література : [1-8;]
Тема 4. Капітал. Кругообіг та обсяг підприємницького капіталу. Витрати виробництва.
Сутність капіталу, його матеріально-речовий зміст і структура. Роль капіталу у ринковій економіці. Капітал як фактор виробництва. Класифікація капіталу промислового підприємства. Форми капіталу (промисловий, торговий, банківський). Основний та оборотний капітал, його структура. Кругообіг капіталу. Стадії кругообігу і функціональні форми промислового капіталу. Кругообіг та обіг капіталу підприємства. Капітал основний та оборотний. Органічна будова капіталу. Концентрація та централізація капіталу. Кругообіг та обіг капіталу в умовах НТР. Чинники прискорення обігу капіталу в умовах сучасної НТР. Показники ефективності діяльності підприємства. Фонди підприємства, ефективність їх використання. Показники ефективності використання основного та обігового капіталу. Рентабельність.
Література : [1-8]
Тема 5. Доходи від факторів виробництва та їх розподіл. Доходи населення в ринковій економіці.
Доходи, їх види та джерела формування. Сутність та механізм розподілу доходів, функціональний та персональний розподіл доходів. Основні види доходів. Грошові і натуральні доходи. Форми розподілу доходів за трудові результати та економічну діяльність. Заробітна плата: сутність, форми та системи заробітної плати. Джерела формування доходів населення. Заробітна плата як ціна товару "робоча сила". Процес створення вартості і нової споживчої вартості. Теорії заробітної плати. Номінальна та реальна заробітна плата та їх співвідношення. Підприємницький дохід. Доходи від власності та рентні доходи. Сімейні доходи, їх структура та використання. Диференціація доходів та її межі. Причини нерівності доходів. Крива Лоренца та коефіцієнт Джині. 1Соціальні аспекти економічних відносин. Рівень та якість життя населення. Прожитковий мінімум. Бідність, причини бідності. Необхідність та сутність системи соціального захисту населення. Основні елементи механізму соціального захисту. Державне регулювання розподілу доходів. Роль держави у забезпеченні соціального захисту в умовах переходу до ринкової економіки. Сучасний стан соціального захисту в Україні: проблеми та перспективи розвитку.
Література : [1-8]
Розділ 4. Макроекономіка і макроекономічні показники. Макроекономічна політика держави.
Тема 1. Макроекономіка. Система національних рахунків.
Національна економіка: поняття, основні ознаки, мета. Структура національної економіки. Система національних рахунків (СНР). Методологічні основи побудови СНР, її структура.
Література : [1-8]
Тема 2. Валовий національний продукт. Сукупний попит і сукупна пропозиція.
Основні макроекономічні показники: валовий внутрішній продукт (ВВП) та методи його виміру: виробничий (продуктивний), за потоком витрат (кінцевого використання) та за потоком доходів (розподільчий); валовий національний продукт (ВНП), чистий національний продукт (ЧНП), національний дохід (НД), особистий дохід (ОД), дохід кінцевого використання (ДКВ). ВВП та чистий економічний добробут. Номінальні та реальні макроекономічні показники.
Національне багатство і його структура. Природне багатство. Проблеми розширеного відтворення національного багатства.
Загальна ринкова рівновага: суть і основні риси. Реальний ВНП і його структура. Базисна модель загальної ринкової рівноваги. Сукупний попит. Цінові чинники, що впливають на динаміку сукупного попиту. Ефект процентної ставки. Ефект багатства, або ефект реальних касових залишків. Ефект імпортних закупівель. Нецінові чинники, що впливають на сукупний попит.
Сукупна пропозиція. Цінові і нецінові чинники, що впливають на сукупну пропозицію. Рівноважний дохід. Базисна модель "Сукупний попит - сукупна пропозиція" як теоретичний зразок факторного макроекономічного аналізу чинника.
Література : [1-8]
Тема 3. Циклічність економічного розвитку.
Довгі, середні і короткі економічні цикли. Циклічний характер суспільного відтворення в ринковій економіці. Економічний цикл, його фази і матеріальна основа. Теорії циклу. Зовнішні і внутрішні причини циклу. Показники економічного циклу. Класифікація основних макроекономічних змінних щодо їх циклічних властивостей.
Нециклічні коливання економіки. Особливості економічних циклів в сучасних умовах. Антикризове регулювання.
Література : [1; 2; 4;9;10]
Тема 4. Економічні функції держави. Інфляція, її суть та причини. Антиінфляційна політика. Безробіття, його причини, типи та наслідки.
Макроекономічна нестабільність: інфляція і безробіття. Інфляція як економічна категорія. Класичне визначення інфляції, зміна поглядів на інфляцію в сучасній економічній теорії. Чинники і форми прояву інфляції. Інфляція попиту. Інфляція витрат. Соціально-економічні наслідки інфляції. Причини і особливості інфляції в нашій країні. Способи регулювання інфляційних процесів.
Безробіття як один з проявів нестабільності загальної ринкової рівноваги. Суть і структура безробіття. Рівень безробіття. Природний рівень безробіття. Чинники, які обумовлюють безробіття. Соціальна політика держави.
Література : [1-8;12]
Тема 5. Сутність фінансів.
Фінанси в системі економічних відносин. Суть фінансів та їх функції. Суб'єкти та види фінансових відносин. Фінансова система. Фінанси підприємництва. Фінанси населення. Загальнодержавні фінанси.
Література : [1-6;11]
Тема 6. Фінансова система і її структура. Функції податків і їх роль в розвитку економіки. Основні види податків.
Фінанси в системі економічних відносин. Загальні основи побудови фінансової системи. Структура фінансової системи. Економічна суть і призначення фінансових ресурсів. ВВП – як основа фінансових ресурсів. Теоретична сутність фінансової системи України та основні принципи її побудови.
Поняття податків. Класифікація податків. Функції податків: фіскальна, регулююча, стимулююча. Елементи системи оподаткування. Крива Лаффера. Основні види податків.
Література : [1-5;11]
Тема 7. Бюджетна система і проблеми її організації. Кредитна система, її ут ь і структура.
Державний бюджет та позабюджетні фонди. Місцеві бюджети. Бюджетна та податкова системи. Державні витрати та дефіцит бюджету. Джерела покриття бюджетного дефіциту. Державний борг.
Кредитна система. Суть та функції кредиту. Основні форми кредиту. Банківський кредит. Роль кредиту в сучасній ринковій економіці. Закономірності розвитку кредитної системи. Кредитно-грошова політика в Україні.
Література : [1-5; 123]
Тема 8. Банківська система.
Банківська система. Банк як економічна категорія. Структура банківської системи та її еволюція. Банки їх види та функції. Основні банківські операції. Банківський прибуток. Цінні папери та їх види. Ринок цінних паперів. Фондова біржа. Як банк «створюють» гроші. Норма резервного капіталу. Грошовий мультиплікатор. Ліквідність банків.
Література : [1-6;10;12]
Розділ 5. Всесвітнє господарство і світова торгівля.
Тема 1. Утворення всесвітнього господарства як об’єктивний процес. Сутність і структура всесвітнього господарства. Світова торгівля і її роль в сучасному світі.
Основні риси та тенденції розвитку світового господарства. Основні форми світогосподарських зв’язків. Інтернаціоналізація господарського життя. Інтеграційні процеси на сучасному етапі. Економічна взаємодія національних економік на світовому рівні. Суб’єкти світового господарства. Основні фактори, що спонукають країни до економічної взаємодії. Міжнародна торгівля. Інтернаціоналізація світового господарства. Місце Європейського економічного співтовариства у світовій економіці. Перспективи інтеграції економіки України у світову економічну систему. Міжнародна торгівля та її економічні основи. Міжнародний поділ праці, його принципи і форми. Міжнародна спеціалізація і кооперація виробництва. Протекціонізм і вільна торгівля. Митні та немитні засоби регулювання зовнішньої торгівлі. Всесвітній ринок товарів та послуг. Структура світового ринку. Основні тенденції розвитку світового ринку. Методи конкурентної боротьби на світовому ринку. Міжнародний рух капіталів. Причини, форми вивозу капі талу. Міжнародні кредити. Міжнародна міграція робочої сили. Міжнародні валютно-фінансові організації. Міжнародний валютний фонд. Європейський банк реконструкції та розвитку. Валютний ринок та його основні економічні суб’єкти.
Література : [1-8;11]
ТЕМИ ПРАКТИЧНИХ (СЕМІНАРСЬКИХ) ЗАНЯТЬ
№№з/п
| Назва теми
| Зміст заняття
|
| 11
| Основні етапи становлення економічної теорії
| Предмет, метод та функції економічної теорії.
Економічні категорії, принципи та закони.
Виникнення економічної теорії, основні етапи і напрями її розвитку.
Меркантелізм.
Фізіократія.
Класична політекономія.
Марксизм.
Неокласицизм.
Кейнсіанство.
Сучасні напрямки розвитку економічної теорії.
|
| 22.
| Фактори суспільного виробництва. Виробничі можливості суспільства. Крива виробничих можливостей.
| Сутність і структура суспільного виробництва.
Матеріальне і нематеріальне виробництво.
Галузева структура суспільного виробництва.
Основні моменти процесу праці.
Форми суспільного господарства.
Товарне виробництво
Ефективність економіки.
Виробничі можливості суспільства.
Крива виробничих можливостей.
Суть та показники ефективності виробництва.
Закон спадної віддачі.
|
| 33.
| Основи саморегулювання ринкової економіки.
| Суть попиту та його детермінанти. Закон попиту і крива попиту.
Ринкова пропозиція та її детермінанти. Закон пропозиції і крива пропозиції.
Взаємодія попиту і пропозиції та ринкова рівновага.
Ціна у ринковій економіці: суть, види та функції. Вплив держави на ціноутворення.
|
| 44.
| Підприємництво і підприємство (фірма).
Витрати виробництва і прибуток фірми.
Кругообіг та обсяг підприємницького капіталу.
| Капітал як матеріальна основа підприємницької діяльності. Основний і оборотний капітал.
Суть витрат виробництва та їх основні види.
Витрати виробництва у короткостроковому і довгостроковому періодах.
Основні фактори зниження витрат виробництва.
Прибуток у ринковій економіці.
|
| 55.
| Національна економіка. Основні макроекономічні показники. Система національних рахунків
| Національна економіка: суть, структура і особливості.
Основні макроекономічні показники.
Методи розрахунку ВНП.
Сукупний попит і сукупна пропозиція.
Суть нагромадження
Система національних рахунків.
|
| 66.
| Фінансовий механізм і фіскальна політика
| Роль і функції фінансів.
Механізм дії розподільної функції фінансів.
Суб'єкти та види фінансових відносин.
Структура фінансової системи.
Економічна суть і призначення фінансових ресурсів. Основні принципи побудови фінансової системи. Бюджет держави і його структура.
Податкова система і податкова політика держави. Види податків.
|
| 97.
| Банківська система України.
| Сутність, функції і форми кредиту.
Банки, їхні види і функції.
Основні операції банків.
Національний банк України: структура, задачі, функції.
Сутність і роль комерційних банків, їх класифікація.
Суть і форми кредиту.
Структура сучасної кредитної системи.
|
| 88.
| Світове господарство та його еволюція
| Суть і структура світового господарства.
Сучасні форми міжнародного економічного співробітництва.
|
| | | |
|
|