Главная страница

Гігієна тести 6 курс. До практичних занять


Скачать 1.34 Mb.
НазваниеДо практичних занять
АнкорГігієна тести 6 курс.doc
Дата22.04.2017
Размер1.34 Mb.
Формат файлаdoc
Имя файлаГігієна тести 6 курс.doc
ТипДокументы
#5290
страница14 из 16
1   ...   8   9   10   11   12   13   14   15   16


Тема 18.

Закономірності формування променевого навантаження людини в місцях проживання,

його гігієнічна оцінка та шляхи зниження. Радіаційна небезпека та протирадіаційний

захист на об'єктах з радіаційно-ядерними технологіями





Будівельна організація звернулась до радіологічного відділення міської СЕС з проханням провести аналіз щебня, виготовленого на заводі в м.Х., на вміст природних радіонуклідів та видати заключення щодо можливості його використання. Аналіз показав, що сумарна величина ефективної питомої активності природних радіонуклідів радію-226, торію-232 та калію-40 складає 970 Бк/кг (ІІІ клас). Виберіть найбільш правильний варіант заключення СЕС.

  1. *Для будівництва автошляхів поза межами населених пунктів

  2. Для всіх видів будівництва без обмежень

  3. Для промислового будівництва

  4. Для будівництва об’єктів громадського призначення

  5. Для будівництва лікувально-профілактичних закладів






Будівельна організація звернулась до радіологічного відділення міської СЕС з проханням провести аналіз цегли на вміст природних радіонуклідів та видати заключення щодо можливості її використання. Аналіз показав, що сумарна величина ефективної питомої активності природних радіонуклідів радію-226, торію-232 та калію-40 складає 420 Бк/кг (ІІ клас). Виберіть найбільш правильний варіант заключення СЕС. Цегла придатна:

  1. *Для промислового будівництва

  2. Для всіх видів будівництва без обмежень

  3. Для будівництва автошляхів поза межами населених пунктів

  4. Для будівництва об’єктів громадського призначення

  5. Для будівництва лікувально-профілактичних закладів






Величина ефективної питомої активності природних радіонуклідів у повнотілій цеглі не перевищує 370 Бк∙кг-1. Таку цеглу можна використовувати для:

  1. *Всіх видів будівництва без обмежень

  2. Промислового будівництва

  3. Спорудження гребель

  4. Будівництва шляхів

  5. Спорудження об’єктів з малим часом перебування людей






Відомо, що в одиницю часу розпадається лише деяка частка ядер радіоактивного ізотопу. Вкажіть величину, що незмінна для кожного радіонукліда і характеризує імовірність розпаду.

*A. Постійна розпаду.

B. Коефіцієнт розпаду.

C. Рівень розпаду.

D. Показник розпаду.

E. Показник активності.




Вкажіть ліміт ефективної дози за рік для категорії А (особи, які постійно або тимчасово працюють безпосередньо з джерелами іонізуючих випромінювань) відповідно до норм радіаційної безпеки України (НРБУ-97):

*А. 20 мЗв/рік (2 Бер/рік)

В. 40 мЗв/рік (4 Бер/рік)

С. 2 мЗв/рік (0,2 Бер/рік)

В. 10 мЗв/рік(1 Бер/рік)

Е. 5 мЗв/рік (0,5 Бер/рік)




Внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС Україна в даний час знаходиться в пізній післяаварійній фазі. Основним джерелом внутрішнього опромінення “аварійного походження” є цезій-137. Який із перелічених продуктів харчування є найбільш ймовірним джерелом надходження в організм цього радіонукліду?

A * Молоко

B М’ясо

C Яйця

D Овочі

E Фрукти, ягоди




Громадяниy М.(вік 30 років, зріст 172 см, маса тіла 80 кг) – працівник гамма-дефектоскопічної лабораторії, в результаті позаштатної ситуації , яка виникла в процесі роботи, зазнав опромінення, ефективна доза якого становила 40 мЗв (4 бер). Встановіть, який відсоток складає отримана доза опромінення відносно ліміту дози в умовах нормальної експлуатації індустріальних джерел іонізуючого випромінювання:

  1. *200%;

  2. 150%;

  3. 100%;

  4. 40%;

  5. 20%;






Громадянин А. (вік 30 років, зріст 180 см, маса тіла 80 кг) – працівник гамма-дефектоскопічної лабораторії, в результаті позаштатної ситуації, яка виникла в процесі роботи, зазнав опромінення, ефективна доза якого становила 40 мЗв (4 бер). Вкажіть, який відсоток складає отримана доза опромінення відносно ліміту дози в умовах радіаційної аварії.

  1. *80%;

  2. 100%;

  3. 200%;

  4. 20%;

  5. 40%;






Громадянин Б. (вік 32 роки, зріст 166 см, маса тіла 75 кг) працівник гамма-дефектоскопічної лабораторії, яка обслуговує будівельно-монтажне управління, в результаті позаштатної ситуації, яка виникла в процесі роботи, зазнав опромінення, ефективна доза якого становила 35 мЗв. Встановіть чи перевищує отримана доза ліміт дози встановлений для персоналу в умовах радіаційної аварії

  1. *Не перевищує

  2. Не перевищує. Якщо доза була отримана протягом 4 годин

  3. Не перевищує, якщо доза була отримана протягом доби

  4. Не перевищує, якщо доза була отримана протягом 12 годин

  5. Не перевищує, якщо доза була отримана протягом 6 годин






Громадянин Д. (вік 35 років, зріст 175 см, маса тіла 77 кг) працює на об'єкті з радіаційно-ядерною технологією інженером служби радіаційного контролю. Приймаючи участь у ліквідації наслідків радіаційної аварії, коли з дозволу місцевої СЕС був впроваджений ліміт допустимого рівня опромінення, зазнав опромінення, ефективна доза якого становила 100 мЗв (10 бер). Для оцінки аварійного опромінення і прогнозування його наслідків треба встановити відсоток допустимого ліміту дози.

*A. 100%

B. 90%

C. 80%

D. 70%

E. 60%




Громадянин З. (віком 50 років, зріст 166 см, маса тіла 70 кг), проживає на радіоактивно забрудненій території в зоні посиленого радіоекологічного контролю, має власний будинок з присадибною ділянкою, працює в майстерні по ремонту сільгосптехніки. Звернувся в місцеву поліклініку до дільничного терапевта за порадою відносно використання овочів з присадибної ділянки для інтенсифікації виведення з організму радіонуклідів. Необхідно рекомендувати овочі з найбільшим вмістом харчових волокон (понад 1%)

  1. *Гарбуз

  2. Перець солодкий

  3. Кабачки

  4. Морква

  5. Капуста






Громадянин Ш. (вік 28 років, зріст 175 см, маса тіла 74 кг), працюючи на об'єкті з радіаційно-ядерною технологією майстром зміни, при радіаційній аварії, яка мала локальний характер, з дозволу місцевої СЕС отримав індивідуальну ефективну дозу, яка відповідає двом лімітам аварійної дози, був направлений на медичну комісію для вирішення питання про можливість подальшої роботи з індустріальними джерелами іонізуючих випромінювань. Фахівці, які проводили обстеження вважають його практично здоровим. Назвіть вірний варіант відповіді. Громадянин Ш. до роботи з джерелами іонізуючих випромінювань:

  1. *Допускається умовно з подальшим обмеженням дози опромінення

  2. Допускається до роботи без обмежень

  3. Не допускається

  4. Допускається умовно з обмеженням часу опромінення

  5. Допускається умовно з обмеженням роботи з відкритими джерелами






Громадянку Х. (вік 30 років, зріст 168 см, маса тіла 70 кг, службовець, бухгалтер за фахом) проживає у районному центрі, госпіталізовано у терапевтичне відділення районної лікарні з попереднім діагнозом: „Виразкова хвороба шлунка”. Для уточнення діагнозу і тактики лікування хворій призначено рентгеноскопію шлунку. Необхідно визначити дозу опромінення, яка при проведенні призначеної рентгенодіагностичної процедури не призведе до перевищення річного ліміту дози опромінення, рекомендованого МОЗ України для осіб із захворюваннями неонкологічної природи

  1. *Не більше 20 мЗв (2 бер)

  2. Не більше 100 мЗв(10 бер)

  3. Не більше 1 мЗв (0,1 бер)

  4. Не більше 2 мЗв (0,2 бер)

  5. Не більше 0,5 мЗв (0,05 бер)






Для виробництва посуди обрана глина. Ефективна природна радіоактивність зразка склала 400 Бк·кг-1 (рівень обов'язкових дій дорівнює 370 Бк·кг-1). Дайте висновок щодо можливості використання глини як матеріалу для виготовлення посуду.

*A. Використовувати не можна.

B. Використовувати можна тільки для виробництва одноразового посуду.

C. Використовувати можна для посуду, у якому зберігаються великі обсяги продуктів у сховищах.

D. Використовувати можна без обмежень

E. Можна використовувати, встановивши екранування посуди свинцевою емаллю.




Для встановлення дефектів у металевих виробах на металургійному заводі використовуються дефектоскопи з генерацією рентгенівського випромінювання. Робітник, що обслуговує дану установку, за календарний рік одержує дозу опромінення на робочому місці 12 мЗв. Вкажіть до якої ситуації діяльності людини відноситься опромінення потерпілого в даному випадку.

*A. Практична діяльність.

B. Втручання.

C. Непередбачене опромінення.

D. Опромінення іонізуючим випромінюванням.

E. Радіаційне опромінення.




Для збирання врожаю картоплі на сільськогосподарському підприємстві «Мрія», яке знаходиться в зоні гарантованого (добровільного) відселення планується залучити школярів 10-11 класів. Яке рішення повинна прийняти дирекція школи з даного питання?

*A. Заборонити роботу школярів

B. Заборонити роботу школярів тривалістю більше 2 годин

C. Заборонити роботу школярів тривалістю більше 6 годин

D. Заборонити залучення до роботи дівчат

E. Заборонити залучення до роботи школярів 10 класу




Для курсу лікування онкологічних хворих у радіологічному відділенні використовується джерело γ-випромінювання. Встановлено відсутність радіоактивних ізотопів у повітрі приміщень. Вкажіть, якому виду опромінення піддаються хворі

  1. *Зовнішнє

  2. Внутрішнє.

  3. Інкорпороване.

  4. Змішане.

  5. Сполучене.






Для населення, яке проживає на радіаційно забрудненій території, з метою виведення з організму радіонуклідів рекомендується включити в раціон харчування пектини. Які з наведених продуктів є основним джерелом пектинів?

A * Овочі та фрукти

B Хліб

C Молоко

D М’ясо

E Макарони




Для розширення інфраструктури доріг із твердим покриттям передбачається використовувати щебінь з недавно відкритого родовища. Встановлено, що радіоактивність зразка щебеню складає 340 Бк·кг-1. Вкажіть метод дослідження, яким варто скористатися для оцінки радіоактивності щебеню.

*A. Спектрометричний з визначенням ефективної питомої радіоактивності.

B. Дозиметрія щебеню з визначенням експозиційної дози випромінювання.

C. Використання наведеної радіації з визначенням міцності щебеню.

D. Радіохімічне дослідження щебеню з визначенням вмісту торію.

E. Радіохімічне дослідження щебеню з визначенням вмісту радію.




До радіологічного відділення міської СЕС звернувся фермер з проханням провести аналіз картоплі на вміст радіонуклідів та видати гігієнічне заключення щодо можливості реалізації готової продукції. Результат аналізу: вміст цезію-137 – 40 Бк/кг, стронцію-90 – 8 Бк/кг. Вкажіть найбільш правильний варіант заключення.

  1. *Картопля може використовуватись без обмежень

  2. Картопля може використовуватись лише на корм худобі

  3. Картопля може бути використана для виробництва етилового спирту

  4. Картопля може бути використана для виробництва крохмалю

  5. Картопля може бути використана для виробництва чіпсів






Згідно Закону України «Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи» визначення категорій зон радіоактивного забруднення територій проведено з урахуванням:

*А. Щільності забруднення ґрунту понад доаварійний рівень ізотопами цезію, стронцію, плутонію та величини розрахункової ефективної еквівалентної дози опромінення людини;

B. Щільність забруднення ґрунту понад доаварійний рівень ізотопами цезію, стронцію, плутонію;

C. Щільність забруднення ґрунту понад доаварійний рівень ізотопами стронцію;

D. Величини розрахункової ефективної еквівалентної дози опромінення людини.

E. Щільність забруднення ґрунту понад доаварійний рівень ізотопами плутонію




Сім'я пенсіонерів Л., яка була евакуйована після аварії на ЧАЕС до Харківської області, вирішила повернутися для постійного проживання до села К., яке знаходиться в зоні безумовного (обов'язкового) відселення. Які рекомендації є найбільш правильними в даному випадку?

*A. Постійне проживання категорично заборонено

B. Заборонено проживання більше 1 року

C. Заборонено проживання більше 3 років

D. Заборонено проживання більше 5 років

E. Заборонено проживання без прийняття додаткових профілактичних заходів




Згідно Закону України «Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи» проведене зонування території України. Виберіть найбільш вірний варіант відповіді.

  1. *Зона відчуження, зона безумовного (обов’язкового) відселення, зона гарантованого (добровільного) відселення, зона посиленого радіоекологічного контролю

  2. Зона відчуження

  3. Зона безумовного (обов’язкового) відселення

  4. Зона гарантованого (добровільного) відселення

  5. Зона посиленого радіоекологічного контролю






Індивідуальна ефективна доза лікаря-рентгенолога складає 30 мЗв (З Бер/рік). Для гігієнічної оцінки оберіть ліміт річної дози індивідуального опромінення, встановлений даної категорії осіб.

*А. 50 мЗв (5 Бер)

В. 100 мЗв(ЮБер)

С. 200 мЗв (20 Бер)

В. 300 мЗв (30 Бер)

Е. 400 мЗв (40 Бер)




Класи робіт з використанням відкритих джерел іонізуючого випромінювання встановлюються з врахуванням:

*A. Групи радіаційної небезпеки радіонукліду та активності на робочому місці;

B. Групи радіаційної небезпеки радіонуклідів та його мінімально значимої активності;

C. Активності на робочому місці

D. Групи радіаційної небезпеки радіонукліду

E. Сумарної активності на робочому місці




Лікар-радіолог онкологічного обласного диспансеру одержав дозу опромінення 10 мЗв·рік-1. Вкажіть якими показниками варто користуватись для оцінки дози опромінення лікаря-радіолога.

*A. Ліміт дози опромінення.

B. Рівень втручання.

C. Рівень практичної діяльності

D. Доза опромінення, що запобігається.

E. Річне надходження радіонукліда до організму.




Лікар-рентгенолог за послідовні 5 років одержав дозу опромінення 44 мЗв. Вкажіть, якою групою радіаційно-гігієнічних регламентів варто скористатися для оцінки дози опромінення рентгенолога.

*A. Першою групою радіаційно-гігієнічних регламентів.

B. Другою групою радіаційно-гігієнічних регламентів.

C. Третьою групою радіаційно-гігієнічних регламентів.

D. Четвертою групою радіаційно-гігієнічних регламентів.

E. П'ятою групою радіаційно-гігієнічних регламентів.




Мешканець м. Києва, громадянин К. (вік 45 років, зріст 175 см, маса тіла 77кг), інженер за фахом, має земельну ділянку і дачний будинок в приміській зоні, звернувся до дільничного терапевта за порадою відносно використання ягід і фруктів зі свого саду для прискорення виведення з організму важких металів і радіонуклідів. Доцільно рекомендувати ягоди і фрукти з вмістом харчових волокон понад 2%

  1. *Яблука

  2. Обліпиха

  3. Груші

  4. Смородина чорна

  5. Сливи






Молоде подружжя, яке проживає в Житомирській області в населеному пункті, що знаходиться в зоні гарантованого (добровільного) відселення звернулось до юриста з проханням дати роз'яснення щодо гарантованих заходів по зниженню ризику негативного впливу іонізуючого випромінювання на організм. Який із варіантів, запропонованих юристом, найбільш повно відповідає вимогам Закону України «Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи».

*A. Добровільне переселення на інші території. Забезпечення в необхідній кількості чистими продуктами харчування. Проведення газифікації будинку. Постійний дозиметричний контроль.

B. Добровільне переселення на інші території

C. Забезпечення в необхідній кількості чистими продуктами харчування

D. Проведення газифікації будинку

E. Постійний дозиметричний контроль





Молоде подружжя: гр. П. – чоловік, вік 23 роки, зріст 175 см, маса тіла 72 кг, робітник-електрик і гр. Р. – дружина, вік 20 років, зріст 170 см, маса тіла 68 кг, проживає на радіоактивно забрудненій території в Житомирській області в зоні гарантованого добровільного відселення, працює в автотранспортному підприємстві, звернулося до дільничного терапевта за порадою відносно зміни місця проживання. Вважають себе цілком здоровими. Існує кілька варіантів зміни місця проживання, з яких треба вибрати найбільш оптимальний.

*A. Полтавська обл., м.Миргород

B. Рівненська обл., м.Сарни

C. Київська обл., м.Іванків

D. Чернігівська обл., м.Корюківка

E. Черкаська обл. м.Канів




До практичної діяльності людини, що пов’язана з використанням джерел іонізуючого випромінювання відносяться:

*A. Всі перераховані види діяльності

B. Виробництво джерел випромінювання

C. Використання джерел випромінювання в медицині

D. Виробництво ядерної енергії

E. Зберігання, транспортування джерел іонізуючого випромінювання




Норми радіаційної безпеки України (НРБУ-97) поширюються на ситуації опромінення людини джерелами іонізуючого випромінювання в умовах

    1. *Всі перераховані ситуації

    2. Нормальної експлуатації індустріальних джерел іонізуючого випромінювання

    3. Медичної практики

    4. Радіаційних аварій

    5. Опромінення техногенно-підсиленими джерелами природного походження






Перед міською СЕС поставлена задача провести оцінку рівнів опромінення співробітників рентгенодіагностичного відділення онкологічної лікарні. Вкажіть співробітники якого функціонального підрозділу СЕС проведуть зазначену роботу.

*A. Відділу радіаційної гігієни

B.Відділу комунальної гігієни.

C.Відділу лікувально-профілактичних установ.

D.Відділу гігієни праці.

E.Відділу фізичних факторів.




Під час контролю радіаційної обстановки у відділенні лікування відкритими джерелами іонізуючих випромінювань, працівниками служби радіаційної безпеки було встановлено, що рівень радіоактивного забруднення бета-активними нуклідами робочих поверхонь знаходиться на рівні 900 част/хв.×см², спец одягу – 420 част/хв.×см². Оберіть найбільш правильний варіант заключення про можливість роботи персоналу в даних умовах:

*A.Робота може проводитись протягом всього робочого дня

B .Робота може проводитись протягом 2 годин за робочу зміну

C. Робота може проводитись протягом 4 годин за робочу зміну

D. Робота може проводитись протягом 1 години за робочу зміну

E. Робота може проводитись лише за умови прийому радіопротекторних препаратів




Пожежники, що брали участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у день аварії (безпосередньо в будинку атомної станції), одержали високі дози опромінення організму. Вкажіть характер уражень організму ліквідаторів, якщо встановлено чітку залежність важкості уражень від дози опромінення організму.

*A. Детерміністичні ефекти.

B. Стохастичні ефекти.

C. Сомато-стохастичні ефекти.

D. Генетичні порушення.

E. Хромосомні аберації.




При дозиметричному контролі приміщення терапевтичного стаціонару, що будується, потужність р зовнішнього гамма-випромінювання дорівнює 0,6 мкЗв/год (60 мкР/г). Оцініть рівень опромінювання у порівнянні з допустимим для приміщень з постійним перебуванням людей.

*А. Перевищує в 2 рази

В. Перевищує в 3 рази

С. Перевищує у 4 рази

D. Перевищує в 6 раз

Е. Не перевищує




При проведенні досліджен­ня вмісту радіонуклідів (цезію-137, стронцію-90) у молоці та картоплі місцевого виробництва було виявлено перевищення тимчасово допустимого рівня цезію-137 у молоці. Який із тех­нологічних прийомів з метою зменшення вмісту радіонуклідів у молоці є найбільш ефективним?

*А. Переробка молока на топлене масло

В. Пастеризація молока

С. Переробка молока на м'який сир

D. Переробка молока на твердий сир

Е. Переробка молока на сметану




При проведенні рентгенівських і радіонуклідних діагностичних досліджень до категорії АД відносять:

  1. *Всі перераховані категорії

  2. Хворі, у яких встановлені онкологічні захворювання

  3. Особи з виявленими передраковими захворюваннями

  4. Хворі, яких досліджують з метою диференціальної діагностики вродженої серцево-судинної патології

  5. Особи, які досліджуються в ургентній практиці за життєвими показаннями






У лабораторії НДЇ ядерної фізики проводиться вивчення радіоактивних перетворень. У ході експерименту з природним радіоактивним елементом отримане іонізуюче випромінювання, при якому утворюються ядра гелію. Вкажіть вид даного радіоактивного перетворення.

*A. α-розпад.

B. β-розпад.

C. Електронний β-розпад.

D. Позитронний β-розпад.

E. К-захоплення.




У лабораторію відділення радіаційної гігієни надійшов зразок мінерального добрива. Вкажіть показник, яким варто скористатися для оцінки радіоактивності мінерального добрива.

*A.Ефективна питома радіоактивність.

B.Питома радіоактивність щодо радію-226.

C.Поверхнева активність зразка.

D.Показник переходу радіонукліда з мінеральної сировини в ґрунт.

E.Показник переходу радіонукліда з мінеральної сировини у воду.




У повітрі приміщення дитячої дошкільної установи еквівалентна рівноважна об'ємна активність (ЕРОА) радону склала 75 Бк·м-3. Оцініть вміст радону в повітрі приміщення.

*A.ЕРОА радону вище граничного значення на 25 Бк·м-3.

B.ЕРОА радону нижче граничного значення на 25 Бк·м-3.

C.ЕРОА на рівні граничного значення.

D.ЕРОА радону вище граничного в 2 рази.

E.ЕРОА радону нижче граничного значення в 2 рази.




У радіологічну лабораторію молокопереробного заводу міста М. надійшли проби молока доставленого з акціонерного сільськогосподарського підприємства «Аріадна». Результати аналізу показали, що вміст радіонуклідів цезію -137 знаходиться на рівні 55 Бк/кг, стронцію-90 – 15 Бк/кг. Виберіть найбільш правильний варіант заключення.

*A. Молоко може вживатися без обмежень

B. Придатне для переробки в сухе молоко

C. Придатне для виготовлення згущеного молока

D. Придатне для виготовлення кефіру

E. Придатне для виготовлення твердого сиру




У результаті аварії на АЕС, яка супроводжувалась викидом радіаційного палива в атмосферу, відбулося забруднення великої території радіонуклідами, що призвело до підвищення радіаційного фону. Збільшення частоти яких захворювань слід очікувати у населення цих територій?

*А. Злоякісні новоутворення

В. Захворювання шлунково-кишко­вого тракту

С. Серцево-судинні захворювання

D. ЛОР-захворювання

Е. Очні хвороби




У травматологічне відділення надійшов потерпілий після дорожньо-транспортного випадку. Для з'ясування локалізації ушкоджень опорно-рухового апарату лікар призначив рентгенографічне дослідження хребетного стовпа і кісток тазу. Вкажіть походження радіоактивного випромінювання, що використовується в даному випадку.

    1. *Променеве

    2. Протонне.

    3. Електронне.

    4. Нейтронне

    5. Термоядерне






Хворий 48-ми років брав участь у ліквідації наслідків аварії на АЕС. В даний час знаходиться на стаціонарному лікуванні. Діагноз: прогресуюча вегетативна недостатність. До якої групи ефектів іонізуючої радіації можна віднести дане захворювання:

A *Сомато-стохастичні

B Соматичні ефекти

C Генетичні

D Гормезис

E Гетерозис

1   ...   8   9   10   11   12   13   14   15   16


написать администратору сайта