Главная страница
Навигация по странице:

  • Зміст 1. Вступ.2. Драма як жанр. Історія драми3. Види і жанри драми Вступ Мета

  • Актуальність

  • Об’єкт дослідження

  • 3. Види і жанри драми

  • Список використаних джерел

  • Міністерство освіти і науки України. Драма як рід літератури


    Скачать 37.08 Kb.
    НазваниеДрама як рід літератури
    Дата09.01.2019
    Размер37.08 Kb.
    Формат файлаdocx
    Имя файлаМіністерство освіти і науки України.docx
    ТипРеферат
    #62986

    Міністерство освіти і науки України

    Мелітопольський державний педагогічний університет

    Імені Богдана Хмельницького

    філологічний факультет

    кафедра української і зарубіжної літератури

    РЕФЕРАТ

    На тему: «Драма як рід літератури»

    Підготувала:

    студентка І курсу денної форми

    навчання 127-ф групи

    Тарасенко Вікторія Валентинівна

    Перевірила:

    асистент Мажара Наталія Сергіївна

    Мелітополь – 2017

    Зміст

    1. Вступ.

    2. Драма як жанр. Історія драми

    3. Види і жанри драми


    1. Вступ

    Мета: дослідити драму як жанр, з’ясувати шлях її розвитку і особливості тематики.

    Актуальність даної теми обумовлена тим, що драма є актуальним жанром, оскільки в творах цього роду основою є конфлікт (який є незмінною деталлю життя кожної людини).

    Об’єкт дослідження: драма як жанр літератури.

    Методи дослідження:

    - спостереження;

    - дослідження документів.

    2. Драма як жанр. Історія драми

    Драма (грец. drama — дія) — рід літератури, у якому поєднуються епічний і ліричний способи зображення. Драма показує людину в напружений момент життя, розкриває характер через дії, вчинки, рух її душі. Основою драматичного твору є конфлікт, його зміст розкривається через гру акторів.. Драматичні твори пишуть у формі розмови дійових осіб. З видів прямої мови драматичні твори найчастіше вживають діалог, рідше — монолог, у масових сценах — полілог. Авторська мова використовується лише у ремарках, які виконують службову функцію. У них повідомляється про вигляд, вік персонажів, їх професії, риси вдачі, подається опис сцени. Драматичний твір ділиться на частини, які називаються діями або актами, які складаються з яв. Доречі, поява нової дійової особи означає нову яву, але не у всіх творах є яви. Між діями є перерви (антракти), які необхідні для зміни декорацій, а також відпочинку акторів і глядачів.

    У драматичному творі — невелика кількість подій і дійових осіб, як правило, — одна сюжетна лінія, коли є побічні, то розвинені слабо і підпорядковані головній. Основними засобами характеристики дійових осіб є вчинки, дії, жести, міміка, мова.

    Драматичні твори, призначені для сценізації, — невеликі за обсягом (70—80 стор. тексту).

    Драма сформувалася на основі обрядового дійства, пов'язаного з культом бога родючості і виноградарства Діоніса. Свята "діонісії" супроводжувалися танцями і піснями про страждання і перемогу Діоніса. Учасники дійства одягали шкури цапів і маски. Хори на честь Діоніса співали дифірамби, у яких оплакували смерть Діоніса, в жертву йому приносили цапа. Дифірамб включав, крім пісні хору, декламацію корифея. На "діонісіях" виконувалися й сороміцькі пісні. Арістотель писав, що трагедія і комедія виникли з імпровізації: трагедія — з дифірамба, комедія — з фалічних пісень. На "діонісіях" проводилися змагання трагіків і комедіографів, у таких змаганнях брали участь відомі драматурги Стародавньої Греції Есхіл, Софокл, Еврипід, Аристофан.

    3. Види і жанри драми

    Драма як літературний рід поділяється на три види: трагедію, комедію і власне драму.

    "Трагедія, — відзначає В. Фролов, — найбільш конфліктний жанр драматургії, якщо можна так висловитися, це драматичне відображення найбільш глибоких і різних конфліктів".1 Ю. Борєв називав трагедію найбільш філософським жанром мистецтва, "який являє собою найглибше відображення духу часу". Вона має вплив на різні види літератури.

    Трагедія (грец. tragdidia від tragos — цап, ode — пісня, букв, цапина пісня)має багатовікову історію. Першим теоретиком трагічного був Арістотель. Він вважав, що трагічне має об'єктивний характер, у його основі — перехід від щастя до нещастя.

    Виникнення трагедії пов'язане з міфом про смерть бога Діоніса, яку оплакували в дифірамбах. Основоположником трагедії був Есхіл, він увів у трагедію другого актора, а Софокл — третього. Антична трагедія мала міфологічний характер. Важливу роль у давній грецькій трагедії відігравав хор. Він виконував ліричні та епічні функції. Ліричні — оплакування загибелі героїв, висловлення співчуття, жаху, гніву, епічні — розповіді про події і обставини. Хор був учасником трагічного дійства. У трагедії Есхіла "Перси" хор виражав позицію суспільства, яка була протилежною до позиції героїв, у трагедії "Агамемнон" хор представляв психологію народу. Хор міг вступати в діалог з героями трагедії.

    Антична трагедія включає шість обов'язкових елементів (про них іде мова у праці Арістотеля "Поетика"):

    1) розповідь (міф);

    2) характери;

    3) думка (вміння говорити про доречне та істотне);

    4) мова (метрична або прозова);

    5) музика;

    6) видовище.

    На думку Арістотеля, основне у трагедії — дія, трагедія може обійтися без характерів. "Трагедія, — за словами Арістотеля, - є відтворення прикрашеного мовою (причому кожна частина має саме їй властиві прикраси) важливої і закінченої дії, що має певний обсяг, відтворення не розповіддю, а дією, яка через співчуття і страх сприяє очищенню подібних почувань".

    Трагедія захоплює душу перипетіями та впізнаванням. Третя складова трагедії — страждання.

    Композиція трагедії включає пролог, епісодії, ексод, хорову частину. В хорову частину входять парод і стасим. Пролог — частина трагедії перед виходом хору, епісодій — частина трагедії поміж хоровими співами, ексод — частина трагедії, після якої немає хору. Парод — перший виступ хору, ексод — останній. Арістотель вважав, що композиція трагедії повинна бути заплутаною, "відтворювати жахливе і гідне співчуття".

    Новим етапом у розвитку трагедії стала трагедія епохи Ренесансу. У трагедіях Шекспіра долю героїв визначають не боги, не фатум, а соціальні умови. Герої трагедії Шекспіра "Ромео і Джульєтта", "Король Лір", "Отелло", "Гамлет" виступають проти звичаїв і традицій, стають жертвами відживаючого суспільства.

    У трагедіях класицистів (Корнель — "Горацій", "Сід", Расін — "Федра") відбувався конфлікт між почуттями героїв і їх обов'язком перед державою. Класицисти вважали трагедію високим видом, згідно з правилами класицизму трагічним героєм міг бути представник вищого стану суспільства. Герої трагедій жертвували особистими інтересами заради державних. Класицисти будували свої трагедії згідно з правилами нормативної естетики: дія мала відбуватися протягом доби і в одному місці.

    В епоху Просвітництва трагічні герої гинуть у боротьбі за соціальне і національне визволення, відстоюючи просвітницькі ідеї. Значну роль у розвитку трагедії доби Просвітництва відіграли твори Шиллера ("Розбійники", "Підступність і кохання"), Ґете ("Гец фон Берліхінген", "Еґмонт").

    В епоху романтизму трагедія розкриває конфлікт між героєм і дійсністю (Байрон — "Манфред", Гюго — "Рюї Блаз"). Першою трагедією в українській літературі є твір М. Козачинського "Трагедія о смерті посліднього царя сербського Іроша V і о паденії Сербського царства" (1733 p.).

    Найвизначнішими зразками української трагедії XIX ст. були "Переяславська ніч", "Кремуцій Кодр" М. Костомарова, "Сава Чалий" Івана Карпенка-Карого, "Оборона Буші" М. Старицького.

    Горизонти української трагедії розширюються у XX ст. З'являються трагедії "Роман Великий" В. Пачовського, "Ярослав Осмомисл" М. Грушевського, "Між двох сил" В. Винниченка, "Коли народ визволяється" Я. Мамонтова, "97" М. Куліша, "Дума про Британку" Ю. Яновського, "Фауст і смерть" О. Левади.

    Серед різновидів трагедії відомі історико-революційна ("Яблуневий полон" Івана Дніпровського, "97" М. Куліша, "Дума про Британку" Ю. Яновського), історична ("Устим Кармелюк" В. Суходольського, "Тарасова ніч" Ю. Бедзика, "Пророк" І. Кочерги), філософська ("Фауст і смерть" О. Левади, "Наближення" Ю. Щербака).

    У сучасному літературознавстві є два погляди на трагічне. М. Іванова, Г. Поспєлов вважають, що трагічне відбиває внутрішні колізії героя, боротьбу між особистим і громадським у характері людини. Трагічні обставини не містять у собі трагічного. М. Іванова відзначає, що особливістю трагедії є "наявність у ній трагічного героя, в душі якого відбувається трагічна боротьба особистих і надособистих стремлінь і почуттів". Трагічне є і в епічпих (епічна поема, роман, повість, оповідання, новела), і ліричних (елегія, ліричний портрет) творах, творах ліро-епічного характеру (ліро-епічна поема, балада).

    Трагізм створюють дії людей, які зловживають владою заради власної мети або приходять до влади, здійснюючи злочин (Шекспір —"Гамлет", Пушкін — "Борис Годунов").

    Трагічне виникає у родинно-побутових ситуаціях, не зв'язаних з політичними конфліктами. Романтичне кохання Ромео і Джульєтти суперечить нормам феодального суспільства. Закохавшись у Джульетту, Ромео не забуває, що він із роду Монтеккі, який веде боротьбу з родом Капулетті за законами кровної помсти.

    Трагедія зв'язана також з боротьбою за високі цілі, що мають суспільне значення. Загибель низького, віджилого не є трагедією. Не є трагедією, наприклад, загибель Пузиря із твору Івана Карпенка-Карого "Хазяїн". М. Горький у "Бесідах про ремесло" писав: "Трагедія — це надто високо для світу, де майже всі "страждання" виникають у боротьбі за право власності на людину, на речі і де під лозунгом "боротьби за свободу" часто борються за розширення "права" експлуатації чужої праці. Трагедія завжди зв'язана з високим, піднесеним, благородним. Трагічний герой добре розуміє суть подій, у яких бере участь і свою роль у них. Не може бути трагічним той герой, який гине випадково. Трагічний герой — активний, повсякчас готовий відстоювати свої переконання і навіть загинути за них.

    Список використаних джерел

    1. Р. Гром’як, В. Теренко, Ю. Ковалів : «Літературознавчий словник-довідник» - К., 1997. – 752 ст.

    2. О. А. Галич: «Вступ до літературознавства»: підручник – Луганськ, 2010 . – 228 ст.

    3. [Електронний ресурс] : http://westudents.com.ua

    4. [Електронний ресурс] : http://pidruchniki.com


    написать администратору сайта