Главная страница
Навигация по странице:

  • Дипіридамолова (курантилова) проба.

  • Нітрогліцеринова проба .

  • Калієва проба .

  • Проба з бета-адреноблокаторами, зокрема з індералом (анаприлін, обзидан, пропранолол

  • Проба з новокаїнамідом

  • Проба з гіпервентиляцією.

  • Ортостатична проба.

  • Запис ЕКГ після глибокого вдиху.

  • іхс. Фарм проби при іхс. Фармакологічні проби при іхс


    Скачать 445.73 Kb.
    НазваниеФармакологічні проби при іхс
    Дата31.05.2022
    Размер445.73 Kb.
    Формат файлаpptx
    Имя файлаФарм проби при іхс.pptx
    ТипДокументы
    #560083

    Фармакологічні проби при ІХС


    Підготувала лікар-інтерн Колотило Г.Д.

    Як неінвазивний метод діагностики ІХС поряд із навантажувальними пробами (НП ) часто використовуються фармакологічні проби.

    Показаннями до фармакологічного тестування хворих

    на ІХС є випадки, коли немає змоги використовувати

    найбільш фізіологічний метод – проби з дозованим фізичним навантаженням ( ДФН). Це стосується осіб з ортопедичними дефектами, захворюваннями суглобів, м’язів і судин нижніх кінцівок, а також

    детренованих пацієнтів, при супутній легеневій патології.

    Фармакологічні проби:

    • Дипіридамолова (курантилова) проба. Виконується, коли є протипоказання до проведення проби з ДФН для ЕКГ-діагностики ІХС. Внутрішньовенно вводиться велика доза дипіридамолу (2–4 мл 0,5-процентного розчину). Викликається сильний вазодилатуючий ефект, значно розширюються інтактні коронарні судини, так як стенозовані коронарні артерії розширюються меншою мірою. Це приводить до патологічного перерозподілу крові в різних ділянках міокарда і зменшення коронарного кровообігу по стенозованих коронарних артеріях («феномен обкрадання»), виникають ділянки ішемії міокарда, локалізація яких відповідатиме басейнам кровопостачання уражених коронарних судин, при цьому на ЕКГ з’явиться депресія або елевація сегмента ST, що буде критерієм позитивної проби.

    Фармакологічні проби:

    • Нітрогліцеринова проба .Використовується для виявлення прихованої коронарної недостатності та для аналізу компенсаторних можливостей коронарного кровотоку у хворих, які мають хронічну ІХС. У горизонтальному положенні вранці натще або після тривалого періоду після вживання їжі приймається під язик 2–3 краплі 0,1-процентного спиртового розчину або 1 таблетка нітрогліцерину. Знімається ЕКГ до прийому препарату, а далі послідовно декілька разів з інтервалом 1–2 хв. протягом 10-хвилинного періоду. Проба вважається позитивною, якщо поліпшується кінцева частина шлуночкового комплексу, тобто інтервалу ST. Чим більше виражена позитивна динаміка зубця T і сегмента ST, тим більше збережені коронарні резерви та компенсаторні можливості коронарного кровообігу

    Фармакологічні проби:

    • Калієва проба .Застосовується в разі змін кінцевої частини шлуночкового комплексу. Проводиться вранці натще. Знімається вихідна ЕКГ. Далі хворому призначається 5–6–8 мг хлориду калію залежно від маси тіла (у розрахунку 100 мг/кг маси тіла), розчиненого у 50–100 мл води. Повторно ЕКГ знімається через 45–60–90 хв. у горизонтальному положенні.

    Фармакологічні проби:

    • Проба з бета-адреноблокаторами, зокрема з індералом (анаприлін, обзидан, пропранолол). Показана при наявності на вихідній ЕКГ змін з боку зубця Т і сегмента ST. Записується вихідна ЕКГ вранці натще у горизонтальному положенні хворого. Далі внутрішньо приймається 0,04–0,06 г індералу. Повторно ЕКГ записується через 45–60–90 хв. після прийому препарату.

    Калієва та індералова проби зазвичай призначаються при підозрі на ІХС і найбільш демонстративні при негативних або згладжених зубцях Т. Проби вважаються позитивними при тимчасовій нормалізації зубця Т або їх вираженій позитивній динаміці у тих ЕКГвідведеннях, де до проби вони були негативними (переважно це грудні відведення). Негативний результат проб вважається тоді, коли після прийому препарату немає динамічних змін ЕКГ. Слід враховувати, що для ІХС у більшості випадків характерна негативна проба з калієм та обзиданом, при цьому інверсія зубця Т після їх прийому зберігається. Це є дуже важливим при проведенні диференційної діагностики ІХС з НЦД, при якій результати зазначених проб є позитивними [5]. У своїй роботі лікарі часто мають справу з інфарктоподібними змінами на ЕКГ при повній відсутності клінічних даних щодо коронарної патології. Йдеться про ЕКГ-феномен, який називається «синдром ранньої реполяризації шлуночків» (СРРШ). Незважаючи на те, що даний синдром має ряд характерних для нього ЕКГ-ознак, його часто важко диференціювати від субепікардіальної ішемії міокарда.

    Фармакологічні проби

    • Проба з новокаїнамідом. Для неї використовується 5-процентний розчин новокаїнаміду в дозі 10 мг на 1 кг маси тіла (10–15 мл), що вводиться внутрішньовенно під безперервним контролем АТ і загального самопочуття пацієнта. Розчин вводиться дуже повільно протягом 10–15 хвилин. Реєструється ЕКГ до, а також через 30 і 40 хв. після ін’єкції. Проба сприяє більш чіткому «оголенню» ЕКГ-критеріїв СРРШ, тоді як при коронарному ґенезі вихідних змін ЕКГ вони або нівелюються, або залишаються

    Існують інші (немедикаментозні) функціональні

    ЕКГ-тести, які є провокуючими при дисфункції вегетативної нервової системи і допомагають у диференційній діагностиці з ІХС. Серед таких проб найбільш часто застосовуються такі:

    Проба з гіпервентиляцією. Проводиться вранці натще або через 2,0–2,5 год. після вживання їжі. За даними літератури, у хворих з НЦД під час гіпервентиляції неспецифічні зміни на ЕКГ виявляються в 5–20 разів частіше, ніж у хворих з хронічною ІХС. Перед пробою реєструється вихідна ЕКГ, далі пацієнт робить 20–30 форсованих глибоких вдихів із великою частотою без перерви протягом 20–30 с. Одразу після цього проводиться повторне ЕКГ-дослідження кожні 15 с протягом 5–6 хв. Проба вважається позитивною при появі знижених або двофазних зубців Т або в разі появи незначної депресії сегмента ST до 0,5 мм у відведеннях I, II, avL, avF, V4-6, а також при прискоренні ЧСС більше ніж на 30% порівняно з вихідною. Механізм проби полягає в появі гіпокапнії, респіраторного алкалозу та виникненні у зв’язку з цим тимчасового зниження калію в міокарді, а також порушення дисоціації оксигемоглобіну.

    Ортостатична проба. Проводиться через 2,0–2,5 год. після сніданку. Вона використовується для диференціальної діагностики НЦД та ІХС при виявленні у хворих на ЕКГ згладжених, двофазних зубців Т у декількох відведеннях. У горизонтальному положенні реєструється фонова ЕКГ у 12 відведеннях і вимірюється АТ. Далі пацієнт займає вертикальне положення, в якому знову реєструється ЕКГ на 1–3–6–10-й хвилинах з одночасним вимірюванням АТ. Зміна положення тіла приводить до деякого переміщення серця у грудній порожнині, перерозподілу крові, сприяє підвищенню тонусу симпатичної нервової системи (поява рефлекторної тахікардії) та інколи – до змін ЕКГ. Якщо на ЕКГ у вертикальному положенні виявляється депресія сегмента ST до 1,0 мм і (або) негативні двофазні сплощені зубці Т у відведеннях I, II, avL, avF і V4-6, відзначається неадекватна реакція пульсу і АТ, то проба розцінюється як позитивна

    Запис ЕКГ після глибокого вдиху. Застосовується для диференціювання дихальної та недихальної синусової аритмії (при недихальному варіанті аритмії вона зберігається на вдиху), може бути провокуючим фактором різних екстрасистолій, синьоатріальної блокади, міграції суправентрикулярного водія ритму. Також під час проби можуть зникати патологічні зубці Т у правих грудних відведеннях, що свідчить про відсутність їх коронарного походження. З огляду на високий процент у загальній структурі ССЗ пацієнтів з НЦД (близько 35–50%), доречно більш детально описати особливості діагностики та диференційної діагностики цього захворювання, в тому числі з урахуванням функціональних і фармакологічних проб. Отже, на ЕКГ хворих з НЦД патологічні зміни часто не виявляються, у деяких пацієнтів при запису ЕКГ відзначаються неспецифічні зміни зубця Р, обумовлені дисфункцією вегетативної нервової системи. Часто спостерігаються розлади автоматизму та збудливості: синусова брадикардія; синусова тахікардія; міграція водія ритму; політопні екстрасистоли.

    Дякую за увагу!!!



    написать администратору сайта