Түсінік хат авт жұмыс. Жалпы білім беру жйесінде бізді ойымызша тек ана мектеп бадарламасындаы математика пнімен шектеліп ана оймай, сіп келе жатан рпаты математикалы даму дегейін ктеретін осымша жаа мліметтер енгізу керек
Скачать 1.1 Mb.
|
«Ширату» Жүрсең артыңнан ереді, бірақ орнында қалады? Алманың жартысы неге ұқсайды? Қандай әріптер сөз басында айтылмайды? Қазақтың екі ішекті, көп пернелі саз аспабы? Хат салған конверттің сыртына не жазады? «Мұқият бол!» Суретті мұқият қара.Суретті аяқта. «Артық сөзді тап» . Артық сөзді тауып ,дәптеріңе жаз,себебін айт. Сәбіз, қайың, алма, қауын. Қызылша, емен ,сәбіз, қарбыз. Алма, шырша, алмұрт, алмұрт. Пияз, итмұрын, анар, асқабақ. «Жазуды жалғастыр!» 0 1 1 2 2 3 3 4 ... Кері байланыс Рефлексия Сабақтың тақырыбы: Сұрыптау.Ортақ белгісін тап Сабақтың мақсаты: Оқушының ой-өрісін дамыту,танымдық белсенділігін арттыру; Сабақтың барысы: 1.Ұйымдастыру «Ширату» 1.Дауысты дыбыстарды ата. 2. Қосудың құрамдас бөлігін ата. 3. Аулада жүрген қаздардың аяқтарының саны сегіз. Аулада қанша қаз жүр? 4. Циркте ең күлдіргі әртіс кім? 5. Ең үлкен бір таңбалы санды ата. 6. Құстар ұшатын әуе кеңістігі. «Ортақ белгісін тап!» Суретті мұқият қарап шық. Олардың ортақ белгісін тап. Орнына қой. 1.Ең үлкен бір таңбалы саннан 5-ті азайтып,1-ді қосса Ерболдың жасы шығады.Ербол нешеде? 2. «Ойлан, тап!» Кері байланыс Рефлексия Сабақтың тақырыбы: Сұрыптау. Логикалық есептер Сабақтың мақсаты: Оқушының қиялын дамытып, өз бетімен жұмыс істеуге икемдеу. Сабақтың барысы: 1.Ұйымдастыру «Ширату» 1.Дауысты дыбыстарды ата. 2. Қосудың құрамдас бөлігін ата. 3. Аулада жүрген қаздардың аяқтарының саны сегіз. Аулада қанша қаз жүр? 4. Циркте ең күлдіргі әртіс кім? 5. Ең үлкен бір таңбалы санды ата. 6. Құстар ұшатын әуе кеңістігі. Логикалық есептер *Бақытжанның 4 ұлы, олардың әрқайсысының туған қарындасы бар. Бақытжанның неше баласы бар? *Сағат түнгі 10-да жауын жауып тұрса, 24 сағаттан кейін күннің жарқырап тұруы мүмкін бе? *Дорбадағы 10 асықты 10 бала алды. Сонда дорбада 1 асық қалды. Ол қалай? Сергіту сәті Ал санайық, санайық, Санын біліп алайық Біреу,екеу, үшеу, төртеу,бесеу Қолымда сонда саусағым нешеу? Оң қолымда бес саусақ, Сол қолымда бес саусақ Қосып едім екеуін, Болып шықты он саусақ. «Кел, ойнайық!» Кері байланыс Рефлексия Сабақтың тақырыбы: Салыстыру Сабақтың мақсаты: Оқушының ой-өрісін дамыту,танымдық белсенділігін арттыру; Сабақтың барысы: 1.Ұйымдастыру «Ширату» Жүрсең артыңнан ереді, бірақ орнында қалады? Алманың жартысы неге ұқсайды? Қандай әріптер сөз басында айтылмайды? Қазақтың екі ішекті, көп пернелі саз аспабы? Хат салған конверттің сыртына не жазады? «Мағынаны ажырат». Жүлдызы қарсы- Көзін жеткізу- Екі езуі екі құлағында- Бетінен оты шықты- Қырғи қабақ болу- «Жетіспей тұрған санды жаз» 3 4 5 3 6 9 5 С алыстыр. Бос орынға сәйкес пішіннің нөмірін жаз. Қалауыңды түсіндіріп бер. 1 1 2 1 2 Кері байланыс Рефлексия 1 2 3 4 Сабақтың тақырыбы: Есеп шығарайық Сабақтың мақсаты: Өз бетінше жұмыс істеуге, зейінін дамытуға, ойша тұжырым жасай білуге, шығармашылықпен жұмыс істеуге дағдыландыру. Сабақтың барысы: 1.Ұйымдастыру «Ширату»Артық_сөзді_тап._Неге_артық_деп_ойлайсың'>«Ширату»Артық сөзді тап. Неге артық деп ойлайсың? Анар сорпаны тұзбен тұздады. Жомарттың жас күшігі бар. Бөлмеге күннің күн сәулесі түсіп тұр. Раушан жазумен хат жазды. Есеп шығарайық: Айжан мен Маржанның әкелерінің аттарын ата. Айжан мен Маржан – Асқар мен Мұраттың қыздары. Айжан Асқардың қызынан үш жас кіші болса, бұлардың әрқайсысының әкелерінің аты кім? Дәптеріңе өз жанұяңдағы адамдарды сал.Алдымен жасы кішісін,сосын үлкендерін сал. «Тізбекті жалғастырып жаз». 246 ... «Есептер шығару» Кері байланыс Рефлексия Сабақтың тақырыбы: Жұмбақты есепті шешейік Сабақтың мақсаты: Оқушының ой-өрісін дамыту,танымдық белсенділігін арттыру; Сабақтың барысы: 1.Ұйымдастыру Ширату: Әдемі, түрлі түсті, хош иісті – Жалқау, мұртты, ұйқышыл – Сақ, қорқақ, тез жүгіреді – Сұр, жабайы, азулы – Тәтті, шырынды, қызыл – «Жұмбақты есепті шешейік» Портфелімде әуелі, Он үш жаңғақ бар еді, Науат пенен Сағатқа, Самат пенен Маратқа, Апасына Қанаттың, Екі-екіден тараттым. Қанша жаңғақ қалғанын Айта қойшы, ал жаным? Суретті мұқият қара. Берілген тәртіпті сақтап, дөңгелектердің суретін сал. Кері байланыс Рефлексия Сабақтың тақырыбы: Пайымдап үйрен Сабақтың мақсаты: Оқушының ой-өрісін дамыту,танымдық белсенділігін арттыру; Сабақтың барысы: 1.Ұйымдастыру Ширату. Не үреді – Ұшады - Қыңсылайды – Маңырайды – Мияулайды - Қаңқылдайды – Шырылдайды – Тыраулайды – «Пайымдап үйрен». Жауабын айналдыра сыз. Қоңыздың үш жұп аяғы бар. Қоңыздың аяғы қанша? 3 2 4 6 Сөреде 10 том кітап ретімен қойылған. Бесінші том мен оныншы томның аралығында неше том кітап жиналған? 5 4 6 10 «Артық сөзді тап» Неге оны артық деп ойлайсың? Терезе, есік, шатыр, қақпа. Қаңтар, сәуір, тамыз, сәрсенбі. Сүт, қаймақ, ет, айран. Қосу, азайту, әріп, көбейту. Жүру, секіру, ұйықтау, жүгіру. Сабыр, ғаниғ Әлімбаев, Шоқан. Сабақтың тақырыбы: Кім тапқыр Сабақтың мақсаты: Оқушының есте сақтау қабілетін, салыстыру, талдау дағдыларын жетілдіру; Сабақтың барысы: 1.Ұйымдастыру Ширату. Д әрпінен басталатын бес қыздың атын айт. Ең кіші екі таңбалы санды ата Сен және мен, біз екеуміз. Сонда біз нешеуміз? Екі ұл және екі әке үш жұмыртқа жеді. Әр қайсысы неше жұмыртқадан жеді? «Суретті аяқта». Оларды төрт түрлі түсті қарындашпен боя. «Кім тапқыр !» 1.Алма ағашында 10алма, ал үйеңкі ағашында одан 2 алма аз өсіп тұр. Үйеңкі ағшында неше алма өсіп тұр. 2.Бақта 4 қайың өсіп тұр. 4 қайыңда 4 үлкен бұтақ, әр кішкене бұтақта 4 алмадан. Барлығы неше алма? Суретті мұқият қара. Қандай белгілер көрсетілген? Түсіндір. - дөңгелек емес, шаршы -биік емес, ... - «Кім тапқыр!» Сабақтың тақырыбы: Сұрыптау Сабақтың мақсаты: зерделілікке, қиялдауға, тапқырлыққа, шапшаң есептеу қабілеттерін дамыту 1.Ұйымдастыру «Ширату» Ішінде не бар? Үйшік – Сандық- Жаңғақ- Сөмке- Ішінде кім бар? Кітапхана- Автобус Бақ- Емхана Мектеп- «Тақпақ жаттайық!» Біреу дедік,екеу дедік,үшеу дедік,төртеу дедік,бесеу дедік,алтау дедік,жетеу дедік, -Сан ішінде кім ұтты? Біреуден бастап,жетеу ұтты. Есепте , шығар: 1 онд +20 8 онд +10 40+6 онд 7 онд+20 30+ 4 онд 1 онд +10 Тапсырма: Оңға қарай бара жатқан балапанды сары түспен, ал солға қарай бара жатқан балапанды қоңыр түске боя. Кері байланыс Рефлексия Сабақтың тақырыбы: Ой тұжырымы Сабақтың мақсаты: Оқушының ой-өрісін дамыту,танымдық белсенділігін арттыру; Сабақтың барысы: 1.Ұйымдастыру Ширату 1. Бір жылда неше ай бар? 2. Екінші және жетінші айды ата 3. Барлық бұрыштары бірдей төртбұрыш 4. Қандай жыл мезгілдерін білесің? 5. 11-ден 20-ға дейін сана және кері сана 6. Көзді жұмғанда не көресің? 2.Қасқыр соңғы вагонға, ал кірпі бірінші вагонға отырса, түлкі қай вагонға отырады? Олардың жолын меңзермен көрсетіп, вагондарға орналастыр. «Талдап қорыту». -Адамды тамақтандырады, бірақ өзі ештеңе жемейді. Ол не? Неге? -Тіл алғыш бала. Ол кім? Неге? -Екі ұл бала есік алдында кездесіп қалды. Егер біреуі 2 жаста, екіншісі 7 жаста болса, кім жол береді? Неге? Кері байланыс Рефлексия Пайдаланған әдебиеттер: 1.Д. Рахымбек. Оқушылардың логика методологиялық білімдерін жетілдіру. Алматы. РКБ,1998ж. 2.Б. Байжұманов. Оқушылардың психикалық даму ерекшеліктері. Бастауыш мектеп, №12, 1998ж. 3.Балаңыз мектепке дайын ба? Балалар әдебиеті, 2006 ж 4.Бастауыш мектеп, №11-2008 жыл 5.Логикалық ойлау қабілетін дамыту №11, 2008, 53-54 бет 6.В.Давыдов «Бастауыш сынып оқушысының психологиялық дамуы» 7. Қызықты математика Алматыкітап 1998. 8. «Ойнайық та, ойлайық» Алматы кітап 1996. 9. «Кім зерек?» Алматы 1993. 10. «Сказочные задачи» 1 сынып О.В.Лысова, О.В.Кутянина 11. «Қызықты математика» Ә.Б.Ақпаева, Л.А.Лебедева, В.В.Буровова «Алматыкітап» 2011ж. 12. «Математикадан ойындар мен қызықты тапсырмалар» Т.К.Жикалкина, Алматы «Рауан» 1992ж. |