Главная страница
Навигация по странице:

  • Теорема Якобі ( критерій Якобі

  • Закон інерції квадратичних форм

  • Теорема ( закон інерції квадратичних форм

  • Билинейные формы Шестаков. Білінійні та квадратичні функції С. С. Шестаков. Конспект лекцій для студентів заочного відділенння


    Скачать 1.43 Mb.
    НазваниеКонспект лекцій для студентів заочного відділенння
    АнкорБилинейные формы Шестаков
    Дата01.06.2022
    Размер1.43 Mb.
    Формат файлаdoc
    Имя файлаБілінійні та квадратичні функції С. С. Шестаков.doc
    ТипКонспект
    #561229
    страница3 из 5
    1   2   3   4   5

    Метод Якобі

    Нехай - квадратна матриця порядку . Кутовим мінором порядку матриці називається мінор , побудований на перших рядках та стовпчиках матриці .

    Наприклад,

    ,
    тоді
    , , .

    Будемо казати, що матриця задовольняє умову Якобі, якщо всі її кутові мінори не дорівнюють нулю.
    Теорема Якобі (критерій Якобі). Нехай квадратична функція на скінченновимірному векторному просторі у деякому базисі задається матрицею , яка задовольняє умову Якобі. Тоді в просторі існує базис, у якому функції відповідає квадратична форма:

    ,

    де - всі кутові мінори матриці .
    Доведення. Припустимо, що в базисі простору квадратичній

    функції відповідає матриця

    ,

    яка задовольняє умову Якобі . Через позначимо полярну симетричну білінійну функцію, яка породжує квадратичну функцію . Новий базис простору будемо шукати у вигляді







    .

    Для знаходження коефіцієнтів припустимо, що вектори задовольняють умови





    Знайдемо спочатку вектор



    Оскільки , то а тому

    .

    Припустимо тепер, що вже знайдено вектори , і знайдемо вектор скориставшись умовами

    .

    Це означає, що






    Оскільки то ці рівності можна переписати так:


    Ми одержали систему лінійних рівнянь відносно невідомих . Система квадратна, її головний визначник співпадає з кутовим мінором матриці . Тобто, , за умовою теореми. Система має єдиний розв’язок, за теоремою Крамера, - , ці значення визначають вектор . Знайдемо за формулою Крамера:

    ,

    де - визначник, який одержується з визначника заміною -го стовпчика на
    стовпчик вільних членів. Але

    ,
    тоді




    Тому

    .

    Доведемо тепер, що вектори утворюють базис простору. Оскільки кількість векторів у цій системі співпадає з розмірністю простору, то достатньо довести лінійну незалежність цієї системи. Припустимо супротивне. Тобто, нехай ці вектори лінійно залежні. Оскільки

    ,

    це означає, що деякий вектор лінійно виражається через попередні вектори системи , тобто,

    .

    Але для кожного індексу вектор лінійно виражається лише через вектори , тоді вектор можна лінійно виразити через вектори :



    для деяких . Отже,



    Тоді



    Оскільки

    ,

    то з останньої рівності вектор можна лінійно виразити через вектори . Цього бути не може, оскільки вектори утворюють базис простору. Таким чином, припущення було не вірним, а тому вектори лінійно незалежні і також утворюють базис простору.

    Знайдемо матрицю квадратичної функції у базисі . Припустимо спочатку, що , і, враховуючи принцип побудови векторів , одержуємо:



    .

    Оскільки матриця симетрична, звідси випливає, що всі її елементи, що стоять поза головною діагоналлю, дорівнюють нулю. Тобто, матриця діагональна.

    Знайдемо тепер діагональні елементи:



    Таким чином,

    .

    Тобто, матриця має такий вигляд:
    .
    Якщо довільний вектор у базисі задається такими координатами: , то
    .

    Тобто, в базисі квадратична функція задається такою канонічною квадратичною формою:



    Закон інерції квадратичних форм

    Нехай - квадратична функція на скінченновимірному векторному просторі над полем . Тоді в будь-якому базисі простору вона задається деякою квадратичною формою. Квадратичну функцію можна звести до канонічного вигляду. Це означає, що шукається базис, у якому функція задається канонічною квадратичною формою. Але цей базис можна знайти різними способами. Тому для даної квадратичної функції існує багато таких базисів і багато канонічних квадратичних форм. Але для всіх цих форм виконується закон інерції квадратичних форм.
    Теорема (закон інерції квадратичних форм). Незалежно від способу зведення квадратичної функції на скінченновимірному просторі до канонічного вигляду у відповідних канонічних квадратичних формах число додатних коефіцієнтів, число від’ємних коефіцієнтів, а тому і число ненульових є величинами сталими.
    Доведення. Нехай - квадратична функція на скінченновимірному просторі , - базиси простору, в яких функція задається канонічними квадратичними формами. Припустимо, що в базисі функції відповідає квадратична форма:



    У базисі функції відповідає квадратична форма:



    Доведемо, що

    Покажемо спочатку, що Оскільки в базисі квадратична функція задається канонічною квадратичною формою, то в цьому базисі матриця квадратичної функції діагональна. На діагоналі матриці стоять коефіцієнти при квадратах змінних у квадратичній формі. Тобто, ранг цієї матриці дорівнює . Аналогічно, в базисі квадратичній функції відповідає діагональна матриця, ранг якої дорівнює . Вище було показано, що ранг матриці білінійної функції не залежить від вибору базису, тому

    Покажемо тепер, що . Доведемо це від супротивного. Припустимо, що і, для визначеності, покладемо, що . Визначимо підпростори:



    Тоді

    ,

    але



    а тому

    .

    Тобто, існує ненульовий вектор

    Оскільки , то вектор лінійно виражається через вектори :

    ,

    тобто, в базисі простору вектор задається такими координатами:



    А тому
    .

    Оскільки , то серед координат існує принаймні одна ненульова і, враховуючи, що одержуємо, що . Оскільки , то вектор лінійно виражається через вектори :

    .

    Тобто, в базисі вектору відповідають такі координати:

    .

    Тоді


    оскільки . Приходимо до суперечності:



    Отже, і, оскільки, за доведеним, , то .
    Зауваження. Під рангом квадратичної функції розуміється ранг її полярної білінійної функції. Ранг білінійної функції дорівнює рангу її матриці в будь-якому базисі. Якщо квадратична функція зводиться до канонічного вигляду, то знаходиться базис, у якому квадратичній функції відповідає діагональна матриця і канонічна квадратична форма. На діагоналі матриці стоять коефіцієнти при квадратах змінних у квадратичній формі. Звідси випливає, що ранг квадратичної функції співпадає з числом ненульових коефіцієнтів у канонічній квадратичній формі, яка відповідає цій квадратичній функції.
    1   2   3   4   5


    написать администратору сайта