Главная страница
Навигация по странице:

  • Күні: 12.10.2022ж. Тақырыбы

  • Сабақ түрі

  • Сабақтың жоспарланған кезеңдері Логопедтің іс-әрекеті Балалардың іс-әрекеті

  • Сабақтың басы Сабақтың ортасы І. Ұйымдастыру кезеңі

  • Сауықтыру минуты: Біркелкі тыныс алу

  • Сабақтың соңы «Ой түйіндеу» әдісі

  • Рефлексия. « SMS » Досына сабақ туралы 3 сөйлемнен тұратын хат жазады.Үйге тапсырма

  • Күні: 17.10.2022ж. Тақырыбы

  • Сабақтың басы Сабақтың ортасы Психологиялық-педагогикалық көңіл-күй. Сөйлеу ережелері

  • Тыныс алу жаттығулары «Шәйді суыт»

  • Сабақтың соңы «Мұрынмен дұрыс тыныста, ауызбен дұрыс дем шығар»

  • Күні: 19.10.2022ж. Тақырыбы

  • «Мұрынмен дұрыс тыныста, ауызбен дұрыс дем шығар»

  • Сабақтың соңы Рефлексия. «SMS» Досына сабақ туралы 3 сөйлемнен тұратын хат жазады.Үйге тапсырма

  • Курсовая. түзету курсы кмж. Масаты артикуляциялы жаттыуларды йрену Міндеті


    Скачать 1.01 Mb.
    НазваниеМасаты артикуляциялы жаттыуларды йрену Міндеті
    АнкорКурсовая
    Дата19.01.2023
    Размер1.01 Mb.
    Формат файлаdocx
    Имя файлатүзету курсы кмж.docx
    ТипДокументы
    #893759
    страница5 из 9
    1   2   3   4   5   6   7   8   9


    Күтілетін нәтиже:
    Білу: тыныс алу жаттығуларын

    Білді: тыныс алу жаттығуларын жасай алу

    Игерді: Осы білімдерін басқа сабақтардағы білімдеріне пайдаланады.

    Күні: 12.10.2022ж.

    Тақырыбы : тыныс алу мен тыныс шығарудың сәйкестігін қадағалау

    Мақсаты: тыныс алу және тыныс шығару механизмін түсіндіру

    Міндеті:

    А) Түзету- білімділік: сөйлеу барысында дыбыс айту кемшілігін жою;

    Ә) Түзету-дамытушылық: фонематикалық қабылдауын дамыту, ойын тапсырмалары арқылы ойлау, қабылдау, зейінін дамыту,артикуляциялық жаттығуларды жасау арқылы дыбысты дұрыс айтуға үйрету.

    Б) Түзету-тәрбиелік: баланы ұзақ және тынымсыз жұмысқа жан-жақты және ұқыпты дайындау.

    Сабақ түрі: жаңа сабақ

    Көрнекіліктер: айна, артикуляциялық жаттығулар

    Сабақтың жоспарланған кезеңдері

    Логопедтің іс-әрекеті


    Балалардың іс-әрекеті

    Сабақтың басы

    Сабақтың ортасы



    І. Ұйымдастыру кезеңі

    Сөйлеу ережелері

    Менің негізгі сөйлеу органым – диафрагма.

    Ең бастысы иығымызды көтермейміз.

    Мен әрқашан сенімді, анық, дұрыс мәнерлі сөйлеймін. Мен сабырлымын

    Мен терең тыныс ала аламын.

    Менің қолдарым босаңсыған.

    Менің аяқтарым босаңсыған.

    Менің денем тыныштықта

    Бет бұлшық еттерім босаңсыған.

    Мен әдемі, анық және жай сөйлей аламын.

    Тыныс алу дегеніміз – мүшелер қызметінің тіршілігін реттейтін, ағзаның негізгі тіршілік көзі екені әлі де жеке адамның толық түсіне қоймаған мәселесі. Тыныс алу жаттығулары – ауамен емделуді дұрыс пайдалана білу, тыныс алу мүшелерінің жұмысын жақсартуды көздейді. Ұзаққа созылған созылмалы науқастардың (тыныс демікпесі, созылмалы бронхит, демікпе, өкпенің қабынуы, т.б.) тыныс мүшелерінен басқа да көптеген ас қорыту мүшелері мен қан айналымдары және жүйке жүйелерінің жұмыс істеу қызметтерінің бұзылуын орнына келтіретін негізгі емделу құралы. Тыныс алу жаттығуларының негізгі мақсаты – онымен үзбей шұғылдану, осы аталған науқастардың алдын алады, ұзақ өмір сүрудың негізін қалайды. Тыныс алу жаттығуларының негізгі құралы – ағзаның тыныштық қалпындағы орындалатын және қозғалыста орындалатын жаттығулар.

    Тыныспен жұмыс:

    1. Қолымызды диафрагманың төңірегіне қоямыз. Тынысты терең аламыз және шығарамыз. Тынысты шығару барысында шшшшшшш немесе ффффффффф дыбыстарын айту.

    2. Дәл осы жаттығуды, терең тыныс алып шығару кезінде Ааааааааа, Оооооооо, Ууууууууу, А-й-й-й-й-й дыбыстарын қолдану арқылы орындауға болады.
    Сауықтыру минуты:

    Біркелкі тыныс алу

    Нұсқау

    Мұрын арқылы дем алып, ішіңнен 2-ге дейін сана. Дем шығарып, қайта 2-ге дейін сана. Осылай кезекпен тыныс ал.

    Құрсақпен тыныс алу

    Нұсқау:

    Бір қолды кеудеңе, екінші қолыңды ішіңе қой. Мұрын арқылы терең дем алып, кеудеңді тік ұста: Минутына 6–10 рет терең тыныс ал.

    Кезек тыныс алу

    Нұсқау.

    Ыңғайлы отырып тыныс ал. Оң қолдың бас бармағымен мұрынның оң танауын жауып, сол жағы арқылы терең тыныс ал. Енді сұқ саусақпен сол жақ мұрынды жауып, оң жақпен тыныс шығар. Осылайша кезек-кезек жаттығуды жалғастыр.


    Сұрақтарға жауап береді


    Сабақтың соңы


    «Ой түйіндеу» әдісі

    Тыныс алу және тыныс шығару механизмдерінің қорытынды түйінін жазу.

    Қорытынды төмендегідей болуы мүмкін:

    Тыныс алу механизмі:

    • Қабырғааралық бұлшық еттер жиырылады.

    • Қабырғалар көтеріледі.

    • Кеуде қуысының көлемі үлкейеді.

    • Өкпе кеңейеді

    • Ішке ауа тартылады.


    Тыныс шығару механизмі:

    • Қабырғааралық бұлшық еттер босаңсиды.

    • Қабырғалар ұшы төмен түседі.

    • Кеуде қуысының көлемі кішірейеді.

    • Өкпе қысылады.

    • Ауа сыртқа шығарылады.


    Рефлексия. «SMS»

    Досына сабақ туралы 3 сөйлемнен тұратын хат жазады.
    Үйге тапсырма: Тыныс алу және тыныс шығару жаттығулары





    Күтілетін нәтиже:
    Білу: тыныс алу жаттығуларын

    Білді: тыныс алу жаттығуларын жасай алу

    Игерді: Осы білімдерін басқа сабақтардағы білімдеріне пайдаланады

    Күні: 17.10.2022ж.

    Тақырыбы : дауыс желбезектеріне түсетін ауа қысымын қадағалау

    Мақсаты: Балаларға мұрынмен демалуды және дем шығаруды үйрету. Мұрынмен дем алып, ауызбен дем шығару, ауызбен дем алып, ауызбен дем шығаруды және ауызбен дем алып, мұрынмен дем шығаруды үйрету.

    Міндеті:

    А) Түзету- білімділік: сөйлеу барысында дыбыс айту кемшілігін жою;

    Ә) Түзету-дамытушылық: фонематикалық қабылдауын дамыту, ойын тапсырмалары арқылы ойлау, қабылдау, зейінін дамыту,артикуляциялық жаттығуларды жасау арқылы дыбысты дұрыс айтуға үйрету.

    Б) Түзету-тәрбиелік: баланы ұзақ және тынымсыз жұмысқа жан-жақты және ұқыпты дайындау.

    Сабақ түрі: жаңа сабақ

    Көрнекіліктер: айна, артикуляциялық жаттығулар

    Сабақтың жоспарланған кезеңдері

    Логопедтің іс-әрекеті


    Балалардың іс-әрекеті

    Сабақтың басы

    Сабақтың ортасы



    Психологиялық-педагогикалық көңіл-күй.

    Сөйлеу ережелері

    Менің негізгі сөйлеу органым – диафрагма. Ең бастысы иығымызды көтермейміз. Мен әрқашан сенімді, анық, дұрыс мәнерлі сөйлеймін.

    Мен сабырлымын

    Мен терең тыныс ала аламын.

    Менің қолдарым босаңсыған.

    Менің аяқтарым босаңсыған.

    Менің денем тыныштықта

    Бет бұлшық еттерім босаңсыған.

    Мен әдемі, анық және жай сөйлей аламын.

    Тыныс алу дегеніміз – мүшелер қызметінің тіршілігін реттейтін, ағзаның негізгі тіршілік көзі екені әлі де жеке адамның толық түсіне қоймаған мәселесі.

    Тыныс алу жаттығулары – ауамен емделуді дұрыс пайдалана білу, тыныс алу мүшелерінің жұмысын жақсартуды көздейді. Ұзаққа созылған созылмалы науқастардың (тыныс демікпесі, созылмалы бронхит, демікпе, өкпенің қабынуы, т.б.) тыныс мүшелерінен басқа да көптеген ас қорыту мүшелері мен қан айналымдары және жүйке жүйелерінің жұмыс істеу қызметтерінің бұзылуын орнына келтіретін негізгі емделу құралы. Тыныс алу жаттығуларының негізгі мақсаты – онымен үзбей шұғылдану, осы аталған науқастардың алдын алады, ұзақ өмір сүрудың негізін қалайды. Тыныс алу жаттығуларының негізгі құралы – ағзаның тыныштық қалпындағы орындалатын және қозғалыста орындалатын жаттығулар.

    Тыныспен жұмыс:

    1. Қолымызды диафрагманың төңірегіне қоямыз. Тынысты терең аламыз және шығарамыз. Тынысты шығару барысында шшшшшшш немесе ффффффффф дыбыстарын айту.

    2. Дәл осы жаттығуды, терең тыныс алып шығару кезінде Ааааааааа, Оооооооо, Ууууууууу, А-й-й-й-й-й дыбыстарын қолдану арқылы орындауға болады.

    Тыныс алу жаттығулары

    «Шәйді суыт»



    Шарты: кеседегі шәйді балалар үрлеп суытады. Ондағы шәйдің ыстық екендігі айтып түсіндіріледі. Суытып болған соң оны ішіп, дәміне тамсанады.

    «Қарды үрлеп ұшыр»



    Шарты: балалар ақ қарларды жеке-жеке үрлеп ұшырады. «Қар жаймен жауып тұр» деген кезде жай ұшырады, ал «боран соғып тұр» деген кезде қаттырақ ұшырады. Мұрынмен терең тыныс алып, ауызбен жай дем шығарады..

    кезінде Ааааааааа, Оооооооо, Ууууууууу, А-й-й-й-й-й дыбыстарын қолдану арқылы орындауға болады.
    «Шарды үрлейміз»



    Шарты: бала шарды алып, алдымен қатты, сонан соң жаймен үреді.


    Сұрақтарға жауап береді


    Сабақтың соңы


    «Мұрынмен дұрыс тыныста, ауызбен дұрыс дем шығар»



    Шарты: Балалар мұрынмен терең тыныс алып, ауызбен ауаны ұртқа жинамай, жәйменен дем шығарады.

    «Жапырақтарды ұшыр»



    Шарты: Мұрынмен терең дем алып, ауызбен дем шығару арқылы кішкентай жапырақтарды үрлеп ұшыру.

    Қорытынды: тыныс алу жаттығуларын жасап жүру





    Күтілетін нәтиже:
    Білу: тыныс алу жаттығуларын

    Білді: тыныс алу жаттығуларын жасай алу

    Игерді: Осы білімдерін басқа сабақтардағы білімдеріне пайдаланады

    Күні: 19.10.2022ж.

    Тақырыбы : дауыс желбезектеріне түсетін ауа қысымын қадағалау

    Мақсаты: Балаларға мұрынмен демалуды және дем шығаруды үйрету. Мұрынмен дем алып, ауызбен дем шығару, ауызбен дем алып, ауызбен дем шығаруды және ауызбен дем алып, мұрынмен дем шығаруды үйрету.

    Міндеті:

    А) Түзету- білімділік: сөйлеу барысында дыбыс айту кемшілігін жою;

    Ә) Түзету-дамытушылық: фонематикалық қабылдауын дамыту, ойын тапсырмалары арқылы ойлау, қабылдау, зейінін дамыту,артикуляциялық жаттығуларды жасау арқылы дыбысты дұрыс айтуға үйрету.

    Б) Түзету-тәрбиелік: баланы ұзақ және тынымсыз жұмысқа жан-жақты және ұқыпты дайындау.

    Сабақ түрі: жаңа сабақ

    Көрнекіліктер: айна, артикуляциялық жаттығулар

    Сабақтың жоспарланған кезеңдері

    Логопедтің іс-әрекеті


    Балалардың іс-әрекеті

    Сабақтың басы

    Сабақтың ортасы



    Психологиялық-педагогикалық көңіл-күй.

    Сөйлеу ережелері

    Менің негізгі сөйлеу органым – диафрагма. Ең бастысы иығымызды көтермейміз. Мен әрқашан сенімді, анық, дұрыс мәнерлі сөйлеймін.

    Мен сабырлымын

    Мен терең тыныс ала аламын.

    Менің қолдарым босаңсыған.

    Менің аяқтарым босаңсыған.

    Менің денем тыныштықта

    Бет бұлшық еттерім босаңсыған.

    Мен әдемі, анық және жай сөйлей аламын.

    Тыныс алу дегеніміз – мүшелер қызметінің тіршілігін реттейтін, ағзаның негізгі тіршілік көзі екені әлі де жеке адамның толық түсіне қоймаған мәселесі.

    Тыныс алу жаттығулары – ауамен емделуді дұрыс пайдалана білу, тыныс алу мүшелерінің жұмысын жақсартуды көздейді. Ұзаққа созылған созылмалы науқастардың (тыныс демікпесі, созылмалы бронхит, демікпе, өкпенің қабынуы, т.б.) тыныс мүшелерінен басқа да көптеген ас қорыту мүшелері мен қан айналымдары және жүйке жүйелерінің жұмыс істеу қызметтерінің бұзылуын орнына келтіретін негізгі емделу құралы. Тыныс алу жаттығуларының негізгі мақсаты – онымен үзбей шұғылдану, осы аталған науқастардың алдын алады, ұзақ өмір сүрудың негізін қалайды. Тыныс алу жаттығуларының негізгі құралы – ағзаның тыныштық қалпындағы орындалатын және қозғалыста орындалатын жаттығулар.

    Тыныспен жұмыс:

    1. Қолымызды диафрагманың төңірегіне қоямыз. Тынысты терең аламыз және шығарамыз. Тынысты шығару барысында шшшшшшш немесе ффффффффф дыбыстарын айту.

    2. Дәл осы жаттығуды, терең тыныс алып шығару кезінде Ааааааааа, Оооооооо, Ууууууууу, А-й-й-й-й-й дыбыстарын қолдану арқылы орындауға болады.

    «Мұрынмен дұрыс тыныста, ауызбен дұрыс дем шығар»



    Шарты: Балалар мұрынмен терең тыныс алып, ауызбен ауаны ұртқа жинамай, жәйменен дем шығарады.

    «Жапырақтарды ұшыр»



    Шарты: Мұрынмен терең дем алып, ауызбен дем шығару арқылы кішкентай жапырақтарды үрлеп ұшыру.


    Сұрақтарға жауап береді


    Сабақтың соңы


    Рефлексия. «SMS»

    Досына сабақ туралы 3 сөйлемнен тұратын хат жазады.
    Үйге тапсырма: Тыныс алу және тыныс шығару жаттығулары



    1   2   3   4   5   6   7   8   9


    написать администратору сайта