|
Курсовая. түзету курсы кмж. Масаты артикуляциялы жаттыуларды йрену Міндеті
Күтілетін нәтиже: Білу: мәтінмен жұмыс жасай алу
Білді: мәтіндерді оқығанда екпін қою
Игерді: Осы білімдерін басқа сабақтардағы білімдеріне пайдаланады
Күні: 12.12.2022ж
Тақырыбы : оқумен және сыныптан тыс әрекетпен біріккен тілдік материалды есту аппаратының көмегімен және есту аппаратынсыз есту арқылы қабылдау
Мақсаты: дыбыстарды дұрыс, анық айтуға үйрету, қиын дыбыстарды айтуға машықтандыру.
А) Түзету- білімділік: сөйлеу барысында дыбыс айту кемшілігін жою;
Ә) Түзету-дамытушылық: фонематикалық қабылдауын дамыту, ойын тапсырмалары арқылы ойлау, қабылдау, зейінін дамыту,артикуляциялық жаттығуларды жасау арқылы дыбысты дұрыс айтуға үйрету.
Б) Түзету-тәрбиелік: баланы ұзақ және тынымсыз жұмысқа жан-жақты және ұқыпты дайындау.
Сабақ түрі: жаңа сабақ
Көрнекіліктер: айна, артикуляциялық жаттығулар
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
| Логопедтің іс-әрекеті
| Балалардың іс-әрекеті
| Сабақтың басы
Сабақтың ортасы
| Психологиялық-педагогикалық көңіл-күй.
Сөйлеу ережелері
Мен сабырлымын
Мен терең тыныс ала аламын.
Менің қолдарым босаңсыған.
Менің аяқтарым босаңсыған.
Менің денем тыныштықта
Бет бұлшық еттерім босаңсыған.
Мен әдемі, анық және жай сөйлей аламын.
«Естігенде шапалақта»
Мақсаты: Дыбыстардың арасынан берілген дыбысты ажырата білуге үйрету, фонематикалық есту қабілетін дамыту.
Ойын барысы: Берілген дыбысты естігенде шапалақпен белгілеу. Логопед ең алдымен жеке дыбыстарды айтады, сосын буындардың арасынан берілген дыбысты белгілейді. «Сөзді аяқтап көмектес»
Мақсаты: Фонематикалық есту қабілетін дамыту, жетіспейтіңн дыбыстарды жалғастыру.
Құралдар: заттық суреттер
Ойын барысы: Баланың алдына бір-бірден суреттерді орналастырады, содан кейін сөздің соңғы дыбыстарын аяқтамай айтады. Бала суретке қарап сөзді аяқтауы керек. Ойынды қиындатуға болады: сөзді суретсіз аяқтау, немесе берілген дыбыспен, буынмен аяқта. Мысалы: қал-та, ба-та, қа-л, бал-та, ма-л, ша-л, ба-л. "Тыңда да айт" ойыны.
Мақсаты: айналадағы заттардың дыбыстарын бір-бірінен ажырата білуге үйрету, фонематикалық есту қабілетін дамыту.
Құрал: ағаш, металл қасықтар, доп, қағаз, кітап,суы бар стақан, қоңырау, кілттер. ІІ нұсқасы ретінде музыкалық аспаптарды пайдалануға болады.
Ойын барысы: Жеке және топпен ойнауға болады. Ең алды балалар үстелдегі заттарды қарап алады. Сосын мұғалімге теріс қарап отырады, ал мұғалім заттардың дыбысын шығарады, оқушы дыбысты танып толық жауап береді : «Бұл қоңыраудың сыңғыры» т.с.с. ІІ-нұсқа. Заттардың орнына музыкалық аспаптар пайдаланады. Аспапты дыбысынан таниды.
Мәтінмен жұмыс
Оқып, жазу
|
Бірге қайталайды.
Оқушы бірге жасап отырады
| Сабақтың соңы
| Мәтінмен жұмыс
Үйде оқып келу.
| Оқушы жасайды
|
Күтілетін нәтиже: Білу: тілдік материалды игеру
Білді: сөйлеу тілінде дұрыс анық айту
Игерді: Осы білімдерін басқа сабақтардағы білімдеріне пайдаланады
Күні: 14.12.2022ж
Тақырыбы : оқумен және сыныптан тыс әрекетпен біріккен тілдік материалды есту аппаратының көмегімен және есту аппаратынсыз есту арқылы қабылдау
Мақсаты: дыбыстарды дұрыс, анық айтуға үйрету, қиын дыбыстарды айтуға машықтандыру.
А) Түзету- білімділік: сөйлеу барысында дыбыс айту кемшілігін жою;
Ә) Түзету-дамытушылық: фонематикалық қабылдауын дамыту, ойын тапсырмалары арқылы ойлау, қабылдау, зейінін дамыту,артикуляциялық жаттығуларды жасау арқылы дыбысты дұрыс айтуға үйрету.
Б) Түзету-тәрбиелік: баланы ұзақ және тынымсыз жұмысқа жан-жақты және ұқыпты дайындау.
Сабақ түрі: жаңа сабақ
Көрнекіліктер: айна, артикуляциялық жаттығулар
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
| Логопедтің іс-әрекеті
| Балалардың іс-әрекеті
| Сабақтың басы
Сабақтың ортасы
| Психологиялық-педагогикалық көңіл-күй.
Сөйлеу ережелері
Мен сабырлымын
Мен терең тыныс ала аламын.
Менің қолдарым босаңсыған.
Менің аяқтарым босаңсыған.
Менің денем тыныштықта
Бет бұлшық еттерім босаңсыған.
Мен әдемі, анық және жай сөйлей аламын.
«Естігенде шапалақта»
Мақсаты: Дыбыстардың арасынан берілген дыбысты ажырата білуге үйрету, фонематикалық есту қабілетін дамыту.
Ойын барысы: Берілген дыбысты естігенде шапалақпен белгілеу. Логопед ең алдымен жеке дыбыстарды айтады, сосын буындардың арасынан берілген дыбысты белгілейді. «Сөзді аяқтап көмектес»
Мақсаты: Фонематикалық есту қабілетін дамыту, жетіспейтіңн дыбыстарды жалғастыру.
Құралдар: заттық суреттер
Ойын барысы: Баланың алдына бір-бірден суреттерді орналастырады, содан кейін сөздің соңғы дыбыстарын аяқтамай айтады. Бала суретке қарап сөзді аяқтауы керек. Ойынды қиындатуға болады: сөзді суретсіз аяқтау, немесе берілген дыбыспен, буынмен аяқта. Мысалы: қал-та, ба-та, қа-л, бал-та, ма-л, ша-л, ба-л. "Тыңда да айт" ойыны.
Мақсаты: айналадағы заттардың дыбыстарын бір-бірінен ажырата білуге үйрету, фонематикалық есту қабілетін дамыту.
Құрал: ағаш, металл қасықтар, доп, қағаз, кітап,суы бар стақан, қоңырау, кілттер. ІІ нұсқасы ретінде музыкалық аспаптарды пайдалануға болады.
Ойын барысы: Жеке және топпен ойнауға болады. Ең алды балалар үстелдегі заттарды қарап алады. Сосын мұғалімге теріс қарап отырады, ал мұғалім заттардың дыбысын шығарады, оқушы дыбысты танып толық жауап береді : «Бұл қоңыраудың сыңғыры» т.с.с. ІІ-нұсқа. Заттардың орнына музыкалық аспаптар пайдаланады. Аспапты дыбысынан таниды.
Мәтінмен жұмыс
Оқып, жазу
|
Бірге қайталайды.
Оқушы бірге жасап отырады
| Сабақтың соңы
| Мәтінмен жұмыс
Үйде оқып келу.
| Оқушы жасайды
|
Күтілетін нәтиже: Білу: тілдік материалды игеру
Білді: сөйлеу тілінде дұрыс анық айту
Игерді: Осы білімдерін басқа сабақтардағы білімдеріне пайдаланады
Күні: 19.12.2022ж
Тақырыбы : оқумен және сыныптан тыс әрекетпен біріккен тілдік материалды есту аппаратының көмегімен және есту аппаратынсыз есту арқылы қабылдау
Мақсаты: дыбыстарды дұрыс, анық айтуға үйрету, қиын дыбыстарды айтуға машықтандыру.
А) Түзету- білімділік: сөйлеу барысында дыбыс айту кемшілігін жою;
Ә) Түзету-дамытушылық: фонематикалық қабылдауын дамыту, ойын тапсырмалары арқылы ойлау, қабылдау, зейінін дамыту,артикуляциялық жаттығуларды жасау арқылы дыбысты дұрыс айтуға үйрету.
Б) Түзету-тәрбиелік: баланы ұзақ және тынымсыз жұмысқа жан-жақты және ұқыпты дайындау.
Сабақ түрі: жаңа сабақ
Көрнекіліктер: айна, артикуляциялық жаттығулар
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
| Логопедтің іс-әрекеті
| Балалардың іс-әрекеті
| Сабақтың басы
Сабақтың ортасы
| Психологиялық-педагогикалық көңіл-күй.
Сөйлеу ережелері
Мен сабырлымын
Мен терең тыныс ала аламын.
Менің қолдарым босаңсыған.
Менің аяқтарым босаңсыған.
Менің денем тыныштықта
Бет бұлшық еттерім босаңсыған.
Мен әдемі, анық және жай сөйлей аламын.
«Естігенде шапалақта»
Мақсаты: Дыбыстардың арасынан берілген дыбысты ажырата білуге үйрету, фонематикалық есту қабілетін дамыту.
Ойын барысы: Берілген дыбысты естігенде шапалақпен белгілеу. Логопед ең алдымен жеке дыбыстарды айтады, сосын буындардың арасынан берілген дыбысты белгілейді. «Сөзді аяқтап көмектес»
Мақсаты: Фонематикалық есту қабілетін дамыту, жетіспейтіңн дыбыстарды жалғастыру.
Құралдар: заттық суреттер
Ойын барысы: Баланың алдына бір-бірден суреттерді орналастырады, содан кейін сөздің соңғы дыбыстарын аяқтамай айтады. Бала суретке қарап сөзді аяқтауы керек. Ойынды қиындатуға болады: сөзді суретсіз аяқтау, немесе берілген дыбыспен, буынмен аяқта. Мысалы: қал-та, ба-та, қа-л, бал-та, ма-л, ша-л, ба-л. "Тыңда да айт" ойыны.
Мақсаты: айналадағы заттардың дыбыстарын бір-бірінен ажырата білуге үйрету, фонематикалық есту қабілетін дамыту.
Құрал: ағаш, металл қасықтар, доп, қағаз, кітап,суы бар стақан, қоңырау, кілттер. ІІ нұсқасы ретінде музыкалық аспаптарды пайдалануға болады.
Ойын барысы: Жеке және топпен ойнауға болады. Ең алды балалар үстелдегі заттарды қарап алады. Сосын мұғалімге теріс қарап отырады, ал мұғалім заттардың дыбысын шығарады, оқушы дыбысты танып толық жауап береді : «Бұл қоңыраудың сыңғыры» т.с.с. ІІ-нұсқа. Заттардың орнына музыкалық аспаптар пайдаланады. Аспапты дыбысынан таниды.
Мәтінмен жұмыс
Оқып, жазу
|
Бірге қайталайды.
Оқушы бірге жасап отырады
| Сабақтың соңы
| Мәтінмен жұмыс
Үйде оқып келу.
| Оқушы жасайды
|
Күтілетін нәтиже: Білу: тілдік материалды игеру
Білді: сөйлеу тілінде дұрыс анық айту
Игерді: Осы білімдерін басқа сабақтардағы білімдеріне пайдаланады
Күні: 13.01.2023ж
Тақырыбы : әртүрлі жағдайдағы ауызекі тілдік сипаттағы тілдік материалды есту аппаратының көмегімен және есту аппаратынсыз есту арқылы қабылдау
Мақсаты: дыбыстарды дұрыс, анық айтуға үйрету, қиын дыбыстарды айтуға машықтандыру (ш,ж)
А) Түзету- білімділік: сөйлеу барысында дыбыс айту кемшілігін жою;
Ә) Түзету-дамытушылық: фонематикалық қабылдауын дамыту, ойын тапсырмалары арқылы ойлау, қабылдау, зейінін дамыту,артикуляциялық жаттығуларды жасау арқылы дыбысты дұрыс айтуға үйрету.
Б) Түзету-тәрбиелік: баланы ұзақ және тынымсыз жұмысқа жан-жақты және ұқыпты дайындау.
Сабақ түрі: жаңа сабақ
Көрнекіліктер: айна, артикуляциялық жаттығулар
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
| Логопедтің іс-әрекеті
| Балалардың іс-әрекеті
| Сабақтың басы
Сабақтың ортасы
| Психологиялық-педагогикалық көңіл-күй.
Сөйлеу ережелері
Мен сабырлымын
Мен терең тыныс ала аламын.
Менің қолдарым босаңсыған.
Менің аяқтарым босаңсыған.
Менің денем тыныштықта
Бет бұлшық еттерім босаңсыған.
Мен әдемі, анық және жай сөйлей аламын.
[Ш] дыбысының артикуляциясы
• Ерін дөңгеленеді. Тістердің арасы шамамен 1 мм ашық. Тіл таңдайға «кесе» болып көтеріледі. Оның бүйірлері жоғарғы азуларға тиеді. Алдыңғы ұшы альвеолаларға тиіп, ортасында жарты ай қуысын жасайды. Жұмсақ таңдай көтеріліп, мұрын жолын бітейді. Дауыс перделері ажыраған, шығатын демді жұтқыншақ пен ауыз қуысына еркін өткізеді.
Ш] дыбысы бар қысқа сөздерді мүдірмей айтып көр.
• шу • шар • шоқ • шөл
• шам • шаң • шет • шық
• шақ • шәй • шөп • шыт
• Ша-ша -шана• Ше-ше-шеге• Шы-шы -шыбын
• Ша-ша -шағала• Ше-ше -шеке• Шы-шы -шырын
• ағаш • күріш
• әтеш • кірпіш
•өркеш • ілгіш
[Ж] дыбысының артикуляциясы
Ерін дөңгеленеді. Тістердің арасы шамамен 1 мм ашық. Тіл таңдайға «кесе» болып көтеріледі. Оның бүйірлері жоғарғы азуларға тиеді. Алдыңғы ұшы альвеолаларға тиіп, ортасында жарты ай қуысын жасайды. Жұмсақ таңдай көтеріліп, мұрын жолын бітейді. Дауыс перделері ажыраған, шығатын демді жұтқыншақ пен ауыз қуысына еркін өткізеді. Тамақта діріл сезіледі.
Ж] дыбысы бар қысқа сөздерді мүдірмей айтып көр.
• жал • жақ • жел • жүк • жіп
• жан • жау • жем • жүн • тәж
• жа-жа-жаға • жа-жа-жанат • жи-жи-жидек
• жү-жү-жүгері
• жа-жа-жақын • жа-жа-жауап • жи-жи-жинақ
• жы-жы-жылан
|
Бірге қайталайды.
Оқушы бірге жасап отырады
| Сабақтың соңы
| Ш,Ж ДЫБЫСТАРЫНА АРНАЛҒАН ТАПСЫРМАЛАР
| Оқушы жасайды
|
Күтілетін нәтиже: Білу: тілдік материалды игеру
Білді: сөйлеу тілінде дұрыс анық айту
Игерді: Осы білімдерін басқа сабақтардағы білімдеріне пайдаланады
Күні:13.01.2023ж
Тақырыбы : әртүрлі жағдайдағы ауызекі тілдік сипаттағы тілдік материалды есту аппаратының көмегімен және есту аппаратынсыз есту арқылы қабылдау
Мақсаты: дыбыстарды дұрыс, анық айтуға үйрету, қиын дыбыстарды айтуға машықтандыру (ш,ж)
А) Түзету- білімділік: сөйлеу барысында дыбыс айту кемшілігін жою;
Ә) Түзету-дамытушылық: фонематикалық қабылдауын дамыту, ойын тапсырмалары арқылы ойлау, қабылдау, зейінін дамыту,артикуляциялық жаттығуларды жасау арқылы дыбысты дұрыс айтуға үйрету.
Б) Түзету-тәрбиелік: баланы ұзақ және тынымсыз жұмысқа жан-жақты және ұқыпты дайындау.
Сабақ түрі: жаңа сабақ
Көрнекіліктер: айна, артикуляциялық жаттығулар
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
| Логопедтің іс-әрекеті
| Балалардың іс-әрекеті
| Сабақтың басы
Сабақтың ортасы
| Психологиялық-педагогикалық көңіл-күй.
Сөйлеу ережелері
Мен сабырлымын
Мен терең тыныс ала аламын.
Менің қолдарым босаңсыған.
Менің аяқтарым босаңсыған.
Менің денем тыныштықта
Бет бұлшық еттерім босаңсыған.
Мен әдемі, анық және жай сөйлей аламын.
[Ш] дыбысының артикуляциясы
• Ерін дөңгеленеді. Тістердің арасы шамамен 1 мм ашық. Тіл таңдайға «кесе» болып көтеріледі. Оның бүйірлері жоғарғы азуларға тиеді. Алдыңғы ұшы альвеолаларға тиіп, ортасында жарты ай қуысын жасайды. Жұмсақ таңдай көтеріліп, мұрын жолын бітейді. Дауыс перделері ажыраған, шығатын демді жұтқыншақ пен ауыз қуысына еркін өткізеді.
Ш] дыбысы бар қысқа сөздерді мүдірмей айтып көр.
• шу • шар • шоқ • шөл
• шам • шаң • шет • шық
• шақ • шәй • шөп • шыт
• Ша-ша -шана• Ше-ше-шеге• Шы-шы -шыбын
• Ша-ша -шағала• Ше-ше -шеке• Шы-шы -шырын
• ағаш • күріш
• әтеш • кірпіш
•өркеш • ілгіш
[Ж] дыбысының артикуляциясы
Ерін дөңгеленеді. Тістердің арасы шамамен 1 мм ашық. Тіл таңдайға «кесе» болып көтеріледі. Оның бүйірлері жоғарғы азуларға тиеді. Алдыңғы ұшы альвеолаларға тиіп, ортасында жарты ай қуысын жасайды. Жұмсақ таңдай көтеріліп, мұрын жолын бітейді. Дауыс перделері ажыраған, шығатын демді жұтқыншақ пен ауыз қуысына еркін өткізеді. Тамақта діріл сезіледі.
Ж] дыбысы бар қысқа сөздерді мүдірмей айтып көр.
• жал • жақ • жел • жүк • жіп
• жан • жау • жем • жүн • тәж
• жа-жа-жаға • жа-жа-жанат • жи-жи-жидек
• жү-жү-жүгері
• жа-жа-жақын • жа-жа-жауап • жи-жи-жинақ
• жы-жы-жылан
|
Бірге қайталайды.
Оқушы бірге жасап отырады
| Сабақтың соңы
| Ш,Ж ДЫБЫСТАРЫНА АРНАЛҒАН ТАПСЫРМАЛАР
| Оқушы жасайды
|
Күтілетін нәтиже: Білу: тілдік материалды игеру
Білді: сөйлеу тілінде дұрыс анық айту
Игерді: Осы білімдерін басқа сабақтардағы білімдеріне пайдаланады
|
|
|