|
қысқа мерзімді жоспар3.03.2022. Мектеп атауы
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
Күннің жады
| 03.03.2022
| Мектеп атауы
|
| Сыныбы
| 9 «ғ»
| Пәні
| Қазақ әдебиеті
| Бөлім атауы
| Адам жанының құпиясы
| Сабақ тақырыбы
| Т. Айбергенов "Сағыныш"
| Оқу мақсаты
| 9.1.2.1 әдеби шығармадағы психологизмді анықтау
9.2.4.1 автор стиліне сүйене отырып, шығармашылық жұмыс жазу
| Сөйлеу қызметінің түрлері
| Түсіну және жауап беру
Анализ және интерпретация
| Бағалау критерийі
| Әдеби шығармадағы психологизмді тәжірибелік жұмыстар арқылы анықтау Автор стиліне сүйене отырып, шығармашылық жұмыс жазу
| Сабақ мақсаты
| Барлық оқушылар: өлең жолдарын қолдана отырып, шығармадағы психологизмді анықтайды, автор стиліне сүйене отырып (хат, мақала, өлең)
| Оқушылардың басым бөлігі: берілген тапсырманың деңгейіне сай тапсырмаларды орындайды
| Кейбір оқушылар: оқушылар жеке шығармашылық жұмыстар жасайды
| Ойлау дағдыларының деңгейі
| Қолдану, жоғары деңгей
| Тілдік мақсаттар
| Психология – бұл адамға жанын тереңірік тануға, іс – әрекеттің мәніне үңілуге мүмкіндік беретін әдебиеттің маңызды қасиеті
Әдебиетегі психологизм – кейіпкердің ішкі жан дүниесін түрлі құралдар арқылы суреттеу; автордың өз кейіпкерлерінің ішкі жан дүниесін оқырманға беруі
| ...менің ойымша, ...себебі, ...мысалы, ...сол себепті, ...сондықтан,
| Құндылықтарды дарыту
| Отансүйгіштік, мәңгі ғашықтық, жұдырықтай жүрек
| Пәнаралық байланыс
| Ұғым астарына үңілу (қазақ тілі)
Қазақстан картасы (география)
| АКТ дағдысын қалыптастыру
| https://youtu.be/iCvmYC--krE (амандасу)
https://youtu.be/n3iibAg5zSk (әнге қосу)
https://youtu.be/J2AIK8VsVI4 (мәнерлеп оқу)
| Саралау
| Деңгейлік тапсырма беру тәсілі
Жеке қолдау көрсету тәсілі
| Бағалау
| Өзін өзі бғалау, өзара бағалау, мұғалім көмегімен бағалау
| Алдынғы/ бұрынғы білім
| «Құпия зат» әдісі, «Еркін микрофон» әдісі
| Сабақ барысы
Сабақ кезеңдері
| Педагог әрекеті
| Оқушы әрекеті
| Бағалау
| Ресурс
| Мотивациялық кезең
10 минут
| Тақырыпты өзектендіру
Тыңдалым/ көрсетілім
«Құпия зат» әдісі
Әдіс мақсаты: оқушылардың зейінін шоғырландыру
Әдіс қадамдары:
оқушылар берілген суреттерге қарап не бейнеленгендігі туралы ой толғайды суреттер мен ұғымдарды байланыстырып жұптастырады сабақ тақырыбы болжайды 5 минут
| бейнекөрсетілімді тамашалайды көрсетілім мағынасын түсіне тұрып, берілген суреттер мен ұғымдарды байланыстырады сабақтың тақырыбына жақын пікірлерімен бөліседі
| Мұғалім көмегімен бағалау (қолдау көрсету)
| https://youtu.be/iCvmYC--krE (амандасу)
| Мақсатты тұжырымдау
«Еркін микрофон» әдісі
Әдіс мақсаты: жаңа тақырыпты меңгеруге байланысты міндеттер алады, жауапкершілігі артады
Әдіс қадамдары: берілген суреттер мен ұғымдар арасын байланыстырып сабақ тақырыбы кандай болады деп ойлайсыз? Қандай көңіл күйде басыңыздан өткердіңіз? Алыстың арасын қосатын сезім қалай аталады?
Сабақ тақырыбына байланысты мақсат қояды Міндеттер алады 5 минут
| Ортақ берілген сұрақтарға ойланады Жекеленген оқушылар өз ойларын ортаға салады Оқуға бағытталған мақсатты тұжырымдайды
| Өзін өзі бағалау
|
| Операциялық кезең
18 минут
| Жаңаны меңгеру
«Үлкен шеңбер» әдісі
Әдіс мақсаты: жаңа білімді меңгеруге топтар құру, ой шақыру
Әдіс қадамдары:
оқушылар үлкен шеңберге тұрады 1,2,3,4,5 сандарын реттілігіне сәйкес айтып шығады 1 сандары 1 – топ 2 сандары 2 – топ 3 сандары 3 - топ 4 сандары 4 – топ 5 сандары 5 – топ бөлып бөлінеді 3 минут
«Айналмалы бекеттер» әдісі
Әдіс мақсаты: оқушылардың өзге идеяларға сүйеніп, проблеманы немесе мәселені толығымен танысу, талдау
Әдіс қадамдары:
Қабырғаға ұғым мен суретті постер ілінеді Ондағы суреттер мен өлең мазмұнын байланыстырады Адамның көңіл күйі, сезімге байланыстары ой толғауларымен бөлісіп, жазба қалдырады Ортақ сұраққа жауап іздейді Топтар арасында кезектесу арқылы тапсырма орындалады Топтар өз маркерлерін пайдаланады Автордың жан дүниесі не айтады? Әдебиеттану теориясымен жұмыс (глоссарий) 10 минут
| Үлкен шеңберге тұрады 1,2,3,4,5 сандарын реттілігімен санамалайды Топқа бөлінеді
Топ болып қабырғадағы суреттермен танысады Берілген ұғымға түсініктеме береді Суреттің айналасына көңіл күй, сезімдерін жазып шығады Жазба қалдырады Автордың жан дүниесіне үңіледі Әр топ өз маркерлерін пайдаланады Топтар өз нұсқасын жазып болған соң келесі топ жұмысымен танысады, ақпарттармен толықтырады Бұл жұмысты орындау барысында «Сағыныш» өлеңінің мазмұнын басшылыққа алады Топтар бағалау критерий бойынша бір өкіл бағалайды
|
Топтар арасында өзара бағалау
Критерий:
Тапсырма қадамдары толық орындалған Берілген ақпараттар мазмұнды
|
https://youtu.be/n3iibAg5zSk (әнге қосу)
| Жаңаны игеру
«Раунд робин» әдісі
Әдіс мақсаты:алған білімдерінің бөлшектеп, бүтінге айналдыру, ойларын қорытындылауға, шығармашылық жұмыстар жасауын қалыптастыру
Әдіс қадамдары:
Оқушыларды 4 – 4 тен бөлінеді Парақшалар таратылады Сілтеме арқылы өлеңнің оқылуын жеке тыңдайды Парақшадағы қадамдарды орындайды
ПІКІР (өлең бойынша туындаған өзіндік пікір – менің ойымша...) ДӘЛЕЛ (пікірін дәлелдейді – себебі...) МЫСАЛ (мысал келтіреді – мысалы...) ҚОРЫТЫНДЫ (қорытынды шешім шығарады – сол себепті, сондықтан...)
Шығармашылық жұмыс жазуға дайын ақпараттар жинақтайды 10 минут
| Оқушылар төрт төрттен шағын топтарға бөлінеді Парақшалар таратылады Әр оқушы өзіне берілген тапсырманы орындайды Топ ортақ шешім мен қорытынды жасайды Жеке шығармашылық жұмысқа дайын болады
| Өзін өзі, өзара бағалау
Критерий:
Шығармадағы ақынның жан дүниесін түсінеді Дәлелді ойларымен бөліседі Үзіндіден мысал келтіреді Өз қорытындысын шығарады Өмірмен байланыстырады
| https://youtu.be/J2AIK8VsVI4 (мәнерлеп оқу)
үлестірмелі парақша
| Рефлексивті кезең
| Ой толғаныс
«Буримме» әдісі
Әдіс мақсаты: оқушылар автор стиліне сүйене отырып шығармашылық жұмыс жасайды
Әдіс қадамдары:
Оқушыларға парақшалар ұсынылады Парақшаны өлең идеясын басшылыққа ала отырып толтырады Жеке оқушылардың жұмысы үлкен топта таныстырылады 7 минут
|
Үштікте шығармашылық жұмыс жасайды Парақшаларды пайдаланады Ақын стиліне сүйінеді Әдіс талаптарын орындайды
|
Мұғалім көмегімен бағалау
Автор ойымен ұштасуы Оқушының сөзбайлығы Ой тұжырымдауы
| Үлестірмелі парақша
| Кері байланыс
«Үш қадамдық сұхбат» әдісі
Әдіс мақсаты: оқушылардың өлең, автор туралы ой толғанысын ортаға салу
Әдіс қадамдары:
1,2,3 сандары бойынша өз еркімен оқушылар ортаға шығады 1 – оқушы шығармадан үзінді оқиды 2 – оқушы автор ойын айтады 3 – оқушы өзінің ой толғанысын білдіреді 5 минут
| Жеке парақшамен жұмыстанады Парақшадағы тапсырманы орындайды Өз еркімен ортада бөліседі
| Өзін өзі бағалау
| Оқулық «Қазақ әдебиеті». «Атамұра баспасы»
Үлестірмелі таратпа
| Іздену тапсырмасы
| Автор шығармасы мазмұны мен бүгінгі өткізілген шараларды қорытындылап, шығармашылық жұмыстар( хат, мақала, әңгіме, өлең, сурет) орындау Жұмысыңды инстаграмм, фейсбук желісіне пост ретінде жариялау
Бағалау критерийі:
Жұмыстың мазмұнды, эстетикалық талғамға сай болуы Өазіргі өмірмен, жағдайлармен байланыстылығы, тәрбиелік маңызының болуы
|
Өлеңдегі автор бейнесін және ішкі сезімін білдіретін үзіндіні жазып шық, автор сезімін жинақтап жаз, өз ойыңды білдір
Өлеңнен үзінді
| Автор сезімі
| Менің ойымша
| О, шіркін, менің сағынышымдай көлемі шексіз болса аудан,
Ондағы жандар көз ашпас еді -ау, сағыну менен шаршаудан.
Сүйем мен сені, сүйем мен сені, көкірегі ыстық дүние,
Тұратын түгел сағыну менен аңсаудан!
| Ақын терең сағынышты адамдықтың ең жоғарғы сипаты деп түсінеді. Өз сүйіспеншілігі арқылы отансүйгіштік идеясын ұсынады.
|
| Сағыныш деп ұқ, дүйткісе пойыз босағасына әнді іліп,
Сағыныш деп ұқ, далалар жатса, қалалар жатса жаңғырып.
О, сәлем саған, шартарап қырға жұлдыз боп ағып баратқан,
Өз жүрегімнің түкпіріндегі тұңғиық, түпсіз мәңгілік!
| Ол – жұдырықтай жүрегімен алып сағынышқа ие ақын. Сондықтан кең дүниеге мәңгі ғашық көзбен қарайды.
|
| |
|
|