Главная страница

Біобезпека тема 10 (1). Методичні рекомендації для самостійної підготовки студентів до семінарського заняття


Скачать 293 Kb.
НазваниеМетодичні рекомендації для самостійної підготовки студентів до семінарського заняття
АнкорБіобезпека тема 10 (1).doc
Дата17.10.2017
Размер293 Kb.
Формат файлаdoc
Имя файлаБіобезпека тема 10 (1).doc
ТипМетодичні рекомендації
#9482
страница2 из 4
1   2   3   4

5. Зміст теми.


Існують різні визначення поняття біологічна безпека. Пов’язано це з тим, що проблема біобезпеки є дуже широкою і неможливо коротко сформулювати її суть. Загалом під біобезпекою розуміють великий комплекс заходів, який спрямований на попередження чи зменшення впливу біологічних та/або інших шкідливих факторів, джерелом яких є об’єкти біологічного походження, як безпосередньо на організм людини, так і опосередковано – шляхом впливу на навколишнє середовище. Інші типові визначення наведені нижче.

Біологічна безпека (біобезпека) – це система правил та заходів, що запобігають або зменшують ризики несприятливого впливу факторів біологічного походження на здоров’я населення та довкілля.

Біологічна безпека – це система правил та заходів, що мають зменшити чи запобігти потенційним ризикам, пов’язаним з використанням біотехнології та її продуктів. Проблема біобезпеки – це проблема управління ризиками.

Ризиком називають можливу (потенційний ризик) або реально існуючу (реальний ризик) небезпеку, а також його (її) кількісне вираження (математична статистична ймовірність, представлена у %, частинах одиниці, дробом тощо).

Розрізняють простий та складний ризик (складна випадкова подія), а також спекулятивний і не спекулятивний потенційний ризики.

Спекулятивний потенційний ризик – ризик, який має на увазі ймовірність виникнення як позитивних (наявність імунного захисту від інфекції внаслідок вакцинації), так і негативних (виникнення інфекційного захворювання) станів, подій.

Неспекулятивний потенційний ризик – ризик, який має на увазі ймовірність виникнення тільки негативних станів, подій.

До спектру біологічних ризиків входять природні (А), ненавмисні (Б) та навмисні ризики (В):

  • природні захворювання (А)

  • інфекційні захворювання, які повертаються до циркуляції (А)

  • ненавмисні наслідки наукових досліджень (Б)

  • лабораторні інциденти (Б)

  • нестача інформації (Б)

  • халатність (Б, В)

  • навмисне неналежне використання (В)

Небезпека навмисного неналежного використання знань, продукції чи технології у біологічних науках відноситься як для державних, так і недержавних груп та індивідів.

При визначенні ризику виникнення захворювання спочатку описують захворюваність (визначаються час ризику, група ризику, територія ризику) з наступним формулюванням припущень про чинники ризику.

Час ризику (коли хворіє?),

група ризику (хто хворіє?),

територія ризику (де хворіє?)



чинник(и) ризику (чому хворіє? – причина та умови виникнення захворювання).

Реалізація біологічного ризику виникає лише у випадку наявності та взаємодії трьох взаємопов’язаних складових (епідеміологічної тріади у контексті біологічного ризику): джерела біоризику, механізму дії або способу передачі впливу, реципієнта чи сприйнятливого до впливу об’єкта.

Епідеміологічна тріада

1. Наявність джерела біоризику (біонебезпеки)



2. Механізм дії або спосіб передачі впливу, обумовлений як активністю джерела, так і особливостями середовища, в якому перебуває джерело біоризику



3. Реципієнт або сприйнятливий до впливу об’єкт (людина, популяція людей)

Також виділяють поняття біологічної захищеності – виключення навмисного чи ненавмисного небезпечного впливу на людей, тварин і рослин від науково-дослідницьких робіт і збудників особливо небезпечних інфекцій, а також попередження використання зі зловмисними намірами досягнень сучасних біотехнологій – у першу чергу генної інженерії та синтетичної біології, а також генетично модифікованих організмів. Також біозахищеність відноситься і до безпечного зберігання і переміщення, обробки і використання живих змінених організмів, які мають нові комбінації генетичного матеріалу.

Заходи по забезпеченню біологічної безпеки і біологічної захищеності включають у себе:

  • ліцензування на володіння матеріалами і обладнанням та на дослідницьку роботу

  • вимоги до наявності досвіду та професійних знань

  • перевірка надійності персоналу

  • облік персоналу, який має доступ до біологічних матеріалів

  • класифікація біологічних матеріалів згідно притаманним їм факторам ризику

  • фізичні вимоги до інфраструктури системи

  • класифікації ризику для біологічних матеріалів

  • організаційні заходи по забезпеченню безпечного поводження з мікроорганізмами у відповідності з різними групами ризику, включаючи обмежений доступ до чутливих матеріалів на основі принципу необхідності для роботи

  • безпечне зберігання мікроорганізмів і токсинів у відповідності з класифікацією груп ризику

  • документальний облік робочих процедур

  • дозвіл на переміщення матеріалів лише між ліцензованими об’єктами і з використанням ліцензованими чи іншими компетентними органами.

Основними джерелами виникнення біологічних загроз є:

  1. епідемії та спалахи інфекційних захворювань людини

  2. епізоотії (висока захворюваність серед тварин)

  3. епітофітії (розповсюдження інфекційного захворювання рослин на значних територіях)

  4. аварії на біологічно небезпечних об’єктах

  5. природні резервуари патогенних мікроорганізмів

  6. транскордонне перенесення патогенних мікроорганізмів, представників флори і фауни, небезпечних для екологічних систем

  7. диверсії на біологічно небезпечних об’єктах

  8. біологічний тероризм

  9. застосування біологічної зброї державою.

Перші шість джерел виникнення біологічної загрози відносяться до ненавмисних, тоді як зазначені у пунктах 7-9 – до навмисних.

Окремо визначається проблема біологічної загрози, пов’язана з біологічним тероризмом та використанням біологічної зброї.
ПРИРОДНІ РИЗИКИ (ІНФЕКЦІЙНА ЕПІДЕМІЧНА ЗАХВОРЮВАНІСТЬ ТА СМЕРТНІСТЬ)

  • За даними ВООЗ у світі смертність від інфекційних захворювань в останні роки становить до 14 млн. осіб щорічно

  • Перша пандемія чуми – «чума Юстиніана» (531-580 рр.н.е.) – померло близько 100 млн. людей; охопила всі відомі на той час країни

  • Друга пандемія чуми – «чорна смерть» (1347–1407 рр.) – померло близько 25 млн. людей, що становило чверть тодішнього населення Європи

  • Від пандемії грипу (“іспанки”) в 1918 році померло до 50 млн. людей

  • За час 7-ї пандемії холери (з 1961 по 2005 р.), на земній кулі зареєстровано понад 5 млн. її випадків, з яких більше 200 тис. закінчилися летально

  • Близько 50 млн. населення планети уражені ВІЛ/СНІД

  • До 300 млн. населення щорічно хворіють на малярію (до 3 млн. помирають)

  • Більше 2 млрд. населення Землі в тій чи іншій формі перенесли ГВ і близько 400 млн. залишилися носіями HвsAg на все життя.

  • Кількість хронічних носіїв HCV (вірусу ГС ) знаходиться в межах від 170 млн. до 1 млрд. людей

Рівень захворюваності на ВЛІ складає в середньому у світі 8,4 % (дані ВООЗ). У Європейських країнах ВЛІ переносять 3–10 % пацієнтів стаціонарів, а у відділеннях інтенсивної терапії частота ВЛІ зростає до 20 %.

У США летальність від ВЛІ займає 4 місце в загальній структурі летальності від усіх хвороб (після серцево-судинних, онкологічних та інсультів).

За статистикою 1/3 хворих, померлих після операції, – вмирають через ВЛІ.

На 1000 проведених хірургічних операцій в окремих країнах реєструється:

  • 108 випадків ускладнень через ВЛІ у Фінляндії,

  • 76,93 випадків ускладнень через ВЛІ – в Австралії,

  • 67 випадків ускладнень через ВЛІ – в Англії,

  • 1,1 випадків ускладнень через ВЛІ – в Росії,

  • 0,2 – 0,8 випадків ускладнень через ВЛІ – в Україні.

П’ятірка найбільш актуальних інфекційних захворювань в Україні в 2005 році:

Інфекція

Кількість померлих

Туберкульоз

11896

Пневмонії

6335

СНІД

3622

Сепсис

972

Менінгіти

543

Всього

23368 (3,0 % кількості померлих від усіх причин)


На думку деяких дослідників людство за свою історію пережило чотири великі епідемічні хвилі, викликані збудниками небезпечних інфекцій (N. McMichael, 1998)

Перша хвиля епідемій була зафіксована 5–10 тис. років тому (неоліт, енеоліт), коли людство здійснило перехід від мисливства та збирання рослин у дикій природі до землеробства та скотарства, а також будівництва постійних поселень та створення перших державних утворень. Становлення інфекцій дихальних шляхів (натуральна віспа), масове поширення кишкових (тифо-паратифи) та трансмісивних інфекцій (малярія, лейшманіоз): біблійна «чума філістимлян» (біля 1320 р. до н.е.).

Друга хвиля розпочалась приблизно 2,5 тис. років тому разом із створенням перших імперій (Перська держава Кіра, Афінський союз, держава Олександра Великого, Римська імперія тощо): «чума Фукідіда» (430–425 рр. до н.е.), перша пандемія чуми – «чума Юстиніана» (531–589 рр. н.е.); друга пандемія чуми (1344–1354 рр.) – «чорна смерть».

Третя хвиля розпочалась близько 500 років тому в епоху Великих географічних відкриттів: занесення збудника жовтої гарячки з Африки в Америку; занесення збудника натуральної віспи до Америки (загинуло 3,5 млн. індіанців); пандемія сифілісу в Європі (16 ст.); третя пандемія чуми в кінці 19 на початку 20 ст.; пандемії натуральної віспи, скарлатини, висипного тифу, 1–6 пандемії холери тощо.

Четверта хвиля розпочалась після другої світової війни й триває досі: ліквідація натуральної віспи та успіхи в боротьбі з іншими інфекціями, керованими засобами імунопрофілактики (дифтерія, правець, кашлюк, поліомієліт, кір тощо), початок 7-ї пандемії холери; поява після ліквідації натуральної віспи 40 нових інфекцій; пандемії ВІЛ-інфекції, туберкульзу та малярії.

Нові інфекції, виявлені після ліквідації натуральної віспи в 1977 р.

1977: геморагічна гарячка Ебола, гепатит D, легіонельоз, бореліоз Лайма, хантаанвірусна геморагічна гарячка з нирковим синдромом;

1980: Т-клітинна лімфосаркома дорослих (Т-лімфотропний вірус людини);

1981: карельська гарячка (РНК-тогавірус), синдром токсичного шоку (S. aureus);

1982: волосяноклітинна лейкемія (HTVL-II), геморагічний коліт з уремічним синдромом (E.coliO157:H7);

1983: ВІЛ/СНІД-інфекція, хеликобактеріоз;

1986: ерліхіоз;

1988: гепат Е, «раптова» екзантема або шоста дитяча хвороба (герпесвірус 6-го типу);

1990: гепатит С, венесуельська геморагічна гарячка (вірус Guanarito);

1991: гранулоцитарний анаплазмоз людини (Anaplasmaphagocytophilum), астраханська (кліщова, рикетсіозна, плямиста) гарячка (варіант Rickettcia conori), кон’юнктивіт дисеміноване захворювання (Encephalitozoonhellem);

1992: доброякісний лімфоретикульоз («хвороба котячих подряпин») або бартонельоз;

1993: синдром хантавірусної пневмонії, варіант холери Бенгал (V.choleraeO139);

1994: бразильська геморагічна гарячка (вірус Sabib), летальний енцефаліт і пневмонія (вірус Hedra);

1995: саркома Капоші у хворих на СНІД (HHV-8), новий варіант хвороби Крейцфельдта–Якоба (пріони), вакуолізуюча енцефалопатія у дітей (вірус Stealth);

1996: подібна до сказу інфекція (австралійський лісавірус кажанів);

1997: пташий грип (вірус грипу H5N1), посттрансфузійний гепатит (ТТ-вірус);

1998: енцефаліт (вірус Nipah);

1999: денгеподібна гарячка (Майра вірус);

2003: SARS або атипова пневмонія (коронавірус);

2004: варіант пташиного грипу (вірус грипу H7N7).
Боротьба з інфекційними хворобами здійснюється шляхом проведення профілактичних і протиепідемічних заходів і грунтується на двох принципах:

  1. комплексність – одночасна дія на всі три ланки епідемічного процесу: джерело збудника інфекції, механізм передачі збудників та сприйнятливе населення;

  2. вибір головного напрямку впливу на епідемічний процес, що забезпечує найбільшу ефективність боротьби з даною інфекцією в конкретних умовах.

Впорядкований перелік протиепідемічних заходів

Спрямованість заходів

Групи заходів

Джерело збудника інфекції

Діагностичні, ізоляційні, лікувальні і режимно-обмежувальні

Санітарно-ветеринарні і дератизаційні

Механізм передачі

Санітарно-гігієнічні

Дезінфекційні і дезінсекційні

Стерилізація

Спийнятливий організм

Імунопрофілактика планова

Екстренна імунопрофілактика

Атибіотикопрофілактика

Хіміопрофілактика

Загальна

Лабораторні дослідження

Санітарно-просвітницька робота

Ліквідація інфекції – викорінення (ерадикація) нозологічної форми інфекційної хвороби завдяки знищенню збудника як біологічного виду в глобальному масштабі. Ліквідація інфекції передбачає відміну проведення профілактичних заходів. Глобальна ліквідація проходить через етапи регіональної ліквідації, що досягається елімінацією збудника в межах адміністративних територій і створенням на цих територіях умов, які перешкоджають укоріненню збудника у випадку його завозу з інших (ендемічних) територій

Елімінація інфекції – припинення циркуляції збудника на значній географічній території. При цьому на відміну від ліквідації проведення профілактичних заходів (наприклад, вакцинації) не відміняється, а продовжується до повної ліквідації інфекції (якщо є програма її ліквідації), оскільки існує загроза занесення збудника з інших територій. Елімінація не означає повної відсутності захворюваності.

Вакцинація: медичні, правові та етичні аспекти

  • жодна вакцина не дає 100% індивідуального результату

  • побічна дія (поствакцинальні реакції та ускладнення – ПВР та ПВУ)

  • вакцинозалежність популяції стосовно захисту від інфекцій (необхідність проведення вакцинації навіть за відсутності захворюваності)

  • збільшення антигенного навантаження та кількості інвазивних процедур

  • відсутність індивідуального підходу при проведенні масової імунопрофілактики

  • розробка і застосування вакцин потребує неабиякої обережності з боку науковців та лікарів (чи можливо визначити в рандомізованих контрольованих (РКД) ефективність вакцини не порушуючи етичних норм?)

  • застосування генноінженерних технологій (ГМО-вакцини, ДНК-вакцини)

  • масове застосування у виробництві вакцин чужорідних людині культур клітин тварин, які можуть містити патогенні для людини віруси

  • масове застосування у виробництві вакцин абортивного матерілу

  • застосування у виробництві вакцин токсичних речовин-консервантів (фенол, сполуки ртуті), хоча й у мізерних і, як вважається, нетоксичних концентраціях

  • зростання собівартості вакцинації як через збільшення кількості самих вакцин, так і завдяки поліпшенню їх якості

  • чи гарантує держава Україна матеріальну компенсацію при виникненні ПВУ ?

  • обов’язковість вакцинації з точки зору свободи і прав людини (зокрема, чи може невакцинована дитина відвідувати навчальні заклади ?)

  • антивакцинальний рух

Біотехнологія – штучне відтворення та (або) модифікація біологічних процесів в промислових і лабораторних умовах з метою отримання продукції або наукової інформації для задоволення потреб суспільства

Класифікація сучасних біотехнологій та їх роль в медицині та супільстві:

  • Класичні біотехнології (використання мікроорганізмів-продуцентів)

  • Репродуктивні технології (штучне запліднення в тваринництві та медицині, сурогатне материнство)

  • Регенеративна медицина (трансплантація органів і тканин, застосування стовбурових клітин)

  • Генна інженерія або технологія рекомбінантної ДНК (створення генетично модифікованих (трансгенних) організмів (ГМО) для поліпшення властивостей та збільшення врожайності сільськогосподарських рослин, продукування інтерферону, соматостатина, інсуліну, вакцинних антигенів тощо)

  • Генотерапія

  • Клонування тварин та людини
1   2   3   4


написать администратору сайта