Главная страница

Методичні рекомендації щодо їх виконання, контрольні задачі, питання до іспиту


Скачать 348 Kb.
НазваниеМетодичні рекомендації щодо їх виконання, контрольні задачі, питання до іспиту
Анкор_pravo_oleschenko_2013_noviy.doc
Дата05.08.2018
Размер348 Kb.
Формат файлаdoc
Имя файла_pravo_oleschenko_2013_noviy.doc
ТипМетодичні рекомендації
#22522
страница1 из 3
  1   2   3


Київський національний університет імені Тараса Шевченка
Інститут післядипломної освіти
Допомога у вирішенні задач з даного посібника:

https://vk.com /a.jurisprudent

https://vk.com/zadachi_po_pravu

ЕКОЛОГІЧНЕ ПРАВО

Програма курсу

та навчально-методичні матеріали для студентів
зі спеціальності 7.03040101 «Правознавство»



Укладач: доцент, кандидат географічних наук Олещенко В’ячеслав Іванович

Допомога у вирішенні задач з даного посібника:

https://vk.com /a.jurisprudent

https://vk.com/zadachi_po_pravu

Київ – 2013

Програма та навчально-методичні матеріалами з курсу «Екологічне право» підготовлені для студентів Інституту післядипломної освіти Київського національного університету імені Тараса Шевченка, які навчаються за спеціальністю 7.03040101 «Правознавство», відповідно до навчального плану Інституту з урахуванням досвіду викладання цього курсу та навчально-методичних розробок кафедр екологічного права Київського національного університету імені Тараса Шевченка, Національного університету «Юридична академія України імені Ярослава Мудрого», викладачів Інституту післядипломної освіти С.В.Кузнєцової та П.І.Лапечука, наданих ними на засадах творчої співпраці для використання при підготовці цього видання, і включають: теми лекцій та семінарських занять, контрольних робіт, методичні рекомендації щодо їх виконання, контрольні задачі, питання до іспиту.
Укладач: ОЛЕЩЕНКО В.І. старший науковий співробітник відділу проблем космічного та екологічного права, директор Науково-дослідного центру енергетичного, ядерного та природоресурсного права Інституту держави і права ім.В.М.Корецького НАН України, доцент, кандидат географічних наук, заслужений юрист України, лауреат Державної премії України в галузі науки і техніки, академік Української екологічної академії наук (відділення права та управління).


Рекомендовано до друку навчально-методичною комісіє Інституту післядипломної освіти Київського національного університету імені Тараса Шевченка.

Протокол № 9 від «14» квітня 2013 р.
ЗМІСТ
І. Передмова

ІІ. Програма курсу

ІІІ. Методичні рекомендації щодо виконання контрольних робіт

ІV. Теми контрольних робіт

V. Контрольні задачі

VІ. Рекомендовані основні нормативно-правові акти

VII. Рекомендовані підручники, навчальні посібники та інша література

VIII. Питання до іспиту

Допомога у вирішенні задач з даного посібника:

https://vk.com /a.jurisprudent

https://vk.com/zadachi_po_pravu

І. ПЕРЕДМОВА
Екологічне право як окрема галузь права, поряд з конституційним, цивільним, кримінальним, адміністративним та іншими галузями права, займає одне з найважливіших місць в сучасній системі права та забезпечення підготовки фахівців-правознавців. Викладання цього курсу є обов’язковим в всіх юридичних вищих навчальних закладах України. Його належне вивчення майбутніми юристами за сучасних умов набуває все більшого значення, оскільки саме ця галузь права покликана забезпечити ефективне регулювання життєво-важливих відносини в інтересах забезпечення сталого розвитку нашої країни, раціонального використання природних ресурсів, екологічної безпеки, збереження унікальних та типових ландшафтів та інших природних комплексів та об’єктів.

При цьому враховується, що людина є невід’ємною частиною природи, забезпечення збереження безпечного для її життя і здоров’я довкілля, як визначає Конституція України, є одним з найважливіших завдань держави, усіх її органів, органів місцевого самоврядування, громадських організацій та їх об’єднань, кожного громадянина. Від ставлення до цих проблем сучасного покоління, виконання кожним обов’язків не заподіювати шкоду та відшкодовувати завдані збитки значною мірою залежать умови життя прийдешніх поколінь, те - яку природу, у якому стані вони отримають від нас у спадок.

Україна здійснює на своїй території законодавчо визначену екологічну політику, спрямовану на збереження живої і неживої природи, захист життя і здоров'я людини від негативного впливу антропогенізованого навколишнього середовища, досягнення гармонійної взаємодії суспільства і природи. Майбутні правознавці, незалежно від посад та характеру їх діяльності, повинні розуміти сутність правового регулювання екологічних відносин, з тим, щоб забезпечити свій гідний внесок у розв’язання сучасних екологічних проблем, попереджуючи чи мінімізуючи їх виникнення у майбутньому.

Даний навчальний курс має на меті сформувати у студентів всебічні знання з екологічного права як навчальної дисципліни, галузі юридичної науки та важливого напряму правозастосовної діяльності. Програма курсу та навчально-методичні матеріали містять необхідні поради для слухачів з тим, щоб посприяти забезпеченню належного освоєння ними цього курсу.

Особливістю екологічного права є його тісний зв'язок із іншими галузями права, а в деяких випадках - і похідний характер еколого-правових норм від норм інших галузей права. Це вимагає від студентів, що вивчають даний навчальний курс, наявності відповідних знань з усіх базових галузей права.

Розглядаючи у загальній частині курсу екологічне право як комплексну галузь права, наголошується на її інтеграційному характері, у процесі розвитку якої системно поєднуються засади диференціації і інтеграції права. Студенти повинні належно оволодіти знаннями щодо сутності екологічних правовідносин, інститутів та основних норм екологічного права, усвідомити співвідношення екологічного права з іншими галузями права, а також із земельним, гірничим, водним, лісовим, атмосфероохоронним правом, які все більше розвиваються у складі екологічного (в широкому розумінні – довкіллевого) права у якості вже достатньо сформованої підгалузі природоресурсного права.

Курс побудовано таким чином, що базові знання його загальної частини щодо основних принципів екологічного права, екологічних прав та обов’язків громадян, механізмів їх забезпечення, відносин власності на природні ресурси, правових засад природокористування, економіко-правового механізму, державного регулювання, контролю та юридичної відповідальності у цій сфері знаходять подальший розвиток в особливій частині, де відповідні загальні питання розглядаються в контексті конкретних компонентів навколишнього природного середовища та відповідних природних ресурсів – земельних, водних, надр, атмосферного повітря, тваринного та рослинного світу, а також лісів, континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони, відходів, територій та об’єктів, що особливо охороняються, тощо.

Метою спеціальної частини є надання слухачам необхідного обсягу знань у сфері міжнародно-правової охорони навколишнього середовища, щодо місця України в еколого-правовому просторі Європи і світу.

При підготовці цього видання збережено та, при необхідності, розвинуто кращі напрацювання з викладання курсу «Екологічне право», набуті в Інституті післядипломної освіти Київського національного університету імені Тараса Шевченка та інших вищих навчальних закладах України.

Курс «Екологічне право» вивчається в Інституті післядипломної освіти в обсязі 30 годин, включаючи 22 години – лекційні та 8 годин – семінарські заняття.

ІІ. ПРОГРАМА КУРСУ
ЗАГАЛЬНА ЧАСТИНА
ТЕМА 1. Предмет, метод та система екологічного права
Взаємовідносини в системі людина – природа. Загальна характеристика екологічних проблем у світі та в Україні. Основні причини та наслідки екологічної кризи. Роль права у попередженні на розв’язанні екологічних проблем на різних етапах суспільного розвитку. Екологічна функція держави.

Екологічне право як комплексна галузь права. Предмет та об’єкт екологічного права. Еколого-правові відносини і еколого-правові норми. Місце екологічного права в системі права в Україні, історія його становлення.

Принципи екологічного права. Методи екологічного права. Система екологічного права. Галузь права, галузь законодавства та навчальна дисципліна.

Структуру навчального курсу з екологічного права. Зміст базових понять курсу («природа», «навколишнє середовище», «навколишнє природне середовище», «довкілля» тощо), їх співвідношення.

Концепції сталого розвитку та «зеленого курсу», роль права у їх реалізації.
ТЕМА 2. Джерела екологічного права
Джерела екологічного права: поняття, система, особливості.

Конституція України як основне джерело екологічного права.

Закон як джерело екологічного права.

Нормативно-правові акти Президента України, Кабінету Міністрів України, міністерств, інших центральних, а також місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування в системі джерел екологічного права.

Міжнародні договори як джерела екологічного права.

Проблеми юридичної сили і субординації нормативно-правових актів в системі екологічного права України.

Проблеми екологізації законодавства, систематизації екологічного законодавства України.
ТЕМА 3. Екологічні права та обов’язки людини
Загальна характеристика і класифікація екологічних прав, їх конституційне та законодавче закріплення.

Право на безпечне для життя та здоров’я довкілля.

Право вільного доступу до екологічної інформації.

Право на відшкодування шкоди, заподіяної порушенням природоохоронного законодавства, інші екологічні права.

Юридичні гарантії реалізації екологічних прав, захист екологічних прав.

Обов’язки громадян в галузі охорони навколишнього природного середовища.
ТЕМА 4. Право власності на природні об’єкти та ресурси
Поняття та зміст права власності на землю, інші природні об’єкти та ресурси, історія його розвитку. Роль держави в регулюванні відносин права власності на землю, інші природні об’єкти та ресурси.

Форми власності на землю, інші природні об’єкти та ресурси. Право власності Українського народу. Державна, комунальна, приватна власність. Суб’єкти права власності на землю, інші природні об’єкти та ресурси, об’єкти права власності.

Реалізація права власності на землю, інші природні об’єкти та ресурси. Підстави виникнення права приватної, комунальної та державної власності. Права і обов’язки власника, підстави припинення права власності на землю, інші природні об’єкти та ресурси. Захист та охорона прав власності на природні об’єкти та ресурси.
ТЕМА 5. Право природокористування
Поняття права природокористування, його зміст, принципи, види права природокористування.

Підстави виникнення права природокористування. Право загального та право спеціального природокористування. Особливості загального земле-, водо-, лісо-, надрокористування, користування об’єктами тваринного і рослинного світу. Права та обов’язки природокористувачів

Природні ресурси загальнодержавного і місцевого значення.

Постійне і тимчасове природокористування.

Первинне і вторинне природокористування.

Підстави припинення права природокористування.
ТЕМА 6. Право екологічної безпеки
Природа права екологічної безпеки, її ознаки, правові засади її забезпечення в Україні. Види діяльності та об’єкти, що складають підвищену екологічну небезпеку.

Правове забезпечення екологічної безпеки при поводженні з небезпечними хімічними речовинами, ядерної та радіаційної (радіоекологічної), біологічної та генетичної безпеки.

Правове забезпечення екологічної безпеки в діяльності Збройних Сил України, санітарного та епідеміологічного благополуччя населення.

Правове регулювання у разі виникнення надзвичайних екологічних ситуацій, поняття, режим, порядок оголошення зони надзвичайної екологічної ситуації. Режим територій та правовий статус осіб, що постраждали від Чорнобильської катастрофи.
ТЕМА 7. Державне регулювання в галузі охорони довкілля
Поняття державного управління та регулювання в сфері охорони навколишнього природного середовища.

Суб’єкти, органи загальної та спеціальної компетенції, існуюча система функцій державного регулювання. Прогнозування та програмування. Моніторинг довкілля. Державний облік об’єктів, що шкідливо впливають на стан навколишнього природного середовища. Паспортизація, статистична звітність та облік. Державні кадастри природних ресурсів. Стандартизація і нормування. Ліцензування. Екологічна експертиза та екологічний аудит. Оцінка впливу на навколишнє середовище. Територіальне планування. Державний, громадський і виробничий екологічний контроль. Інформування населення про стан навколишнього природного середовища і пов’язаний з ним стан здоров’я населення, інші функції. Засади формування еколого-правової культури.
ТЕМА 8. Економіко-правовий механізм природокористування
і охорони навколишнього природного середовища

Поняття, елементи і роль економіко-правового механізму природокористування і охорони навколишнього середовища.

Платність природокористування і забруднення навколишнього природного середовища.

Система економічного стимулювання та фінансування заходів з охорони навколишнього природного середовища, вимоги бюджетного законодавства. Екологічні та природоресурсні податки та збори. Фонди охорони навколишнього природного середовища. Екологічне страхування.
ТЕМА 9. Екологічний контроль та юридична відповідальність
за екологічні правопорушення

Поняття екологічного контролю, державний, відомчий, виробничий та громадський контроль.

Поняття, функції і підстави притягнення до юридичної відповідальності у сфері охорони навколишнього природного середовища.

Види юридичної відповідальності, поняття та склад екологічного правопорушення.

Дисциплінарна, адміністративна, кримінальна та цивільно-правова (майнова) відповідальність за екологічні правопорушення.

ОСОБЛИВА ЧАСТИНА
ТЕМА 10. Правове регулювання охорони та використання земель
Земля як особливий об’єкт правової охорони та використання. Юридичне поняття «землі».

Структура та основні положення земельного законодавства. Категорії земель, правове регулювання та контроль у сфері охорони та використання земель.

Юридична відповідальність за порушення законодавства про охорону та використання земель.
ТЕМА 11. Правове регулювання використання і охорони надр

Надра як об’єкт правової охорони та використання. Юридичне поняття «надра».

Структура та основні положення законодавства про надра. Державне регулювання і контроль у сфері охорони та використання надр.

Юридична відповідальність за порушення законодавства про охорону та використання надр.

ТЕМА 12. Правове регулювання використання і охорони вод
Води як об’єкт правової охорони та використання. Юридичне поняття «води».

Структура та основні положення водного законодавства. Склад водного фонду. Правове регулювання та контроль у сфері охорони та використання вод. Принципи басейнового управління водними ресурсами.

Юридична відповідальність за порушення законодавства про охорону та використання вод.

ТЕМА 13. Правова охорона атмосферного повітря
Атмосферне повітря як об’єкт правової охорони та використання. Юридичне поняття «атмосферне повітря».

Структура та основні положення законодавства про охорону атмосферного повітря. Державне регулювання і контроль у сфері охорони атмосферного повітря.

Юридична відповідальність за порушення законодавства про охорону атмосферного повітря.


ТЕМА 14. Правове регулювання використання та охорони
тваринного світу

Тваринний світ як об’єкт правової охорони. Юридичне поняття «тваринний світ».

Структура та основні положення законодавства про охорону, використання і відтворення тваринного світу. Правові засади полювання, рибальства, ведення мисливського та рибного господарства. Державне регулювання і контроль у сфері охорони, використання та відтворення тваринного світу.

Юридична відповідальність за порушення законодавства про тваринний світ.
ТЕМА 15. Правове регулювання охорони і використання
рослинного світу

Рослинний світ як об’єкт правової охорони, використання та відтворення. Юридичне поняття «рослинний світ».

Структура та основні положення законодавства про охорону, використання та відтворення рослинного світу, особливості правового забезпечення збереження та розвитку зелених насаджень у населених пунктах.

Державне регулювання і контроль у сфері охорони та використання рослинного світу.

Юридична відповідальність за порушення законодавства про рослинний світ.
ТЕМА 16. Правове регулювання охорони і використання лісів
Ліси як об’єкт правової охорони, використання та відтворення. Юридичне поняття «ліс».

Структура та основні положення лісового законодавства. Державне регулювання і контроль у сфері охорони та використання лісу.

Юридична відповідальність за порушення законодавства про охорону та використання лісу.
ТЕМА 17. Правові засади охорони та використання природних ресурсів континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони
Континентальний шельф та виключна (морська) економічна зони як об’єкти правової охорони та використання.

Структура та основні положення законодавства про континентальний шельф та виключну (морську) економічну зону, регулювання і контроль щодо охорони та використання їх природних ресурсів.

Юридична відповідальність за порушення законодавства про континентальний шельф та виключну (морську) економічну зону.

ТЕМА 18. Природні території та об’єкти, що особливо охороняються. «Червона книга». Екологічна мережа
Система природних територій та об’єктів, що особливо охороняються.

Поняття «природно-заповідний фонд України», класифікація його територій та об’єктів, їх правовий режим.

Курортні і лікувально-оздоровчі території. Рекреаційні території. Водозахисні зони. Полезахисні природні (лісові) смуги. Природні об’єкти, що мають особливу наукову цінність.

«Червона книга України», «Зелена книга України». Територій та об’єкти, що особливо охороняються як такі, що мають міжнародне значення.

Поняття «екологічна мережа», основні її складові, принципи та порядок формування.
ТЕМА 19. Правове регулювання поводження з відходами
виробництва і споживання

Правовий режим відходів виробництва та споживання. Поняття та види відходів.

Державне регулювання та контроль у сфері поводження з відходами виробництва та споживання. Правові заходи щодо обмеження ввезення в Україну та транзиту через її територію небезпечних відходів.

Юридична відповідальність за порушення законодавства про відходи.

СПЕЦІАЛЬНА ЧАСТИНА
ТЕМА 20. Міжнародно-правова охорона
навколишнього природного середовища

Поняття міжнародного права навколишнього середовища.

Джерела міжнародного права навколишнього середовища.

Принципи міжнародно-правового регулювання охорони навколишнього природного середовища та використання природних ресурсів.

Міжнародні договори України з охорони навколишнього природного середовища, їх класифікація.

Міжнародний механізм інституційного забезпечення охорони навколишнього природного середовища, основні міжнародні організації, їх статус, основні завдання, практика діяльності.

Особливості правового регулювання у сфері охорони довкілля в зарубіжних державах (Західна та Східна Європа, держави СНД, США, Канада).

ТЕМА 21. Основи європейського права
навколишнього природного середовища.

Становлення та розвиток європейської еколого-правової політики.

Структура та основні положення законодавства Європейського Союзу про охорону навколишнього природного середовища.

Завдання та механізми адаптації законодавства України про охорону навколишнього природного середовища до законодавства Європейського Союзу.

ІІІ. МЕТОДИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ
ЩОДО ВИКОНАННЯ КОНТРОЛЬНИХ РОБІТ

Мета виконання контрольної роботи – закріплення знань, отриманих слухачами під час лекцій, семінарських занять та у процесі самостійного вивчення навчального матеріалу з курсу «Екологічне право», а також практичне напрацювання вміння та навичок роботи з відповідними нормативно-правовими актами, довідковою та іншою літературою для забезпечення здійснення належного аналізу та оцінки конкретних правових відносин, про які йдеться згідно з темою контрольної роботи та в задачі.

При виконанні контрольної роботи слухач має розкрити у своєму баченні одну з теоретичних тем з числа включених до переліку тем контрольних робіт, а також вирішити одну контрольну задачу.

При написанні контрольної роботи за визначеною темою вивчається рекомендована та додаткова література, а також нормативно-правові акти до досліджуваної теми, інші необхідні джерела інформації. Копіювання в контрольній роботі підручників, інших видань та текстів нормативно-правових актів не допускається.

При виконанні та оформленні контрольної роботи слід дотримуватись наступних вимог:

  • на титульній сторінці вказати прізвище, ім’я, по батькові автора, номер групи, номер автора у списку групи, назву теми теоретичної контрольної роботи;

  • на початку контрольної роботи подається її план, в якому має бути системно, в авторському розумінні розкрито правову сутність теми контрольної роботи;

  • зміст контрольної роботи має повністю відповідати її темі та плану роботи, робота викладається стисло з посиланнями на першоджерела;

  • в кінці роботи необхідно навести перелік нормативно-правових актів, літератури та інших використаних джерел інформації;

  • в другій частині роботи слід викласти зміст задачі, визначити коло суспільних правовідносин, про які йдеться у ній, нормативно-правові акти, що регулюють відповідні правовідносини, дати аналіз цих правовідносин в контексті умов даної задачі та вирішити її по суті, тобто дати правову оцінку обставинам, вчиненим діям чи бездіяльності відповідних суб’єктів, визначивши їх правомірність чи неправомірність, обґрунтовуючи свою позицію посиланнями на відповідні норми законодавства.

Контрольна робота виконується та роздруковується на аркушах формату А4 шрифтом Times New Roman, 14 pt, через один інтервал, поля верхній, нижній, правий – 15 мм, лівий – 25 мм або подається рукописно, розбірливим, без закреслень і помарок текстом, без скорочень, крім загальноприйнятих. Сторінки роботи нумеруються, скріплюються і подаються у прозорому файлі. Орієнтовний обсяг роботи – 20-25 арк.

Кожен слухач виконує контрольну роботу за номерами тем контрольних робіт та задач в їх переліку відповідно до номера його прізвища у журналі групи. З урахуванням професійних інтересів слухача за погодженням з викладачем тема контрольної роботи може бути змінена і обрана не лише із запропонованого їх списку.
ІV. ТЕМИ КОНТРОЛЬНИХ РОБІТ


  1. Предмет, метод, система екологічного права, його місце в системі права.

  2. Принципи та методи екологічного права.

  3. Система джерел екологічного права.

  4. Конституційні засади екологічного права.

  5. Загальна характеристика і класифікація екологічних прав громадян.

  6. Поняття та зміст права власності на природні ресурси, форми власності на природні ресурси.

  7. Сутність конституційного права власності Українського народу на природні ресурси.

  8. Поняття права природокористування, принципи та види природокористування.

  9. Співвідношення форм власності на природні ресурси, їх поділу на природні ресурси загальнодержавного і місцевого значення та права загального і спеціального природокористування.

  10. Поняття державного регулювання в сфері охорони навколишнього природного середовища та його суб’єкти.

  11. Основні функції державного регулювання в сфері охорони навколишнього природного середовища та правове забезпечення їх виконання.

  12. Співвідношення правового змісту та процедур здійснення екологічної експертизи, екологічного аудиту та оцінки впливу на навколишнє середовище.

  13. Правова сутність державних кадастрів природних ресурсів, їх види та порядок ведення.

  14. Правове регулювання здійснення державного моніторингу довкілля.

  15. Правове регулювання здійснення екологічного контролю, його види.

  16. Поняття та правові механізми забезпечення екологічної безпеки.

  17. Особливості правового регулювання видів діяльності та визначення об’єктів, що становлять підвищену екологічну небезпеку.

  18. Правове забезпечення інформування населення про стан навколишнього середовища та стан здоров’я населення.

  19. Поняття, елементи і роль економіко-правового механізму природокористування і охорони навколишнього середовища.

  20. Система екологічних податків та зборів, правове регулювання їх сплати.

  21. Правове регулювання зборів за забруднення навколишнього природного середовища (скиди, викиди забруднюючих речовин у навколишнє природне середовище та розміщення відходів).

  22. Правове регулювання фінансування заходів з охорони навколишнього природного середовища.

  23. Поняття та види юридичної відповідальності за екологічні правопорушення. Поняття та склад екологічного правопорушення.

  24. Співвідношення дисциплінарної, адміністративної, кримінальної та цивільно-правової відповідальності в екологічній сфері.

  25. Система земельного законодавства, роль і місце в ній Земельного кодексу України.

  26. Принципи земельного законодавства та основні механізми їх реалізації.

  27. Система водного законодавства, роль і місце басейнового управління водними ресурсами в системі правового регулювання у цій сфері.

  28. Особливості правового регулювання охорони та використання надр.

  29. Особливості правового регулювання охорони та використання атмосферного повітря.

  30. Основні засади правового регулювання охорони та використання лісів. Право лісокористування. Види спеціального лісокористування.

  31. Особливості правового регулювання охорони та використання рослинного світу.

  32. Особливості правового регулювання охорони та використання тваринного світу.

  33. Правовий статус видів тваринного і рослинного світу, занесених до Червоної книги України, співвідношення її з міжнародними списками таких видів.

  34. Система територій та об’єктів, що підлягають особливій охорони, правовий зміст понять «природно-заповідний фонд» та «екологічна мережа».

  35. Основні положення правового регулювання поводження з відходами.

  36. Правовий режим зон надзвичайних екологічних ситуацій, порядок їх оголошення.

  37. Участь України в діяльності міжнародних організацій з питань охорони навколишнього природного середовища.

  38. Міжнародні договірні відносини України в галузі охорони навколишнього природного середовища, класифікація відповідних міжнародних договорів.




  1. Основні принципи екологічного права Європейського Союзу та основні етапи його формування.

  2. Механізми адаптації екологічного законодавства України до законодавства Європейського Союзу.


V. КОНТРОЛЬНІ ЗАДАЧІ
Задача 1.

Гр. Кулик, власник земельної ділянки сільськогосподарського призначення, на території якої біля дороги загального користування, знаходиться природна водойма розміром 500 м. кв., звернувся до відповідної селищної ради із заявою про відшкодування збитків, спричинених йому в результаті забруднення водойми та псування берега, що сталися внаслідок постійного здійснення на цій водоймі водопою худоби, яка належить сусідньому сільськогосподарському підприємству.

Селищна рада відмовила гр.Кулику, мотивуючи це тим, що питання відшкодування збитків не належать до її компетенції.

Після цього гр.Кулик звернувся з позовом до суду.

Визначити коло суспільних правовідносин.

Чи є правомірним рішення селищної ради? Чи має право сільськогосподарське підприємство напувати свою худобу на природній водоймі, розташованої на сусідній земельній ділянці, яка належить гр.Кулику? Вирішити справу.
Задача 2

Гр.Лукашук звернувся до суду з позовом про повернення колекції червоноволої казарки, затриманої на митниці при її переміщенні через державний кордон України.

У заяві гр. Лукашук відмітив, що колекцію червоноволої казарки він одержав у подарунок за кордоном, де перебував на міжнародному конгресі захисників тварин. Рішення митного органу про примусове вилучення колекції тварин, які занесені до Червоної книги Україні, не можна визнати правомірним, оскільки її одержано у власність за межами України -перебуваючи з екскурсією у заповіднику, йому як і деяким іншим екскурсантам, керівництвом заповідника було подаровано зазначену колекцію з метою акліматизації тварин у природних умовах України.

Цю колекцію, як стверджує гр.Лукашук, пропонується експонувати в місцевому зоопарку, приватизованому 10 липня 1992 року Товариством охорони диких тварин, головою правління якого він є ще з квітня 1990 року. В цьому ж зоопарку передбачається розводити цих птахів.

Визначити коло суспільних правовідносин.

Які особливості права власності на об’єкти, що підлягають особливій охороні? Вирішити справу.
Задача 3

Колишні працівники колгоспу створили мале підприємство для розведення риби в ставку, що є власністю територіальної громади, і порушили клопотання перед сільською радою про передачу їм у власність цього ставка. В клопотанні та матеріалах обґрунтування зазначалось, що вже протягом 10 років вони займаються рибогосподарською діяльністю, мають досвід розведення різних видів риби, яку колгосп раніше реалізував на місцевому ринку, а тому є підстави для передачі їм безоплатно у власність цієї водогосподарської водойми.

Однак органи управління колгоспу заперечили проти безоплатної передачі рибогосподарської водойми цьому малому підприємству, оскільки її споруджено свого часу за рахунок коштів цього господарства. Крім того, бажання отримати у власність цю водойму виявили і працівники свиноферми, які сумлінно відпрацювали в господарстві більше 20 років.

Сільська рада, зваживши на обґрунтування правління колгоспу, відмовила малому підприємству у передачі рибогосподарської водойми у власність.

Визначити коло суспільних правовідносин.

Чи має право мале підприємство на одержання у власність рибогосподарської водойми? Вирішити справу.
Задача 4

Гр.Петренко з сім’єю та друзями у вихідний день виїхали на відпочинок і розташувались у лісозахисній смузі поблизу річки. Там вони розмістили під тентом автомобілі, влаштували намети, розвели вогнище. Чоловіки стали ловити рибу, а гр.Петренко вирішив помити автомобіль, який за час їзди забруднився.

За цими заняттями їх виявив державний інспектор з охорони навколишнього природного середовища, який склав протокол про порушення вимог законодавства щодо здійснення загального і спеціального природокористування.

У суді гр.Петренко пояснив, що його друзі займались рибальством незабороненими методами, а машину він мив спеціальним екологічно безпечним шампунем. Що ж стосується розведення багаття, то, наскільки йому відомо, заборони з цього приводу немає.

Визначити коло суспільних правовідносин. Назвати природні території та об’єкти, що підлягають особливій охороні та визначити про які з них іде мова у задачі.

Дати аналіз сутності та видів права загального і спеціального природокористування. Вирішити справу.
Задача 5

Сільськогосподарський технікум уклав із сільськогосподарським підприємством «Світязь» договір оренди дослідних полів та ставка загального користування.

Згідно з договором сільськогосподарський технікум зобов’язувався надавати освіту фахівцям сільськогосподарського підприємства, забезпечувати його керівників консультаціями щодо запровадження новітніх технологій обробки дослідних полів та системи сівозмін. У свою чергу сільськогосподарське підприємство зобов’язується передавати певну частину врожаю, забезпечувати проходження практики студентів та передавати у студентську їдальню рибу, яку планувалось розводити у ставку.

У зв’язку з тим, що сільськогосподарське підприємство порушило свої зобов’язання в частині передачі частини одержаної сільськогосподарської продукції, сільськогосподарський технікум звернувся до господарського суду з позовом про припинення цієї угоди.

Визначити коло правовідносин.

Чи підлягає позов задоволенню, за яких умов?

Вирішити справу.

Задача 6

До державної регіональної екологічної інспекції звернулися жителі с.Літки з клопотанням припинити діяльність тваринницького комплексу продуктивністю 60 тис. голів свиней, оскільки той систематично скидає в закриті водойми відходи свого виробництва, що позбавляє жителів можливості використовувати водойми для питних цілей та оздоровлення дітей, знищив сінокоси і пасовища, які вони традиційно використовували для випасання власної худоби та заготівлі сіна.

У процесі вивчення справи вказані факти дійсно підтвердились. Однак, як стало відомо, внутрішньогосподарські водойми у свій час були збудовані за рахунок коштів тваринницького комплексу з тим, щоб заощади кошти, які мали бути використані на будівництво централізованої водопровідної мережі.

Керівництво тваринницького комплексу, вбачаючи можливі економічні та соціальні наслідки, погодилось очистити кілька внутрішньогосподарських водойм для водозабезпечення сільського населення та відновити частину луків з метою їх використання під окультурені пасовища і сінокоси.

За таких умов керівництво державної екологічної інспекції відмовило жителям у задоволенні їхніх вимог, однак вони звернулися від імені громадськості до суду про усунення перешкод у використанні водойм та природних сінокосів і пасовищ, відновлення їхнього права на безпечне для життя і здоров’я довкілля та відшкодування матеріальних збитків тваринницьким комплексом.

Визначити коло суспільних правовідносин; дати аналіз дій державної екологічної інспекції; чи підлягає позов задоволенню?

Вирішити справу.
Задача 7

Під час підготовки кадастрових відомостей про показники якості й кількості земель та полезахисних лісонасаджень управління земельних ресурсів прийняло рішення не включати дані про бонітування ґрунтів, оскільки у зв’язку з приватизацією проведено ґрунтовне наукове дослідження та еколого-економічну оцінку земель, на підставі яких встановлено розміри плати на землю.

Крім того, в рішенні вказувалось, що у зв’язку з прийняттям Лісового кодексу України немає потреби органам управління в галузі використання й охорони земель вести облік наявності полезахисних лісонасаджень.

Державний інспектор управління охорони навколишнього середовища області оскаржив це рішення до районного суду. Суд відмовив у розгляді цієї справи, вважаючи її непідвідомчою цьому суду.

Окреслити коло правовідносин.

Дати характеристику відповідних функцій управління в галузі охорони навколишнього природного середовища.

Вирішити справу.
Задача 8

За наслідками комплексної перевірки додержання екологічного законодавства акціонерною компанією з виробництва цементу встановлено, що за час після приватизації цього підприємства ним допускаються систематичні викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря; система фільтрів, особливо у вечірній і нічний час, відключається з метою заощадження електроенергії. Тільки за 2 місяці поточного року через порушення екологічних нормативів кількість викидів зросла у 4 рази, мали місце порушення нормативів граничних обсягів викидів та концентрацій забруднюючих речовин.

Враховуючи, що акціонерна компанія виступила одним із засновників спільної англо-української фірми з виробництва та реалізації високоякісного цементу за кордон, обмеживши тим самим його постачання на внутрішній ринок, на вимогу населення органи екологічного контролю анулювали дозвіл (ліцензію) на спеціальне видобування відповідних корисних копалин, які використовуються у процесі виробництва цементу.

Вважаючи на таке рішення незаконним, акціонерна компанія звернулася з позовом до господарського суду.

Встановити характер правовідносин; визначити види та порядок встановлення екологічних нормативів, визначити учасників процесу.

Вирішити справу.

Задача 9

До державного управління екології області звернулися з колективною скаргою жителі селища Вільшанки про припинення діяльності місцевого спиртового заводу, який систематично скидає відходи виробництва на поля фільтрації, не має спеціального очисного обладнання.

Працівники державного управління з екології у своїй відмові вказали, що застосування зазначених санкцій не належить до їх повноважень. За постановою керівництва державного управління на директора заводу та головного технолога накладено адміністративні штрафи розміром до семидесяти неоподаткованих мінімумів заробітної плати громадян. Крім того, було роз’яснено, що громадяни мають право особисто звернутися до суду про відшкодування збитків, заподіяних їх здоров’ю та життю порушеннями вимог екологічної безпеки.

Вважаючи таку відповідь неприйнятною, мешканці селища звернулися до прокурора району за захистом їх права на екологічну безпеку.

Визначити коло суспільних правовідносин; чи є діяльність спиртзаводу екологічно небезпечною, чи правомірно діяло державне управління з екології?

Вирішити справу.
Задача 10

Громадське екологічне об’єднання «Справедливість» звернулось до суду із заявою про визнання недійсним висновку державної екологічної експертизи, проведеної обласним управлінням екології, та відшкодування членам цього об’єднання моральної шкоди у розмірі 500 тис. гривень та припинення робіт з будівництва терміналу для прийняття і завантаження мінеральних добрив.

У позовній заяві зазначається, що всупереч правам та інтересам місцевого населення виконкомом міської ради було прийнято рішення про надання земель водного фонду за межами міста у постійне користування акціонерному товариству «Юні-Фарм» для будівництва в акваторії морської затоки терміналу для прийняття і завантаження мінеральних добрив, що надходять з іншої країни та з одного з калійних комбінатів України для наступного відправлення морським транспортом цих добрив за кордон.

На замовлення акціонерного товариства спеціалізований науково-дослідний проектний інститут підготував техніко-економічне обґрунтування та розділ «Оцінка екологічного впливу», в яких обґрунтовується можливість введення вказаного комплексу в експлуатацію.

Громадське екологічне об’єднання ініціювало збір підписів громадян, які не згодні з будівництвом цього комплексу, і опублікувало заяву в місцевій пресі про проведення громадської експертизи, копії якої були надані міськвиконкому, державному управлінню екології області. Але за рішенням міськвиконкому у проведенні цієї експертизи їм було відмовлено. Підготовлені цією організацією та науковою громадськістю висновки про високу екологічну небезпеку будівництва вказаного об’єкта для розвитку рекреації і здоров’я населення також не були взяті до уваги.

Такі застереження про екологічну небезпечність реалізації такого проекту не були оцінені державною екологічною експертизою.

Акціонерне товариство ще до закінчення проведення державної екологічної експертизи почало будівельні роботи в акваторії моря по намиванню піску з метою створення штучного острова для розміщення комунікації термінала.

З ініціативи громадського об’єднання прокуратура внесла протест до міськвиконкому, але він залишився без розгляду.

Додатковою державною екологічною експертизою Мінприроди підтверджено можливість розміщення вказаного об’єкта з деякими застереженнями щодо забезпечення додержання екологічних вимог.
  1   2   3


написать администратору сайта