Методичні вказівки щодо виконання курсової роботи та питання з фахового контролю для студентів економічних спеціальностей
Скачать 1.42 Mb.
|
Контрольні питання:
Задачі по темі: Задача 4.1. Відповідно до укладених угод підприємство у плановому році повинно відвантажити споживачам 10 тис. виробів А та направити у роздрібну торгівлю 2 тис. цих виробів і створити 5-ти денний запас готової продукції до кінця року. Неминучі втрати від браку – 0,5 %. Необхідно розрахувати план виробництва виробів А на плановий рік, в тому числі у квартальному розрізі. Методичні вказівки: Запаси готової продукції розраховуються у календарних днях, розподіл виробничої програми здійснюється пропорційно до кількості робочих днів. Задача 4.2. Підприємство випускає столярну продукцію, яка характеризується наступними даними:
Розрахувати план випуску продукції в умовних м2 віконних блоків. Задача 4.3. У плановому році підприємство планує випустити 1000 шт. виробів А по ціні 500 грн./од. та 3000 шт. виробів Б по ціні 600 грн./од. Крім того, планується виготовити комплектуючих виробів на суму 2500 тис. грн., в тому числі для сторонніх замовників – на 1500 тис. грн.; також в плані передбачається зміни залишків готової продукції на складі на суму з 2000 тис. грн. до 500 тис. грн. Розрахувати план по товарній, валовій та реалізованій продукції. Задача 4.4. Скласти граничні нерівності і цільову функцію для розрахунку оптимальної виробничої програми методами лінійного програмування за даними:
Дійсний фонд часу роботи обладнання складає: механічний цех – 254 тис. н-год.; збиральний цех – 224 тис. н-год.; заготівельний цех – 40 тис. н-год. Задача 4.5. Розрахувати коефіцієнт незавершеного виробництва на малому підприємстві, якщо собівартість продукції складає 160 тис. грн., а вартість матеріалів – 120 тис. грн. Модуль 3 ТЕМА 5. Оперативно-календарне планування і контроль 1. Зміст, мета і завдання оперативно-календарного планування і контролю (ОКПК). 2. Основні календарно-планові розрахунки в ОКПК. 3. Системи ОКПК на підприємстві. Контрольні питання:
ТЕМА 6. Матеріально-технічне забезпечення виробництва 1. Зміст і основні завдання плану МТЗВ, основні показники та порядок його розробки. 2. Планування і контроль потреби в сировині і матеріальних ресурсах. 3. Запаси, їх види та регулювання. 4. Планування і контроль зовнішніх перевезень. Контрольні питання:
Задачі по темі: Задача 6.1. Розрахувати потребу підприємства у чорних металах, якщо план виробництва виробів складає 7500 шт., середня вага виробів – 0,85 кг, а коефіцієнт використання металу – 0,72. Передбачається, що 30% відходів металу можуть повторно використовуватись у виробництві. ТЕМА 7. Забезпечення операційної діяльності виробничою потужністю 1. Виробнича потужність підприємства і фактори, які її визначають. 2. Методика обчислення виробничої потужності. 3. Динаміка виробничої потужності та ліквідація диспропорцій виробничих потужностей підрозділів підприємства. Контрольні питання:
Задачі по темі: Задача 7.1. Визначити виробничу потужність складальної дільниці, корисна площа якої становить 200 кв.м. Виріб займає площу 3,5 кв.м., робоча зона – 30% його площі. Тривалість виробничого циклу складання виробу – 12 змін. Значення режимного фонду часу роботи дільниці визначити самостійно. Задача 7.2.Визначити виробничу потужність механічної дільниці підприємства, що випускає комплекти деталей, за умови, що провідною групою обладнання є шліфувальна. Вихідні дані:
Розробити заходи по ліквідації “вузького місця” враховуючи, що токарні операції можуть виконуватись на револьверній групі обладнання. Рішення про значення показників, які характеризують режим роботи підприємства прийняти самостійно. Модуль 4 ТЕМА 8. Персонал і оплата праці 1. Потреба підприємства у трудових ресурсах, основи її планування і контролю. 2. Планування і контроль продуктивності праці та обчислення показників продуктивності. 3. Оплата праці. Показники плану, методика обчислення фондів оплати праці за різних систем та форм оплати праці. 4. Матеріальне стимулювання працівників підприємства. Контрольні питання: 1. Надати класифікацію працівників підприємства по категоріях і їх коротку характеристику. 2. Як здійснюється розрахунок потреби у кадрах по окремих категоріях працюючих? 3. Які є методи розрахунку продуктивності праці і в чому суть її прямого розрахунку? 4. Який порядок розрахунку продуктивності праці за факторним методом. 5. Що таке плановий фонд оплати праці і на чому ґрунтуються його розрахунки і контроль? 6. У чому полягає суть нормативного методу розрахунку планового фонду оплати праці? 7. Надати класифікацію планових фондів оплати праці і їх коротку характеристику. 8. Як розраховується фонд відрядної оплати праці основних і допоміжних робітників? 9. Як розраховується фонд погодинної оплати праці основних і допоміжних робітників? 10. Як розраховується фонд оплати керівників, спеціалістів, непромислового та неспискового складу? 11. Для чого здійснюється матеріальне стимулювання працівників підприємств і як воно повинно бути організовано? 12. Із яких елементів складається система преміювання працівників на підприємствах промисловості? 13. Із яких джерел здійснюється преміювання працівників підприємства? Задачі по темі: Задача 8.1. Визначити чисельність основних робітників на плановий рік за такими даними. Річна програма випуску виробів – 5000 шт. Норма часу на виріб – 19,6 н-год. 70 % робітників отримують 21 день чергових відпусток, 20 % – 24 дні чергових і додаткових відпусток і 10 % – відповідно – 28 днів. Методичні вказівки: При розрахунку ефективного фонду робочого часу одного робітника значення інших втрат робочого часу студент визначає самостійно. Задача 8.2. Визначити планову середньоспискову і явочну чисельність допоміжних робітників за даними: кількість одиниць обладнання цеху – 110. Середня ремонтна складність одиниці обладнання – 12 р.о. Норма обслуговування – 500 р. о./1 чол. в зміну. Методичні вказівки: При розрахунку коефіцієнта використання робочого часу значення втрат робочого часу визначаються студентом самостійно. Задача 8.3. Розрахувати планову чисельність допоміжних робітників, чисельність керівників, спеціалістів і іншого персоналу та загальний план підвищення продуктивності праці по фактору зростання обсягів виробництва за даними:
При зростанні виробничої програми на 1 % чисельність допоміжних робітників зростає на 0,5 %, керівників, спеціалістів та іншого персоналу – на 0,1 %. Задача 8.4. Визначити заплановане зростання продуктивності праці, якщо відомо, що в базовому році підприємство виготовляло продукції на 40 млн. грн. В плановому році випуск продукції передбачається збільшити на 8 %. Кількість працюючих в базовому році складала – 3300 чол. в тому числі основних робітників – 2400 чол. При збільшенні випуску продукції на 1 % чисельність іншого ПВП зростає на 0,6 %. Задача 8.5. Визначити заплановане зростання продуктивності праці, якщо відомо, що в базовому році підприємство виготовляло продукції на 40 млн. грн. По плану випуск продукції повинен зрости на 7 %. Кількість працюючих в базовому році складала 3300 чол., в плановому році передбачається можливе значення чисельності на 50 чол. Задача 8.6.Визначити заплановане зростання продуктивності праці за рахунок зменшення втрат робочого часу за даними:
Методичні вказівки: Можливе зниження чисельності ПВП за рахунок зменшення втрат робочого часу розраховується за формулою: Задача 8.7. Скласти план підвищення продуктивності праці за рахунок поглиблення кооперації підприємств за даними:
Методичні вказівки: Можливе зменшення чисельності ПВП за рахунок збільшення долі кооперованих поставок розраховується за формулою: Задача 8.8. Визначити заплановане зростання продуктивності праці по факторам підвищення технічного рівня виробництва, організації виробництва і праці за даними:
Методичні вказівки: При розрахунку можливого зменшення чисельності ПВП рішення про значення дійсного фонду робочого часу одного робітника і коефіцієнт виконання норм студент приймає самостійно. Задача 8.9. Розрахувати річний фонд оплати праці основних робітників та їх середню заробітну плату за даними: трудомісткість виробничої програми – 180 тис. н-год.; середня годинна тарифна ставка – 86 коп.; премії за виконання виробничих завдань – 30 %; доплати за роботу у нічний час – 0,2 тарифної ставки 3-го розряду за одну годину роботи у нічний час; доплати бригадирам за керівництво бригадою – 0,21 % до НЗП з премією; доплати за скорочений робочий день і за перерви в роботі, передбачені законодавством – 0,1 % до НЗП з премією; середня тривалість чергових і додаткових відпусток – 26,5 днів. Методичні вказівки: Значення даних, які стосуються режиму роботи підприємства, студент визначає самостійно. ТЕМА 9. Виробнича інфраструктура 1. Роль і склад допоміжних виробництв і обслуговуючих господарств. 2. Планування і контроль забезпечення підприємства технологічною оснасткою. 3. Планування і контроль ремонтного обслуговування виробництва. 4. Планування і контроль енергообслуговування. 5. Планування і контроль транспортного обслуговування. Контрольні питання:
Задачі по темі: Задача 9.1. Розрахувати витрати різального інструменту на річну програму виробів А та здійснити розрахунок його цехового оборотного фонду. Вихідні дані. Річна програма випуску – 500 тис. шт., стійкість інструменту до повного його зносу – 19 год, норма машинного часу – 1,85 хв. На робочих місцях одночасно знаходиться 62 інструменти, в ремонті і заточці – 24 шт., в інструментально-роздаточній кладовій – 118 шт. Задача 9.2. Розрахувати середньорічний обсяг слюсарних робіт та чисельність слюсарів по ремонту і обслуговуванню обладнання за даними: На підприємстві встановлено 170 од. токарного обладнання, середня категорія складності ремонту якого – ІІ, капітальному ремонту підлягає 22 р.о., поточному ремонту – 920 р.о. і технічному обслуговуванню 3740 р.о. ТЕМА 10. Витрати виробництва 1. Зміст плану витрат виробництва продукції. 2. Суть кошторису витрат на виробництво, його призначення і структура. Методика основних розрахунків кошторису. 3. Планування зниження собівартості продукції і методика його розрахунку за факторами. Контрольні питання:
Задачі по темі: Задача 10.1. Розрахувати собівартість та орієнтовану ціну виробу А за наступними даними. Вартість основних і допоміжних матеріалів - 11 грн. / шт. Нормована заробітна плата - 6,2 грн. / шт. Витрати по ремонту і експлуатації обладнання - 3600 тис. грн. Річні цехові витрати - 800 тис. грн. Загальновиробничі витрати - 900 тис. грн. Річна нормована заробітна плата основних робітників - 1200 тис. грн. Позавиробничі витрати - 3% Методичні вказівки: Рішення про значення інших показників, які входять до складу собівартості та рівень планової рентабельності студент приймає самостійно. Задача 10.2. У поточному році рентабельність операційної діяльності підприємства становила 27%, а сума прибутку – 289614 грн. Адміністративні витрати у розрахунку до виробничої собівартості склали 15%, а витрати на збут – відповідно 4%. Визначити собівартість реалізованої продукції. Модуль 5 ТЕМА 11. Фінансове планування і контроль на підприємстві 1. Зміст і завдання фінансового плану і контролю на підприємстві. 2. Планування і контроль прибутку підприємства. Методи оптимізації грошових потоків. 3. Оцінка фінансового стану підприємства на основі балансу доходів та видатків. Контрольні питання:
ТЕМА 12. Планування і контроль оновлення продукції 1. Формування планів і контролю оновлення продукції, їх склад і завдання. 2. Планування і контроль витрат на підготовку та освоєння виробництва. 3. Економічна ефективність освоєння нової продукції. 4. Вибір оптимального варіанту технологічного процесу. Контрольні питання:
Задачі по темі: Задача 12.1. Нова автоматична лінія дає можливість використовування у виробництві більш досконалу технологію та зменшити собівартість одиниці продукції з 398 до 396 грн./од. Нова лінія розрахункова на випуск 120 тис. шт. виробів на рік і коштує 5,28 млн. грн. Виробництво такої самої кількості виробів на діючому устаткуванні вимагає 2,4 млн. грн. додаткових капіталовкладень. Визначити доцільність придбання автоматичної лінії, і якщо доцільно та розрахувати економічний ефект від впровадження нової технології та строк окупності капіталовкладень. Методичні вказівки: Знання коефіцієнта економічної ефективності капіталовкладень студент визначає самостійно. Задача 12.2. Визначити річний економічний ефект у виробника продукції від впровадження нової моделі виробу та строк окупності додаткових капіталовкладень за даними:
Задача 12.3. Визначити ранній початок роботи 5-6 та критичний шлях виконання комплексної роботи по реконструкції дільниці відповідно до сітьового графіка: ТЕМА 13. Організаційно-технічний розвиток 1. Завдання і зміст плану організаційного і технічного розвитку підприємства. Система показників плану і методика їх розрахунку. 2. Планування і контроль інвестицій та визначення прибутковості об‘єктів інвестування. 3. Джерела фінансування організаційно-технічного розвитку підприємства. Контрольні питання:
Задачі по темі: Задача 13.1.Визначити ефективність організаційно-технічного заходу по відміні технологічної операції, яка характеризується наступними даними: Річна програма випуску виробів – 1100 тис. шт. Наявне обладнання – піч камерна, потужністю 60 Квт та вартістю –5600 грн. Норма часу на обробку 100 виробів – 6,1 год. Розцінка на 100 виробів – 6,1 коп. Методичні вказівки: Данні, що стосуються режиму роботи підприємства, студент визначає самостійно. Задача 13.2. Визначити доцільність впровадження раціоналізаторської пропозиції щодо механізації технологічної операції, яка характеризується наступними даними: існуюча технологічна собівартість операції –3,2 грн./шт. Планова технологічна собівартість після впровадження пропозиції – 1,4 грн./шт. Впровадження пропозиції вимагає додаткових капіталовкладень для придбання обладнання 12000 грн. ТЕМА 14. Бізнес-планування 1. Бізнес-план, його призначення і зміст. 2. Організація розробки бізнес-плану. 3. Зміст основних розділів. Контрольні питання
4. САМОСТІЙНА РОБОТА СТУДЕНТА Основними видами обов’язкових завдань самостійної роботи студента під час вивчення дисципліни “Планування і контроль на підприємстві” є:
Основними видами вибіркових завдань самостійної роботи студента під час вивчення дисципліни “Планування і контроль на підприємстві” є підготовка рефератів, підготовка конспектів по темах, що винесені на самостійну підготовку, виконання робіт з елементами наукового дослідження, а також участь у конкурсах, олімпіадах, конференціях. Підготовка доповідей, спрямованих на поглиблене вивчення положень курсу
5. КУРСОВА РОБОТА ВСТУП Написання курсової роботи з дисципліни “Планування і контроль на підприємстві” передбачено навчальним планом підготовки студентів із спеціальності “Економіка підприємства”. Курсова робота, яка виконується на завершальному етапі вивчення підготовки фахівців з “Економіки підприємства” перед іспитом з дисципліни Планування і контроль на підприємстві”, свідчить про рівень професійної підготовки студента як майбутнього фахівця і є важливою формою його індивідуальної роботи. Мета написання студентами курсової роботи – закріпити, поглибити й узагальнити теоретичні знання, здобуті під час навчання, та навчитися застосовувати їх у практичній діяльності для комплексного вирішення конкретного фахового завдання; навчитися самостійно опрацьовувати економічну літературу, наукові праці, джерела економічної інформації; набути досвіду наукового дослідження: відбору, аналізу, систематизації наукового матеріалу, формулювання висновків, побудови наукового апарату. Успішне написання курсової роботи передбачає глибоке оволодіння методологією наукової дослідницької діяльності, засвоєння навчального матеріалу із загальнотеоретичних та спеціальних дисциплін навчального плану. Перед написанням курсової роботи студент вивчає: • чинне законодавство України за темою курсової роботи; • наукову і навчальну літературу з обраної теми курсової роботи; • матеріали господарської діяльності суб’єктів підприємництва та практику розробки планів на підприємствах. |