Главная страница

Методичні вказівки щодо виконання курсової роботи та питання з фахового контролю для студентів економічних спеціальностей


Скачать 1.42 Mb.
НазваниеМетодичні вказівки щодо виконання курсової роботи та питання з фахового контролю для студентів економічних спеціальностей
АнкорMetodichka_planuv_annya_kontrol_2013.doc
Дата29.01.2017
Размер1.42 Mb.
Формат файлаdoc
Имя файлаMetodichka_planuv_annya_kontrol_2013.doc
ТипМетодичні вказівки
#954
страница1 из 12
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   12


МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ

Житомирський державний технологічний університет



Г.М. Тарасюк, А.А. Корнійчук




Програма курсу, методичні вказівки щодо виконання курсової роботи та питання з фахового контролю

для студентів економічних спеціальностей

Житомирського державного технологічного університету

ЖИТОМИР

2013

ЗМІСТ


ВСТУП 3

1. ТИПОВА НАВЧАЛЬНА ПРОГРАМА КУРСУ “ПЛАНУВАННЯ І КОНТРОЛЬ НА ПІДПРИЄМСТВІ” 4

3. ПЛАНИ СЕМІНАРСЬКИХ ЗАНЯТЬ, КОНТРОЛЬНІ ПИТАННЯ ТА РОЗРАХУНКОВІ ЗАДАЧІ 20

5. КУРСОВА РОБОТА 35

6. ОРІЄНТОВАНІ ТЕМИ КУРСОВИХ РОБІТ З ДИСЦИПЛІНИ “ПЛАНУВАННЯ І КОНТРОЛЬ НА ПІДПРИЄМСТВІ” 46

8. Література 66

10. Положення про порядок складання річного
фінансового плану державним підприємством (крім казенного) 91


Тарасюк Г.М., Корнійчук А.А. Планування і контроль на підприємстві. Програма курсу, методичні вказівки щодо виконання курсової роботи та питання з фахового контролю для студентів економічних спеціальностей Житомирського державного технологічного університету. – Житомир: ЖДТУ, 2013. – 95 с.
Рецензенти:

Данилко В.К., д.е.н., проф., зав. кафедри економіки ЖДТУ

Павлова С.І., к.е.н.,. доц. кафедри економіки ЖДТУ

Методичний матеріал затверджений на засіданні кафедри економіки, протокол № 1 від 29.08.2013 р.

Навчальне видання
ГАЛИНА МИКОЛАЇВНА ТАРАСЮК

КОРНІЙЧУК АНГЕЛіНА АНАТОЛІїВНА
Методичний посібник видано редакційно-видавничим відділом
Житомирського державного технологічного університету
Комп’ютерний набір та верстка Корнійчук А.А.

Оригінал-макет виготовлено та віддруковано на кафедрі економіки ЖДТУ:

10005, м. Житомир, вул. Черняховського, 103.

ВСТУП

Підвищення ефективності та структурна перебудова суспільного виробництва в сучасних умовах становлення ринкової економіки України, зумовлює нові підходи до планування господарської діяльності підприємств як основної функції управління підприємством.

Значення планування господарської діяльності визначається тим, що в його процесі визначаються напрямки, темпи і пропорції розвитку виробничої системи будь-якого рівня, основні показники її функціонування у визначеному періоді, а також збалансована забезпеченість управлінських рішень визначених завдань необхідними ресурсами.

Як наука “Планування і контроль на підприємстві” є складовою частиною економічної науки, безпосередньо виступає продовженням вивчення дисциплін “Економіка підприємства”, “Організація виробництва” і тісно пов’язана з вивченням інших економічних дисциплін, таких як “Бухгалтерський облік”, “Аудит”, “Менеджмент”, “Економічний аналіз”, “Проектний аналіз”.

Одержані знання повинні дозволити студенту вміти:

– вибирати господарську стратегію на внутрішньогосподарському рівні;

– розраховувати різні планові показники, необхідні для виконання самостійної роботи в планово-економічних службах підприємств.

– використовувати сучасні математичні та комп’ютерні методи розрахунків.

В результаті вивчення даного курсу студент повинен знати:

– теоретичні основи планування і контролю на підприємстві;

– методику проведення необхідних техніко-економічних розрахунків;

– зміст і задачі планування і контролю та їх роль у підвищенні ефективності виробництва;

– – порядок розробки довгострокових і поточних (річних) планів;

– методи організації внутрішньогосподарського розрахунку основних і допоміжних цехів, дільниць, бригад, відділів управління підприємством;

– тощо.

Вивчення цього курсу допоможе студентам більш детально і глибше розібратися з принципами господарської діяльності підприємств в сучасних умовах, навчитись сучасним методам техніко-економічного обґрунтування підприємницьких проектів, створення нормативної бази, розрахунку планових завдань.

Мета курсу “Планування і контроль на підприємстві”: формування системи знань з методології розроблення перспективних і поточних планів у діяльності підприємства та контролю їх виконання.

Завдання курсу – опанування форм, методів і процесу планування і контролю; вивчення структури і технології розроблення типових планів щодо економічного і соціального розвитку підприємства, складу показників і методики їх розрахунку, оптимізація виробничої програми.

Предмет курсу: процес планування і контролю діяльності підприємства.

1. ТИПОВА НАВЧАЛЬНА ПРОГРАМА КУРСУ “ПЛАНУВАННЯ І КОНТРОЛЬ НА ПІДПРИЄМСТВІ”
Модуль 1

Тема 1. Сутність планування та особливості його здійснення на підприємстві

Сутність планування. Планування в термінах загальнополітичного, соціального, економічного і культурного середовища, де воно здійснюється. Планування як розумовий процес. Соціальний аспект планування. Взаємозалежність розумового та соціального процесів у плануванні. Синтез макро- і мікропідходів до планування; узгодження ймовірного і бажаного майбутнього.

Сучасний методологічний підхід до планування як діяльності, що орієнтована на прийняття рішень за умови обмеженості економічних ресурсів та альтернативності їх використання.

Філософські концепції планування. Загальна характеристика трьох філософських концепцій планування: формальної, інкрементальної та системної.

Формальне планування, його суть, передумови, сфера використання. Можливість структурування складних проблем та пошук відповідного статистичного методу чи техніки моделювання для планування. Обмеженість формального планування.

Інкрементальне планування як антитеза формального. Визначення форми й суті планування відповідно до тих обставин, в яких воно здійснюється. Визначення динамізму проблем, довіра до людських знань та інтуїції. Спрощення та над упущення інкрементальних моделей.

Системний підхід до планування як синтез двох попередніх. Основна мета системного планування. Взаємодія із зовнішнім середовищем за умови його невизначеності та непередбаченості в системному моделюванні.

Кількісні та якісні методи ідентифікації критеріїв і вибору плану. Планування як безперервний процес.

Раціональний вибір у плануванні. Раціональність як засіб аргументації допущень і висновків. Раціональний вибір, його різновиди. Технічний та економічний вибір мікросистеми. Багатоаспектність і поєднання проблем планування, їх мета і раціональність. Пріоритетність різних критеріїв раціонального вибору обґрунтування рішень. Загальні і спеціальні методи планування, їх характеристика.

Тема 2. Система планів підприємства

Система планів підприємства: зміст, особливості, взаємозв'язки. План як документ, результат планування. Різновиди планів. Техніко-економічне й оперативне планування, їх спільні риси та відмінності.

Стратегічне і поточне планування: суть, особливості, взаємозв'язок, відмінності. Відображення реальних умов, наявних людських і фінансових ресурсів у поточних планах. Безперервність планування.

Зміст і структура поточного плану. Основні сфери діяльності підприємства і структурна побудова поточного плану. Основні розділи плану та показники, їх загальна характеристика. Функції поточного плану: координація діяльності підрозділів, мотивація, управління виробництвом тощо.

Поняття короткострокового та довгострокового періодів у діяльності підприємства, їх вплив на зміст та способи розробки планів.

Методи та інструментарій розробки планів. Загальна характеристика методичних підходів до обчислень планових показників. Вибір альтернативних варіантів планів. Узгодження наявних ресурсів і потреби в них. Варіації факторів виробництва й оптимальний стан підприємства.

Інформаційна база планування. Інформація як основа обґрунтування планових рішень. Надійність інформації, її вплив на точність плану та ступінь досягнення поставленої мети. Організація інформаційного процесу: накопичення, обробка, передача. Особливості прийняття рішень за неточної (неповної) інформації. Інформаційні технології у плануванні.

Порядок розробки планів. Загальна процедура планування, її етапи. Логіка розробки системи внутрішньофірмових планів.

Організаційні форми планування. Розподіл повноважень в організації., яка планує. Функції і структура планової команди. Особисті якості плановика.

Організаційна культура планування і засоби для її підвищення.
Модуль 2

Тема 3. Маркетингові дослідження, планування збуту і контролю продукції

Зміст та призначення маркетингових досліджень. Економічний план споживання як основа планування збуту продукції широкого вжитку. Особливості планування збуту продукції промислового призначення.

Система показників маркетингових досліджень, їх характеристика.

Розробка плану збуту і контролю продукції. Порядок розробки плану і контролю продукції. Вартісні показники збуту, методика їх обчислення. Обчислення витрат на реалізацію. Розрахунки часткових збутових витрат за місцем їх виникнення. Обґрунтування рішень про стимулювання (селекцію) та обмеження (елімінацію) збуту.

Планування реклами. Комунікаційна політика у здійсненні планів збуту і контролю продукції. Методи обчислення витрат на рекламу. Планування і контроль обсягів робіт і розподіл коштів рекламного бюджету. Обґрунтування вибору рекламним засобів. Особливості планування і контрою рекламної діяльності стосовно товарів широкого вжитку і стосовно промислових товарів.
Тема 4. ВИРОБНИЦТВО ПРОДУКЦІЇ

Виробнича програма підприємства, її зміст та основні завдання. Поняття виробничої програми, її структура. Основні завдання плану і контролю виробництва продукції, зв'язок з іншими розділами поточного плану та вибраною стратегією. Показники плану і контролю, їх різновиди, зміна ролі вартісних показників у системі планування та контролю, оцінки діяльності підприємства в історичному ракурсі розвитку національної економіки.

Формування плану виробництва продукції. Особливості розробки виробничої програми як етапу стратегічного та довгострокового планування і контролю. Державний контракт і державне замовлення, їх роль у формуванні виробничої програми підприємства. Поняття номенклатури й асортименту продукції. Методика розрахунку товарної та валової продукції. Визначення оптимальних розмірів незавершеного виробництва.

Календарний розподіл виробничої програми у плановому періоді. Вимоги до календарного розподілу. Вплив угод із замовниками на оптимальність розподілу. Скорочення номенклатури виробів, що виготовляються одночасно, як основний критерій раціональності. Оптимізація виробничої програми.
Модуль 3

Тема 5. Оперативно-календарне планування і контроль

Зміст, мета і завдання оперативно-календарного планування і контролю (ОКПК). Суть ОКПК, його мета і завдання. Зв'язок оперативно-календарного і техніко-економічного планування та контролю. Роль ОКПК у забезпеченні ритмічного виробництва.

Основні терміни і поняття ОКПК. Поняття об’ємного і календарного планування: виробнича програма підприємства і його підрозділів, узгодженість виробничих потужностей, структура фондів робочого часу і завантаження обладнання, величина незавершеного виробництва тощо.

Основні терміни оперативно-календарного планування і контролю: тривалість і структура виробничого циклу, планово-обліковий період, періодичність виробництва залежно від величини партії деталей. Різновиди календарних планів (циклограма, план-графік, стандарт-план тощо).

Календарно-планові нормативи в оперативному плануванні і контролі. Склад елементів, що характеризують систему ОКПК. Планово-облікові і контрольно-облікові одиниці, їх різновиди. Календарно-планові нормативи (періодичність і розмір партії деталей, тривалість і структура виробничого циклу, випереджання щодо запуску і випуску). Форми доведення планового завдання і подання звіту про його виконання.

Системи ОКПК на підприємстві. Класифікація систем ОКПК. Загальна характеристика, переваги і недоліки подетальних, по комплексних і позамовних систем, а також їхніх різновидів. Оцінка якості систем ОКПК; галузі їх раціонального застосування.
Тема 6. Матеріально-технічне забезпечення виробництва

Зміст і основні завдання плану і контролю. Програмне планування і специфікації як основа для складання плану і контролю матеріально-технічного забезпечення. Диференційованість виробничої програми і стандартизація за принципом агрегування. Основні показники плану і контролю, порядок їх розробки. Об'єкти нормування. Зведений план матеріально-технічного забезпечення і матеріальний баланс: зміст, структура і методика розрахунків.

Планування і контроль потреби в сировині і матеріальних ресурсах. Методика обчислення потреби в ресурсах. Особливості визначення обсягу потреби щодо основних матеріалів, напівфабрикатів і допоміжних матеріалів, які нормуються стосовно окремих виробів. Планування і контроль потреби в матеріалах для допоміжних і обслуговуючих процесів.

Запаси і їх регулювання. Види запасів; методика обчислення розмірів страхового, поточного, підготовчого та сезонного запасів. Система “максимум–мінімум” у плануванні та регулюванні запасів. Система "вчасно" (ІТ) і її доцільність. Прискорення реакції системи виробництва на якісні й кількісні зміни ринкового попиту.

Визначення обсягів замовлень і планування зовнішніх перевезень. Методичні підходи до визначення оптимального розміру партії закупки. Витрати на закупку залежно від величини партії.

Зберігання ресурсів і оптимізація замовлень.

Вибір транспортних засобів для зовнішніх перевезень, коригування обсягів замовлень з урахуванням витрат та термінів доставки.
Тема 7. Забезпечення операційної діяльності виробничою потужністю

Виробнича потужність підприємства і фактори, що її визначають. Поняття виробничої потужності. Різновиди виробничої потужності – вхідна, вихідна, середньорічна – методи їх обчислення. Баланс виробничої потужності.

Фактори, що визначають виробничу потужність підприємства, особливості їх впливу.

Показники використання виробничої потужності. Поняття: “вузьке місце”, “провідна ланка”, “пропорційність”, “пропускна здатність обладнання”.

Методика обчислення виробничої потужності. Вихідні дані, необхідні для визначення виробничої потужності. Розрахунок виробничої потужності для умов однономенклатурного масового виробництва. Методика визначення виробничої потужності для умов багатономенклатурного одиничного або дрібносерійного виробництва.

Динаміка виробничої потужності: функціональний аспект. Лімітовані фактори виробництва та вибір можливих варіацій поєднань. Заміщеність факторів та ліквідація диспропорцій виробничих потужностей підрозділів підприємства. Здатність виробничих факторів до розподілу, її вплив на планування і контроль ресурсного забезпечення виробництва.
Модуль 4

Тема 8. Персонал і оплата праці

Потреба підприємства у трудових ресурсах, основи її планування. Основні проблеми підприємства, зв’язані з фактором “праця”. Добір кадрів. Планування і контроль фонду робочого часу. Оплата праці. Основні показники плану, порядок його розробки.

Планування і контроль чисельності і складу працюючих. Осмислення показників трудомісткості робіт, визначення норм і нормативів обслуговування виробничого процесу. Визначення чисельності робітників окремих категорій.

Планування і контроль продуктивності праці. Обчислення показників продуктивності (виробітку), їх місце в обґрунтуванні потреби в робітниках.

Визначення потреби в спеціалістах та менеджерах.

Оплата праці. Показники плану, що характеризують оплату праці: сукупні та середні. Методи обчислення фондів оплати праці для різних категорій працюючих за різних систем та форм оплати праці.

Матеріальне стимулювання працівників. Система премій за результати роботи; визначення розміру премій. Методи розподілу прибутку: часткова участь у капіталі та трудовий внесок.
Тема 9. ВИРОБНИЧА ІНФРАСТРУКТУРА

Планування і контроль забезпечення підприємства технологічною оснасткою.

Планування потреби в інструментах універсального та спеціального призначення. Визначення планових розмірів запасів інструментів. Методика обчислення оборотного фонду інструментів.

Ремонтне обслуговування виробництва. Методика обчислення ремонтних нормативів. Планування ремонту обладнання. Визначення трудомісткості ремонтних робіт і потреби в матеріально-технічних ресурсах, обладнанні та робітниках. Складання графіка планово-профілактичних робіт.

Енергообслуговування підприємства. Нормування енергоспоживання. Розробка планових енергетичних балансів. Визначення потреби основного та допоміжного виробництва в енергії та паливі. Розробка планових графіків навантажень власних джерел енергопостачання.

Транспортне обслуговування виробництва. Основні показники транспортного обслуговування: вантажооборот, вантажопотік. Розробка схеми вантажопотоків. Обчислення потреби в транспортних засобах.
Тема 10. Витрати виробництва

Зміст плану і контролю та порядок їх розробки. Основне призначення плану і контролю витрат виробництва, його завдання; взаємозв'язок з іншими планами в системі внутрішньофірмового планування. Послідовність розробки механізму планування і контролю. Основні показники плану і контролю, їх загальна характеристика та взаємозумовленість.

Калькулювання собівартості продукції. Планова калькуляція, її зміст ї завдання. Методика калькулювання собівартості продукції. Особливості калькулювання в різних галузях виробництва. Калькулювання за методом “покриття витрат”. Обчислення собівартості товарної продукції.

Планування і контроль та розподіл непрямих витрат. Кошториси витрат на експлуатацію та обслуговування устаткування, загальновиробничих та загальногосподарських витрат, їх склад. Методика складання кошторисів непрямих витрат.

Методи розподілу непрямих витрат при калькулюванні, їх поширення. Необхідність уточнення величини непрямих витрат на одиницю продукції, що випускається.

Складання кошторису витрат на виробництво. Суть кошторису, його призначення і структура. Методика основних розрахунків у кошторисі. Матрична таблиця узгодження кошторису витрат і собівартості товарної продукції. Узгодження витрат підрозділів основного та допоміжного виробництва. Обчислення собівартості валової, товарної та реалізованої продукції.

Показники планування і контролю зниження собівартості продукції і сфера їх застосування. Методика обчислення зниження витрат виробництва за різними факторами.
Модуль 5

Тема 11. Фінансове планування і контроль на підприємстві

Зміст і завдання фінансового плану і контролю на підприємстві. Фінансовий план як картина очікуваного стану підприємства. Основна мета і завдання фінансового плану і контролю, їх структура. Порядок розробки плану.

Планування і контроль потреби у фінансових засобах. Визначення потреби в основних та оборотних коштах, обґрунтування вибору форми скорочення потреби у капіталі (лізинг, факторинг тощо). Планування і контроль потреби в кредитних ресурсах, забезпечення ліквідності та платоспроможності підприємства.

Планування і контроль прибутковості підприємства. Пасивна й активна стадії складання плану з прибутку, їх зміст, відмінності. Прибуток від реалізації продукції і балансовий прибуток, методика їх розрахунку. Розподіл отриманого прибутку. Методи оптимізації грошових потоків підприємства. Показники прибутковості, методика їх обчислення. По факторні розрахунки зміни рентабельності виробництва.

Баланс підприємства, його структура. Плановий баланс підприємства, його основне призначення. Активи та пасиви балансу. Характеристика їх складових. Обчислення основних показників балансу.

Оцінка фінансового стану підприємства на основі балансу доходів і видатків. Процентний та відносний методи обробки балансу.

Тема 12. Планування і контроль оновлення продукції

Формування плану і контролю оновлення продукції, їх склад і завдання. Загальна характеристика планових і контрольних робіт у системі створення, підготовки виробництва і освоєння нової продукції. Завдання розробки плану і контролю. Нормативна база планування. Комплекс основних планових обчислень: трудомісткість робіт. Їх тривалість і вартість. Логічна та функціональна послідовність термінів і вартості робіт.

Оптимізаційні планові розрахунки. Економічна ефективність освоєння нової продукції: методичні підходи, порядок обґрунтування. Вибір оптимального варіанта технологічного процесу. Методичні основи обчислення технологічної собівартості. Критична програма.

Планування і контроль витрат на підготовку та освоєння виробництва. Особливості планування і контролю витрат на науково-дослідні роботи. Закономірності зниження трудомісткості складних виробів і кількісні значення цих параметрів для виробів різних галузей виробництва. Криві освоєння.

Зміни собівартості за різних характеристик кривих освоєння.

Складання кошторису витрат та кошторисної калькуляції.

Об'ємно-календарне планування підготовки виробництва. Обчислення трудомісткості окремих циклів робіт та тривалості етапів технічної підготовки виробництва нового виробу. Особливості методики розрахунків тривалості робіт за паралельного та послідовного способів їх виконання. Порядок виконання робіт і побудова графіків Ганта. Математичне моделювання в об'ємно-календарному плануванні і контролі.

Імовірнісні методи планування і контролю підготовки виробництва та освоєння нових виробів. Поняття сітьових методів і моделей, їх термінологія. Методика визначення основних показників: тривалості робіт, термінів настання подій, напруженості виконання. Побудова сітьових моделей виконання комплексів робіт, їх оптимізація.

Тема 13. ОРГАНІЗАЦІЙНО-ТЕХНІЧНИЙ РОЗВИТОК

Завдання і зміст плану організаційного і технічного розвитку. Система показників технічного й організаційного розвитку, методика їх розрахунку. Порядок розробки плану.

Обчислення приросту прибутку (економії) від впровадження інноваційних заходів. Обґрунтування напрямків розвитку; взаємозв'язки в системі внутрішньофірмового планування і контролю.

Планування і контроль інвестицій. Визначення прибутковості об'єктів інвестування. Методичні підходи: обчислення дисконтованої вартості капіталу, внутрішньої процентної ставки, ануїтетів. Динамічне обчислення інвестицій та нові виробничі технології.

Критерії вибору інвестицій. Вибір за умови визначеності. Прибутковість майбутніх інвестицій. Вибір за умови невизначеності. Ризик інвестицій. Фінансування за допомогою позичкового капіталу. Кредитне фінансування розвитку підприємства, його суть. Дія фінансового важеля (“ліверідж-сфект”); переваги і загрози для підприємства-кредитора. Довгострокове державне та іноземне кредитування підприємств, встановлення прийнятних умов та термінів повернення коштів. Короткострокове кредитування та обчислення його вигідності.

Тема 14. БІЗНЕС-ПЛАНУВАННЯ

Бізнес-план, його призначення і зміст. Особливості економічного обґрунтування рішень, що приймаються в процесі створення нового підприємства. Основні вимоги до змісту, структури та порядку розробки бізнес-планів. Загальна характеристика основних розділів бізнес-плану. Обґрунтування доцільності випуску нової продукції. Характеристика основних якостей продукції, її переваг перед існуючими. Планування і контроль орієнтованих витрат, ціни та обсягу продажу продукції. План маркетингу: розповсюдження продукції, реклами і порядок ціноутворення.

Планування і контроль виробництва продукції. Обґрунтування виробництва розрахунками виробничої потужності, матеріальними ресурсами. Планування і контроль витрат на виробництво продукції, їх динаміки в період освоєння. Планування і контроль добору кадрів, оплата їхньої праці.

Планування і контроль фінансів нового підприємства. Методика планування і контролю досягнення беззбитковості виробництва. План реалізації продукції, складання балансів.

Розробка плану одержання коштів та повернення позик.

2. Робоча програма дисципліни

«Планування і контроль на підприємстві»


Зміст

Всього

годин

Лекції

Практичні

заняття

Самостійна робота

Всього

годин

Лекції

Практичні

заняття

Самостійна робота

денна

денна

денна

заочна

заочна

заочна

1

2

3

4

5

6

7

8

9

Модуль 1 Теоретико-методологічні засади планування і контролю на підприємстві

Тема 1. Сутність планування та особливості його здійснення на підприємстві.

1.1.Сутність планування. Предмет, зміст та задачі курсу.

1.2. Сучасні методологічні підходи до планування господарської діяльності підприємств та філософські концепції планування.

1.3. Системний підхід та раціональний вибір у плануванні.

12

2

2

8

12

0,5

1

11

Тема 2. Система планів підприємства.

1. Система планів підприємства, їх зміст, особливості, взаємозв’язки.


12

2

2

8

12

0,5

1

11

1

2

3

4

5

6

7

8

9

2. Зміст і структура поточного плану, його функції.3. Методи та інструментарій розробки планів, їх інформаційна база.

4. Порядок розробки планів та організаційні форми планування.

























Модуль 2 Маркетингові дослідження і виробнича програма підприємства

Тема 3. Маркетингові дослідження, планування збуту і контролю продукції.

1. Зміст та призначення маркетингових досліджень, порядок їх розробки і контролю.

2. Планування реклами. Комунікаційна політика у здійсненні планів збуту продукції

12

2

2

8

12

1

1

11

Тема 4. Виробництво продукції.

1.Виробнича програма підприємства, її зміст та основні завдання.

2.Формування плану виробництва продукції. Методика розрахунку показників плану виробництва.

3. Календарний розподіл виробничої програми, її оптимізація.


12

4

2

8

12

0,5

1

11

1

2

3

4

5

6

7

8

9

Модуль 3 Сутність оперативно-календарного планування і контролю, матеріально-технічне забезпечення виробництва

Тема 5. Оперативно-календарне планування і контроль.

1. Зміст, мета і завдання оперативно-календарного планування і контролю (ОКПК).

2. Основні терміни і календарно-планові нормативи в ОКПК.

3. Системи ОКПК на підприємстві, їх класифікація, характеристика і оцінка якості.

14

2

2

8

14

0,5

0,5

11

Тема 6. Матеріально-технічне забезпечення виробництва.

1. Зміст і основні завдання матеріально-технічного забезпечення, основні показники та порядок його розробки.

2. Планування і контроль потреби в сировині і матеріальних ресурсах.

3. Запаси, їх види та регулювання.

4. Планування і контроль зовнішніх перевезень.

14

2

2

8

14

0,5

0,5

11

Тема 7. Забезпечення операційної діяльності виробничою потужністю.

1. Виробнича потужність підприємства

14

2

2

8

14

0,5

1

12

1

2

3

4

5

6

7

8

9

і фактори, що її визначають.

2. Методика обчислення виробничої потужності.

3. Динаміка виробничої потужності та ліквідація диспропорцій виробничих потужностей підрозділів підприємства.

























Модуль 4 Кадрове забезпечення і виробнича інфраструктура

Тема 8. Персонал і оплата праці.

1. Потреба підприємства у трудових ресурсах, основи її планування і контролю.

2. Планування і контроль продуктивності праці та обчислення показників продуктивності.

3. Оплата праці. Показники плану, методика обчислення фондів оплати праці за різних систем та форм оплати праці.

4. Матеріальне стимулювання працівників підприємства.

14

2

2

8

14

0,5

1

12

Тема 9. Виробнича інфраструктура.

1.Планування і контроль забезпечення підприємства технологічною оснасткою та інструментом.

2.Ремонтне обслуговування виробництва.


14

2

2

8

14

0,5

0,5

12

1

2

3

4

5

6

7

8

9

3.Енергообслуговування підприємства.

4.Транспортне обслуго-вування виробництва.

























Тема 10. Витрати виробництва.

1.Зміст плану і контролю витрат виробництва, та порядок їх розробки.

2.Калькулювання собівартості продукції.

3.Суть кошторису витрат на виробництво, його призначення і структура. Методика основних розрахунків кошторису.

4.Планування і контроль зниження витрат виробництва та методика обчислення зниження за різними факторами.

14

4

2

8

14

1

0,5

12

Модуль 5 Планування і контроль розвитку підприємства

Тема 11. Фінансове планування і контроль на підприємстві.

1.Зміст і завдання фінансового планування і контролю.

2.Планування і контроль прибутковості підприємства. Методи оптимізації грошових потоків підприємства

12

4

4

8

12

0,5

0,5

12

1

2

3

4

5

6

7

8

9

3.Оцінка фінансового стану підприємства на основі балансу доходів та видатків.

























Тема 12. Планування і контроль оновлення продукції.

1. Формування механізму планування і контролю оновлення продукції, їх склад і завдання.

2. Економічна ефективність освоєння нової продукції.

3. Вибір оптимального варіанту технологічного процесу.

4.Планування і контроль витрат на підготовку та освоєння виробництва.

5. Імовірнісні методи планування і контролю підготовки виробництва та освоєння нових виробів.

12

2

2

8

12

0,5

0,5

12

Тема 13. Організаційно-технічний розвиток.

1.Завдання, зміст плану і контролю організаційного і технічного розвитку. Система показників плану і контролю та методика їх розрахунку.

2. Планування і контроль інвестицій та визначення прибутковості об’єктів інвестування.


12

2

2

8

12

0,5

0,5

12

1

2

3

4

5

6

7

8

9

3. Кредитне фінансування розвитку підприємства, його суть.

























Тема 14. Бізнес-планування.

1. Бізнес-план, його призначення і зміст.

2. Обґрунтування доцільності випуску нової продукції. План маркетингу.

3. Планування виробництва і фінансів нового підприємства.

12

4

4

8

12

0,5

0,5

12
Всього

180

36

32

112

180

8

10

162


3. ПЛАНИ СЕМІНАРСЬКИХ ЗАНЯТЬ, КОНТРОЛЬНІ ПИТАННЯ ТА РОЗРАХУНКОВІ ЗАДАЧІ

Модуль 1

ТЕМА 1. Сутність планування та особливості його здійснення на підприємстві

1. Сутність планування. Предмет, зміст та задачі курсу.

2. Сучасні методологічні підходи до планування господарської діяльності та філософські концепції планування.

3. Системний підхід та раціональний вибір у плануванні.

Контрольні питання:

1. У чому суть процесу планування? Обґрунтувати необхідність планування господарської діяльності підприємства.

2. Які нормативні акти України регулюють питання планування господарської діяльності підприємств?

3. У чому полягає методика планування? Дати загальну характеристику методичних підходів до планування.

4. У чому полягає системний підхід та раціональний вибір у плануванні?

5. Що таке надійність та гнучкість плану, як вони досягаються?

6. У чому полягає організаційна культура планування та які засоби її досягнення на підприємстві?

7. На яких принципах будується функція планування?

ТЕМА 2. Система планів підприємства

1. Система планів підприємства, їх зміст, особливості, взаємозв’язок.

2. Методи та інструментарій розробки планів, їх інформаційна та нормативна база.

3. Організаційні форми планування.

Контрольні питання:

  1. Що являє собою система планів підприємства і яке коло проблем вона вирішує?

  2. Дати класифікацію видів планування по тривалості планового періоду і скласти їх коротку характеристику.

  3. Які задачі розв’язуються на стратегічному і поточному рівні планування?

  4. У чому суть оперативного рівня планування?

  5. Дати характеристику технічно-економічного планування і кола питань, які воно вирішує.

  6. У чому полягає планування соціального розвитку колективу підприємства?

  7. Розкрити структуру і зміст плану економічного і соціального розвитку колективу підприємства?

  8. Що є інформаційною базою підприємства?

  9. Що входить до складу вихідної, проміжної та результативної інформації?

  10. Що являють собою норми та нормативи і в чому полягає їх відмінність?

  11. Якими методами встановлюються планові норми і нормативи? В чому суть науково обґрунтованих норм і їх значення у плануванні?

  12. Який загальний порядок розробки планів підприємства і його основні етапи?

  13. Яка роль планово-економічних і інших функціональних служб у розробці планів?

  14. Які організаційні структури застосовуються в плануванні і, в свою чергу в чому полягає суть лінійної та функціональної структури?

  15. Яким основним кваліфікаційним вимогам повинен відповідати сучасний економіст-плановик?

Модуль 2

ТЕМА 3. Маркетингові дослідження, планування збуту і контролю продукції

1. Розробка плану збуту і контролю продукції, зміст та призначення.

2. Планування реклами та комунікаційна політика у здійсненні планів збуту і контролю продукції.

Контрольні питання:

  1. Яку роль відіграє план збуту у виробничій програмі підприємства?

  2. Які види товарів і робіт включаються в план збуту і контроль продукції?

  3. Охарактеризуйте етапи розробки плану збуту і контролю продукції.

  4. Що таке комунікаційна політика, її цілі та інструменти?

  5. Реклама та які існують етапи планування рекламної діяльності?

  6. З якими найбільш поширеними методами пов’язане складання кошторису на рекламні витрати?

  7. З яких статей витрат можуть складатися щомісячні витрати на рекламу фірми виробника?

ТЕМА 4. Виробництво продукції

1. Виробнича програма підприємства, її зміст та основні завдання.

2. Формування плану і контролю виробництва продукції. Методика розрахунку показників плану і контролю виробництва.

3. Календарний розподіл виробничої програми, її оптимізація.
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   12


написать администратору сайта