Главная страница
Навигация по странице:

  • Рекомендована література: 5, 7, 10, 11, 12, 16. Міні-лексикон

  • 1. Загальні відомості про холодильне устаткування

  • Основні елементи холодильної машини Випарник

  • Дроселюючий пристрій (регулюючий вентиль)

  • 2. Стаціонарні і збірні холодильні камери

  • 3. Холодильні шафи, вітрини, прилавки та охолоджувальні столи

  • Кондитерські зі скляними дверцятами і боковими стінками, скляними полками, які обертаються Винні

  • 4. Охолоджувачі напоїв, льодогенератори і фризери

  • 5. Правила експлуатації торговельного холодильного устаткування

  • Питання для самоперевірки

  • Тема 4. Торговельне устаткування

  • Міністерство культури і мистецтв України Київський національний університет культури і мистецтв


    Скачать 1.88 Mb.
    НазваниеМіністерство культури і мистецтв України Київський національний університет культури і мистецтв
    Анкорtarasenko_i_i_ustatkuvannya_gotelnorestorannih.doc
    Дата07.06.2018
    Размер1.88 Mb.
    Формат файлаdoc
    Имя файлаtarasenko_i_i_ustatkuvannya_gotelnorestorannih.doc
    ТипДокументы
    #20084
    страница3 из 5
    1   2   3   4   5
    Тема 3. Холодильне устаткування
    План

    1. Загальні відомості про холодильне устаткування.

    2. Стаціонарні і збірні холодильні камери.

    3. Холодильні шафи, вітрини, прилавки та охолоджувальні столи.

    4. Охолоджувачі напоїв, льодогенератори і фризери.


    Рекомендована література: 5, 7, 10, 11, 12, 16.
    Міні-лексикон: холодильна машина, холодильний агент, аміак, фреон, компресор, випарник, конденсатор, охолодження, заморожування, холодильна камера, холодильна шафа, прилавок, охолоджувальна вітрина, прилавок-вітрина, охолоджувач напоїв, льодогенератор, фризер
    1. Загальні відомості про холодильне устаткування
    Холодильне устаткування призначене для холодильної обробки харчових продуктів з метою продовження термінів їх зберігання. Основними видами холодильної обробки є охолодження, заморожування, підморожування, доморожування і холодильне зберігання продуктів.


    Різновидністю штучного охолодження є машинне охолодження, яке застосовується у холодильному устаткуванні.















    Холодильні машини використовують теплоту випаровування легко киплячих рідин, тобто тих, що мають низьку температуру кипіння при атмосферному тиску. Ці речовини називаються холодильними агентами.



    Компресорна холодильна машина (рис. 26) являє собою сукупність чотирьох основних елементів, при відсутності будь-якого з них процес отримання штучного холоду неможливий.

    Основні елементи холодильної машини

    Випарник

    пристрій, що має вигляд змієвикової ребристо-трубної батареї, в якій відбувається кипіння холодильного агента в умовах низької температури за рахунок теплоти, що поглинається з навколишнього середовища. Випарник встанов­люється в середині охолоджуваного об’єму, у верхній його частині

    Компресор

    пристрій, який відсмоктує пари холодильного агента із випарника і направляє їх в конденсатор в стисненому стані. Компресор складається із циліндра, порш­ня і електродвигуна

    Конденсатор

    пристрій, призначений для охолодження парів холодильного агента і перетворення їх в рідину. Для прискорення охолодження через конденсатор продувають повітря спеціальним вентилятором або здійс­нюють водяне охолодження

    Дроселюючий пристрій (регулюючий вентиль)

    пристрій, в якому відбувається зниження тиску холодильного агента для забезпечення умов низькотемпературного кипіння. Крім того, за допомогою цього пристрою регулюється кількість холодильного агента, що подається у випарник





    Рис. 26. Схема компресійної холодильної машини:

    1 – випарник; 2 – компресор; 3 – конденсатор;
    4 – дроселюючий пристрій (регулюючий вентиль);

    рідкий холодильний агент;

    пароподібний холодильний агент


    2. Стаціонарні і збірні холодильні камери
    Стаціонарні і збірні холодильні камери призначені для зберігання запасу продуктів в закладах харчування і торгівлі на 1…5 діб. В них зберігають продукти в широкому асортименті, але в помірній кількості.

    До складу стаціонарних камер (вони є елементом конструкції будівлі) входять 3…5 камер, які розміщують на першому поверсі або в підвалі. Для зменшення теплопритоків через зовнішні стіни камери розміщуються єдиним блоком і мають виходи у спільний тамбур, з якого передбачається вихід у загальний коридор. Через камери не дозволяється прокладати водяні, газові, каналізаційні труби. Для розміщення продуктів в камерах встановлюються стелажі і підтоварники. Забороняється зберігання продуктів на підлозі (навіть у тарі).
    Збірні холодильні камери ( рис. 27) збирають із окремих елементів на місці встановлення. При необхідності їх можна розібрати і встановити на інше місце.


    Більшого використання набули камери панельного типу, де кожна панель має зовнішнє стальне і внутрішнє алюмінієве облицювання, між якими залито пінополіуретан. Він застигає і утворює монолітну теплоізоляцію. Конструкція панелі виходить міцною, легкою, герметичною, безкаркасною.

    3. Холодильні шафи, вітрини,
    прилавки та охолоджувальні столи

    Холодильні шафи призначені для зберігання, демонстрації і продажу товарів. Вони складаються з охолоджувального об’єму і машинного відділення, яке може розміщуватися над чи під камерою. В охолоджувальному об’ємі передбачені полки-решітки для розміщення продуктів, підсвітка. Дверцята і стінки можуть бути непрозорими (металічними) або прозорими (виконані зі склопакетів).
    Види холодильних шаф за призначенням

    Загального використання

    для зберігання різноманітних охолоджених чи заморожених харчових продуктів. Можуть мати двоє дверцят з протилежних сторін

    Кондитерські

    зі скляними дверцятами і боковими стінками, скляними полками, які обертаються

    Винні

    передбачене підтримання різних температурних режимів на полицях по висоті шафи





    Рис. 27. Збірна середньотемпературна камера:

    1 – повітроохолоджувач; 2 – терморегулюючий вентиль;
    3 – панель огородження; 4 – шафа електрообладнання;
    5 – холодильний агрегат; 6 – посудина для збирання талої води продуктів; 7 – трубка для стікання води; 8 – стелаж для продуктів; 9 – замок дверей; 10 – двері; 11 – пульт керування

    Конструкція холодильної шафи приведена на рис. 28.




    Рис. 28. Шафа холодильна:

    1 – холодильний агрегат;
    2 – внутрішнє обшивання;
    3 – трубка зливальна; 4 – зовнішнє обшивання; 5 – теплова ізоляція; 6 – освітлювальна лампа; 7 – піддон; 8 – випарник;
    9 – реле температури;
    10 – полиця-решітка;
    11 – решітка машинного відділення; 12 – піддон для збору конденсату

    Холодильні вітрини призначені для демонстрації і продажу товарів, для реалізації товарів з продавцем і самообслуговування. В останніх охолоджувальний об’єм відкритий зверху, а бокові стінки можуть бути виконані зі склопакетів. Такий вид вітрин ще має назву холодильна ванна чи бонета. Вони встановлюються лінією, досягаючи в довжину 8…10 м.

    Холодильні вітрини випускаються острівного чи пристінного типу (рис. 29). Вони можуть бути призначені для реалі­зації тільки гастрономічних товарів, кондитерських виробів, риби, морозива. Окремо розроблені вітрини для шведського столу (салат-бари).


    Рис. 29. Вітрина холодильна пристінна (регал):

    1 – вентилятор; 2 – випарні батареї; 3 – отвори каналу;
    4 – повітророзподільний канал;
    5 – освітлювальні лампи;
    6 – розподільні решітки
    Холодильні прилавки призначені для демонстрації, зберігання і реалізації товарів (частіш за все заморожених). Конструктивно можуть виконуватися з прозорими чи непрозорими розсувними стулками, або перекидними кришками (сундучного типу).

    Охолоджувальні столи встановлюютьсяу виробничих цехах закладів харчування. Під робочою поверхнею столу, яка використовується для приготування страв, розміщено охолоджувальний об’єм для зберігання окремих компонентів чи готових страв.

    4. Охолоджувачі напоїв, льодогенератори і фризери
    Охолоджувачі напоїв використовуються для охолодження і підтримання в охолодженому стані соків, напоїв. Складаються з машинного відділення, яке знаходиться в нижній частині апарата, і охолоджувального об’єму, де розміщено випарник холодильної машини. Розрізняють охолоджувачі з одним або декількома посудинами для напоїв. Передбачені два режими роботи охолоджувачів:

    • з охолодженням напою до 0…+2° С;

    • з охолодженням напою до 0° С і насиченням його кришталиками льоду.

    Льодогенератори (рис. 26) призначені для виробництва харчового льоду (кускового, формового, лускатого), який використовується в закладах харчування і торгівлі для охолодження напоїв, страв та різних продуктів. Льодогенератори складаються з двох блоків: льодоприготувального відділення з бункером і машинного відділення. Всі льодогенератори забезпечені автоматичною системою відключення у випадку заповнення бункера-накопичувача льодом, автоматичною системою генерування льоду. Льодогенератори залежно від продуктивності можуть виробляти від 20 до 5 000 кг штучного льоду на добу і встановлюватися на столі чи на підлозі.




    Рис. 26. Принципова схема льдогенератора:

    1 – вентилятор конденсатора; 2 – конденсатор; 3 – фільтр водяний; 4 – клапан електромагнітний; 5 – ванна нижня; 6 – насос водяний; 7 – фільтр-осушувач; 8 – трубка капілярна; 9 – ванна випарника; 10 – термореле випарника; 11 – колектор випарника; 12 – випарник; 13 – решітка; 14 – колектор водяний; 15 – термореле бункера; 16 – бункер; 17– компресор
    Фризери (рис. 27) призначені для збивання і заморожування суміші вихідних компонентів при виробництві м’якого морозива.




    Рис. 27. Принципова схема фризера:

    1 – термореле; 2 – бункери приймання рідкої суміші;
    3 – випарники; 4 – шнеки; 5 – циліндри; 6 – випускні пристрої; 7 – вентиль теплорегулюючий; 8 – розподільник рідкого холодоагента; 9 – фільтр-осушувач; 10 – теплообмінник; 11 – ресивер; 12 – конденсатор; 13 – вентилятор; 14 – компресор; 15 – реле високого тиску; 16 – електродвигун приводу шнеків

    Основним елементом фризера є двостінний циліндр, в середину якого вводиться рецептурна суміш продуктів. Вона збивається механізмом, що складається з мішалки і ножів. В простір між стінками циліндра надходить рідкий холодильний агент, який кипить і охолоджує суміш.

    5. Правила експлуатації торговельного холодильного устаткування

    Холодильне устаткування встановлюють у приміщеннях, в яких температура повітря не перевищує 35 0С, на мінімальній відстані від стін або іншого устаткування не менш як 100мм і так, щоб на нього не падали прямі сонячні промені.

    Торговельне холодильне устаткування експлуатують у відповідності з правилами, відображеними у технічній документації

    В процесі експлуатації холодильного устаткування забороняється:

    1. Вмикати холодильну машину в роботу при відсутності заземлення чи наявності несправності.

    2. Завантажувати устаткування вище нормі, вказаної у паспорті – рівень завантаження відкритих охолоджуваних об’ємів позначений лінією на бокових стінках і щитках огородження.

    3. Розміщувати продукти безпосередньо на випарник і його піддони, впритул до стінок.

    4. Накривати полки, огороджувальні решітки папером чи картоном, бо порушується циркуляція повітря і температурниф режим.

    5. Ставити гарячі предмети чи теплі продукти – вони повинні бути охолоджені до температури навколишнього середовища.

    6. Зберігати разом продукти, що мають різкий запах і здатні передавати запах іншим продуктам.

    7. Тримати значний час двері установки відкритими.

    8. Відмикати прилади автоматики.

    9. Завнтажувати робочий об’єм продуктами раніше досягнення в ньому необхідної температури.

    Торгове холодильне устаткування неохідно тримати у чистоті. Зовнішні поверхні періодично протирають вологою тканиною і витирають насухо. Внутрішні поверхні не рідше одного разу на тиждень промивають теплим мильним розчином, потім чистою водою і насухо витирають.


    Питання для самоперевірки


    1. На які види поділяється торговельне холодильне устат­кування?

    2. Назвіть основні елементи парової компресійної холо­дильної машини.

    3. Яке призначення компресора холодильної машини?

    4. Охарактеризуйте холодильні агенти, що застосовуються при машинному охолодженні.

    5. Що розуміють під охолодженням і заморожуванням харчових продуктів?

    6. Назвіть способи охолодження холодильних камер.

    7. Яке устаткування називається середньотемпературним?

    8. Яке обладнання використовується при зберіганні продук­тів у холодильних камерах?

    9. Дайте характеристику збірних холодильних камер.

    10. Будова та призначення холодильних шаф.

    11. Яке призначення мають холодильні прилавки?

    12. Назвіть основні елементи охолоджувальних вітрин.

    13. Яке призначення охолоджувальних столів?

    14. Будова та принцип дії охолоджувачів напоїв.

    15. Призначення та будова льодогенераторів.

    16. Охарактеризуйте будову та принцип дії фризерів.


    Тема 4. Торговельне устаткування
    1   2   3   4   5


    написать администратору сайта