Главная страница
Навигация по странице:

  • IV. Зробіть висновки до роботи 7.

  • . Відділ Lycopodiophyta.

  • Матеріали і обладнання

  • І. Теоретичні відомості У плауноподібних

  • Хвощеподібні

  • II. Практична частина

  • Систематичне положення досліджуваних об єктів

  • Міністерство освіти і науки, молоді і спорту України Чернігівський національний педагогічний університет імені Т. Г. Шевченка


    Скачать 2.35 Mb.
    НазваниеМіністерство освіти і науки, молоді і спорту України Чернігівський національний педагогічний університет імені Т. Г. Шевченка
    Дата31.01.2022
    Размер2.35 Mb.
    Формат файлаdoc
    Имя файлаAlbom - Systematyka.doc
    ТипДокументы
    #346888
    страница8 из 20
    1   ...   4   5   6   7   8   9   10   11   ...   20

    ІІІ. Контрольні запитання


    1. Яких структур розвивається спорофіт у мохоподібних?

    2. Яке покоління у мохоподібних переважає в циклі відтворення?

    3. Що розвивається із зиготи у сфагнуму?

    4. Як називаються зубчики, що містяться по краю коробочки у політриха?

    5.Порівняйте особливості гаметофітів сфагнуму і зозулиного льону.

    6. Чому сфагнум здатний накопичувати багато вологи?

    7. Як утворюються спори у зелених мохів і яка їх роль у житті мохоподібних?

    8. Охарактеризуйте значення мохоподібних в природі і для людини.
    IV. Зробіть висновки до роботи 7.




























    Відмітка про зарахування __________________ Викладач ________________



    ЛАБОРАТОРНА РОБОТА № 8. Відділ Lycopodiophyta.

    Відділ Equisetophyta

    Мета роботи: розглянути і вивчити різні роди і види лікоподопсід і еквізетопсід на прикладі запропонованих колекцій, гербаріїв та фотоматеріалів та з’ясувати риси організації даних відділів

    Матеріали і обладнання: мікроскопи, набори для препарування, мікропрепарати живі, фіксовані або гербарні зразки плауна булавовидного (Lycopodium clavatum L.); хвоща польового (Equisetum arvense L), спори хвоща, мікропрепарати поздовжнього розрізу стробіла, колекції видової різноманітності плауноподібних, хвощеподібних

    Хід роботи

    І. Теоретичні відомості

    У плауноподібних домінує спорофіт. Гаметофіт живе самостійно і представлений таломом різноманітної форми. Він може бути одно- або дводомним. Запліднення відбувається лише за наявності вологи, у краплинно-рідкому середовищі. Із зиготи розвивається спорофіт, на ньому утворюються спори, формуванню яких передує редукційний поділ. Серед вищих спорових рослин плауноподібні становлять тупикову мікрофільну лінію еволюції. Сучасні плауноподібні - багаторічні трав'янисті рослини, для яких характерне дихотомічне галуження. В основу класифікації плауноподібних покладено особливості будови спорофіта. До класу Лікоподіопсіди належать рівноспорові плауноподібні. Листки без язичка. Спорангії розташовані на спорофілах, звичайно зібраних в стробіли, які нерідко називають "спороносними колосками" (термін дуже невдалий і до того ж помилковий!). Гаметофіт двостатевий; у тропічних видів - наземний, однорічний, у видів помірних широт - підземний, багаторічний; характеризується сапротрофним або напівсапротрофним способом живлення. Сперматозоїди дрібні, численні, дводжгутикові.

    Хвощеподібні — найменший відділ серед сучасних вищих рослин за кількістю видів. Сучасні хвощеподібні - це багаторічні трав'янисті рослини, поширені на всіх континентах, крім Австралії. Всього їх налічують близько 30 видів, а у флорі України - 9 видів. Ростуть хвощі на луках, болотах, в лісах, по краях водойм і у воді. Характерною особливістю будови представників цього відділу є розчленування стебла на вузли і міжвузля. Листки редуковані, мають вигляд шилоподібних зубців, розташованих кільцями. Підземні кореневища також почленовані на вузли і міжвузля. Одні види хвощів мають надземні пагони двох типів: спороносні й вегетативні (трофофільні), інші - лише однотипні пагони, на верхівках яких і утворюються стробіли. Сучасні хвощі - різноспорові рослини, але для них характерне явище гетероталізму, тому гаметофіти їх переважно одностатеві. Вони дуже дрібні, недовговічні, проте ведуть самостійний спосіб життя. Сперматозоїди у хвощів багатоджгутикові. Запліднення можливе лише за наявності вологи.

    II. Практична частина

    2.1. Ознайомтесь з систематичним положенням запропонованих видів плауноподібних та хвощеподібних.

    Наведіть систематичну характеристику

    Систематичне положення досліджуваних об єктів

    ВІДДІЛ ПЛАУНОПОДІБНІ — LYCOPODIOPHYTA

    Клас Лікоподіопсіди (Плауновидні) — Lycopodiopsida

    Родина Плаунові — Lycopodiaceae

    Види з колекції:




















    2.2. Розгляньте зовнішній вигляд плауна булавовидного (рис.1). Вивчіть особливості його будови та життєвого циклу. Зробіть відповідні позначення.




    Рис.1.

    Плаун булавовидний:

    1 –

    2 –

    3 –

    4 –



    2.3. За допомогою колекцій, гербарію ознайомтесь з видовим різноманіттям плауноподібних. Зробіть відповідні позначення в п.2.1.
    Систематичне положення досліджуваних об єктів

    ВІДДІЛ ХВОЩЕПОДІБНІ — EQUISETOPHYTA

    Клас Хвощеподібні — Equisetopsida

    Родина Хвощові— Equisetaceae

    Види з колекції:

















    2.4. Розгляньте зовнішній вигляд хвоща польового (рис.2). Вивчіть особливості його будови та життєвого циклу. Зробіть відповідні позначення.

    2.5. Розгляньте спори та мікропрепарат поздовжнього розрізу стробіла хвоща польового.

    2.6. За допомогою колекцій, гербарію ознайомтесь з видовим різноманіттям хвощеподібних (рис.4). Зробіть відповідні позначення в п.2.1.
    1   ...   4   5   6   7   8   9   10   11   ...   20


    написать администратору сайта