Главная страница

Модуль і. Основи інформаційних технологій в системі охорони здоров'Я. Обробка та аналіз медикобюлогічних даних


Скачать 5.89 Mb.
НазваниеМодуль і. Основи інформаційних технологій в системі охорони здоров'Я. Обробка та аналіз медикобюлогічних даних
Дата13.02.2023
Размер5.89 Mb.
Формат файлаdoc
Имя файлаmedinfo_ocr_recognized.doc
ТипДокументы
#935067
страница56 из 65
1   ...   52   53   54   55   56   57   58   59   ...   65
Додатки

Додаток 1. Системи кодування і класифікації.

Можливості сучасних інформаційних технологій дозволяють зберігати в пам'яті комп'ютерів і передавати по каналах зв'язку повні тексти історій хвороб пацієнтів і медичні зображення, що до них додаються. Однією з проблем поки що £ введення текстів, оскільки клавіатурний набір занадто трудомісткий і вимагає багато часу, а технологія автоматичного розпізнавання мови ще недостатньо добре забезпечується й не завжди припустима. Інша, набагато складніша проблема полягає в тому, що для ефективного доступу до даних історії хвороби, що зберігаються у комп'ютері, їх необхідно належним чином структурувати, щоб забезпечити пошук потрібної інформації і її узагальнення.

З розвитком інформаційних технологій концепція структурування даних історії хвороби змінювалася. Поки основним завданням залишалася автоматизація окремих установ охорони здоров'я, цією концепцією була "електронна історія хвороби" (electronic medical record, або, скорочено, EMR). Вона механічно повторювала звичайний паперовий документообіг, при якому для пацієнта ведеться окрема історія хвороби в кожній установі або навіть окремому підрозділі, куди він звертався протягом свого життя. Однак розвиток територіальних і національних мереж передачі даних дозволив замість електронної історії хвороби запропонувати інтегрований підхід, при якому лікар може отримати як приватну, так і узагальнену інформацію з відомостей про стан здоров'я пацієнта і процес його лікування, зібрану групою об'єднаних медичних установ. Нова концепція одержала назву комп'ютеризованої історії хвороби (computerized patient record-CPR).

Для ефективної взаємодії систем ведення комп'ютеризованої історії хвороби, встановлених у різних медичних закладах, необхідна уніфікована мова, що відіграє в медичних комп'ютерних системах ту ж роль, що у свій час латинь для лікарів. В ідеалі уніфікація повинна виконуватися на національному або міжнародному рівні.

За сучасними уявленнями одним з компонентів такої мови повинна стати відповідна система кодування й класифікації медичних термінів, що включає в себе словник і правила складання простих конструкцій мови.

Існуючі системи кодування і класифікації дозволяють організувати дані й інформацію в логічні групи, що допомагає своєчасному й акуратному збору й аналізу сумарних даних. Вони використовуються для стандартизації спостережень і інших даних в системі охороні здоров'я.

Нижче наведені приклади міжнародних систем кодування, що використовуються для класифікації клінічних спостережень і прийняття рішень.

Міжнародна класифікація хвороб і пов'язаних зі здоров'ям проблем (МКХ-10) International Classification of Diseases (iCD)

МКХ-10 дає повноцінну систему класифікації захворювань, морфології новоутворень і систему табуляційних списків для смертності й захворюваності, а також номенклатурні інструкції. МКХ-10 є міжнародним стандартом для

139

класифікації захворювань й звітності.

МКХ-10 містить у собі наступні класи:

Клас

Коди

Опис

1

А00-В99

Деякі інфекційні і паразитарні хвороби

2

C00-D49

Новоутворення

3

D50-D89

Хвороби крові і кровотворних органів і^а окремі порушення і залученням імунного механізму

4

Е00-Е90

Хвороби ендокринної сне геми, розладу харчування і а порушення обміну речовин

5

F01-F99

Розлади психіки та поведінки

6

G00-G99

Хвороби нервової сне геми

7

Н00-Н59

Хвороби ока та придаткового апарату

8

Н60-Н95

Хвороби ву\а та сосковидного відростку

9

[00-199

Хвороби системи кровообігу

10

J00-J99

Хвороби органів дилання

11

К00-К93

Хвороби органів травлення

12

L00-L99

Хвороби шкіри та підшкірної клітковини

13

М00-М99

Хвороби кістково-м'язової системи та сполучної тканини

14

N00-N99

Хвороби сечостатевої системи

15

000-099

Вагітність, пологи та післяпологовий період

16

Р00-Р96

Окремі стани, що виникають в пери нагальному періоді

17

Q00-Q99

Вроджені аномалії (.нади розвитку), деформації та хромосомні порушення

18

R00-R99

Симптоми, ознаки та відхилення від норми, виявлені при клінічних та лабораторних дослідженнях, не класи ф і кой гін і в інших рубриках

19

S00-T88

Транмиц отрутння та деякі інші наслідки дії зовнішніх причин

20

V01-Y98

Зовнішні причини захворюйаності та смертності

21

Z00-Z99

Фактори, що впливають на стан здоров'я населення, та звертання до закладів охорони 'здоров'я

Міжнародна класифікація функціонування, інвалідності та здоров'я (МКФІЗ) International Classification of Functioning, Disability and Health (ICF)

МКФІЗ називається уніфікованою і стандартною мовою та структурою для опису здоров'я і станів, що пов'язані зі здоров'ям. Ця система створена для класифікації стану здоров'я особистості. Вона охоплює такі напрямки:

  1. функції організму

  2. структуру організму

  3. активність і участь

  4. фактори навколишнього середовища

Метою МКФІЗ є:

забезпечення науково обґрунтованою основою для розуміння здоров'я й пов'язаних зі здоров'ям станів, результатів і детермінантів

- встановлення спільної мови для опису здоров'я й пов'язаних зі
здоров'ям станів

створення умов для порівняння даних між країнами, дисциплінами охорони здоров'я й у часі

140

забезпечення систематичної схеми кодування для інформаційних систем охорони здоров'я.

Додатки МКФІЗ включають:

статистичний інструмент для дослідження й опитування населення

  1. науковий інструмент для вимірювання результатів

  2. клінічний інструмент для реабілітації й оцінки результату
    інструмент соціальної політики для планування, створення й

впровадження політики

інструмент освіти для підвищенні поінформованості й організації соціальних дій.

Міжнародна Класифікація Первинної Допомоги (МКПД-2) /International Classification of Primary Care, Second edition (ЮРС-2)/

МКПД-2 це система класифікації, розроблена Міжнародним класифікаційним комітетом (МКК) БОНКА (Всесвітньою організацією національних колегій, академій і академічних асоціацій лікарів загальної практики / сімейних лікарів). Це система, що містить 1380 кодів, створена для первинної охорони здоров'я або загальної практики, включаючи:

  1. причину(и) контакту

  2. вирішені проблеми

  3. діагнози

  4. терапевтичні процедури

МКПД-2 призначена для збору та аналізу даних про пацієнта та клінічну діяльність в галузі загальної практики сімейної медицини та первинної медико-санітарної допомоги. Такий збір та аналіз даних може виконуватися як на рівні окремого пацієнта при наданні клінічної допомоги, при виконанні клінічного аудиту та аналізу практичної діяльності, так і на регіональному та державному рівні для забезпечення наукових та статистичних досліджень. Вона може бути використана для класифікації термінології та для ведення електронних медичних записів з метою покращання систем підтримки прийняття рішень і систем безпеки пацієнтів. Ця система класифікації, якою користуються в багатьох країнах, значно відрізняється від Міжнародної класифікації хвороб (МКХ-10).

Існує широка згода в тім, що МКХ-10 занадто ускладнена для використання на рівні первинної медичної допомоги. Вона заплутана й віднімає багато часу. Більш того, для належного підтвердження діагнозу вона вимагає додаткових процедур на кшталт висівання бактеріальних культур або патогістологічної біопсії. Ці засоби зазвичай недоступні лікареві загальної практики, та й не потрібні на його рівні. І, нарешті, більша частина категорій МКХ-10 (близько 10 тис.) ніколи не спостерігалися на рівні первинної медичної допомоги.

Міжнародна класифікація для первинної медичної допомоги (МКПД) містить тільки захворювання, поширеність яких становить більше одного випадку на 2000 контактів лікаря з пацієнтами в рік. Вона також бере до уваги причину того, чому пацієнт відвідує лікаря. Навіть якщо в лікаря немає можливості

141

поставити конкретний діагноз, він все ж буде здатний зареєструвати те, як пацієнт представляє свою особисту проблему або скаргу. Також реєструється й вид втручання на рівні первинної медичної допомоги.

На відміну від МКХ-10, МКПД-2 групує умови, звичайні для загальної практики, використовуючи системи тіла в якості первинного ідентифікатора. Структура коду складається з однієї букви, за котрою ідуть дві цифри. Кожна із сімнадцяти букв латинського алфавіту співвіднесена з певною локалізацією:

А Загальні та неспецифічні L М'язово - скелетні U Урологічні

В Крон, кронотнорення N Неврологічні W Вагітність, планування

D Травлення Р Псилологічні
1   ...   52   53   54   55   56   57   58   59   ...   65


написать администратору сайта