Главная страница
Навигация по странице:

  • 64. Договір про надання послуг. Ознаки послуг. Види послуг. Договір про надання послуг

  • Основні класи послуг Сфери послуг

  • 2. Відчутні дії, спрямовані на товари та інші фізичні обєкти

  • 3. Невідчутні дії, спрямовані на свідомість людини Освіта, радіо-, телевізійне віщання, інформаційні послуги, театри, музеї

  • 4. Невідчутні дії з невідчутними активами Банки, юридичні і консультаційні послуги

  • 65. Елементи та зміст договору надання послуг. Підстави розірвання договору про надання послуг.

  • 66. Система транспортних договорів. Види перевезень та правове регулювання перевезення.

  • 67. Характеристика договору морського перевезення вантажу. Особливості договору буксирування.

  • Відправником

  • цив. цив і сім (копия). Питання до іспиту поняття зобовязального права України та його система


    Скачать 393.14 Kb.
    НазваниеПитання до іспиту поняття зобовязального права України та його система
    Дата24.01.2022
    Размер393.14 Kb.
    Формат файлаdocx
    Имя файлацив і сім (копия).docx
    ТипКодекс
    #340965
    страница26 из 46
    1   ...   22   23   24   25   26   27   28   29   ...   46

    Особливості відповідальності підрядника


    Підрядник несе відповідальність за недоліки проектно-кошторисної документації та пошукових робіт, включаючи недоліки, виявлені згодом у ході будівництва, а також у процесі експлуатації об'єкта, створеного на основі виконаної проектно-кошторисної документації і результатів пошукових робіт ч. 1 ст. 891 Цивільного кодексу України.
    Підставою для виникнення спору щодо якості робіт після прийняття їх замовником за змістом ч. 3 ст. 853 Цивільного кодексу України можуть бути тільки відступи від умов договору підряду, або інші недоліки, які не могли бути встановлені при звичайному способі її прийняття (приховані недоліки), у тому числі ті, що були умисно приховані підрядником.
    Крім цього, відповідно до вимог ч. 2 ст. 651 Цивільного кодексу України договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.
    Разом з тим згідно ч.ч. 4, 5 ст. 653 Цивільного кодексу України з сторони не мають права вимагати повернення того, що було виконане ними за зобов'язанням до моменту зміни або розірвання договору, якщо інше не встановлено договором або законом. Якщо договір змінений або розірваний у зв'язку з істотним порушенням договору однією із сторін, друга сторона може вимагати відшкодування збитків, завданих зміною або розірванням договору.
    Аналіз вказаних норм матеріального права дає підстави для висновку, що виконане за договором до його зміни чи розірвання поверненню не підлягає, якщо інше не встановлено договором або законом.
    Так, відповідно до ч. 3 ст. 858 Цивільного кодексу України якщо відступи у роботі від умов договору підряду або інші недоліки у роботі є істотними та такими, що не можуть бути усунені, або не були усунені у встановлений замовником розумний строк, замовник має право відмовитися від договору та вимагати відшкодування збитків.
    Згідно з ч. ч. 3 ст. 849 Цивільного кодексу України якщо під час виконання роботи стане очевидним, що вона не буде виконана належним чином, замовник має право призначити підрядникові строк для усунення недоліків, а в разі невиконання підрядником цієї вимоги - відмовитися від договору підряду та вимагати відшкодування збитків або доручити виправлення роботи іншій особі за рахунок підрядника.
    Згідно з ч. 5 ст. 324 Господарського кодексу України позов про відшкодування замовнику збитків, спричинених недоліками проекту, може бути заявлено протягом 10 років, а якщо збитки замовнику завдано протиправними діями підрядника, які призвели до руйнувань, аварій, обрушень, - протягом 30 років з дня прийняття побудованого об'єкта.
    64. Договір про надання послуг. Ознаки послуг. Види послуг.

    Договір про надання послуг - це домовленість двох сторін, за якою одна сторона (виконавець) зобов'язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов'язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором (частина перша статті 901 Цивільного кодексу України).

    Основні класи послуг

    Сфери послуг

    1. Відчутні дії, спрямовані на тіло людини

    Охорона здоров'я, пасажирський транспорт, салони краси і перукарні, спортивні заклади, ресторани і кафе

    2. Відчутні дії, спрямовані на товари та інші фізичні об'єкти

    Вантажний транспорт, ремонт і утримання устаткування, охорона, підтримання чистоти і порядку, пральні, хімчистки, ветеринарні послуги

    3. Невідчутні дії, спрямовані на свідомість людини

    Освіта, радіо-, телевізійне віщання, інформаційні послуги, театри, музеї

    4. Невідчутні дії з невідчутними активами

    Банки, юридичні і консультаційні послуги

    Таким чином, до основних, конститутивних ознак послуги можна віднести: 1) її нематеріальний характер; 2) спрямованість послуги на досягнення певного корисного і правомірного ефекту; 3) невіддільність послуги від джерела її надання (тісно пов’язана з особою виконавця та процесом її надання); 4) моментальну споживність послуг; 5) нестійкість якості послуги; 6) наявність певної мети послуги; 7) послуга завжди має конкретний характер і надається у формі активної, вольової дії.

    65. Елементи та зміст договору надання послуг. Підстави розірвання договору про

    надання послуг.

    Особливістю договорів про надання послуг є нематеріальний характер об'єкта договору, при цьому продається не сам результат, а дії, які до нього привели. Крім того, послуги нерозривно пов'язані з особистістю самого виконавця.
    Не завжди просто відрізнити договір про надання послуг від договору про виконання робіт. Основним критерієм має слугувати те, що результат робіт, на відміну від послуг, має чітко виражений матеріальний результат (побудований будинок, відремонтований кран, пошитий піджак і т. д.), тоді як корисний ефект від послуги полягає в самому процесі її надання (наприклад, в процесі екскурсійного або туристичного обслуговування). Важливою особливістю є невичерпність послуги – незалежно від кількості разів її надання її характеристики залишаються незмінними.
    Договір про надання послуг є двостороннім: обов'язок виконавця надати послугу кореспондується з обов'язком замовника її оплатити, якщо договір оплатний, або відшкодувати фактичні витрати, якщо договір безоплатний.
    Договір про надання послуг є консенсуальним – вважається укладеним з моменту, коли сторони досягли згоди з усіх істотних умов.

    Форма договору

    Договір про надання послуг укладається у письмовій формі. У спеціальних нормативних актах, що регламентують порядок надання тієї чи іншої послуги, можуть бути встановлені вимоги до форми договору (наприклад, договір про екскурсійне обслуговування може оформлятися шляхом видачі ваучера). Крім того, виконавець зобов'язаний видати замовнику документ, що підтверджує підставу сплати та суму отриманих коштів (для юридичної особи) або розрахунковий документ, який свідчить про факт надання послуги (для споживача).

    Сторони договору

    Сторонами договору про надання послуг є Замовник і Виконавець. За загальним правилом, не існує обмежень за суб'єктним складом, якщо інше не передбачено законом договором, або не випливає з характеру послуг. Наприклад, деякі види послуг можуть бути надані лише суб'єктами підприємницької діяльності (житлово-комунальні послуги), для надання інших необхідна ще й наявність ліцензії (медичні, туристичні послуги тощо). Якщо Замовником є фізична особа, яка замовляє послугу для особистих потреб, не пов'язаних з підприємницькою діяльністю, він є споживачем і на нього відповідно поширюється законодавство про захист прав споживачів.

    Виконання договору

    Виконавець зобов'язаний надати послугу особисто, тобто без залучення посередників. У той же час, у випадках прямо передбачених договором, Виконавець має право покласти обов'язок виконання договору про надання послуг на третю особу. При цьому, покладаючи свій обов'язок з виконання договору на третю особу, первинний Виконавець не вибуває з правовідносин і залишається відповідальним перед Замовником за порушення договору в повному обсязі. Третє ж особа не несе ніяких зобов'язань безпосередньо перед Замовником, а тільки перед первинним Виконавцем.

    Плата

    Якщо в договорі про надання послуг передбачена оплата, вона повинна бути здійснена в розмірі, строки та в порядку, встановленому договором.
    Ціна в договорі має бути вказана в національній валюті – гривні.
    Якщо в договорі відсутні умови про розмір винагороди, термін і порядок його виплати, винагорода виплачується після надання послуги в розмірі, в якому при подібних обставинах звичайно оплачуються такі послуги.
    Якщо в договорі не зазначено термін оплати наданих послуг, кредитор (Виконавець) має право вимагати оплати в будь-який час, а боржник (Замовник) зобов'язаний її здійснити протягом 7 днів з дня пред'явлення вимоги.
    У разі неможливості виконати договір про надання послуг не з вини Виконавця, Замовник зобов'язаний виплатити йому розумну плату (плату, визначену виходячи зі звичайної ціни на аналогічні послуги на момент укладення договору). Якщо неможливість виконання договору виникла з вини Замовника, він зобов'язаний виплатити Виконавцю всю суму в повному обсязі, якщо інше не встановлено договором або законом.
    За договором про безоплатне надання послуг замовник зобов'язаний відшкодувати виконавцеві всі фактичні витрати, необхідні для виконання договору (грошові витрати або використання власних матеріалів і предметів Виконавця з повним або частковим їх споживанням, які використовуються Виконавцем для надання послуги). Доводити відповідність понесених витрат, необхідних для виконання договору повинен сам Виконавець. Відшкодування витрат можливе у формі грошової компенсації, або шляхом повернення речей такого ж роду і якості або відновлення їх властивостей. Якщо виконання договору стало неможливим унаслідок дії непереборної сили, Виконавець також має право на відшкодування своїх фактичних витрат.

    Відповідальність

    Збитки (як прямі, так і упущена вигода), завдані Замовнику невиконанням або неналежним виконанням договору про надання послуг за плату, підлягають відшкодуванню Виконавцем, за наявності його вини, у повному обсязі, якщо інше не передбачено договором. Для Виконавців, які порушили договір про надання послуг за плату при здійсненні підприємницької діяльності, законодавством передбачена підвищена відповідальність: вони відповідають за це порушення і без вини, крім випадків, коли невиконання договору стало наслідком дії непереборної сили, якщо інше не передбачено договором. Ось чому в договорах про надання послуг за плату так важливо передбачити межі відповідальності Виконавця. У той же час, збитки завдані невиконанням або неналежним виконанням договору про безоплатне надання послуг підлягають відшкодуванню Виконавцем у розмірі, що не перевищує двох неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, якщо інший розмір не встановлено в договорі.

    Розірвання договору

    Договір про надання послуг може бути розірваний, у тому числі шляхом односторонньої відмови від договору, в порядку та на підставах, встановлених Цивільним кодексом України, іншим законом або за домовленістю сторін.
    66. Система транспортних договорів. Види перевезень та правове регулювання

    перевезення.

    Система транспортних договорів може будуватися по-різному, виходячи з обраних критеріїв класифікації. З метою вивчення транспортних договорів можна запропонувати наступну структуру такої системи.

    На першому місці класифікації, виходячи зі спрямованості транспортних договорів, можна виділити: договори, спрямовані на надання послуг з перевезення (договір перевезення вантажів, договір фрахтування, договір перевезення вантажів у прямому змішаному повідомлення, договір перевезення пасажирів), і договори, спрямовані на надання послуг щодо забезпечення процесу перевезення (договір на подачу транспортних засобів під навантаження і пред'явлення вантажу до перевезення, договори про організацію перевезень, договори між транспортними організаціями, договори про Азанія послуг з використання об'єктів транспортної інфраструктури, договори між власниками транспортних інфраструктур, договір транспортної експедиції).

    У підсистемі транспортних договорів, спрямованих на забезпечення процесу перевезення можна виділити групу організаційних договорів, що представляє собою систему більш низького рівня. Наприклад, В. В. Витрянский стверджує, що в системі договірного регулювання поряд з договорами, безпосередньо опосередкованими процес переміщення (доставки) вантажів, значне місце відводиться договорами, переслідують іншу мету, а саме регламентувати організацію роботи. У цьому сенсі всі зазначені договори носять організаційний характер і можуть називатися організаційними. Основними ознаками, що дозволяє виділити організаційні договори в самостійну групу, є:

    • 1) немайнову і неособистого характеру відносин, що виникають з цих договорів;

    • 2) спрямованість на організацію інших майнових правовідносин.

    До числа транспортних організаційних договорів можна віднести договори:

    • - на подачу транспортних засобів під навантаження і пред'явлення вантажу до перевезення,

    • - про організацію перевезень вантажів,

    • - організації регулярних перевезень пасажирів,

    • - між транспортними організаціями (вузлові угоди, договори на централізоване завезення (вивезення) вантажів),

    • - власниками транспортних інфраструктур.

    Організаційні договори не відносяться до групи договорів на надання послуг. З факту укладення таких договорів виникають цивільно-правові організаційні відносини.

    Залежно від виду транспорту, яким передбачається систематичне перевезення вантажів, укладаються такі види довгострокових договорів:

    • - довгострокові - на залізничному і морському транспорті;

    • - навігаційний - на річковому транспорті (внутрішньому флоті);

    • - спеціальний - на повітряному транспорті;

    • - річний - на автомобільному транспорті.


    67. Характеристика договору морського перевезення вантажу. Особливості

    договору буксирування.

    У ст. 909 ЦК України закріплено загальне визначення договору перевезення вантажу:за даним договором одна сторона (перевізник) зобов´язується доставити довірений їй другою стороною (відправником) вантаж до пункту призначення та видати його особі, яка має право на одержання вантажу (одержувачеві), а відправник зобов´язується сплатити за перевезення вантажу встановлену плату.
    Договір перевезення вантажу є двостороннім (кожна зі сторін набуває за договором прав і обов´язків),реальним (вважається укладеним з моменту передачі вантажу транспортній організації) та від-платним (за перевезення вантажу його відправник або одержувач зобов´язаний сплатити перевізнику обумовлену договором провізну плату).
    Суб´єктний склад договору перевезення характеризується тим, що окрім сторін, якими є перевізник і відправник вантажу, в договірних відносинах, зазвичай, бере участь ще й одержувач вантажу.
    Відправником вантажу (вантажовідправником) є фізична чи юридична особа, яка подає вантаж для перевезення.
    Одержувачем вантажу (вантажоодержувачем) є фізична або юридична особа, зазначена в документі на перевезення вантажу, яка за дорученням вантажовідправника приймає вантаж і заповнює перевізні документи в пункті призначення. Закон не виключає, що одна і та ж особа може бути і відправником, і одержувачем вантажу.
    Предметом договору перевезення є транспортні послуги, що полягають у переміщенні певного вантажу. Однак слід розмежовувати поняття предмета договору і предмета перевезення, яким виступає конкретний вантаж.
    1   ...   22   23   24   25   26   27   28   29   ...   46


    написать администратору сайта