Главная страница
Навигация по странице:

  • І. Організаційна частина (привітання, перевірка д/з) ІІ. Мотивація пізнавальної діяльності Оголошення теми і мети уроку

  • узагальнюючий конспект. Планконспект уроку фізики у 11 класі Тема уроку Підсумковий урок з теми Хвильова і квантова оптика


    Скачать 48.5 Kb.
    НазваниеПланконспект уроку фізики у 11 класі Тема уроку Підсумковий урок з теми Хвильова і квантова оптика
    Дата05.11.2021
    Размер48.5 Kb.
    Формат файлаdoc
    Имя файлаузагальнюючий конспект.doc
    ТипПлан-конспект
    #264193

    ___________
    План-конспект

    уроку фізики у 11 класі

    Тема уроку: Підсумковий урок з теми «Хвильова і квантова оптика»

    Мета уроку: навчальна – закріпити вивчені учнями знання

    розвивальна – формувати в учнів вміння користуватися науково-популярною літературою та виявлення творчих здібностей при розв’язуванні вправ;

    виховна – виховати трудолюбивість, точність і чіткість при відповідях і розв’язуванні завдань та навчити дітей «бачити» фізику навколо себе.

    Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу
    План уроку

    1. Аналіз контрольної роботи

    2. Повторення вивченого матеріалу з теми.
    І. Організаційна частина (привітання, перевірка д/з)

    ІІ. Мотивація пізнавальної діяльності

    Оголошення теми і мети уроку

    ІІІ. Вивчення нового матеріалу

    В основу квантової фізики покладено гіпотезу М. Планка, яку він висунув у 1900 році для пояснення теплового випромінювання тіл: випромінювання енергії здійснюється певними мінімальними порціями — квантами, енергія яких пропорційна частоті випромінювання:

    є = hv,

    де h — це стала Планка, v — частота випромінювання.

    Пізніше А. Ейнштейн поширив квантову гіпотезу на світлові явища, пояснивши таким чином явище фотоефекту. За його тлумаченням, світловий квант — це мінімальна порція світлової енергії, локалізована в частинці, що називається фотоном.

    •  Фотон — це елементарна частинка, що характеризує квант світла hv; його імпульс дорівнює , а маса залежить від довжини хвилі електромагнітного випромінювання: 

    Фотон не має маси спокою (m0 = 0) і його швидкість дорівнює швидкості світла с = 3 · 108 мс. Таким чином, з точки зору квантової теорії світло — це потік фотонів, що рухаються зі швидкістю світла.

    •  Загалом світлу властивий корпускулярно-хвильовии дуалізм — воно має як неперервні, хвильові властивості, так і дискретні, корпускулярні.

    •  Одним із проявів корпускулярної природи світла є явища фотоефекту. Фотоефект є результатом трьох послідовних процесів: поглинання фотона, внаслідок чого енергія одного електрона стає більшою за середню; руху цього електрона до поверхні тіла; виходу його за межі тіла в інше середовище через поверхню розділу.

    •  Вивчаючи це явище, О. Г. Столєтов сформулював три закони фотоефекту:

    1) кількість електронів, що вилітає з поверхні тіла під дією електромагнітного випромінювання, пропорційна його інтенсивності;

    2) для кожної речовини залежно від її температури і стану поверхні існує мінімальна частота світла v0, так звана червона межа фотоефекту, за якої зовнішній фотоефект ще можливий;

    3) максимальна кінетична енергія фотоелектронів залежить від частоти опромінення і не залежить від його інтенсивності.

    Пояснюючи явище фотоефекту, А. Ейнштейн встановив співвідношення  яке називається рівнянням Ейнштейна для зовнішнього фотоефекту.

    • Червона межа фотоефекту визначається лише роботою виходу і залежить від хімічної природи металу, наявності домішок і стану його поверхні:           

     • Явище фотоефекту знайшло широке практичне застосування в техніці завдяки використанню фотопровідності і фотоЕРС напівпровідників (фотоелементи, фоторезистори, фотодіоди тощо).

    • Грунтуючись на квантовій гіпотезі світла, А. Ейнштейн сформулював два фотохімічні закони:
    — поглинутий речовиною фотон може викликати перетворення лише однієї молекули;
    — фотохімічна реакція відбувається за умов, якщо енергія фотона достатня для розриву молекулярних зв'язків, тобто не менша енергії дисоціації.

    • Хімічна дія світла є основою життя.на Землі: завдяки реакції фотосинтезу вуглеводів енергія сонячного проміння, яку несуть фотони, перетворюється в енергію життєдіяльності органічного світу, необхідну для поповнення його запасів.
    ІV. Підсумок уроку.

    V. Домашнє завдання: опрацювати § 64-67 ст. 257-264, дати в-ді на питання після параграфа.







    написать администратору сайта