Главная страница
Навигация по странице:

  • Методи дослідження мови

  • Аналіз за безпосередніми складниками.

  • Трансформаційний аналіз.

  • . Природа,сутність,функції та будова мови.

  • Чуттєво-образне мислення

  • Технічне(практично-дійове) мислення

  • Мова як знакова система.

  • отчет по практике. Мовознавство практична. Предмет мовознавства. Зміст і основні завдання курсу Вступ до мовознавства


    Скачать 18.75 Kb.
    НазваниеПредмет мовознавства. Зміст і основні завдання курсу Вступ до мовознавства
    Анкоротчет по практике
    Дата20.10.2021
    Размер18.75 Kb.
    Формат файлаdocx
    Имя файлаМовознавство практична.docx
    ТипДокументы
    #252080

    1.Предмет мовознавства.Зміст і основні завдання курсу «Вступ до мовознавства»

    Мовознавство або лінгвістика – наука про природну людську мову загалом і мови світу як її представників.

    Конкретне(часткове) та загальне мовознавство.
    Отже предметом загального мовознавства,з одного боку, є мова як засіб людського спілкування,а з іншого – загальні особливості всіх мов.

    Цей курс охоплює основні проблеми:

    новні проблеми:

    1) природу і сутність мови (в науці немає єдиного розуміння цієї проблеми, різні напрями та школи по-різному

    її трактують);

    2) структуру мови (мова — складне явище; чітке визначення структури мови, вироблення строгої системи наукових понять — одне із важливих завдань загального

    мовознавства);

    3) походження мови та закономірності розвитку мов

    (виникнення людської мови, мовні зміни й фактори, які

    спричинюють їх тощо);

    4) виникнення й розвиток письма;

    5) класифікацію мов світу за походженням і за будовою;

    6) шляхи й методи вивчення мовного матеріалу;

    7) зв'язок мовознавства з іншими науками

    2.Методи дослідження мови

    Описовий метод. Його мета — дати точний і повний опис мовних одиниць. Суть методу полягає в інвентаризації та систематизації мовних одиниць. Цей метод має велике практичне значення, оскільки пов'язує лінгвістику з суспільними потребами. На його основі створено так необхідні описові граматики різних мов і тлумачні, орфографічні, орфоепічні та інші нормативні словники.

    Порівняльно-історичний. Його об'єктом є споріднені мови, тобто ті, які мають спільного предка. Головне завдання цього методу — відкриття законів, за якими розвивалися споріднені мови в минулому. За його допомогою можна реконструювати (відтворити) давні не зафіксовані в пам'ятках писемності мовні одиниці — звуки, слова, їх форми і значення. Якщо описовий метод застосовують до вивчення сучасного стану мови, то порівняльно-історичний — до минулого, до того ж дуже далекого,яке не засвідчене писемними документами

    Зіставний. Його об'єктом є вивчення різних мов — споріднених і неспоріднених. Мета — шляхом зіставлення виявити спільні, однакові (ізоморфні) й відмінні, специфічні (аломорфні) риси зіставлюваних мов у звуковій, словниковій і граматичній системах. Практичне застосування зіставний метод знайшов у теорії та практиці перекладу і в методиці викладання іноземних мов. На його основі створюють зіставні граматики мов, порівняльні типології мов та двомовні перекладні й диференційні словники

    Структурний. Він застосовується при дослідженні структури мови, а його метою є пізнання мови як цілісної функціональної структури, елементи якої співвіднесені й пов'язані строгою системою відношень і зв'язків. Структурний метод реалізується в чотирьох методиках лінгвістичного дослідження — дистрибутивній, безпосередніх складників, трансформаційній і компонентного аналізу.

    2.1 Дистрибутивний аналіз. Опирається на положення про те, що різні мовні елементи мають різне оточення (дистрибуцію). Оскільки оточення кожного елемента є своєрідним, специфічним, неповторним, то на його (оточення) основі можна докладно вивчити досліджуваний мовний елемент. Дистрибутивний аналіз є корисним для машинного перекладу (на основі оточення визначають значення багатозначного слова) і для дешифрування невідомих текстів.

    2.2 Аналіз за безпосередніми складниками. В його основу покладено поступове членування мовної одиниці (слова, словосполучення, речення) на складники, яке продовжується доти, поки не залишаться нерозкладні елементи. Як бачимо, аналіз за безпосередніми складниками показує морфемний склад слова та послідовність етапів його творення.

    2.3 Трансформаційний аналіз.Його суть полягає в тому,що основою класифікації мовних одиниць є їх здатність чи нездатність перетворюватися (трансформуватися) на інші одиниці. Якщо одна з досліджуваних одиниць допускає якусь трансформацію, а інша — ні, то такі одиниці належать до різних класифікаційних рубрик. Трансформаційний аналіз знайшов практичне застосування в прикладній лінгвістиці, особливо в автоматичному перекладі (різні синтаксичні конструкції трансформуються в основну, інваріантну, а вже інваріантні перекладаються на іншу мову) й у викладанні рідної та іноземної мов.

    2.4 Компонентний аналіз. Застосовується для опису значень слів. Суть його полягає в розщепленні значення слова на його елементарні смисли, які називають семами, або компонентами. Різняться значення близьких за смислом слів здебільшого одним компонентом. Компонентний аналіз виявився дуже корисним для укладання тлумачних словників: за його допомогою кожне значення слова отримує вичерпне і несуперечливе тлумачення.

    3. Природа,сутність,функції та будова мови.

    3.2 Функції мови та мовлення

    3.3 Мова і суспільство

    3.4Мова і мислення.Насправді мова й мислення тісно пов'язані між собою,але цей зв'язок не є простим, прямолінійним, тому єдність мови та мислення не є їх тотожністю. З одного боку,немає слова, словосполучення, речення, які б не виражали думки. Однак мова — це не мислення, а лише одне з найголовніших знарядь, інструментів мислення. З іншого боку, існують й інші форми мислення, які здійснюються невербально (несловесно).Загалом існує три типи мислення: а) чуттєво-образне(наочно-образне); б) технічне (практично-дійове); в) поняттєве (словесно-логічне).

    Чуттєво-образне мисленнямислення конкретними образами, картинами (в мозку прокручується своєрідний фільм).Воно притаманне не тільки людині, а й вищим тваринам - собакам, кішкам, мавпам тощо. Чуттєво-образне мислення властиве всім людям, а особливо представникам творчих професій (письменникам, художникам, артистам, режисерам).

    Технічне(практично-дійове) мислення — здійснюється без участі мови. Воно, як і наочно-образне мислення, властиве вищим тваринам і людині.Практично-дійове мислення притаманне всім людям,але найбільшою мірою спеціалістам технічних професій.

    Поняттєве мислення — здійснюється за допомогою мови. У людей усі типи мислення переплітаються, але превалює поняттєве, тобто основним знаряддям мислення є мова.

    Про те, що мова і мислення не тотожні, засвідчують й інші факти. Так, зокрема, мислення не має властивостей матерії, воно є ідеальним, тоді як мова має ідеальний (семантика) і матеріальний (звукова оболонка слів, матеріально виражені граматичні форми тощо) аспекти. Будова мови і будова мислення не збігаються. Мова і мислення оперують різними одиницями (фонема, морфема, слово, речення — поняття, судження, умовивід). Щоправда, багатовіковий процес оформлення й вираження думок за допомогою мови зумовив розвиток низки граматичних категорій, які частково збігаються з деякими категоріями мислення (підмет — суб'єкт, присудок — предикат, додаток — об'єкт, означення — атрибут).Нарешті, ще одним вагомим доказом того, що мова і мислення нетотожні явища, є їх неодночасне виникнення.Історично мислення виникло раніше, воно передує мові.Саме тому й функції мови щодо мислення змінювалися.Спершу мова лише включалася в процеси мислення, доповнювала практично-дійове і наочно-образне мислення. З часом вплив мови на мислення зростав і мова стала основним знаряддям мислення.

    3.5Мова як знакова система. Знак — матеріальний, чуттєво сприйманий предмет, який є представником іншого предмета і використовується для отримання, зберігання і передачі інформації.

    4 Структура мови


    написать администратору сайта